Reklama

Niedziela Przemyska

Śladami Świętego

Po dziewięciu latach oczekiwania i modlitwy świętość polskiego Papieża zostanie ostatecznie urzędowo stwierdzona przez Kościół. Jan Paweł II, wcześniej jako ksiądz a następnie biskup i kardynał wielokrotnie gościł na terenie archidiecezji przemyskiej. Podążmy niektórymi jego śladami...

Niedziela przemyska 17/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

relikwie

Arkadiusz Bednarczyk

Ksiądz Karol Wojtyła jako biskup i kardynał kilka razy gościł w stolicy diecezji przemyskiej. Był tu podczas obchodów 1000-lecia chrześcijaństwa w Polsce – w dniu 21 sierpnia 1966 r. w Przemyślu koncelebrował Mszę św. z udziałem biskupów polskich oraz ordynariusza bp. Ignacego Tokarczuka. Także podczas obchodów 600-lecia przemyskiej diecezji obrządku łacińskiego w dniu 13 czerwca 1976 r. Karol Wojtyła gościł w Przemyślu. Podczas pielgrzymki do ojczyzny w czerwcu 1991 r. Karol Wojtyła odwiedził Przemyśl już jako papież. Wtedy to (w Rzeszowie beatyfikował bp. Józefa Sebastiana Pelczara) ówczesnego ordynariusza diecezji przemyskiej – bp. Ignacego Tokarczuka podniósł do godności arcybiskupiej. W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa Ojciec Święty spotkał się z przedstawicielami grekokatolików, którym przekazał ją na wieczystą własność.

Przed sklepem jubilera na Cergowej

Wojtyła prawdziwym sentymentem darzył Bieszczady. Podczas wizyty w Krośnie, już jako Jan Paweł II w 1997 r. powiedział: „Wędrowałem tędy wielokrotnie, albo w stronę Bieszczad, albo też w kierunku przeciwnym, od Bieszczad, poprzez Beskid Niski, aż do Krynicy. Mogłem też poznać tutejszych ludzi, uprzejmych i gościnnych”. W 1953 r. z grupą młodzieży ks. Karol Wojtyła przejechał do Ustrzyk Górnych. W planie wycieczki była Tarnica oraz Cisna i Komańcza, gdzie zatrzymano się w klasztorze Sióstr Nazaretanek. Trzy lata później przybył do Zagórza. 1 kwietnia 1966 r. kard. Karol Wojtyła odprawił Mszę św. w sanockim kościele Franciszkanów. 6 lipca 1968 r. kard. Karol Wojtyła z bp. Ignacym Tokarczukiem utworzyli w Jasieniu sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej, umieszczono cudowną Ikonę Matki Bożej (skradzionej w 1992 r.) a Wojtyła mówił: „Dziś na tych przepięknych, a dotąd pustych ścianach górzystych Bieszczadów umieszczono cudowny obraz Najświętszej Matki, aby królowała na budzącej się do lepszego życia bieszczadzkiej ziemi...”.

Reklama

Nieopodal Dukli znajduje się Góra Cergowa, którą ks. Karol Wojtyła często odwiedzał podczas swoich wędrówek po Beskidach w latach 50. Cergowa znajdowała się na trasie wyprawy do Iwonicza i Rymanowa-Zdroju. Tu miał powstać jeden z jego utworów dramat „Przed sklepem jubilera”. Sam Papież mówił o tym po latach: „Wracam pamięcią do dnia, a było to wiele lat temu, kiedy nawiedziłem dukielskie sanktuarium, w szczególności kaplicę błogosławionego Jana «na puszczy», jak zwykło się mówić. Dzisiaj ponownie przybywam do waszego miasta, które całą swoją historią «śpiewa Panu pieśń chwały i uwielbienia». W sanktuarium Ojców Bernardynów w Dukli Ojciec Święty spędził w czerwcu 1997 r. noc w tutejszym klasztorze mając przed swoim oknem możliwość podziwiania krajobrazów z lat młodości. W pustelni św. Jana znajduje się kopia wpisu do księgi pamiątkowej z 8 września 1952 r.: „Niech Święty Jan z Dukli raczy błogosławić ks. Karolowi Wojtyle...”.

Nie łatwo zapomnieć bazylikę leżajską

W 1965 r. kard. Karol Wojtyła przybył do bazyliki Ojców Bernardynów. Było to – jak upamiętnia to dzisiaj pamiątkowa tablica – 28 maja. O godzinie siódmej rano odprawił cichą Mszę św. w kaplicy Cudownego Obrazu. Ówczesny Metropolita Krakowski dokonał też w kronice klasztornej wpisu następującej treści: „Z serdecznym błogosławieństwem i prośbą o pamięć przed cudownym obrazem Matki Bożej. Pamięcią będę się starał odpłacić za pamięć, bo nie łatwo zresztą zapomnieć Waszej Bazyliki”.

Na plebanii w Łańcucie

W 1973 r. ówczesny proboszcz ks. Stanisław Decowski miał okazję rozmawiać z kard. Karolem Wojtyłą w Przemyślu; wówczas to przyszły papież obiecał odwiedzić Łańcut. Stało się to w ostatnim dniu sierpnia 1975 r., kiedy to wracając po uroczystościach koronacyjnych w Jodłówce Karol Wojtyła odwiedził na plebanii ks. Stanisława Decowskiego oraz nawiedził kościół i kryptę Potockich. Modlił się także przed obrazem Matki Bożej Szkaplerznej, dla której korony poświęcił już jako papież podczas swojej wizyty w Rzeszowie w 1991 r. Przy okazji przypomnijmy, że 31 sierpnia 1975 r. kard. Wojtyła odprawił we wspomnianej Jodłówce Mszę św. koronacyjną w towarzystwie ordynariusza przemyskiego bp. Ignacego Tokarczuka, w obecności kilkunastu księży biskupów. Koronacja w Jodłówce była też wstępem do obchodów 600-lecia istnienia diecezji przemyskiej.

Madonna z Bliznego wiedziała, że zostanie papieżem

Ostatnią wizytą w obecnej diecezji przemyskiej, przed wyborem na tron św. Piotra Karol Wojtyła złożył we wrześniu 1978 r. w towarzystwie swojego sekretarza ks. Dziwisza. W 100. rocznicę koronacji cudownego obrazu Madonny Starowiejskiej kard. Wojtyła odprawił Mszę św. i wygłosił homilię w bazylice w Starej Wsi, w której nawiązał do aktu profanacji wizerunku; wierni zapamiętali wówczas słowa przyszłego papieża, który podkreślił, że „Ani woda, ani ogień nie zdołały ugasić miłości wiernych do swojej Matki”. Podczas wizyty w tej okolicy Karol Wojtyła modlił się także w pięknym drewnianym kościółku w Bliznem (znajdującym się dzisiaj na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO) przed gotycką figurką Madonny, o której mówiono, że to ona sprawiła, że został papieżem...

2014-04-24 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Z katedry w Spoleto skradziono relikwię krwi św. Jana Pawła II

2020-09-24 13:00

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

relikwie

TZ

Wizerunek św. Jana Pawła II z kościoła w Czeladzi-Piaskach

Wizerunek św. Jana Pawła II z kościoła w Czeladzi-Piaskach

Z katedry w Spoleto w środkowych Włoszech skradziono relikwię krwi świętego Jana Pawła II - podał w czwartek dziennik „Il Messaggero”. Fakt dokonania kradzieży wykrył zakrystian w środę wieczorem w chwili, gdy zamykał świątynię. Trwają poszukiwania relikwii.

Ampułka z kroplą krwi papieża była przechowywana w kaplicy krzyża, która jest zamknięta. Wierni nie mogą do niej wejść, ale zatrzymują się przed furtką do niej.

Relikwia została podarowana we wrześniu 2016 roku przez kardynała Stanisława Dziwisza. Miała być przeniesiona do nowego kościoła w Spoleto pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Jego konsekrację zapowiedziano na 22 października, dzień wspomnienia liturgicznego papieża Polaka.

Miejscowa kuria arcybiskupia zawiadomiła karabinierów, którzy wszczęli dochodzenie w sprawie kradzieży. Być może pomocne okażą się zapisy z monitoringu. Arcybiskup Spoleto Renato Boccardo na wiadomość o kradzieży wyraził „zaniepokojenie i smutek z powodu tego świętokradczego gestu” – poinformowała kuria w komunikacie. Hierarcha zaapelował o oddanie relikwii; „tak drogiej wiernym” - dodał.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda po spotkaniu z papieżem: rozmawialiśmy o pokoju

2020-09-25 12:33

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Andrzej Duda

EWTN POLSKA

Wizyta prezydenta z żoną w Watykanie

Wizyta prezydenta z żoną w Watykanie

Zaangażowanie każdego człowieka na rzecz pokoju było jednym z tematów rozmowy prezydenta Polski, Andrzeja Dudy z Papieżem Franciszkiem.

  • Wczesnym popołudniem Duda wziął udział w Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra.

Prezydent Polski poinformował o tym na komunikatorze Twitter:

Jego Świątobliwość Papież Franciszek podkreśla, że pragnienie pokoju leży głęboko w ludzkich sercach. Rozmawialiśmy o tym, jak każdy człowiek, w ramach swoich możliwości, może starać się postępować tak, by zawsze i wszędzie dążyć do pokoju. Ta myśl przyświeca też moim decyzjom.

Prezydent wręczył papieżowi Franciszkowi upominek w postaci kopii obrazu Matki Boskiej Łaskawej, patronki Warszawy - przekazały źródła w Kancelarii Prezydenta.

Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem, którego papież przyjął na audiencji, odkąd w marcu również w Watykanie wprowadzono restrykcje sanitarne i tzw. lockdown w związku z pandemią koronawirusa.

Po rozmowie z papieżem prezydent spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz ds. relacji z państwami abp Paul Gallagher. Oficjalny komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podkreślił, że „serdeczne rozmowy odbywały się w kontekście stulecia urodzin św. Jana Pawła II i 40. rocznicy powstania samorządnego, niezależnego związku zawodowego «Solidarność». Poruszono niektóre tematy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, związane z misją Kościoła, wśród nich promocję rodziny i wychowanie młodzieży. Na koniec omówiono pewne kwestie międzynarodowe, takie jak obecny kryzys zdrowia publicznego, sytuacja w regionie i bezpieczeństwo”.

PAP

Wizyta prezydenta z żoną w Watykanie

Wizyta prezydenta z żoną w Watykanie

VATICAN NEWS

Prezydent z wizytą w Watykanie

Prezydent z wizytą w Watykanie

Wczesnym popołudniem Duda wziął udział w Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra. Oprawił ją abp Jan Romeo Pawłowski, kierujący sekcją III Sekretariatu Stanu, zajmującą się personelem dyplomatycznym.

W homilii hierarcha zwrócił się do prezydenta, nawiązując do jego wyboru na drugą kadencję. – Niech to będzie dla Pana, dla rodziny, dla Polaków czas błogosławiony, czas dumnej, wolnej i rozwiniętej Polski – życzył arcybiskup.

Zacytował słowa Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego: „Powszechnie mówi się, że czas to pieniądz. Ja wam powiem: czas to miłość”. Zaapelował „właśnie o tę miłość, o wzajemne zrozumienie, o wspólne decydowanie o przyszłości zamiast podstawiania nogi, o dialog zamiast wrzasku, o jedność zamiast podziałów, o Polskę piękną od Tatr do Bałtyku i o mądrych Polaków”.

KPRP

Pod koniec Mszy abp Pawłowski złożył prezydentowi życzenia bezpiecznego powrotu do Polski i potrzebnych łask Bożych. Andrzej Duda z małżonką złożyli biało-czerwony wieniec przy grobie św. Jana Pawła II.

Podczas wizyty w Watykanie parze prezydenckiej towarzyszył ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.

Przed odlotem do Polski Andrzej Duda odwiedzi jeszcze Wspólnotę św. Idziego (Sant’Egidio) w bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej.

CZYTAJ DALEJ

Pod Twoją obronę! – II Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców na Jasną Górę

2020-09-25 17:35

Archiwum Organizatorów

Już po raz drugi Konferencja Episkopatu Polski w osobie Przewodniczącego Rady ds. Społecznych abp. Józefa Kupnego zaprasza przedsiębiorców z całej Polski na II Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę.

W liście wystosowanym z tej okazji metropolita wrocławski przypomina, że ubiegłoroczna pierwsza pielgrzymka cieszyła się dużym zainteresowaniem środowiska biznesowego i okazała się ważnym wydarzeniem. Dlatego zwraca się do przedsiębiorców, pracodawców, osób samozatrudnionych i ludzi z inicjatywą z zaproszeniem do przybycia na Jasną Górę w dniu 4 października. Pielgrzymka odbywa się w szczególnym czasie, bo po „wielkim zatrzymaniu”, które „wymusiło tak wiele zmian w naszych zachowaniach, skłoniło do zrewidowania wielu spraw i w wielu wypadkach spowodowało wielkie problemy ekonomiczne. Stając wobec nowych wyzwań, będziemy mogli zawierzyć życie i działalność biznesową Bogu przez wstawiennictwo Maryi” – pisze abp Józef Kupny.

Ksiądz arcybiskup wyraża nadzieję, że spotkanie będzie okazją do duchowego umocnienia i uzyskania światła do podejmowania decyzji a także zintegrowania wszystkich jego uczestników.

Pielgrzymkę organizuje Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” oraz Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Managerów „Nostra Res. Wśród gości specjalnych będą: ks. Wojciech Węgrzyniak, biblista, rekolekcjonista, publicysta. wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Jacek Krzemiński, dziennikarz ekonomiczny, publicysta.

Program pielgrzymki:

8:30 -10:00 – Rejestracja, poranna kawa

10:00-10:15 – Powitanie Pielgrzymów – Ojciec Samuel Pacholski, przeor klasztoru na Jasnej Górze;

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski;

„O potrzebie duszpasterstwa przedsiębiorców” – Ks. Przemysław Król SCJ, Ks. Grzegorz Piątek SCJ

10:15-11:00 – Wystąpienie gościa specjalnego

Ks. Wojciech Węgrzyniak, biblista, rekolekcjonista, publicysta. Wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie

11:00-11:45 – Wystąpienie gościa specjalnego

Jacek Krzemiński, dziennikarz ekonomiczny, publicysta

12:00 -12:15 – Zakończenie pierwszej części

12:30-13:30 – Msza Św. w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej

Akt zawierzenia się przedsiębiorców Bogu przez Niepokalane Serce Maryi

13:45-14:45 – Świadectwa przedsiębiorców

14:45-15:00 – Podsumowanie spotkania i zakończenie Koronką do Bożego Miłosierdzia

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję