Reklama

Niedziela Częstochowska

Dzień kanonizacji w miastach archidiecezji

Wielu wiernych naszej archidiecezji weźmie udział w uroczystościach kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII. Zdecydowana jednak większość wiernych, z różnych powodów, przeżywać będzie ten dzień w Polsce. Dla tej licznej grupy przygotowano wiele propozycji wspólnotowego przeżywania tej uroczystości

Częstochowa

Na niedzielę kanonizacyjną władze miasta Częstochowy zaplanowały na placu Biegańskiego pokaz materiałów filmowych, ukazujących wizyty Jana Pawła II – Honorowego Obywatela Częstochowy. Dwa dni wcześniej, 25 kwietnia, w Ratuszu Miejskim otwarta została wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II. Na 18 maja, dzień urodzin Papieża Polaka, w Filharmonii Częstochowskiej zaplanowano natomiast koncert z okazji jego kanonizacji.

To jedynie część „świecka” propozycji związanych z obchodami uroczystości kanonizacyjnych. Jak zapowiedział o. Robert Jasiulewicz OSPPE, rzecznik prasowy klasztoru jasnogórskiego, podobnie jak to miało miejsce w dniu pogrzebu Jana Pawła II i jego beatyfikacji, Jasna Góra zaplanowała transmisję uroczystości kanonizacyjnych. Uroczystości będą transmitowane do rozpoczęcia liturgii eucharystycznej. – Wtedy ją przerwiemy, aby rozpocząć Mszę św. dziękczynną – tłumaczył o. Jasiulewicz.

Kolejną propozycję wspólnego przeżycia kanonizacji oferuje Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II wraz z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Uroczystość na placu firmy PRESIDENT, gdzie zbudowana została scena, jest otwarta dla wszystkich, zgromadzi m.in. około 500 osób niepełnosprawnych, które ze względu na stan zdrowia nie mogły wyjechać do Rzymu, oraz wolontariuszy, opiekunów i rodziny tych osób. Uroczystościom w Muzeum Monet i Medali towarzyszyć będzie transmisja Mszy św. kanonizacyjnej z Rzymu. Główną atrakcją częstochowskich uroczystości transmitowanych w odwrotnym kierunku – live do Rzymu – będzie występ zespołu „Arka Noego” z utworem „Święty Uśmiechnięty”. Organizacja spotkania w dużym stopniu sfinansowana została ze sprzedaży monety „Ioannes Paulus II Pretiosus Electrum” – najcenniejszej monety kanonizacyjnej świata, której wyłącznym patronem zostało częstochowskie Muzeum.

Reklama

Wieluń

Już w przeddzień kanonizacji, 26 kwietnia, o godz. 20 na murach historycznej Fary wieluńskiej będzie sprawowana uroczysta Msza św. połączona z Apelem Jasnogórskim. Po Mszy św. rozpocznie się wieczór modlitewnego uwielbienia. Uroczystości te odbędą się pod hasłem: „Zaczerpnij ze źródła”, dla którego inspiracją było nauczanie i życie bł. Jana Pawła II. Przygotowana została specjalna „studnia”, z której wierni będą mogli zaczerpnąć wodę i w specjalnych fiolkach zabrać ją do swoich domów. A woda ta jest szczególna. Wieluńscy kolarze specjalnie na tę okazję przywieźli ją z Wadowic – z chrzcielnicy, w której chrzczony był Jan Paweł II. Na wigilię dnia kanonizacji przygotowane zostało także przedstawienie taneczne pt. „Źródło”. Wielunianie będą mogli także usłyszeć świadectwa ludzi, którzy w swoim życiu głęboko odczuli obecność i wstawiennictwo Jana Pawła II.

27 kwietnia mieszkańcy Wielunia będą mogli wspólnie obejrzeć na telebimie bezpośrednią transmisję z Rzymu. Wieczorem natomiast, o godz. 18, na tarasach Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbędzie się koncert chórów pod batutą Jakuba Jurdzińskiego, a o godz. 20 przy pomniku Jana Pawła II złożone zostaną kwiaty i zapalone świece. Spotkanie zakończy się o godz. 21 Apelem Jasnogórskim.

Wieluńskie świętowanie kanonizacji ma różne oblicza i rozciągnięte jest w czasie. Już 11 kwietnia, w ramach obchodów II Dni Wiary na Ziemi Wieluńskiej „Totus Tuus Maryjo”, Zespół Szkół Specjalnych zorganizował w wieluńskiej pływalni WOSiR-u, Nocny Maraton Pływacki „Dla Lolka”, w którym wzięły udział dzieci, młodzież, dorośli, samorządowcy i strażacy. Ich celem było pokonanie 1239 długości basenu – tyle bowiem kilometrów dzieli Wieluń od Watykanu. W ramach tych Dni zorganizowano także konkurs fotograficzny pt. „Śladem Jana Pawła II”, którego celem jest popularyzacja nauki Jana Pawła II i ukazanie w fotografii w sposób artystyczny postaw wobec własnego życia i wobec drugiego człowieka, wynikających z nauk Papieża Polaka. 22 maja w Wieluńskim Domu Kultury Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku wystawią „Tryptyk Rzymski”, natomiast 25 maja z inicjatywy Akcji Katolickiej na targowisku miejskim w centrum Wielunia jego mieszkańcy utworzą żywy różaniec. Wcześniej, 19 maja, będzie spotkanie z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem, redaktorem naczelnym „Niedzieli”.

Reklama

Zawiercie

W dniu kanonizacji 27 kwietnia o godz. 19 w muszli koncertowej w parku Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu przy ul. Szymańskiego (w sąsiedztwie Bazyliki pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła) odbędzie się koncert plenerowy w hołdzie Janowi Pawłowi II – „Żar pamięci – daty polskie”. W koncercie dopełnionym poezją, myślą filozoficzną, prezentacją multimedialną wezmą udział: soliści i instrumentaliści związani z Zawierciem, Capella Vartiensis, Kapela Janicek, grupa teatralna Zawierciańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Jurajski Szwadron kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego, harcerze Hufca Ziemi Zawierciańskiej oraz gość Zawiercia, artysta sceny krakowskiej – Jacek Wójcicki.

Natomiast 4 maja w parafii św. Brata Alberta w Zawierciu, podczas uroczystej Mszy św. o godz. 16, metropolita częstochowski abp Wacław Depo poświęci pomnik Jana Pawła II – dar wdzięczności parafii za kanonizację Wielkiego Syna Polskiego Narodu.

2014-04-24 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obok Charlesa de Foucauld nie można przejść obojętnie

2020-05-28 17:48

[ TEMATY ]

kanonizacja

Afryka

Charles de Foucauld

Vatican News

Kanonizacja Charles de Foucauld będzie ważnym wydarzeniem w życiu Kościoła. Jego postać odznacza się bowiem wielką siłą oddziaływania. Świadczy o tym pokaźna liczba zgromadzeń i instytucji, które się do niego odwołują.

Wskazuje na to ks. Bernard Ardura, przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych i postulator w procesie kanonizacyjnym francuskiego pustelnika. Wczoraj zatwierdzony został cud za jego wstawiennictwem, co otwiera drogę do jego kanonizacji.

Ks. Ardura przypomina on, że Charles de Foucauld żył na pustyni nie tylko w sensie geograficznym, ale również wyznaniowym.
Wokół siebie z jednej strony miał muzułmanów, a z drugiej francuski garnizon wojskowy, który w tamtej epoce odznaczał się wrogością względem Kościoła. Tym samym jako chrześcijanin był sam. Był on jednak człowiekiem, wobec którego nie można przejść obojętnie. On niejako wymaga, abyśmy potraktowali go na serio. Dzieje się tak dzięki temu, że jego życie było w pełni konsekwentne, głęboko zakorzenione w Chrystusie. On rzeczywiście żył według tego, w co wierzył – mówi ks. Ardura.

„Charles de Foucauld uczy nas, że nie powinniśmy się spodziewać natychmiastowych rezultatów naszej działalności. W istocie on sam nikogo nie ochrzcił. Ale żył cnotą nadziei, zaufaniem w działanie Boga w duszy człowieka. Charles de Foucauld potrafił rozpoznać to działanie Boga. On przypomina nam, że nasz sposób bycia ma istotne znaczenie w misyjnym świadectwie o naszej wierze – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Bernard Ardura. – Najbardziej podstawowym rysem Charlesa de Foucauld, tym co się nigdy nie starzeje, jest spotkanie z Chrystusem w Piśmie Świętym i w Eucharystii. Był człowiekiem adoracji. Dla niego obecność Chrystusa jest centralna. A dla tych, którzy na kilka miesięcy zostali ostatnio pozbawieni możliwości udziału w Eucharystii, jest to przypomnienie, aby skoncentrować całe swoje życie na tym spotkaniu z Chrystusem w Ewangelii i Eucharystii. To wciąż pozostaje aktualne. To jest istota życia chrześcijańskiego i to było też istotą życia Charlesa de Foucauld.“

CZYTAJ DALEJ

Kapłan oddany Bogu i ludziom

2020-06-05 18:36

ks. Wojciech Kania

W kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej w Rudniku nad Sanem pożegnano śp. ks. inf. Czesława Walę.

Duchowieństwo, siostry zakonne i wierni świeccy pożegnali wybitnego duszpasterza i patriotę ks. Czesława Walę w jego rodzinnym mieście Rudniku nad Sanem. Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Koncelebrowali bp Krzysztof Nitkiewicz, Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej oraz biskup pomocniczy Diecezji Radomskiej Piotr Turzyński.

ks. Wojciech Kania

– Wasze miasto, w którym urodził się ten charyzmatyczny kapłan i do którego wrócił na emeryturę po przeszło 50 latach niezwykle owocnej pracy duszpasterskiej, miało być miejscem wytchnienia i oczekiwania na ostateczne spotkanie z Panem. Tymczasem, pomimo choroby i słabnących sił, ks. Wala dalej pielęgnował zapoczątkowane przez siebie dzieła, koncentrując się na pracy z głuchoniemymi i budowie dla nich, jakże potrzebnego ośrodka. Nic dla siebie, wszystko dla Chrystusa i drugiego człowieka. Taki był do ostatniego tchnienia – powiedział na początku liturgii bp Nitkiewicz.

ks. Wojciech Kania

Abp Wacław Depo nakreślił w homilii kilka obrazów z życia zmarłego, którego poznał jeszcze jako kleryk sandomierskiego seminarium. Opowiedział, że pierwszy raz zobaczył księdza Walę modlącego się na kolanach przy wiejskiej kapliczce razem z grupką dzieci. W tym miejscu wybudował później kałkowskie sanktuarium. Metropolita Częstochowski podkreślił pobożność maryjną zmarłego i otwartość serca, która sprawiała, że dzielił się dosłownie ostatnią kromką chleba. Jego głęboka pobożność szła w parze z przejrzystością życia, do tego stopnia, że nie miał nawet w domu firanek.

Abp Depo wspominał również o największych osiągnięciach ks. inf. Czesława Wali, w tym o budowie Sanktuarium Maryjnego w Kałkowie – Godowie.

– Wszyscy dziwili się skąd taki plan, nawet zarzucano mu, że wymyślił sobie sanktuarium. On zawsze mówił, że to jest sprawa Maryi, zawierzył jej i powstało miejsce, które gromadzi pielgrzymów i to jest cudowne – mówił abp Depo. Hierarcha podkreślał również, że ks. Wala kierował się wielką miłością do Ojczyzny, której uczył innych. – Jego umiłowanie ojczyzny i odpowiedzialność za nią jest dla nas zobowiązaniem. Dlatego dziękujemy Bogu za jego osobę, jego dzieła niech będą zawsze wdzięczną pamięcią o jego postawie i jego zawierzeniu Panu Bogu we wszystkim – powiedział abp Wacław Depo.

ks. Wojciech Kania

Do uczestników uroczystości pogrzebowych ks. inf. Czesława Wali specjalny list skierował Prezydent RP Andrzej Duda, w którym zaznaczył, że Ksiądz Infułat dawał wszystkim wspaniałe świadectwo życia Ewangelią. – W ciągu przeszło 55 lat posługi duszpasterskiej Ksiądz Infułat dał wspaniałe świadectwo, że dla człowieka kierującego się wskazaniami Ewangelii nie ma rzeczy niemożliwych. Dzięki swojej serdeczności i determinacji potrafił pokonywać największe przeciwności – napisał Prezydent.

Na zakończenie Eucharystii za posługę ks. inf. Czesława Wali dziękował bp pomocniczy z Radomia Piotr Turzyński, który reprezentował bpa Henryka Tomasika. Odczytany został również list od Przełożonej Generalnej Sióstr Pallotynek s. Izabeli Świerad, a ks. Stanisław Gurba odczytał list od Matki Generalnej Zgromadzenia Sióstr Salezjanek Najświętszych Serc s. Ines De Giorgi. Słowa wdzięczności i pożegnania wypowiedział również w imieniu samorządowców Burmistrz Miasta Rudnik nad Sanem Waldemar Grochowski oraz współpracownicy śp. Ks. Wali.


Po Mszy św., ciało ks. inf. Czesława Wali zostało przewiezione do Kałkowa, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości pogrzebowych.

Ks. inf. Czesław Wala urodził się 23 października 1936 r. w Rudniku nad Sanem. Był absolwentem miejscowego liceum ogólnokształcącego. Po maturze przez rok pracował w Urzędzie Gminy. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego 7 czerwca 1964 r. Jako wikariusz pracował w Sławnie, a od 1967 r. rozpoczął pracę w Krynkach koło Starachowic. Często pełnił posługę w oddalonej o 9 kilometrów od Krynek wsi Kałków. Dzięki jego staraniom w miejscowości tej powstał punkt katechetyczny oraz kaplica. Dnia 17 października 1971 r., na beatyfikację o. Maksymiliana Kolbego, skromna kaplica przemieniła się w nieduży kościół pod jego wezwaniem. Parafia w Kałkowie została erygowana 1 października 1981 r., a ks. Wala został jej pierwszym proboszczem. W 1982 r. zrodziła się idea budowy sanktuarium Maryjnego. Mimo przeszkód czynionych przez władze, 22 maja 1983 r. do budującego się kościoła sprowadzono kopię obrazu Matki Bożej z Lichenia. Maryjną świątynię poświęcił w 1988 r. bp Marian Zimałek. Na przełomie lat 1985 i 1986 ks. Wala wybudował Golgotę Martyrologii Narodu Polskiego. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Rudniku nad Sanem, gdzie rozpoczął budowę domu opieki i formacji dla głuchoniemych.

CZYTAJ DALEJ

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka otwarte!

2020-06-07 12:03

archiwum muzeum

Już w najbliższy poniedziałek, 8 czerwca Trasa Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, na III poziomie kopalni soli, zostanie udostępniona do zwiedzania po trzech miesiącach przerwy.

Jak informuje Małgorzata Bogucka, istnieje możliwość zwiedzenia wraz z Trasą Turystyczną w ramach jednego biletu do kopalni. Podkreśla, że przejście przez obie trasy zostało tak zorganizowane, aby wszystkim zapewnić bezpieczeństwo.

Trasa Muzeum na III poziomie kopalni soli przybliża ponad 700-letnią historię przedsiębiorstwa solnego i jego znaczenia dla państwa. Zwiedzający zobaczą m.in. używane przez górników maszyny, urządzenia, wózki, narzędzia i oświetlenie… Tu również mogą obejrzeć kryształy soli z Grot Kryształowych, zabytkowe mapy kopalni, neolityczne naczynia do produkcji soli oraz dzieła sztuki np. obrazy Jana Matejki. Na pewno warto zwrócić uwagę na cenny róg Bractwa Kopaczy ( 1534 r.), który jest symbolem bogactwa wielickiej kopalni.

Z kolei w Zamku Żupnym na zwiedzających czeka wystawa „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”. To kolekcja należąca do najcenniejszych na świecie. Od niedawana można tu zobaczyć pokaz cennych nabytków z różnych krajów świata.

Więcej informacja o zwiedzaniu w kopalni i Zamku Żupnym: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka: tel. 12 278 58 49 info@muzeum.wieliczka.pl Warto wiedzieć, że w najbliższy poniedziałek 8 czerwca - Zamek Żupny będzie czynny w godzinach 9.00-17.00. Będzie go można zwiedzać w cenie promocyjnej - 50 % taniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję