Reklama

Niedziela Sosnowiecka

„Jaworzno, Jaworzno, pamiętam!”

W związku z kanonizacją Papieża Polaka społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Jaworznie przygotowała 8 kwietnia konferencję „Jan Paweł II – Honorowym Obywatelem Jaworzna”. Przybyli na nią: biskup Grzegorz Kaszak, ks. prał. Eugeniusz Cebulski – proboszcz parafii pw. Świętych Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie, kolekcjoner papieskich pamiątek, Paweł Silbert – prezydent Jaworzna, ks. dr Lucjan Bielas z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie czy Mieczysław Salachna – długoletni dyrektor szkoły.

Konferencję poprowadziła dyrektor ZSP nr 3, Halina Jarczyk. W głównej roli wystąpiła oczywiście młodzież – grupa teatralna ReSpektakl przedstawiła sztukę napisaną przez Sławomira Matusza „Ojciec Konrad”, której przesłaniem była siła przebaczenia, jaką po wielokroć pokazywał Jan Paweł II.

Otwierając konferencję biskup Grzegorz Kaszak wezwał młodzież, by za przykładem Jana Pawła II zdobywała wiedzę i nie zapominała o wartościach duchowych i moralnych. Paweł Silbert przypomniał kulisy nadania tytułu honorowego obywatela miasta Janowi Pawłowi II: – Działo się to w ekspresowym tempie. Nie było łatwo uzyskać zgodę z Watykanu, ale bardzo nam w tym pomógł, nieżyjący już, pierwszy biskup sosnowiecki Adam Śmigielski. I gdy Jan Paweł II przyjmował delegację z naszego miasta nadającą mu wspomniany tytuł, choć był już bardzo schorowany, z radością powiedział: „Jaworzno, Jaworzno, pamiętam!”.

Reklama

– Związki kardynała Karola Wojtyły z naszym miastem były bardzo ścisłe, jeszcze zanim został Ojcem Świętym na Stolicy Piotrowej. Wielu jaworznian do dziś wspomina postać naszego Metropolity, kiedy to przyjeżdżał tutaj, aby bierzmować czy wizytować parafie. Ja tylko żałuję, że nigdy osobiście nie miałem okazji porozmawiać z Ojcem Świętym, choć uczestniczyłem w wielu pielgrzymkach, studiowałem nawet w tych samych salach wykładowych, w których nauczał (…). Ale pomimo tego na zawsze pozostanie w moim sercu, jako świadek wiary, doskonały przewodnik w drodze do Boga – powiedział prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Okoliczności, w jakich Jan Paweł II został patronem szkoły nakreślił Mieczysław Salachna, który kierował placówką przez 26 lat: – Nasza szkoła nie wyróżniała się w sposób szczególny spośród innych szkół, chociaż była największą szkołą zawodową w Jaworznie (…). Należało zatem zastanowić się nad takim określeniem szkoły, które stanie się wyróżnikiem spośród innych, podobnego typu szkół. (…) Wybór był trudny. Jednak śmierć Jana Pawła II, żałoba i poczucie straty zrodziły potrzebę oddania hołdu Papieżowi Polakowi i zademonstrowania swojej jedności ze wszystkimi, którym bliskie było jego nauczanie. W takiej sytuacji w ogólnym głosowaniu bezapelacyjnie zwyciężyła kandydatura Jana Pawła II.

22 grudnia 2005 r. Rada Miasta Jaworzna podjęła uchwałę o nadaniu imienia Jana Pawła II Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Uroczystości odbyły się 12 października 2006 r. – Był to dla szkoły wielki dzień, cieszyłem się z tego, że udało się osiągnąć zamierzony cel – podsumował Mieczysław Salachna.

2014-04-24 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wadowice: papieskie muzeum wyróżnione międzynarodową nagrodą

2020-08-10 16:06

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Wadowice

Julia A. Lewandowska

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zostało laureatem międzynarodowej nagrody „La stele della Ienca”, przyznawanej przez Stowarzyszenie Kulturalne San Pietro della Ienca za wkład w rozwój dziedzictwa św. Jana Pawła II.

Stowarzyszenie San Pietro della Ienca swoją nagrodę przyznało po raz dziewiętnasty. Wyróżnienie dla wadowickiego muzeum akurat w tym roku jest szczególne, bo obchodzony jest jubileusz 100-lecia urodzin Karola Wojtyły. 2 sierpnia w imieniu Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach nagrodę odebrał ks. Łukasz Piórkowski. W swoim przemówieniu podkreślił, że nagroda jest dopiero początkiem relacji pomiędzy Stowarzyszeniem a Muzeum. – Obydwie instytucje i tworzących je ludzi łączy więź oparta na bliskości z Janem Pawłem II i warto tę więź pogłębiać – podkreślał dyrektor muzeum.

Nagroda „La stele della Ienca” jest co roku przyznawana osobom i instytucjom za ich wkład w rozwój dziedzictwa św. Jana Pawła II. W gronie laureatów znaleźli się m.in. kard. Stanisław Dziwisz i żandarmeria watykańska.

Stowarzyszenie San Pietro della Ienca jest w swoich działaniach wspierane przez kard. Giuseppe Petrocchiego – arcybiskupa L’Aquila oraz lokalne władze samorządowe. Stowarzyszenie jest związane z niewielkim kościołem, usytuowanym u podnóża Gran Sasso – najwyższego masywu Apeninów. Ten kościół stał się pierwszym w Europie i drugim na świecie sanktuarium Jana Pawła II – wkrótce po jego beatyfikacji.

CZYTAJ DALEJ

USA: ekskomunika dla antypapieskiego kapłana

2020-08-10 17:17

[ TEMATY ]

ksiądz

USA

Graziako

Kapłan diecezji Sacramento w USA został ekskomunikowany za to, że jako zawieszony ksiądz odprawiał Mszę św. i publicznie szerzył swe antypapieskie nauczanie. Podczas spotkań z wiernymi ks. Jeremy Leatherby powtarzał, że Franciszek nie jest prawdziwym papieżem. Wykluczenie z udziału w życiu Kościoła to najwyższa kara kościelna.

O tym, że ks. Leatherby zaciągnął na siebie karę ekskomuniki, wyłączając się tym samym ze wspólnoty Kościoła katolickiego, poinformował biskup Sacramento Jaime Soto. Hierarcha wyjaśnił, że w czasie Eucharystii zawieszony kapłan zastąpił imię Franciszka imieniem Benedykta XVI, wyrażając jedność nie z obecnym Ojcem Świętym, lecz z jego poprzednikiem. Pominął także w modlitwie eucharystycznej imię właściwego biskupa miejsca.

Ks. Leatherby’emu zarzucano naruszenie przyrzeczeń kapłańskich jeszcze w 2016 roku. Bp Soto zapewnił wspólnotę katolicką, że ekskomunika księdza diecezjalnego nie ma związku z toczącym się od ponad dwóch lat dochodzeniem w sprawie możliwych nadużyć seksualnych tego kapłana wobec kobiet.

Pomimo zawieszenia, ks. Leatherby nadal odprawiał publiczne Msze św. Celebrował Eucharystię na prywatnych niedzielnych spotkaniach z udziałem ponad 350 osób, mimo że z powodu pandemii koronawirusa kościelne nabożeństwa wstrzymano. Zdaniem ekskomunikowanego duchownego, zamknięcie świątyń naruszało prawa kościelne.

„Wielu, którzy do mnie dołączyło, jest przekonanych, tak jak ja, że Benedykt pozostaje jedynym prawdziwym papieżem” – napisał ks. Leatherby w liście po informacji o otrzymanej karze ekskomuniki, tłumacząc, że nie czuje się w jedności z Kościołem, w którym „panuje kard. Bergoglio”. Zaznaczył, że nie chce już być związany Kościołem „poprzez więzi kanoniczne”.

Biskup przestrzegł diecezjan przed umożliwianiem ekskomunikowanemu księdzu kontynuowania posługi sakramentalnej. Wezwał też do modlitwy w intencji pojednania się ks. Leatherby’ego z Kościołem.

Ks. Leatherby jest wnukiem założycieli znanej w Sacramento sieci mleczarni. Z rodziny tej pochodzą także inny kapłan i dwie siostry zakonne.

CZYTAJ DALEJ

Białoruś: Abp Kondrusiewicz wezwał do wstrzymania przemocy i podjęcia negocjacji

2020-08-11 17:53

[ TEMATY ]

Białoruś

ANNA CICHOBŁAZIŃSKA

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz zaapelował we wtorek do protestujących i struktur siłowych na Białorusi o wstrzymanie przemocy i zaproponował zwołanie "pilnego okrągłego stołu", aby to przy nim, a "nie na barykadach", decydować o dalszym losie kraju.

"W minionych dniach staliśmy się świadkami napięcia, jakiego do tej pory nie było widać w naszej miłującej pokój i tolerancyjnej ojczyźnie" - napisał zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi w apelu na portalu Catholic.by.

Zauważył, że doszło do starć między obywatelami i funkcjonariuszami struktur siłowych i że przelała się już pierwsza krew. "Po raz pierwszy na współczesnej Białorusi brat podniósł rękę na brata" - podkreślił hierarcha. W kraju powtarza się "historia Kaina, który zabił swego brata Abla" - dodał.

Wezwał wszystkie strony konfliktu do wstrzymania przemocy i zaapelował o to, by "ręce stworzone do pokojowej pracy i bratniego powitania nie podnosiły ani oręża, ani kamieni".

"Niech argument siły zostanie zastąpiony siłą argumentu, opartą na dialogu w prawdzie i wzajemnej miłości" - zaapelował.

"Proponuję niezwłoczne zwołanie nadzwyczajnego okrągłego stołu, aby to przy nim, a nie na barykadach, decydować o dalszym losie naszej Ojczyzny" - napisał zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi.

Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję