Reklama

Niedziela Częstochowska

Dzień kanonizacji w miastach archidiecezji

Wielu wiernych naszej archidiecezji weźmie udział w uroczystościach kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII. Zdecydowana jednak większość wiernych, z różnych powodów, przeżywać będzie ten dzień w Polsce. Dla tej licznej grupy przygotowano wiele propozycji wspólnotowego przeżywania tej uroczystości

Częstochowa

Na niedzielę kanonizacyjną władze miasta Częstochowy zaplanowały na placu Biegańskiego pokaz materiałów filmowych, ukazujących wizyty Jana Pawła II – Honorowego Obywatela Częstochowy. Dwa dni wcześniej, 25 kwietnia, w Ratuszu Miejskim otwarta została wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II. Na 18 maja, dzień urodzin Papieża Polaka, w Filharmonii Częstochowskiej zaplanowano natomiast koncert z okazji jego kanonizacji.

To jedynie część „świecka” propozycji związanych z obchodami uroczystości kanonizacyjnych. Jak zapowiedział o. Robert Jasiulewicz OSPPE, rzecznik prasowy klasztoru jasnogórskiego, podobnie jak to miało miejsce w dniu pogrzebu Jana Pawła II i jego beatyfikacji, Jasna Góra zaplanowała transmisję uroczystości kanonizacyjnych. Uroczystości będą transmitowane do rozpoczęcia liturgii eucharystycznej. – Wtedy ją przerwiemy, aby rozpocząć Mszę św. dziękczynną – tłumaczył o. Jasiulewicz.

Reklama

Kolejną propozycję wspólnego przeżycia kanonizacji oferuje Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II wraz z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Uroczystość na placu firmy PRESIDENT, gdzie zbudowana została scena, jest otwarta dla wszystkich, zgromadzi m.in. około 500 osób niepełnosprawnych, które ze względu na stan zdrowia nie mogły wyjechać do Rzymu, oraz wolontariuszy, opiekunów i rodziny tych osób. Uroczystościom w Muzeum Monet i Medali towarzyszyć będzie transmisja Mszy św. kanonizacyjnej z Rzymu. Główną atrakcją częstochowskich uroczystości transmitowanych w odwrotnym kierunku – live do Rzymu – będzie występ zespołu „Arka Noego” z utworem „Święty Uśmiechnięty”. Organizacja spotkania w dużym stopniu sfinansowana została ze sprzedaży monety „Ioannes Paulus II Pretiosus Electrum” – najcenniejszej monety kanonizacyjnej świata, której wyłącznym patronem zostało częstochowskie Muzeum.

Wieluń

Już w przeddzień kanonizacji, 26 kwietnia, o godz. 20 na murach historycznej Fary wieluńskiej będzie sprawowana uroczysta Msza św. połączona z Apelem Jasnogórskim. Po Mszy św. rozpocznie się wieczór modlitewnego uwielbienia. Uroczystości te odbędą się pod hasłem: „Zaczerpnij ze źródła”, dla którego inspiracją było nauczanie i życie bł. Jana Pawła II. Przygotowana została specjalna „studnia”, z której wierni będą mogli zaczerpnąć wodę i w specjalnych fiolkach zabrać ją do swoich domów. A woda ta jest szczególna. Wieluńscy kolarze specjalnie na tę okazję przywieźli ją z Wadowic – z chrzcielnicy, w której chrzczony był Jan Paweł II. Na wigilię dnia kanonizacji przygotowane zostało także przedstawienie taneczne pt. „Źródło”. Wielunianie będą mogli także usłyszeć świadectwa ludzi, którzy w swoim życiu głęboko odczuli obecność i wstawiennictwo Jana Pawła II.

27 kwietnia mieszkańcy Wielunia będą mogli wspólnie obejrzeć na telebimie bezpośrednią transmisję z Rzymu. Wieczorem natomiast, o godz. 18, na tarasach Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbędzie się koncert chórów pod batutą Jakuba Jurdzińskiego, a o godz. 20 przy pomniku Jana Pawła II złożone zostaną kwiaty i zapalone świece. Spotkanie zakończy się o godz. 21 Apelem Jasnogórskim.

Reklama

Wieluńskie świętowanie kanonizacji ma różne oblicza i rozciągnięte jest w czasie. Już 11 kwietnia, w ramach obchodów II Dni Wiary na Ziemi Wieluńskiej „Totus Tuus Maryjo”, Zespół Szkół Specjalnych zorganizował w wieluńskiej pływalni WOSiR-u, Nocny Maraton Pływacki „Dla Lolka”, w którym wzięły udział dzieci, młodzież, dorośli, samorządowcy i strażacy. Ich celem było pokonanie 1239 długości basenu – tyle bowiem kilometrów dzieli Wieluń od Watykanu. W ramach tych Dni zorganizowano także konkurs fotograficzny pt. „Śladem Jana Pawła II”, którego celem jest popularyzacja nauki Jana Pawła II i ukazanie w fotografii w sposób artystyczny postaw wobec własnego życia i wobec drugiego człowieka, wynikających z nauk Papieża Polaka. 22 maja w Wieluńskim Domu Kultury Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku wystawią „Tryptyk Rzymski”, natomiast 25 maja z inicjatywy Akcji Katolickiej na targowisku miejskim w centrum Wielunia jego mieszkańcy utworzą żywy różaniec. Wcześniej, 19 maja, będzie spotkanie z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem, redaktorem naczelnym „Niedzieli”.

Zawiercie

W dniu kanonizacji 27 kwietnia o godz. 19 w muszli koncertowej w parku Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu przy ul. Szymańskiego (w sąsiedztwie Bazyliki pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła) odbędzie się koncert plenerowy w hołdzie Janowi Pawłowi II – „Żar pamięci – daty polskie”. W koncercie dopełnionym poezją, myślą filozoficzną, prezentacją multimedialną wezmą udział: soliści i instrumentaliści związani z Zawierciem, Capella Vartiensis, Kapela Janicek, grupa teatralna Zawierciańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Jurajski Szwadron kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego, harcerze Hufca Ziemi Zawierciańskiej oraz gość Zawiercia, artysta sceny krakowskiej – Jacek Wójcicki.

Natomiast 4 maja w parafii św. Brata Alberta w Zawierciu, podczas uroczystej Mszy św. o godz. 16, metropolita częstochowski abp Wacław Depo poświęci pomnik Jana Pawła II – dar wdzięczności parafii za kanonizację Wielkiego Syna Polskiego Narodu.

2014-04-24 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poczty Watykanu i Polski wyemitują wspólnie znaczek z okazji kanonizacji bł. Jana Pawła II

Poczty Państwa Watykańskiego i Polski wyemitują wspólnie znaczek z okazji kanonizacji bł. Jana Pawła II. Na znaczku o nominale 85 centów widnieje postać uśmiechniętego papieża wykonującego gest błogosławieństwa z aureolą nad głową na niebieskim tle. Ten sam motyw jest umieszczony także na bloku znaczków z szerokim marginesem z rzeźbą zmartwychwstałego Chrystusa znajdującą się na fasadzie bazyliki św. Piotra. Bł. Jan Paweł II zostanie wraz z bł. Janem XXIII kanonizowany 27 kwietnia w Watykanie.

CZYTAJ DALEJ

Złodzieje dusz

2021-04-27 12:56

Niedziela Ogólnopolska 18/2021, str. 22-23

[ TEMATY ]

Kościół

sekty

Adobe.Stock

Nadużycie duchowe ma miejsce, gdy ktoś, na ogół lider grupy religijnej, świadomie wykorzystuje swoją pozycję, aby przez manipulację osiągnąć psychologiczną i duchową kontrolę nad drugim człowiekiem.

No właśnie, wszystko na ogół zaczyna się od lidera, który... potrafi zachwycić. Ma w sobie coś, co imponuje. Może być ponadprzeciętnie inteligentny, charyzmatyczny, elokwentny. Może twierdzić, że zna sposoby na: lepsze życie, uzdrowienie z chorób, szybkie dorobienie się dużego majątku, kontakt ze światem duchowym czy choćby poszerzenie świadomości. Oczywiście nie każdy mądry człowiek, który ma nam coś dobrego do zaoferowania, jest niebezpieczny – jedynie ten, który wykorzystuje niczego nieświadomych ludzi, aby osiągnąć swoje cele. Guru zawsze chodzi jedynie o niego samego, nigdy o prawdziwe dobro bliźnich. Taki człowiek to albo nadopiekuńczy „zbawiciel”, który wie lepiej, co dla innych jest dobre, albo egocentryk – skupiony wyłącznie na sobie i gromadzący wokół siebie dwór podporządkowanych adoratorów. Niestety, czasami jest to także narcyz karmiący się cierpieniem, które zadaje ludziom. Kim by manipulator nie był, uzurpuje on sobie prawo ingerowania w każdą dziedzinę życia ofiar, łącznie ze sferami najbardziej osobistymi.

CZYTAJ DALEJ

Czy my też kochamy Eucharystię?

2021-05-05 22:31

Renata Biała

W bazylice Bożego Ciała w Krakowie wspomniano postać św. Stanisława Kazimierczyka, apostoła Eucharystii.

Z racji tak ważnej uroczystości dla Krakowa 5 maja o godz. 18 w bazylice Bożego Ciała odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca. Co roku na uroczystości gromadzą się również nadzwyczajni szafarze Komunii świętej.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję