Reklama

Niedziela Kielecka

Strumień pomocy płynie równo

Niedziela kielecka 17/2014, str. 1, 6

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas

Niedziela Miłosierdzia Bożego to święto patronalne Caritas – największej pozarządowej organizacji charytatywnej w Polsce. Fakt ten stwarza okazję dostrzeżenia dwóch wymiarów miłosierdzia – zawsze potrzebnej modlitwy o miłosierdzie oraz konkretnych czynów miłosierdzia.

Caritas kielecka realizuje je w tak wielu płaszczyznach, że trudno byłoby znaleźć lukę w ofercie pomocy. Dożywianie dzieci, troska o bezdomnych, wakacje... Zawsze jest Caritas. Pomoc chorym, niepełnosprawnym, wykluczonym, stwarzanie instrumentów do długofalowych działań, zbiórki dla ofiar kataklizmów, tworzenie obiektów pomocowych na miarę czasów... Zawsze Caritas.

Zbiórki i rozdawnictwo żywności

W okresie świątecznym przywykliśmy do zbiórek żywności organizowanych i monitorowanych przez Caritas kielecką. W Wielkim Poście odbyły się dwie – marcowa i kwietniowa. – Jest to podejmowanie wyzwań najbardziej newralgicznych, bo dotyczących szczególnie potrzebujących – uważa ks. Stanisław Słowik – dyrektor Caritas kieleckiej. Efekt przedświątecznej zbiórki w sklepach prowadzonej przez wolontariuszy, to rokrocznie od kilkunastu do dwudziestu ton żywności, z których przygotowywane są paczki na święta – ostatnia Wielkanoc to ponad 1500 paczek, których odbiorcy są na ogół stali, choć rokrocznie szacunkowo przybywa ok. 20 proc. beneficjentów tej akcji.

Reklama

W lutym skończył się program unijny PEAD, wszystko wskazuje na kolejną edycję od października. PEAD to kilkadziesiąt punktów wsparcia, z których w 2013 r. skorzystało blisko 18 tys. osób. Zdaniem Księdza Dyrektora, coraz intensywnie rozwija się funkcjonowanie Banku Żywności (założonego przez kilka podmiotów, z których Caritas była instytucją wiodącą. Przedświąteczna zbiórka żywności może być dobrych przykładem tych działań).

Ważnym elementem akcji dożywiania monitorowanym przez Caritas jest regularne rozdawnictwo pieczywa. Od wielu lat trwa w tym zakresie współpraca z Piekarnią pod Telegrafem. W Kielcach jest to ok. 50 koszy pieczywa dziennie, z czego korzysta ok. 120 rodzin (2013 r.). Wydawanie chleba odbywa się przy Schronisku przy ul. Żeromskiego. Podobnie dzieje się w kilku miejscach diecezji. Zdaniem ks. Słowika, są to działania o tyle ważne, że odbywają się w sposób stały, planowane są jako długofalowe, a dla wielu rodzin stanowią główne źródło wsparcia zabezpieczenia w żywność.

„Skrzydła”

70-80 stypendiów w każdym semestrze, z których część beneficjentów korzysta przez kilka semestrów – taki jest bilans programu „Skrzydła”. W ramach programu, każde dziecko ma swojego anonimowego filantropa, który przez co najmniej jeden semestr funduje mu stypendium w wysokości ok. 150-200 zł miesięcznie. Pieniądze nie trafiają bezpośrednio do rodziny, ale do koordynatora, którym jest pedagog szkolny, nauczyciel, katecheta. Są przeznaczane na najpilniejsze potrzeby ucznia, jak np. podręczniki, konieczne korepetycje, kompensowanie braków szkolnych, rozwój zainteresowań, wyjścia na wycieczki, niekiedy odzież. – Wspomagamy w ten sposób dzieci ubogie, z rodzin wielodzietnych, niepełnych, choć niekoniecznie najzdolniejsze, jest to więc działanie uzupełniające dla szeregu programów stypendialnych – uważa ks. Słowik. Pewna część stypendiów jest fundowana przez sponsorów strategicznych, firmy (np. z puli Caritas Polska), a drugi segment to sponsorzy indywidulani. Uzupełnienie stanowi tzw. „Skarbonka Skrzydeł” – gromadzenie luźnych datków, które stanowią stypendialną rezerwę.

Reklama

Dożywianie dzieci w szkołach

Odbywa się w dwóch zasadniczych płaszczyznach. Może to być np. przygotowywanie i dostarczanie posiłków przez placówki Caritas, co szczególnie aktywnie jest realizowane przez Proszowice i Rataje oraz współpraca ze stołówkami szkolnymi, polegająca np. na sfinansowaniu suchego prowiantu lub części obiadów. Zdaniem dyrektora Caritas kieleckiej, ta forma pomocy jest szczególnie ważna dla tych dzieci, które nie są klasyfikowane do pomocy z racji kryteriów finansowych (np. z rodzin alkoholików, gdzie wydatki bywają nieprzeliczalne w stosunku do dochodów, lub z rodzin wiejskich, gdzie dochód analitycznie wyliczony z hektara, niekoniecznie przekłada się na dochód realny).

Dla niepełnosprawnych

Pomoc dla niepełnosprawnych to jeden z większych i stałych bloków tematycznych działań pomocowych Caritas, obejmujących: rehabilitację leczniczą, społeczną, zawodową.

Rehabilitację leczniczą realizuje w ogromnym zakresie Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, gdzie w obrębie wielofunkcyjnej placówki mieści się m.in. ZOL i sale wyposażone w sprzęt przeznaczony do rehabilitacji stacjonarnej. W 2013 r. ze specjalistycznych usług w tej placówce skorzystało ponad 1500 osób.

Rehabilitację domową w dużym zakresie realizują np. stacje opieki w Proszowicach, w Świniarach czy w Sędziszowie. W rehabilitacji domowej ważnym czynnikiem jest systematyczność ćwiczeń i angażowanie domowników. Z kolei w rehabilitacji społecznej kierunek działań wyznacza cel – uspołecznienie osób niepełnosprawnych, budowanie więzi, kontaktów, relacji społecznych, do czego pierwszym krokiem jest „wyrwanie” z domu chorego i zaproponowanie mu alternatywy: wycieczki, pielgrzymki, kina. Jest to także dobra forma dla uczestników zajęć placówek stacjonarnych czy dziennych. – Zafunkcjonowanie tych ludzi w środowisku broni ich przed nawrotem choroby. To naprawdę skutecznie działa – podkreśla ks. Słowik. Specyficzną i sprawdzoną formą tych inicjatyw są tzw. wczasorekolekcje w Piekoszowie, trwające przez całe lato, łączące modlitwę, wypoczynek, rekreację i uaktywnienie społeczne. W 2013 r. odbyło się 5 turnusów, w których uczestniczyło 111 osób niepełnosprawnych z grupą opiekunów i wolontariuszy.

Rehabilitacja zawodowa to przede wszystkim warsztaty terapii zajęciowej, które mają podopiecznych przygotowywać do samodzielności życiowej. W tę działalność wpisuje się niedawno uruchomiony Zakład Aktywności Zawodowej w Kielcach, który stanowi nową propozycję pomocy niepełnosprawnym. Jest to oferta ważna w wymierze społecznym, bytowym i samoakceptacji tych osób. Uczestnicy zgodnie podkreślają aspekt dowartościowania i przydatności społecznej.

To zaledwie część działań pomocowych realizowanych przez Caritas kielecką. Istotne jest, że są one świadomie planowane, stałe i wciąż rozbudowywane o nowe elementy – na miarę potrzeb i czasów. Na miarę miłosierdzia.

2014-04-24 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Libanu na pierwszej linii pomocy w Bejrucie

2020-08-06 15:27

[ TEMATY ]

Liban

Caritas

PAP/EPA/Thibault Camus / POOL

Kościoły, klasztory, domy zakonne i katolickie szkoły otworzyły swe podwoje dla ofiar eksplozji w Bejrucie. Szacuje się, że co najmniej 300 tys. osób jest bez dachu nad głową. „Nawet w czasie wojny domowej to miasto nie doświadczyło tak apokaliptycznej katastrofy. Pilnie potrzebujemy pomocy” – alarmuje szef libańskiej Caritas.

Ks. Michel Abboud wyznaje, że w chwili eksplozji pomyślał, że wybuchła kolejna wojna. Mimo że biuro organizacji dosięgła fala uderzeniowa od razu zaczął mobilizować wolontariuszy. „Na chwilę obecną 120 młodych ludzi non stop przygotowuje paczki z żywnością i potrzebnymi lekami” – mówi Radiu Watykańskiemu szef libańskiej Caritas.

„Caritas od pierwszych chwil zmobilizowała się i zaczęła nieść pomoc. W tej chwili rozprowadzamy głównie żywność i lekarstwa. Jesteśmy przy boku ludzi, którzy stracili bliskich, czy też domy. Działa grupa psychologów, która niesie im wsparcie. Pamiętajmy, że ten cios przyszedł w bardzo trudnym czasie ogromnego kryzysu gospodarczego i pandemii. Sytuacja jest naprawdę przerażająca – podkreśla ks. Abboud. – Potrzebujemy pomocy. Prosimy przede wszystkim o żywność i lekarstwa. Potrzebujemy, ubrań, a także mleka dla dzieci. Potrzebujemy materacy dla ludzi, którzy schronili się w szkołach i klasztorach, które otworzyły swoje podwoje dla wszystkich potrzebujących. Naprawdę potrzebujemy waszej pomocy. Nawet najmniejszy grosz pozwoli nam wspólnie dokonać wielkich rzeczy”.

Z pomocą Libańczykom ruszyła natychmiast Caritas Internationalis oraz krajowe oddziały tej największej kościelnej organizacji humanitarnej na świecie. Caritas Polska przeznaczyła pierwsze 100 tys. złotych na przeciwdziałanie skutkom wybuchu i zorganizowała dodatkową zbiórkę funduszy, poprzez którą każdy będzie miał możliwość dołożenia swojej cegiełki do odbudowy Bejrutu.

Rita Rhayem z libańskiej Caritas wskazuje na szczególnie trudną sytuację bejruckich dzieci. Wiele z nich straciło bliskich, a co najmniej 100 tys. dach nad głową. „Już wcześniej sytuacja dzieci w stolicy była bardzo trudna. Szacujemy, że pół miliona nieletnich cierpiało chroniczny głód, teraz ten dramat się powiększy” – podkreśla Rhayem. Dodaje, że nigdy wcześniej Caritas Libanu nie stawiała czoła tak apokaliptycznej sytuacji.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gänswein: Benedykt XVI powraca do zdrowia

2020-08-10 12:36

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

@Mazur/Episkopat

Bolesna infekcja trądzika różowatego, która dotknęła papieża-seniora Benedykta XVI powoli ustępuje i można zredukować stosowanie niezbędnych leków, które osłabiły 93-letniego Josepha Ratzingera – powiedział portalowi "Südkurier" abp Georg Gänswein.

Słowa osobistego sekretarza papieża-seniora przytacza agencja KNA, dodając, że prywatna sekretarka Benedykta XVI skomentowała tę sytuację, iż „po śmierci brata, Georga przyszedł ból".

Na początku sierpnia ogłoszono, że Benedykt XVI cierpi na bolesną chorobę twarzy. Stan zdrowia Benedykta XVI, który choruje na powodującą silne bóle różę twarzy, jest bardzo zły - informował niemiecki dziennik "Passauer Neue Presse" powołując się na jego biografa Petera Seewalda.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Burke: odmowa udzielenia komunii niektórym katolickim politykom jest dla nich przysługą

2020-08-11 21:08

[ TEMATY ]

Kard. Raymond Burke

BP KEP

Kard. Raymond Burke zwrócił uwagę, że wielu czołowych amerykańskich polityków z Partii Demokratycznej, którzy deklarują, że są katolikami, otwarcie zaprzecza nauce Kościoła w takich kwestiach jak aborcja czy tzw. jednopłciowe małżeństwa. Komentarzy życia politycznego w USA przypominają przed listopadowymi wyborami, że kluczem do sukcesu dla kandydata do prezydenckiego fotela jest przekonanie do siebie większości katolików.

Były metropolita Saint Louis przyznał w rozmowie z FoxNews, że to skandal, iż tak wielu katolików na Kapitolu regularnie wspiera prawodawstwo stojące w sprzeczności z nauczaniem Kościoła. W ten sposób, jak zaznacza, źle reprezentują katolickie wyznanie, przedstawiając je w fałszywym świetle.

Były prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej zaznaczył, że prezydenccy kandydaci wyznający kontrowersyjne z katolickiego punktu widzenia poglądy nie powinni otrzymywać komunii świętej, gdyż nie są w jedności z Chrystusem. Zdaniem purpurata, brak zgody na udzielenie im komunii jest w ich największym interesie, gdyż w innym przypadku politycy ci popełniają świętokradztwo. „To nie jest kara. To tak naprawdę przysługa czyniona tym ludziom” – dodał kard. Burke.

W szczególności wskazał na ubiegającego się o Biały Dom Joe Bidena – często podkreślającego swój katolicyzm – który rok temu zmienił zdanie w kwestii poparcia tzw. poprawki Hyde’a, ograniczającej aborcję z kieszeni podatnika. Choć przez wiele lat twierdził, że wiara nie pozwala mu być za aborcją finansowaną przez państwo, teraz powtarza za swymi kolegami partyjnymi, że jest za nieograniczonym zabijaniem dzieci nienarodzonych.

Kardynał wezwał również demokratyczną senator z Kalifornii Kamalę Harris do przeprosin za to, że podczas przesłuchania zarzuciła sędziemu federalnemu Brianowi Buescherowi, iż należy do Rycerzy Kolumba. Zdaniem tej prawniczki pochodzenia hinduskiego i jamajskiego, dyskredytujące dla tej świeckiej organizacji katolików jest to, że składa się tylko z mężczyzn, sprzeciwia się prawu kobiet do aborcji oraz potępia jednopłciowe małżeństwa.

„To jest całkowicie nie do przyjęcia. Bez względu na to, czy jesteś katolikiem czy nie, jako obywatel musisz spojrzeć na tego rodzaju oświadczenie i powiedzieć, że nie jest to osoba, którą chcesz, by była przywódcą twojego kraju” – dodał hierarcha, który przy okazji podkreślił, że choć wielu postrzega go jako wroga papieża Franciszka, jest to bardzo dalekie od prawdy. Przypomniał, że nigdy nie powiedział nic, co byłoby pozbawione szacunku dla Ojca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję