Reklama

Niedziela w Warszawie

Jesteśmy umówieni za dwa lata

Niedziela warszawska 17/2014, str. 7-8

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

muzeum

Artur Stelmasiak

ARTUR STELMASIAK: – Czy pamięta Pan 16 października 1978 r.?

PAWEŁ SKIBIŃSKI: – Nie. Pierwsze moje wspomnienia sięgają pielgrzymki do Polski w 1979 r. Rodzice zabrali mnie na trasę przejazdu Papieża. Gdy stanęliśmy niedaleko pomnika Lotnika widziałem tłum ludzi. Jednak najbardziej zapamiętałem, że mnóstwo osób niosło ze sobą drabiny.

– Po co?

– Jako niespełna sześciolatek też się na tym zastanawiałem. Dopiero na miejscu zobaczyłem, jak ludzie wchodzą po drabinach na pomnik, na drzewa, przystanki i kioski.

– Czy z perspektywy pięciolatka widać było Papieża?

– Tak. Przejechała jakaś biała plamka. Ale bardziej pamiętam reakcję mamy, która powiedziała: Zobacz synku to jest Papież, czyli ktoś bardzo ważny. Jego należy słuchać.

– I jak wyszło to słuchanie?

– Do dziś pamiętam, jak na lekcji religii puszczali nam do znudzenia przemówienie Jana Pawła II z Westerplatte. Choć wówczas jako 14-latek traktowałem to jako fanaberię dorosłych, to dziś te słowa są dla mnie bardzo ważne. To jest nauczanie Jana Pawła II do mojego pokolenia. Do tej pory czuję zaszczyt, że ten święty człowiek mówił bezpośrednio do mnie.

– Jeśli tak, to muszę nawiązać do tego przemówienia. Czy Pan może powiedzieć dziś: „nie zdezerterowałem”?

– Wydaje mi się, że nie, ale... nie ja to powinienem oceniać (śmiech)... Poza tym moje Westerplatte nadal trwa.

– Można powiedzieć, że Jan Paweł II nadal ma poczucie humoru. Teraz Pana Westerplatte, to Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Budowane jest Centrum Opatrzności Bożej dla tych, którzy nie mieli okazji bezpośrednio słuchać Papieża. Czy tylko dla nich?

– Ten projekt jest dla wszystkich. Zapewne dziadkowie będą przyprowadzać tu wnuki, aby opowiedzieć im swoje wspomnienia. Mam nadzieję, że muzeum będzie na tyle uniwersalne, aby narracja zrozumiała była także dla turystów i pielgrzymów z zagranicy. Ale prawdą jest, że tworzymy je głównie z myślą o pokoleniu Polaków, które nie miało okazji poznać Jana Pawła II. Dzieci, które miały kilka lat, gdy umarł, dziś mają już kilkanaście. Za chwilę będziemy mieli pokolenie dorosłych Polaków nieznających Papieża. Trzeba znaleźć sposób, aby w nich zaszczepić wartości, które my dostaliśmy bezpośrednio od Jana Pawła II.

– A bez Papieża sobie nie poradzą. Słyszałem opinie, że my mieliśmy Jana Pawła II, a następne pokolenie znajdzie sobie innego idola. Dlaczego akurat Papież jest taki ważny?

– W naszej kulturze muzea tworzą bazę dziedzictwa narodowego. Bez Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego, to dziedzictwo byłoby niekompletne. To Muzeum to taki skarbiec, który nie będzie chował Papieża w szczelnie zamkniętym sejfie. Naszym zadaniem jest to, aby unieść ten skarb maksymalnie wysoko, tak by mogło podziwiać go jak najwięcej osób.

– Wysoko to on będzie, bo muzeum znajduje się nad Świątynią Opatrzności Bożej, czyli ok. 30 metrów nad ziemią.

– (śmiech). Gdyby tylko o taką wysokość chodziło, to nasze muzeum jest bezkonkurencyjne. Z punktu widzenia najnowszej historii Polski zaś jest niezbędne.

– Czy świętość da się opowiedzieć na muzealnej ekspozycji?

– Tak. To jest najlepsza i najpiękniejsza opowieść, którą muzealnik i historyk może sobie wyobrazić. Ona dotyczy nas wszystkich, bo każdy jest powołany do świętości. Jan Paweł II wskazuje nam, jak świętość realizować w praktyce. Poza tym jest bardzo barwną, ciekawą postacią z niesamowitą historią życia.

– Gdzie należy postawić Jana Pawła II w naszej historii?

– Trudno go zaszufladkować. Trzeba rozróżnić jego rolę w historii Polski, świata i Kościoła powszechnego. Na pewno odcisnął największy ślad w historii Polski drugiej połowy XX wieku.

– A gdzie jest w tysiącletniej historii?

– Nie wiem. Pod wieloma względami jest za wcześnie na tego typu oceny. Jeśli chodzi o jego rolę na świecie to na pewno był najbardziej wpływowym Polakiem XX wieku, a być może w całej historii. W naszych narodowych dziejach trudno porównywać jego rolę w zestawieniu z Mickiewiczem, Sobieskim, czy św. Wojciechem. Przecież historyczną rolę postaci widać dopiero z dużej perspektywy czasu. Jednak już dziś z cała pewnością możemy powiedzieć, że każde polskie dziecko powinno go zaliczyć do panteonu kilkunastu wielkich Polaków.

– Aż kilkunastu?

– Dobrze, zgadzam się. Już teraz jest w panteonie kilku największych Polaków. Jeśli zaś chodzi o jego wpływ na Kościół powszechny, to był on jednym z najwybitniejszych Papieży w całej historii.

– Dlaczego?

– Trzeba pamiętać, że przejął on Łódź Piotrową, gdy była ona mocno przechylona. Nie da się ukryć, że po Soborze Watykańskim II był kryzys. Został on zahamowany właśnie przez Jana Pawła II. Zostawił też bardzo duży dorobek intelektualny i duchowy, z którego Kościół jeszcze bardzo długo będzie czerpał. Po za tym to był trzeci pod względem długości pontyfikat w historii.

– Także politycznie „przemodelował” pół świata.

– Z tym byłbym ostrożny, bo historia jest procesem dynamicznym, co widzimy ostatnio na własne oczy. Dopiero zobaczymy na ile to „przemeblowanie” w Europie okaże się trwałe. Na pewno był człowiekiem, który skutecznie zdezawuował marksizm zarówno w Europie, jak i powstrzymał jego niebezpieczną falę w Ameryce Łacińskiej.

– Zasługi Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego nie są więc kwestią wiary. To bezsprzeczne fakty historyczne. Czy nie jest Panu przykro, że trzeba przekonywać urzędników, by wsparli ich muzeum?

– Nie jest mi przykro, bo jestem przekonany, że proszę o pieniądze w dobrej sprawie. Z drugiej strony wiem, że tam gdzie robi się coś dobrego, zawsze pojawiają się trudności.

– Dobro kosztuje, a zło przychodzi za darmo. Jednak czy nie denerwuje Pana, że bywa atakowany nawet Jan Paweł II?

– Denerwuje. Jednak na to nie ma rady. Trzeba się modlić za tych ludzi, aby przejrzeli na oczy.

– A modli się Pan o wstawiennictwo świętego Jan Pawła II w sprawie muzeum?

– Pewnie, że tak. Odkąd jestem dyrektorem tego muzeum moje nabożeństwo do Papieża stale rośnie. Potrzebuje jego pomocy w sprawach „służbowych” średnio raz w miesiącu.

– Czy pomaga?

– Czasem jest lepiej, a czasem trudniej. Gdyby nasz święty patron nie pomagał, to dziś nie rozmawialibyśmy w biurze Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Nie byłoby też całego zespołu ludzi, którzy z oddaniem pracują nad realizacją tego projektu.

– Kiedy będę mógł dzieciom pokazać w Muzeum Jana Pawła II, o którym Pan tak pięknie mówi?

– Jeśli strona materialna, o której pośrednio rozmawialiśmy, będzie układała się pomyślnie, to wiosną 2016 r. główna ekspozycja powinna zostać otwarta.

– To świetnie się składa, bo w 2016 r. do Polski ma przyjechać Papież Franciszek. Będziemy mogli do was zajrzeć razem z Ojcem Świętym.

– (Śmiech). Oczywiście zapraszam, ale proszę o modlitwę za wstawiennictwem Jana Pawła II, aby pomógł na czas zrealizować ten cel.

– Załatwione. Jesteśmy umówieni za dwa lata.

2014-04-24 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wadowice: papieskie muzeum wyróżnione międzynarodową nagrodą

2020-08-10 16:06

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Wadowice

Julia A. Lewandowska

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zostało laureatem międzynarodowej nagrody „La stele della Ienca”, przyznawanej przez Stowarzyszenie Kulturalne San Pietro della Ienca za wkład w rozwój dziedzictwa św. Jana Pawła II.

Stowarzyszenie San Pietro della Ienca swoją nagrodę przyznało po raz dziewiętnasty. Wyróżnienie dla wadowickiego muzeum akurat w tym roku jest szczególne, bo obchodzony jest jubileusz 100-lecia urodzin Karola Wojtyły. 2 sierpnia w imieniu Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach nagrodę odebrał ks. Łukasz Piórkowski. W swoim przemówieniu podkreślił, że nagroda jest dopiero początkiem relacji pomiędzy Stowarzyszeniem a Muzeum. – Obydwie instytucje i tworzących je ludzi łączy więź oparta na bliskości z Janem Pawłem II i warto tę więź pogłębiać – podkreślał dyrektor muzeum.

Nagroda „La stele della Ienca” jest co roku przyznawana osobom i instytucjom za ich wkład w rozwój dziedzictwa św. Jana Pawła II. W gronie laureatów znaleźli się m.in. kard. Stanisław Dziwisz i żandarmeria watykańska.

Stowarzyszenie San Pietro della Ienca jest w swoich działaniach wspierane przez kard. Giuseppe Petrocchiego – arcybiskupa L’Aquila oraz lokalne władze samorządowe. Stowarzyszenie jest związane z niewielkim kościołem, usytuowanym u podnóża Gran Sasso – najwyższego masywu Apeninów. Ten kościół stał się pierwszym w Europie i drugim na świecie sanktuarium Jana Pawła II – wkrótce po jego beatyfikacji.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież ochrzcił rozdzielone bliźniaki syjamskie

2020-08-10 13:10

[ TEMATY ]

Franciszek

twitter.com/SalvoCernuzio

Papież Franciszek ochrzcił w minionych dniach w kaplicy Domu Świętej Marty pochodzące z Republiki Środkowoafrykańskiej bliźniaki syjamskie, rozdzielone w watykańskiej klinice Bambino Gesù 7 lipca br.

Ujawniła to Antoinette Montaigne, środkowoafrykańska polityk i była minister komunikacji tego kraju, która opublikowała zdjęcie z tego wydarzenia w mediach społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Białoruś: Abp Kondrusiewicz wezwał do wstrzymania przemocy i podjęcia negocjacji

2020-08-11 17:53

[ TEMATY ]

Białoruś

ANNA CICHOBŁAZIŃSKA

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz zaapelował we wtorek do protestujących i struktur siłowych na Białorusi o wstrzymanie przemocy i zaproponował zwołanie "pilnego okrągłego stołu", aby to przy nim, a "nie na barykadach", decydować o dalszym losie kraju.

"W minionych dniach staliśmy się świadkami napięcia, jakiego do tej pory nie było widać w naszej miłującej pokój i tolerancyjnej ojczyźnie" - napisał zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi w apelu na portalu Catholic.by.

Zauważył, że doszło do starć między obywatelami i funkcjonariuszami struktur siłowych i że przelała się już pierwsza krew. "Po raz pierwszy na współczesnej Białorusi brat podniósł rękę na brata" - podkreślił hierarcha. W kraju powtarza się "historia Kaina, który zabił swego brata Abla" - dodał.

Wezwał wszystkie strony konfliktu do wstrzymania przemocy i zaapelował o to, by "ręce stworzone do pokojowej pracy i bratniego powitania nie podnosiły ani oręża, ani kamieni".

"Niech argument siły zostanie zastąpiony siłą argumentu, opartą na dialogu w prawdzie i wzajemnej miłości" - zaapelował.

"Proponuję niezwłoczne zwołanie nadzwyczajnego okrągłego stołu, aby to przy nim, a nie na barykadach, decydować o dalszym losie naszej Ojczyzny" - napisał zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi.

Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję