Reklama

Turystyka

Włoskie pielgrzymowanie

Niejedna polska grupa pielgrzymia wprost po uroczystościach kanonizacyjnych w Rzymie ruszyła do San Giovanni Rotondo, odwiedzając po drodze coraz bardziej słynne Manoppello. Kontynuując krótką włoską podróż z Janem Pawłem II, rozpoczętą w poprzednich numerach „Niedzieli”, odwiedźmy zatem te dwa miejsca, których nie powinno na jej trasie zabraknąć.

San Giovanni Rotondo, Apulia. Sanktuarium św. Ojca Pio – sanktuarium Matki Bożej Łaskawej

Wizyty Karola Wojtyły w San Giovanni Rotondo to przede wszystkim spotkania z niezwykłą duchowością kapucyna Ojca Pio, którego już jako papież wyniósł na ołtarze, beatyfikując 2 maja 1999 r. i kanonizując 16 czerwca 2002 r. Ks. Karol Wojtyła osobiście spotkał Ojca Pio w kwietniu 1948 r., po Wielkanocy. Ks. Wojtyła przebywał w tym czasie na studiach na Angelicum w Rzymie, skąd wraz z ks. Stanisławem Starowieyskim wybrał się do San Giovanni Rotondo. Młody kapłan wyspowiadał się u Ojca Pio i wziął udział w sprawowanej przez niego Mszy św. Był pod ogromnym wrażeniem głębokiej duchowości Kapucyna, a wokół tego jedynego spotkania obu przyszłych świętych narosło wiele legend. Jedna z nich dotyczyła rzekomego proroctwa – ks. Karol Wojtyła miał usłyszeć od Ojca Pio, że zostanie papieżem. Jako papież Jan Paweł II parokrotnie temu zaprzeczał. Po raz drugi Karol Wojtyła przybył do San Giovanni Rotondo w listopadzie 1974 r., już jako kardynał, arcybiskup Krakowa. Uczestniczył wówczas w Rzymie w synodzie biskupów i po zakończeniu jego prac, w towarzystwie kilku innych księży, wybrał się do San Giovanni Rotondo, by tam obchodzić 28. rocznicę swoich święceń kapłańskich. Jako papież do miasteczka przybył 23 maja 1987 r., na dwa dni przed 100. rocznicą urodzin Stygmatyka. Odwiedził wtedy również pobliskie Monte Sant’Angelo i jego Niebiańską Bazylikę – sanktuarium św. Michała Archanioła (pierwszą wizytę w tym sanktuarium Karol Wojtyła złożył jako kardynał 2 listopada 1974 r.).

Reklama

Dzisiejsze sanktuarium Ojca Pio w San Giovanni Rotondo stanowią: zabudowania klasztoru, w których Ojciec Pio przebywał od 1916 r. aż do swojej śmierci 23 września 1968 r., stary kościół (konsekrowany w 1676 r.) i zbudowana w latach 50. XX wieku bazylika – obie świątynie dedykowane Matce Bożej Łaskawej, nowoczesny kościół pw. św. Ojca Pio, oddany do użytku w 2004 r., oraz wkomponowana we wzgórze droga krzyżowa. Za sprawą św. Ojca Pio San Giovanni Rotondo słynie również z ciągle rozbudowywanego i unowocześnianego szpitala – Domu Ulgi w Cierpieniu. Jednym z ostatnich zrealizowanych projektów Domu Ulgi jest Poliambulatorium Jana Pawła II, którego inauguracja odbyła się w 2002 r.

Zwiedzanie: sanktuarium Matki Bożej Łaskawej – codz. w godz. 6.00-20.00; kościoła św. Ojca Pio – codz. w godz. 7.30-22.00.

Manoppello, Abruzja. Volto Santo

Pielgrzymów, którzy zmierzać będą z San Giovanni Rotondo do Rzymu bądź w odwrotnym kierunku, namawiam do odwiedzenia maleńkiego Manoppello, leżącego niedaleko Pescary. Tamtejszy kościół Ojców Kapucynów jest miejscem przechowywania tkaniny z wizerunkiem twarzy Jezusa – Volto Santo (Świętego Oblicza), rozsławionego w 2005 r. dzięki książce niemieckiego dziennikarza Paula Baddego. Volto Santo znajdujące się w Manoppello, jak dowodzi Badde w przeprowadzonym przez siebie śledztwie dziennikarskim, jest wizerunkiem Chrystusa czczonym najpierw w Edessie, potem w Konstantynopolu, a w końcu w Rzymie, gdzie nazywany Chustą Weroniki przechowywany był w skarbcu Bazyliki św. Piotra, znajdującym się we wnętrzu kolumny św. Weroniki. Przypuszcza się, że wizerunek został skradziony podczas prac remontowych w bazylice i przewieziony do Manoppello. Podanie głosi, że znajduje się tam od 1506 r. Pewne jest, że trafił do rąk kapucynów w roku 1638. Jan Paweł II nazwał Manoppello „miejscem przemiany, pojednania z Bogiem i oazą pokoju”. Nigdy nie widział Volto Santo bezpośrednio, pod koniec życia otrzymał jednak przesłaną przez Baddego fotografię chusty z Manoppello i będąc pod ogromnym wrażeniem, napisał do dziennikarza bardzo osobistą odpowiedź.

Zwiedzanie bazyliki Świętego Oblicza: codz. w godz. 6.00-12.00 i 15.00-19.00.

2014-04-28 14:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Matka” wszystkich pielgrzymek – 304. WPP jest już na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Warszawa

Bożena Sztajner/Niedziela

304. Warszawska Pielgrzymka Piesza dotarła już na Jasną Górę. Prowadzona przez paulinów jest najbardziej znaną i jedną z najstarszych pielgrzymek w kraju. Przyszło w niej 5,6 tys. osób. To matka wielu kompanii diecezjalnych, dzięki której zwłaszcza w czasach komunistycznych ruch pątniczy przetrwał. Rozważając słowa „Rodzina ikoną Boga” pątnicy modlili się w tym roku szczególnie za rodziny.

Tegoroczna pielgrzymka warszawska ofiarowana była przede wszystkim w intencji rodzin przed zbliżającym się październikowym synodem biskupów o rodzinie. – To odpowiedź na wydarzenia w Kościele i prośby Ojca Świętego – powiedział o. Marek Tomczyk, kierownik WPP. Dodał, że podczas rekolekcji „pragnęliśmy zwrócić naszą uwagę na zagadnienie dotyczące rodziny, bowiem rodzina jest ikoną Boga w Trójcy przez umiejętność rodzenia życia i wzajemnego oddawania, ofiarowania się sobie. Święty Jan Paweł II przypominał, że przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę – podkreślił paulin.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję