Reklama

Polska

Abp Hoser: polskiemu rolnikowi należy się szacunek

O szacunek dla rolników i ich ciężkiej pracy – zaapelował abp Henryk Hoser. W czasie diecezjalno– powiatowo-gminnych dożynek w Wiązownie biskup warszawsko-praski podkreślił piękno polskiej ziemi oraz znaczenie pracy na roli, nazywając rolników "twórcami naszej narodowej tożsamości, którą z takim poświęceniem bronimy".

[ TEMATY ]

rolnictwo

abp Henryk Hoser

W. D.

- Polski rolnik nigdy nie był niewolnikiem, ale suweren na swojej ziemi. - Najlepsze tradycje, najlepsze zaczątki naszej kultury tworzyły się właśnie rodzinnej i zarazem rolniczej przestrzeni naszego życia. Poprzez więź historii, kulturą i języka z ziemią utworzył się polski naród. Można zatem nazwać rolnika twórcą naszej narodowej tożsamości którą bronimy – stwierdził abp Hoser. Zwrócił jednocześnie uwagę, że nie każde społeczeństwo jest narodem. - Do tej rangi trzeba dorosnąć – zaznaczył kaznodzieja.

Zwrócił również uwagę na piękno i bogactwo polskiej ziemi. - Jest to jeden z piękniejszych krajów na ziemi o różnorodnej rzeźbie terenu oraz bardzo bogatej szacie roślinnej w która wpisują się również nasze uprawy. Nie brakuje nam też bogactw mineralnych które są po ziemią wśród których są: sól, węgiel, a być może także gaz łupkowy. Aby dostrzec i docenić piękno naszej Ojczyzny, trzeba niejednokrotnie wyjechać za granicę albo długo przebywać poza krajem - ubolewał.

Reklama

Abp Hoser przestrzegał także przed chciwością, która pozbawia człowieka mądrości i zdrowego rozsądku. – Nadmierne uganianie się za dobrami tego świata sprawia że człowiek zaczyna wszystko przypisywać sobie zapominając, że dobra tej ziemi są darem Boga. Wówczas użycie i nadużycie staję się dla człowieka jego ostateczną klęską. – Nasze życie jest krótkie i w każdej chwili możemy być wezwani z tego świata, a zatem nastawienie się na używanie nie jest żadnym wzniosłym programem świadczącym o godności ludzkiej osoby. Prawdziwa wartość życia polega na służbie innym, polega na życiu dla innych – podkreślił biskup warszawsko-praski.

Zwrócił też uwagę na wartość pracy rolnika, która coraz częściej jest nie tylko nie zauważana, ale również niedoceniana. – Poprzez swoją pracę ukazuje osobowy jej wymiar i charakter służebny. Ponadto, aby pomnożyć dobra musicie brać pod uwagę czynniki meteorologiczne, biologiczne, zoologiczne, zootechniczne oraz rynek zbytu - co nie jest wcale sprawą prostą. Stąd tym bardziej należy wam się szacunek - stwierdził kaznodzieja.

Nawiązując do 75. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej abp Hoser zaapelował o powrót do podstawowej moralności, która został zdefiniowana w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 1948 r. – To jest punkt odniesienia którego nigdy nie powinniśmy stracić z oczu – podkreślił hierarcha.

Zwrócił się również z prośbą do wiernych o podjęcie modlitwy i postu w intencji pokoju. – Widzimy co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Te wydarzenia zmieniają całą geopolitykę światową i relacje między państwami. Stanowią również niebezpieczny eksperyment kwestionowania obecnych granic państw i kontynentów. Jeśli do podobnej rewizji dojdzie w szerszej skali będzie to rzeczywiście zarzewie III Wojny Światowej, która będzie znacznie gorsza od poprzednich - stwierdził abp Hoser. W uroczystościach wziął udział wiceprezes Rady Ministrów i minister gospodarki Janusz Piechociński. W trakcie dożynek można było również podziwiać piękne wieńce dożynkowe. W tym roku dominowała tematyka maryjna. Uroczystości uświetnił występ chóru z Otwocka. Na zakończenie zabawy dożynkowej wystąpił Zespół Myslovitz.

2014-08-31 18:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser: małżeństwo to sakrament a nie tylko piękne wydarzenie

Małżeństwo jest sakramentem a nie pięknym wydarzeniem, które dawno już minęło. Trwa ono tak długo jak długo żyją małżonkowie - podkreślił abp Henryk Hoser. Biskup warszawsko-praski przewodniczył w niedzielę mszy św. w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim, gdzie otworzył czternasty na terenie diecezji Ośrodek Formacji Rodziny. - Chcemy pomagać ludziom, zwłaszcza młodym w dojrzewaniu do prawdziwego życia rodzinnego, które promieniuje na swoje otoczenie, przez co z czasem przyczynia się do zdrowia całego społeczeństwa - powiedział abp Hoser.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Izrael: w Betlejem rozpoczęto remont najstarszych organów świata

2021-07-25 10:32

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Jerozolima

organy

Margita Kotas

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

Prawdopodobnie najstarsze na świecie organy kościelne, które w XII wieku były używane w bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem, są obecnie intensywnie badane i odtwarzane. Instrument, który – jak się wydaje – sprowadzili tam francuscy krzyżowcy, zostanie zrekonstruowany w ciągu pięciu lat.

Organy w bazylice betlejemskiej, nad tradycyjnym miejscem narodzenia Chrystusa, odkryli archeolodzy na początku XX wieku. Obecnie znajdują się one w Jerozolimie i wkrótce zostaną wystawione w tamtejszym muzeum zakonu franciszkanów. Odpowiedzialny za projekt hiszpański historyk muzyki David Catalunya potwierdził, że piszczałki instrumentu są w takim stanie, jakby wykonano je wczoraj.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję