Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Na krawędzi

Patriotyzm, rodzina i wybory europejskie

Trzeci Maja – święto radosne, twórcze, przypominające, że dla Ojczyzny trzeba nie ginąć (takiej ofiary Ojczyzna potrzebuje sporadycznie), ale przede wszystkim żyć i tworzyć. Święto, łącząc uroczystość Maryi Królowej Polski z Konstytucją Trzeciego Maja, pokazuje, gdzie szukać wartości budujących silną i bezpieczną Ojczyznę. Znam ludzi niewierzących, którzy są równocześnie ofiarnymi patriotami służącymi dobru wspólnemu. Ale także oni sięgają do systemu wartości, które wyrosły z chrześcijaństwa. Tę silną więź łączącą modlitwę i pracę, zaufanie Bogu z energiczną i przemyślaną aktywnością najlepiej w ciągu roku pokazuje święto Trzeciego Maja. Więc niech się święci!

W tym roku wybory europejskie powodują, że na patriotyczne świętowanie patrzeć trzeba przez pryzmat naszej obecności w Unii Europejskiej. Nieraz nas ta obecność uwiera, nie wszystko nam się w tej naszej wspólnocie podoba, ale kwestia ukraińska pokazuje bardzo wyraźnie, jak wiele zyskujemy, będąc pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Jesteśmy w UE i powinniśmy w niej być, a zarazem znajdujemy w tym organizmie zjawiska, działania i prądy myślenia, które nam się nie podobają, które odrywają nasz kontynent od chrześcijańskich fundamentów, a odrywając – powodują kryzys i perspektywę upadku. Można się w takiej sytuacji obrazić i oświadczyć, że zrobi się wszystko, by Polska z Unii wyszła. Moim zdaniem to absurd – nadal będziemy ulegali wszystkim negatywnym czynnikom, a równocześnie pozbawimy się na nie jakiegokolwiek wpływu. Lepszy jest inny program: jesteśmy w Unii i chcemy uczestniczyć w jej tworzeniu, a w razie potrzeby w ustawicznym reformowaniu. Jest Rok Rodziny ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, 15 maja będziemy obchodzili Międzynarodowy Dzień Rodziny. Powszechnie wiadomo, że rodzina europejska przeżywa silny kryzys, który jest przede wszystkim kryzysem wartości. Niektóre z przyczyn tego kryzysu leżą w popularnej niestety w Europie ideologii mieszającej w tradycyjnych pojęciach, stawiającej na głowie najbardziej oczywiste prawdy. I oto pojawia się przestrzeń, w której można pozytywnie działać, wpływając na kształt Europy. Jest szansa, że jako elektorat damy wyraźnie do zrozumienia kandydatom na europejskich parlamentarzystów, jakiej chcemy Europy. I że zagłosujemy tylko na takich kandydatów, z którymi się co do zasad zgodzimy. A zasadą, o którą możemy zawalczyć, teraz jest „Europa przyjazna rodzinie”.

Reklama

Znalazłem stronę internetową (www.voteforfamily2014.eu) promującą „Wybory Europejskie na rzecz Rodziny 2014”. Frekwencja w wyborach europejskich w żadnym kraju nie jest wysoka – w takiej sytuacji liczy się każdy głos. Dobrze będzie, jeśli w Parlamencie Europejskim, a także w Komisji Europejskiej działać będą ludzie, którzy wiedzą, co to dobra rodzina. Teraz, w trakcie kampanii wyborczej, można przychodzić na spotkania wyborcze, organizować takie i zachęcać kandydatów do podpisania „Manifestu na rzecz całościowej i skutecznej polityki dla rodziny, stanowiącej bogactwo Europy”. Kandydat podpisujący się pod manifestem zobowiązuje się do realizacji programu zawartego w dwunastu punktach: 1. Uznawanie komplementarności kobiety i mężczyzny (to przeciwdziałanie ideologii gender); 2. Zdefiniowanie, poszanowanie i wspieranie instytucji małżeństwa (oczywiście małżeństwa kobiety i mężczyzny); 3. Szacunek dla godności życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci; 4. Uznanie, że ojciec i matka są pierwszymi i głównymi wychowawcami swoich dzieci; 5. Uczynienie rodziny podmiotem prawa (szczególnie ważnym, godnym wsparcia w imię dobra wspólnego); 6. Stosowanie „family mainstreaming” (by wszystkie prawa wprowadzane w Europie respektowały prawa i potrzeby rodziny); 7. Wspieranie głosu rodzin (i stowarzyszeń działających na ich rzecz); 8. Uznanie wagi pracy nieformalnej (tzn. „nieodpłatnej pracy matki i ojca w domu jako wartości potrzebnej rodzinie i społeczeństwu”); 9. Wspieranie właściwej równowagi między życiem rodzinnym i zawodowym (taka organizacja pracy, by nie odbierała ona rodziców dzieciom, by nie rozbijała rodziny – m.in. uznanie niedzieli za dzień rodzinnego odpoczynku); 10. Działania na rzecz urlopu macierzyńskiego; 11. Gospodarka wspierająca rodzinę (działania prorodzinne i biznes przyjazny rodzinie); 12. Działania na rzecz godnej pracy dla każdej rodziny.

To, moim zdaniem, niezły program. Warto ten manifest podsuwać kandydatom, głosować na tych, którzy zobowiążą się do jego realizacji, a odmawiać głosu tym, którzy od manifestu odwrócą się ze wstrętem lub znajdą stos wymówek.

* * *

Przemysław Fenrych
Historyk, felietonista, z-ca dyrektora Centrum Szkoleniowego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie

2014-04-30 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XIV Małopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej

[ TEMATY ]

festiwal

patriotyzm

Kraków

KSM

organizatorzy

XIV Małopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej

„NASZE DZIEDZICTWO – POLSKA”

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję