Reklama

Wiara

VI Ogólnopolski Tydzień Biblijny

Niedziela Ogólnopolska 18/2014, str. 30

[ TEMATY ]

wiara

tydzień biblijny

NYC-Wanderer-Foter.com-CC-BY-SA

Kościół w Polsce przeżywa już VI Tydzień Biblijny, który trwa od trzeciej Niedzieli Wielkanocnej, przypadającej 4 maja, do soboty 10 maja. Tegoroczne hasło Tygodnia Biblijnego brzmi: „Tak, Panie! Ja mocno wierzę, że Ty jesteś Mesjaszem, Synem Bożym, który miał przyjść na świat” (J 11, 27) i doskonale wpisuje się w program duszpasterski Episkopatu Polski na rok liturgiczny 2013/14 z jego zawołaniem: „Wierzę w Syna Bożego”.

Pomysłodawcą tej pastoralnej inicjatywy jest ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. – Dzieło pragnie swoją pracą i przygotowanymi materiałami służyć tym, którzy uczestniczą w jedynym kapłaństwie Chrystusa i chcieliby je przeżywać oraz dawać o nim świadectwo zgodnie z prawdą objawioną w Piśmie Świętym. Nawiązując do św. Hieronima, należy stwierdzić, że nie można poznać Jezusa – Arcykapłana Nowego Przymierza bez wnikliwej lektury, medytacji i kontemplacji Starego i Nowego Testamentu – powiedział „Niedzieli” ks. Witczyk.

Reklama

Dlatego też Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II przygotowało obszerny zestaw pomocy duszpasterskich, które dotarły do naszych parafii. Mają one pomóc kapłanom i wiernym w twórczym i owocnym przeżywaniu Niedzieli Biblijnej i całego Tygodnia Biblijnego. Znajdują się one w „Przeglądzie Biblijnym”, biuletynie Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II, na specjalnej płycie CD oraz w książce pt. „Błogosławieństwa Apokalipsy dzisiaj”. „Chodzi o dostrzeżenie organicznej więzi między naszą wiarą a Słowem Bożym, które nam objawia Mesjasza, abyśmy wraz z apostołem Tomaszem i całym Kościołem apostolskim mogli wyznać: «Pan mój i Bóg mój» (J 20, 28). Dziękując w te dni za Słowo Boże, będziemy równocześnie dziękować Bogu za zrodzoną w nas za sprawą tego Ziarna wiarę w oczekiwanego przez wieki Mesjasza, Jezusa z Nazaretu, Syna Bożego” – napisał we Wstępie do „Przeglądu Biblijnego” ks. Witczyk, który jest również członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej.

W publikacji znajdziemy m.in. propozycje do konferencji, katechez, kręgów biblijnych oraz lectio divina wybranego fragmentu Ewangelii wg św. Marka. Materiały zostały opracowane przez znawców tematyki biblijnej, a ich celem jest „głębsze wprowadzenie wierzących w świat Jezusa Chrystusa – Syna Bożego, w dzieje Jego życia, nauczania, męki, śmierci i zmartwychwstania” – pisze ks. Witczyk.

Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II w tym roku ofiarowuje duszpasterzom szczególny prezent. Jest nim tekst najnowszego dokumentu Papieskiej Komisji Biblijnej na temat natchnienia i prawdy Biblii. Jest to pokłosie Nadzwyczajnego Synodu Biskupów, obradującego w 2008 r. w Rzymie, dotyczącego Pisma Świętego i jego roli w posłannictwie Kościoła. W „Przeglądzie Biblijnym” została wydrukowana jego pierwsza część. Dotyczy ona natchnienia rozumianego jako pochodzenie od samego Pana Boga wszystkich ksiąg Starego i Nowego Testamentu.

Reklama

„Poprzez pogłębione rozumienie pojęcia natchnienia i prawdy dokument ten ma pomóc w tym, aby Słowo Boga było – w zgromadzeniu liturgicznym bądź w każdym innym miejscu – przez wszystkich przyjmowane w sposób coraz bardziej harmonizujący z istotą tego wyjątkowego daru pochodzącego od Boga, w którym On komunikuje Siebie samego i zaprasza ludzi do komunii z Sobą” – czytamy we Wstępie do tego dokumentu.

Podczas tegorocznego Tygodnia Biblijnego poddajmy się zatem potędze Słowa Pana Boga obecnej w Piśmie Świętym. Wsłuchujmy się w jego przesłanie, by jeszcze lepiej poznać i ukochać naszego Stwórcę. Owo umiłowanie niech potem przeniesie się na naszą codzienność i znajdzie swój wyraz w trosce o drugiego człowieka.

2014-04-28 14:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tau u Hirka Wrony: Nie przestanę mówić o Panu Bogu, bo to On odmienił moje życie

[ TEMATY ]

wiara

muzyka

popkiller.pl

Kielecki raper Tau był gościem branżowego magazynu „Popkillera”, którego gospodarzem jest znany dziennikarz muzyczny Hirek Wrona. Nawrócony artysta opowiedział m.in. o swojej najnowszej płycie „Ikona”, podejściu do głoszenia Ewangelii i postrzeganiu chrześcijan przez dzisiejszy świat.

- Od genezy znajomości Hirka z Piotrkiem, poprzez pasję do koszykówki i nieoczywistych gości na "Ikonie" - po kwestie poruszanej treści, mentorstwa czy fałszywego postrzegania. Tau opowiedział nam o poruszających wrażeniach z wizyty na onkologii, ale też o zaskakującym procesie tworzenia "Ikony" – czytamy w opisie wywiadu na kanale Popkiller'a.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Polska przegrała w półfinale

2021-09-18 20:49

[ TEMATY ]

sport

PAP/Andrzej Grygiel

Polscy siatkarze przegrali w katowickim Spodku ze Słoweńcami 1:3 (25:17, 30:32,16:25, 35:37) w półfinale mistrzostw Europy. To druga edycja z rzędu tej imprezy, w której biało-czerwoni ulegli temu rywalowi w pojedynku o awans do finału.

W niedzielę podopieczni trenera Vitala Heynena zagrają o brąz z przegranym z drugiego półfinału między broniącymi tytułu Serbami a Włochami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję