Reklama

Dzień kanonizacji w miastach archidiecezji

2014-04-24 14:19

Margita Kotas
Edycja częstochowska 17/2014, str. 6

Bożena Sztajner

Wielu wiernych naszej archidiecezji weźmie udział w uroczystościach kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII. Zdecydowana jednak większość wiernych, z różnych powodów, przeżywać będzie ten dzień w Polsce. Dla tej licznej grupy przygotowano wiele propozycji wspólnotowego przeżywania tej uroczystości

Częstochowa

Na niedzielę kanonizacyjną władze miasta Częstochowy zaplanowały na placu Biegańskiego pokaz materiałów filmowych, ukazujących wizyty Jana Pawła II – Honorowego Obywatela Częstochowy. Dwa dni wcześniej, 25 kwietnia, w Ratuszu Miejskim otwarta została wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II. Na 18 maja, dzień urodzin Papieża Polaka, w Filharmonii Częstochowskiej zaplanowano natomiast koncert z okazji jego kanonizacji.

To jedynie część „świecka” propozycji związanych z obchodami uroczystości kanonizacyjnych. Jak zapowiedział o. Robert Jasiulewicz OSPPE, rzecznik prasowy klasztoru jasnogórskiego, podobnie jak to miało miejsce w dniu pogrzebu Jana Pawła II i jego beatyfikacji, Jasna Góra zaplanowała transmisję uroczystości kanonizacyjnych. Uroczystości będą transmitowane do rozpoczęcia liturgii eucharystycznej. – Wtedy ją przerwiemy, aby rozpocząć Mszę św. dziękczynną – tłumaczył o. Jasiulewicz.

Kolejną propozycję wspólnego przeżycia kanonizacji oferuje Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II wraz z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Uroczystość na placu firmy PRESIDENT, gdzie zbudowana została scena, jest otwarta dla wszystkich, zgromadzi m.in. około 500 osób niepełnosprawnych, które ze względu na stan zdrowia nie mogły wyjechać do Rzymu, oraz wolontariuszy, opiekunów i rodziny tych osób. Uroczystościom w Muzeum Monet i Medali towarzyszyć będzie transmisja Mszy św. kanonizacyjnej z Rzymu. Główną atrakcją częstochowskich uroczystości transmitowanych w odwrotnym kierunku – live do Rzymu – będzie występ zespołu „Arka Noego” z utworem „Święty Uśmiechnięty”. Organizacja spotkania w dużym stopniu sfinansowana została ze sprzedaży monety „Ioannes Paulus II Pretiosus Electrum” – najcenniejszej monety kanonizacyjnej świata, której wyłącznym patronem zostało częstochowskie Muzeum.

Reklama

Wieluń

Już w przeddzień kanonizacji, 26 kwietnia, o godz. 20 na murach historycznej Fary wieluńskiej będzie sprawowana uroczysta Msza św. połączona z Apelem Jasnogórskim. Po Mszy św. rozpocznie się wieczór modlitewnego uwielbienia. Uroczystości te odbędą się pod hasłem: „Zaczerpnij ze źródła”, dla którego inspiracją było nauczanie i życie bł. Jana Pawła II. Przygotowana została specjalna „studnia”, z której wierni będą mogli zaczerpnąć wodę i w specjalnych fiolkach zabrać ją do swoich domów. A woda ta jest szczególna. Wieluńscy kolarze specjalnie na tę okazję przywieźli ją z Wadowic – z chrzcielnicy, w której chrzczony był Jan Paweł II. Na wigilię dnia kanonizacji przygotowane zostało także przedstawienie taneczne pt. „Źródło”. Wielunianie będą mogli także usłyszeć świadectwa ludzi, którzy w swoim życiu głęboko odczuli obecność i wstawiennictwo Jana Pawła II.

27 kwietnia mieszkańcy Wielunia będą mogli wspólnie obejrzeć na telebimie bezpośrednią transmisję z Rzymu. Wieczorem natomiast, o godz. 18, na tarasach Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbędzie się koncert chórów pod batutą Jakuba Jurdzińskiego, a o godz. 20 przy pomniku Jana Pawła II złożone zostaną kwiaty i zapalone świece. Spotkanie zakończy się o godz. 21 Apelem Jasnogórskim.

Wieluńskie świętowanie kanonizacji ma różne oblicza i rozciągnięte jest w czasie. Już 11 kwietnia, w ramach obchodów II Dni Wiary na Ziemi Wieluńskiej „Totus Tuus Maryjo”, Zespół Szkół Specjalnych zorganizował w wieluńskiej pływalni WOSiR-u, Nocny Maraton Pływacki „Dla Lolka”, w którym wzięły udział dzieci, młodzież, dorośli, samorządowcy i strażacy. Ich celem było pokonanie 1239 długości basenu – tyle bowiem kilometrów dzieli Wieluń od Watykanu. W ramach tych Dni zorganizowano także konkurs fotograficzny pt. „Śladem Jana Pawła II”, którego celem jest popularyzacja nauki Jana Pawła II i ukazanie w fotografii w sposób artystyczny postaw wobec własnego życia i wobec drugiego człowieka, wynikających z nauk Papieża Polaka. 22 maja w Wieluńskim Domu Kultury Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku wystawią „Tryptyk Rzymski”, natomiast 25 maja z inicjatywy Akcji Katolickiej na targowisku miejskim w centrum Wielunia jego mieszkańcy utworzą żywy różaniec. Wcześniej, 19 maja, będzie spotkanie z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem, redaktorem naczelnym „Niedzieli”.

Zawiercie

W dniu kanonizacji 27 kwietnia o godz. 19 w muszli koncertowej w parku Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu przy ul. Szymańskiego (w sąsiedztwie Bazyliki pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła) odbędzie się koncert plenerowy w hołdzie Janowi Pawłowi II – „Żar pamięci – daty polskie”. W koncercie dopełnionym poezją, myślą filozoficzną, prezentacją multimedialną wezmą udział: soliści i instrumentaliści związani z Zawierciem, Capella Vartiensis, Kapela Janicek, grupa teatralna Zawierciańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Jurajski Szwadron kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego, harcerze Hufca Ziemi Zawierciańskiej oraz gość Zawiercia, artysta sceny krakowskiej – Jacek Wójcicki.

Natomiast 4 maja w parafii św. Brata Alberta w Zawierciu, podczas uroczystej Mszy św. o godz. 16, metropolita częstochowski abp Wacław Depo poświęci pomnik Jana Pawła II – dar wdzięczności parafii za kanonizację Wielkiego Syna Polskiego Narodu.

Tagi:
kanonizacja

Reklama

Złu nie można ulegać

2019-10-22 13:00

Łukasz Krzysztofka
Edycja warszawska 43/2019, str. 3

W 35. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki modlono się o rychłą kanonizację kapelana ludzi pracy. Otwarto także kaplicę z wyjątkowymi relikwiami męczennika

Łukasz Krzysztofka
Uroczystości zakończyła litania do bł. ks. Jerzego oraz złożenie wieńców na jego grobie

W uroczystej Mszy św. uczestniczyli rodzina i przyjaciele bł. ks. Popiełuszki, przedstawicie władz państwowych, samorządowych, NSZZ „Solidarność” oraz tłumy wiernych z całego kraju. – Upamiętnienie rocznicy śmierci ks. Jerzego jest dniem jego narodzin dla nieba. To jednoczenie dzień jego męczeńskiej śmierci w obronie godności człowieka, obronie naszej Ojczyzny i ewangelicznej zasady „zło dobrem zwyciężaj” – mówił kard. Kazimierz Nycz. – Dziesięć lat po beatyfikacji ks. Jerzego będziemy mieć beatyfikację kard. Wyszyńskiego. Przez wstawiennictwo tych wielkich postaci módlmy się za Kościół polski, za naszą Ojczyznę, z prośbą o siłę dla tych, którzy nią kierują – zaapelował.

Zwyciężał dobrem

W homilii bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego, mówił, że w momencie, kiedy większość narodów po zakończeniu II wojny światowej doświadczało pokoju, w Polsce nadal szerzyło się zło, a brat wydawał brata na śmierć. – W takich czasach zajaśniał blask ks. Jerzego Popiełuszki, który jako kapłan był gorliwym obrońcą wiary i godności człowieka. Zawsze powtarzał, że przemoc jest oznaką słabości, a nie siły – mówił bp Gudek.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że dzisiaj wciąż trzeba walczyć w obronie najsłabszych, np. o prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zdaniem bp. Guzdka współczesny świat charakteryzuje to, że polityczna poprawność nie pozwala nazywać zła po imieniu z obawy, że ktoś poczuje się dotknięty. – Niezwykle potrzebne jest dziś spotkanie z ks. Jerzym, który uczy nas, że złu nie można ulegać i wyrażać na nie zgody. Mamy wypowiadać słowa prawdy, gdy inni milczą – podkreślił duchowny.

Kapłan niezłomny

Wśród delegacji NSZZ „Solidarność”, które przyjechały na uroczystości z całej Polski przy grobie swojego błogosławionego kapelana nie zabrakło również górników. – Słuchałem z przejęciem w radiu kazań ks. Popiełuszki. Byłem pod wrażeniem jego autentyczności, bo on mówił z sercem i tylko prawdę. Jego kazania były konkretne, a jego geniusz tkwił w prostocie – podkreślał Marek Banaś z kopalni „Halemba” w Rudzie Śląskiej.

19 października obchodzony był po raz pierwszy w tym roku Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. O niezłomności ciągle ludzie pamiętają, tak jak Bronisław Michałkiewicz z Czeladzi. – Komuniści prześladowali go, wybijali mu okna na plebanii w mieszkaniu. A on głosił Ewangelię i bronił godności człowieka. Jestem wdzięczny ks. Jerzemu za jego patriotyczną postawę i odwagę, którą wlewał w nasze serca – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Włochy: antykoncepcja hormonalna może prowadzić do samobójstwa

2019-11-19 17:11

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Rzym (KAI)

Za rezygnację z przekazywania życia i stosowanie antykoncepcji trzeba niekiedy zapłacić wysoką cenę. Świadectwem tego jest rozporządzenie wydane przez Włoską Agencję Leków (Aifa). Odtąd na wszystkich antykoncepcyjnych środkach hormonalnych musi widnieć ostrzeżenie, że ich zażywanie może prowadzić do depresji lub skłonności samobójczych.

dalaprod/Fotolia.com

Jak podaje agencja ANSA, o nowym rozporządzeniu poinformowani zostali zarówno producenci środków antykoncepcyjnych, jak i lekarze. Włoska Agencja Leków uzasadnia swą decyzję badaniami i oceną zagrożenia wśród pacjentek stosujących hormonalną antykoncepcję w Europie.

Depresja już wcześniej była zaliczana do niepożądanych skutków ubocznych środków hormonalnych. Teraz mówi się wprost o skłonnościach samobójczych. Pacjentki, które zauważą, że stosowanie pigułki powoduje u nich zmianę nastroju, powinny się skontaktować z lekarzem – czytamy w nocie Włoskiej Agencji Leków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Warszawa: VI Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych

2019-11-20 17:03

ar, archwwa.pl / Warszawa (KAI)

W Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na Bielanach, w dniach 22-24 listopada, odbędzie się VI Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych. W programie zaplanowano prelekcje, warsztaty oraz spotkanie ze Wspólnotami L'Arche. Konferencja jest skierowana do katechetów, którzy uczą osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

Artur Dąbrowski

Jak podkreśla Anna Mielecka, organizatorka wydarzenia, jednym z punktów jest giełda pomysłów. - Katecheci przywożą swoje pomysły na prowadzenie zajęć i pomoce naukowe, które kserują, drukują i dzielą się nimi z uczestnikami – powiedziała. Konferencja jest również “odpowiedzią na ogólnopolski brak merytorycznego wsparcia dla katechezy specjalnej”. – Myślę, że pomysł chwycił, ponieważ przyjeżdżają ludzie z całej Polski – podkreśliła Anna Mielecka.

Wiele tematów, które zostaną poruszone podczas konferencji, będzie poświęcony kwestiom technicznym związanym np. z wprowadzaniem do kościoła osób niepełnosprawnych z różnymi nadwrażliwościami. – Uczniowie z niepełnosprawnością często mają problemy ze swoją sensoryką i z integracją sensoryczną, dlatego kościół nie jest przyjaznym miejscem jeśli chodzi o zmysły – dodała organizatorka.

Muzyka organowa, światło, zapach kadzidła, tłok, długa Msza święta mogą sprawiać problemy osobom z nadwrażliwościami, ale – jak podkreśla Anna Mielecka – zależy to od indywidualnych preferencji ucznia, ponieważ “żaden z wymienionych aspektów nie jest jednoznacznie dobry ani jednoznacznie zły”.

– Trzeba poznać potrzeby uczniów, ich ograniczenia i stworzyć im jak najbardziej komfortowe warunki np. ograniczyć muzykę organową, zaprosić ich na Mszę, gdzie będzie mniej ludzi albo będą tylko dzieci ze szkoły specjalnej, żeby miały większą swobodę poruszania się po kościele – dodała. Jak podkreśla takich uczniów należy przyprowadzać do kościoła, ponieważ “na tym polega odwrażliwianie w procedurze terapii integracji sensorycznej”. – Trzeba przekonywać do tego również rodziców – podkreśla.

Wydarzenie zainauguruje Msza św. pod przewodnictwem ks. Łukasza Przybylskiego, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Archidiecezjalnej Warszawskiej.

W ramach inicjatywy w sobotę o 7:30 odbędzie się Eucharystia pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Tego dnia zaplanowano m.in. konferencję pt. „Czy kościół jest miejscem przyjaznym….. sensorycznie” mgr Ewy Kucharskiej oraz „Cel i zadania katechezy – perspektywa katechezy specjalnej” ks. prof. Piotra Tomasika, a także warsztaty „Komunikacja to nie tylko mowa”, „Papieroplastyka”, „Elementy terapii behawioralnej w pracy katechety”.

Następnego dnia odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Fundacji L’Arche Wspólnoty Poznańskiej i Warszawskiej oraz Msza święta pod przewodnictwem ks. Pawła Sobstyla.

Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na adres: konferencjaoligo@gmail.com

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem