Reklama

Niedziela Przemyska

Biblia miejscem spotkania z Jezusem

Niedziela przemyska 17/2014, str. 8

[ TEMATY ]

Biblia

Piotr Marcińczak

Bezpośrednio po kanonizacji papieża Jana Pawła II od III Niedzieli Wielkanocnej, w dniach od 4 do 10 maja, Kościół w Polsce przeżywa szósty Tydzień Biblijny. Swoim hasłem: „Wierzę w Ciebie Jezu Chryste, Synu Boży” wpisuje się on w tematykę całego roku duszpasterskiego, poświęconego pogłębieniu relacji chrześcijan z żywą osobą Jezusa Chrystusa. W tym ciągle aktualnym zadaniu chrześcijańskiego życia niezbędną pomocą jest korzystanie z Biblii, która w całości skoncentrowana jest na Chrystusie.

Reklama

Za Soborem Watykańskim II przypomniał to Jan Paweł II w liście apostolskim „Novo millennio ineunte” (2001 r.). Przedstawiając w nim program duszpasterski na Trzecie Tysiąclecie, Papież postawił przed całym Kościołem zadanie kontemplacji oblicza Chrystusa w oparciu o Pismo Święte,”które od pierwszej do ostatniej strony przeniknięte jest Jego tajemnicą, ukazywaną w niejasnym zarysie w Starym Testamencie, a w pełni objawioną w Nowym” (n. 17). Każdy, kto chce wchodzić w coraz głębszą relację z Chrystusem, winien czynić to z Biblią w ręku, wpatrując się z wiarą i miłością w obecne w niej Jego święte oblicze. Co roku przypomina o tym Tydzień Biblijny, w którym proponowane są różne możliwości spotkań ze Słowem Bożym, by dać wiernym sposobność do biblijnego pogłębienia ich relacji z Chrystusem, a równocześnie uczyć ich, jak to winni czynić sami w ramach osobistej czy wspólnotowej lektury Pisma Świętego.

Pomocą w zorganizowaniu Tygodnia Biblijnego służą materiały przygotowane przez Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II i opublikowane w biuletynie „Przegląd Biblijny” 6 (2014), który otrzymuje każda parafia w archidiecezji. Ich wykorzystanie zależeć będzie od pomysłowości i gorliwości samych duszpasterzy. To oni winni stworzyć wiernym możliwości spotkań ze Słowem Bożym: w ramach liturgii, katechizacji, apostolatu biblijnego, w małych grupach i wspólnotach parafialnych, czy też podczas innych kontaktów duszpasterskich. Mając na uwadze hasło Tygodnia Biblijnego, wszystkie jego inicjatywy winny być ukierunkowane na pogłębienie wiary w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Pod tym kątem zostały też przygotowane tegoroczne materiały, które mogą pomóc głębiej wniknąć w misterium Jezusa – Syna Bożego, w tajemnicę Jego relacji z Ojcem, a także w naszą tożsamość bycia w Chrystusie przybranymi dziećmi Bożymi.

Wdzięczni Bogu za dar świętości Jana Pawła II winniśmy go naśladować także w umiłowaniu Słowa Bożego. Lektura Biblii zawsze prowadziła naszego świętego Patrona do spotkania z żywą osobą Jezusa Chrystusa. Nie było to zwykłe, czysto intelektualne poznanie, ale wchodzenie w coraz głębszą relację ze zmartwychwstałym i wywyższonym Panem. Dzięki niej Papież był prawdziwym świadkiem Chrystusa i skutecznym ewangelizatorem całego świata. Można powiedzieć, że św. Jan Paweł II w całej pełni był człowiekiem Słowa Bożego i jego wytrwałym, charyzmatycznym sługą. Na wzór naszego świętego Rodaka z Biblią w ręku szukajmy żywej osoby Jezusa Syna Bożego, by z wiarą i miłością wpatrywać się w Jego święte oblicze. Należy wyrazić nadzieję, że pomoże nam w tym tegoroczny Tydzień Biblijny. Jednak zależeć to będzie zarówno od gorliwości duszpasterzy, jak i od naszej współpracy i otwartości na proponowane przez nich inicjatywy.

2014-04-24 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Biblią na co dzień

Niedziela częstochowska 31/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

Biblia

pielgrzymka

Ziemia Święta

Archiwum parafii

Pielgrzymka do Ziemi Świętej pogłębiła wiedzę o Biblii

Pielgrzymka do Ziemi Świętej pogłębiła wiedzę o Biblii

Obok różnych ruchów i stowarzyszeń w naszych parafiach coraz częściej powstają kręgi biblijne. Skupiają one wiernych, którzy chcą lepiej poznać Pismo Święte.

Rozumienie Pisma Świętego i stały z nim kontakt ubogacają duchowo człowieka – mówi w rozmowie z Niedzielą ks. dr Robert Nemś, biblista i proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Koziegłowach. – Krąg biblijny w parafii pomaga wiernym lepiej poznać słowo Boże, ale także przeżywać liturgię i w ogóle wiarę. Do kręgu biblijnego tak naprawdę należą ludzie, którzy pragną czegoś więcej w swoim życiu. To bardzo konkretna wspólnota osób, które się nawzajem poznają i wspólnie wchodzą w głębię tekstów biblijnych – podkreśla ks. Nemś.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję