Reklama

Kultura

Wotum za kanonizację

– A jeśli ktoś wiesza różaniec przed obrazem Matki Boskiej, to daje coś więcej niż to? – zwrócił się do nas kard. Marian Jaworski. To właśnie on zachęcał, by zamiast dedykacji „podziękowanie Polaków” napisać: „Wotum wdzięczności za dar kanonizacji Jana Pawła II” – mówią twórcy albumu „Dokąd zmierzasz”

Dzieło zawiera tryptyk rozważań i obrazów Drogi Krzyżowej oraz medytacje tajemnic Różańca Świętego. „Z rozmów z kard. Marianem Jaworskim dowiedziałam się, że marzeniem Ojca Świętego było, aby rozważania Męki Pańskiej towarzyszyły ludziom codziennie” – wyjaśnia we Wstępie Małgorzata Kupiszewska, autorka tekstów. Do książkowej publikacji rozważań (nagrywanych wcześniej w formie audiobooków) namawiał ją Jan Szyma, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater w Częstochowie.

Pochylona nad stopami

Absolwentka polonistyki, dziennikarka i pisarka tworzy proste, a zarazem głębokie – bo przesiąknięte „kobiecym geniuszem” – refleksje. W stacji „Spotkanie z Matką” pisze: „Matka nie pamięta bólu, nieprzespanych nocy, zmęczenia w ciągu dnia, niekończących się pytań i krnąbrnych charakterów. Wspomina pierwsze kroki, otwarte ramiona, buzie polepione cukierkami. I chwile, gdy w chorobie dzieci błagała Maryję o łaskę zdrowia”.

W opisie do różańcowej V tajemnicy światła (Ustanowienie Eucharystii) autorka przywołuje scenę postoju podczas pielgrzymki: „Wtem zobaczyłam dziewczynę siedzącą nieopodal. Dotykała nóg swojej koleżanki. Opatrywała jej rany, przebijała bąble, owijała bielutkim bandażem, masowała cierpiące mięśnie. Pochylała się nad jej utrudzonymi stopami jak Chrystus nad stopami apostołów. Z miłością”.

Biała bryła modlitwy

Jako pierwszy swych fresków do poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej („W wielkopostnej ciszy”) udzielił Franciszek Maśluszczak, artysta malarz z Warszawy. Zagadnięty tytułowym „Dokąd zmierzasz”, mówi, że chciałby, tak jak Stwórca, na końcu swej pracy móc powiedzieć: „Dobre jest”.

Ilustracje do drugiego cyklu medytacji o Męce Pańskiej („W majowych bzach”) to obrazy olejne profesora honorowego krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Stanisława Rodzińskiego. – Zaproponowałem profesorowi namalowanie Drogi Krzyżowej do kościółka św. Ireneusza w Częstochowie. Potem poprosiłem, by w ramach dodatkowej stacji namalował Papieża, który modli się pod krzyżem – relacjonuje Jan Szyma. A jego brat, Tadeusz, w komentarzu do zamieszczonego w albumie dzieła pisze: „Rodziński sportretował sylwetkę polskiego Papieża (…). Biała bryła modlitwy, jak to trafnie określił prof. Stanisław Grygiel, na tle jarzącego się metafizycznym poblaskiem błękitu pod dwiema czarnymi, skrzyżowanymi dramatycznie belkami”.

Reklama

Po drodze ze świętymi

„W blasku promieni” – taki tytuł noszą rozważania pasyjne, w trakcie których towarzyszą nam Polacy beatyfikowani lub kanonizowani przez Papieża z Wadowic. Mówiąc o tych miniaturach, Małgorzata Kupiszewska podkreśla, że inaczej niż poprzednio, ilustracje do tego cyklu nie były gotową „Via Crucis”, ale zostały przygotowane specjalnie do tego albumu. Do całunów na jedwabiu prof. Wojciecha Sadleya powstała historia tych, którzy zmierzali życiem do świętości.

Stację „Śmierć Pana Jezusa na krzyżu” przeżywamy wspólnie ze św. Janem Pawłem II, odchodzącym do Domu Ojca. Pisząc stację XV (Zmartwychwstanie), poświęconą pamięci Męczenników II wojny światowej, autorka inspirowała się spotkaniem z córką Witolda Pileckiego, Zofią Pilecką-Optułowicz: „Skazaniec wyglądał tak, jakby nie cierpiał w czasie przesłuchań. Wyprowadzono go z celi. Czekał na wykonanie wyroku. Przeszył go strach. Zamknął oczy. Kiedy je otworzył, poczuł dotyk promieni (…). Oblała go fala gorąca. Poznał Syna Człowieczego”.

W promieniach Trójcy Świętej

Najtrudniej było ze zdobyciem obrazów do rozważań różańcowych. Agata Padoł-Ciechanowska: – Te obrazy to moje dzieci, świeża sprawa. Ja sama chcę je opisać – pomyślałam, gdy pierwszy raz zadzwoniła do mnie pani Małgorzata. Przeżywałam wtedy trudne życiowe doświadczenia. Autorka albumu po jakimś czasie wykonała jednak drugi telefon, a ja w duchu przyznałam: – Panie Boże, skoro 2 lata tego nie spisałam, to niech ona to robi – śmieje się dziś malarka.

Reklama

Każda przedstawiona przez nią scena z życia Jezusa i Maryi jest przeniknięta charakterystycznym snopem światła. Kojarzy się z promieniami wychodzącymi z Serca Jezusa na słynnym obrazie z sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Gdy dopytuję o to malarkę, wyjaśnia, że przez promienie padające na poszczególne sceny chciała podkreślić obecność Trójcy Świętej. Jednak intuicja jest trafna: Bóg objawia się przecież jako Trójca Miłosierna...

* * *

„Dokąd zmierzasz” to niezwykłe jak na artystyczną publikację wyzwanie, bo album-wotum z powodzeniem służy… modlitwie. Możemy go wziąć codziennie do ręki i, zgodnie z marzeniem Jana Pawła II, zatrzymać się przy jednej ze stacji Drogi Krzyżowej, kontemplując Piękno Wcielone.

Dokąd zmierzam?

Małgorzata Kupiszewska, autorka projektu „Dokąd zmierzasz”, poproszona o odpowiedź na tytułowe pytanie, odpowiada: – Zmierzam tam, dokąd jestem posyłana. Wcześniej na służbę nauczycielską, potem do rodzinnej restauracji, teraz w stronę pisania. Nasze życie to nieustanna wędrówka, pielgrzymowanie, podróż. A mnie w tej podróży towarzyszy nie tylko pytanie: „dokąd”, ale „z kim”, „obok kogo”, „jaką drogą”. Wspinanie jest dla mnie ciekawsze niż samo zdobycie szczytu. Poznanie w czasie realizacji albumu i audiobooka wspaniałych ludzi zmieniło mnie, ubogaciło. Odnajdywałam w działaniu każdego z nich augustiańskie brzmienie myśli: „Kochaj i rób, co chcesz”. I odpowiedź na moje pytanie „Dokąd zmierzasz?”: Do domu. Ojca.

Patronat honorowy

Album „Dokąd zmierzasz” (wydany przez Wydawnictwo Księży Pallotynów Apostolicum) patronatem honorowym objęli: kard. Marian Jaworski, abp Wacław Depo, abp Henryk Hoser SAC oraz bp Józef Zawitkowski. Patronem medialnym jest m.in. „Niedziela”.

Bp Józef Zawitkowski, biskup senior łowicki:

Reklama

Znałem Go.
Szedł w górę potoku,
szukając starannie
ukrytego źródła.
Człowieku, buty masz mokre,
skarpety przemoknięte.
Zdejmę je,
stopy ucałuję.
Nie broń się.
Jesteś Piotr!

* * *

Viva il Papa!
Góralu, czy Ci nie żal?
Strzał.
Zerwały się niebieskie gołębie.
Cisza.
Płacz.
Modlitwa.
Zabili Go.

* * *

Matka Boża w Morskim Oku
Zobaczyła zakrwawiony
Pierścień Rybaka.
Wyjęła, otarła, ocaliła,
aby pod dębami
w dolinie Mamre
ogłosić światu,
że Bóg jest miłosierny.

Kard. Marian Jaworski,
arcybiskup senior lwowski:

Jak wiadomo, Ojciec Święty Jan Paweł II odznaczał się wielkim nabożeństwem do Męki Pańskiej i był propagatorem rozważania Drogi Krzyżowej. Dopóki mógł, przewodniczył i uczestniczył w Drodze Krzyżowej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum. Za jego pontyfikatu ozdobiono płaskorzeźbami Drogi Krzyżowej taras nad apartamentami papieskimi, aby tam mógł ją odprawiać. Publikacja rozważań Dróg Krzyżowych w albumie „Dokąd zmierzasz” jest więc swoistym wyjściem naprzeciw kanonizacji Jana Pawła II, który do końca szedł za Chrystusem, dźwigając swój krzyż cierpienia.

Abp Wacław Depo,
metropolita częstochowski:

Jest rzeczą zdumiewającą, że niepokój twórczy artystów zaowocował darem, o którym mówiła św. Tereska od Dzieciątka Jezus: że kontemplując cierpiące Oblicze Ukrzyżowanego, odkrywa się w Nim człowieka doskonałego, powołanego do pełni życia w wieczności z Bogiem. To jest również pewna podpowiedź dla nas, abyśmy kontemplując te obrazy, słowa czy dźwięki, okazali się współuczestnikami tych spotkań.

Abp Henryk Hoser SAC,
metropolita warszawsko-praski:

Wykorzystanie motywu Drogi Krzyżowej jako nośnika przekazywanej treści jest nie tylko nawiązaniem do tej najwymowniejszej katechezy papieskiej, głoszonej cierpieniem i ofiarą; to zaproszenie do wspólnego odkrycia, odczytania i przeżycia w realiach własnej historii tajemnicy słabości, która, pokornie uznana, prowadzi do codziennego zmartwychwstania, aż po zmartwychwstanie w Chrystusie w wieczności.

2014-05-06 15:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kremówka i bieg papieski

Niedziela sandomierska 19/2014, str. 1

[ TEMATY ]

kanonizacja

Ks. Adam Stachowicz

Jak informuje Ewa Lipińska-Mikrut, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnobrzegu: – Jako szkoła nosząca imię Jana Pawła II, w hołdzie Ojcu Świętemu postanowiliśmy w ramach przygotowania do kanonizacji przeżyć trzy dni. Pierwszego dnia czytaliśmy teksty Ojca Świętego, dzieci wykonały prace plastyczne, otwarliśmy wystawę oraz udało się zaprojektować znaczek dla Ojca Świętego. Drugiego dnia spotkaliśmy się przy „Papieskiej kremówce”. W ostatnim dniu odbył się zaś „Bieg papieski”.

CZYTAJ DALEJ

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do ponownej refleksji nad tym, czym jest chrześcijańskie świadectwo wiary. Święty Paweł pisze, że być uczniem Chrystusa to nie błyszczeć słowem i mądrością, by nie okazało się, że zamiast Chrystusa niesiemy siebie. Kiedy jesteśmy postawieni na świeczniku, potrzebujemy autentycznej pokory, która w św. Pawle przejawiała się w prawdzie o własnej słabości i bojaźni. Rzec by można współczesnym językiem, że Paweł, głosząc Ewangelię, miał po prostu tremę – świadom wielkiej odpowiedzialności, która została na nim złożona. Głosząc Chrystusa, chciał ukryć niejako siebie samego, tak by nasza wiara opierała się wyłącznie na Bogu, a nigdy na człowieku, który przecież może być zawodny.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję