Reklama

Świat

Piękno, szacunek i prawda- oto relacja z historycznej kanonizacji

W pięknym, wzruszającym albumie Białego Kruka pt. „Kanonizacja wszech czasów – Jan Paweł II, Jan XXIII” znalazłam przepełnione nostalgią zdanie: „Było to ostatnie wielkie wydarzenie kościelne z Janem Pawłem II, ostatni raz, kiedy Rzym znowu był polski. To już się nie powtórzy”.

I rzeczywiście, owo jedyne w swoim rodzaju wydarzenie zamknęło pewną epokę – zarówno w dziejach Kościoła, dziejach Polski, jak i w dziejach świata. Także w wymiarze indywidualnym – ponad zostanie świętym niczego więcej z ziemskich zaszczytów nie można już osiągnąć…

Pośród półtora miliona Polaków, którzy przybyli do Rzymu na historyczną Niedzielę Bożego Miłosierdzia roku 2014, był też Adam Bujak. Jak czytamy w albumie Białego Kruka:„przyjechał do Watykanu na kanonizację ukochanego Ojca Świętego, któremu towarzyszył z aparatem fotograficznym przez 40 lat, aby dokończyć swą misję przy Janie Pawle II”. Być może poza wielką rangą wydarzenia, które mistrz Adam miał fotografować i które wymagało specjalnego uwiecznienia, także ów fakt sprawił, że krakowskie wydawnictwo, wielce zasłużone w propagowaniu myśli i osoby Jana Pawła II (ponad 130 książek o polskim Papieżu!), postanowiło opublikować jednocześnie dwa albumy poświęcone niedawnej kanonizacji. Mniejszy objętościowo album: „Święci papieże” nazwany został popularnym, większy zaś: „Kanonizacja wszech czasów”– monumentalnym. Biały Kruk słynący z szybkiego reagowania na ważne sprawy i wydarzenia także i tym razem stanął na wysokości zadania. Obie, bardzo piękne i niezwykłe edytorsko pozycje wydawnicze ukazały się już w 10 dni (!) po ogłoszeniu świętymi Jana Pawła II i Jana XXIII. Nad książkami pracowała kilkunastoosobowa ekipa wydawnictwa, z tego 4 osoby w Rzymie.

Polecam oba albumy. Choć obie książki skupiają się na kanonizacji, to jednak różnią się, a zarazem wzajemnie uzupełniają. Niektóre teksty siłą rzeczy się powtarzają, ale każda z książek jest inna, szczególnie pod względem materiału fotograficznego i układu graficznego, o co zadbał jak zwykle Leszek Sosnowski.

Album „Święci papieże” zawiera na wstępie (w nawiązaniu do tytułu) esej Jolanty Sosnowskiej „Wiodła ich Ewangelia”, w którym autorka nakreśliła pokrótce historię procesów kanonizacyjnych w Kościele oraz sylwetki świętych papieży na przestrzeni historii. W następnych dwóch tekstach biograficznych zaprezentowane zostały życie oraz dzieła Jana Pawła II i Jana XXIII. Na samym początku książki otrzymujemy więc kompendium wprowadzające do wielkiej kanonizacji 27 kwietnia br. W albumie opublikowano następnie niezwykłe świadectwa – ks. Sławomira Odera, s. Adeli Lebianki, Floribeth Mory Díaz, kard. Lorisa Capovilli, Joaquína Navarro-Vallsa i kard. Stanisława Dziwisza, a także przedkanonizacyjne orędzie papieża Franciszka do Polaków oraz jego homilię kanonizacyjną. Znajdziemy też zapis innych wydarzeń poprzedzających – m.in. ostatniej Mszy św. przy grobie bł. Jana Pawła II, wystaw i koncertów w Polsce, białej nocy modlitewnej w Rzymie. Adamowi Bujakowi towarzyszył tym razem z aparatem fotograficznym jego syn Marcin.

Reklama

Oprócz zdjęć z samej Mszy św. kanonizacyjnej mamy w albumie relacje z Wadowic oraz z obu krakowskich sanktuariów – w Łagiewnikach i na tzw. Białych Morzach, gdzie w czasie okupacji pracował jako robotnik Karol Wojtyła. Ukazany został również niezwykły spektakl na frontonie Pałacu Arcybiskupiego przy Franciszkańskiej 3. Dokumentację zdjęciową w Polsce wykonywała inna znakomita fotograficzna para, ojciec i syn: Wacław oraz Michał Klagowie. W relacji z historycznego wydarzenia nie mogło zabraknąć jakże wzruszającego i entuzjastycznego poniedziałkowego dziękczynienia, czyli Eucharystii na Placu św. Piotra pod przewodnictwem kard. Angelo Comastriego z tekstem jego wzruszającej homilii, oraz pięknych słów kard. Stanisława Dziwisza. Tego naprawdę uroczystego, przepełnionego polskim duchem wydarzenia media już nie nagłośniły, nie transmitowała go żadna telewizja... A było to niesamowite i niezapomniane przeżycie – zarówno pod względem religijnym, jak i patriotycznym. Przed Bazyliką Watykańską panowała tego dnia atmosfera jak za życia Jana Pawła II.

Reklama

W albumie „Kanonizacja wszech czasów” (dużo większym pod względem formatu i objętości) znajdziemy znacznie obszerniejsze i bogato ilustrowane teksty o obu świętych Papieżach, napisane także przez Jolantę Sosnowską, oraz dużo bogatsze relacje z poszczególnych wydarzeń. Na wyróżnienie zasługuje, moim zdaniem, bardzo ciepły i przybliżający wiele faktów tekst o Janie XXIII, mało znanym w naszej Ojczyźnie, w którym autorka uwypukliła związki Dobrego Papieża z Polską i Panią Jasnogórską. W odróżnieniu od mniejszego albumu znalazły się tu też pozdrowienia papieża Franciszka do mieszkańców Bergamo, skąd wywodził się Angelo Roncalli.

Wraz z autorami książek można także zajrzeć do polskiego kościoła św. Stanisława, pójść z procesją dziękczynną ulicami starego Rzymu albo wysłuchać świadectw cudów. Niezwykłe wrażenie robią zdjęcia z nocy poprzedzającej kanonizację: młodych ludzi modlących się, śpiewających, spowiadających się na zabytkowych placach lub… śpiących na mostach albo pod murami Watykanu. Widać, że pojęcie trudów bytowania prawdziwym pielgrzymom jest obce!

Warto zwrócić uwagę na ciekawą i niezwykle interesującą narrację zdjęciowo-tekstową, przewijającą się przez oba albumy. Każda z fotografii została bowiem opatrzona cennym podpisem, mającym formę komentarza, rzeczowej informacji bądź stanowiącym zapis emocji. Książki skomponowane są według zasad dramaturgicznych, napięcie zdaje się narastać, aż wreszcie 27 kwietnia przed południem następuje punkt kulminacyjny i rozwiązanie akcji. Akty dziękczynienia są pointą obu książek.

Pamięć o bezcennym wprost dorobku św. Jana Pawła II i jakże wysoce przez niego cenionego św. Jana XXIII trzeba zachować oraz nieść przyszłym pokoleniom – i to na przekór wszystkim, coraz częstszym medialnym zawirowaniom i prowokacjom. Oba kanonizacyjne albumy Białego Kruka są nieocenioną pomocą w utrwalaniu tej pamięci. Cechują je nie tylko wartość artystyczna i edytorska, ale szacunek i prawda.

Reklama

* * *

Okazja dla czytelników „Niedzieli”

Specjalna zniżka na albumy z uroczystości kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII

Jeżeli jesteś Czytelnikiem „Niedzieli”, to zachęcamy do zamówienia najnowszych albumów „Święci papieże” oraz „Kanonizacja wszech czasów” bezpośrednio w Białym Kruku.

Jeśli zamówisz komplet albumów z kanonizacji: „Święci papieże” oraz „Kanonizacja wszech czasów”, zapłacisz 120 zł za całość, dodatkowo wydawnictwo pokryje koszty przesyłki (12 zł). Natomiast za dwa monumentalne albumy „Kanonizacja wszech czasów” zapłacisz 130 zł i tu również wydawnictwo pokryje koszty przesyłki (12 zł).

Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel) i zamówić albumy pod numerami: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02, (12) 254-56-26, (12) 254-56-19. Można też wysłać fax: (12) 254-56-00 lub e-mail: marketing@bialykruk.pl.

* * *

Nowe albumy Białego Kruka

„Święci papieże”. Koncepcja książki, grafika i wybór zdjęć – Leszek Sosnowski, fotografie m.in. Adama i Marcina Bujaków. 145 zdjęć, 128 stron, 20,5 x 25 cm, papier 170 g, twarda oprawa

„Kanonizacja wszech czasów”. Koncepcja książki, grafika i wybór zdjęć – Leszek Sosnowski, fotografie m.in. Adama i Marcina Bujaków. 255 zdjęć, 208 stron, 24 x 31 cm, papier 170 g, twarda oprawa, obwoluta

2014-05-13 13:04

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowacja: rok 2014 poświęcony Matce Bożej Bolesnej

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

Archiwum Henryka Kuczaja

Rozpoczynający się dziś rok 2014 katolicy na Słowacji przeżywać będą jako Rok Matki Bożej Bolesnej. Dzisiaj we wszystkich świątyniach tego kraju czytany jest list pasterski, w którym duszpasterze informują wiernych o wyborze Patronki.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: z pomocą Maryi wybierajmy dobro

2022-12-08 12:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Maryja, jedyne ludzkie stworzenie w dziejach wolne od grzechu, jest z nami w walce, jest dla nas siostrą, a przede wszystkim naszą Matką. A my, którzy z trudem wybieramy dobro, możemy się jej powierzyć” – przypomniał papież 8 grudnia w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że archanioł Gabriel nazywa Maryję „pełną łaski” – wolną od grzechu. Franciszek podkreśłił, że także każdy z nas otrzymał w dniu naszego chrztu pierwotną łaskę, z której jednak często nie zdajemy sobie sprawy. Bóg bowiem zstąpił w nasze życie, staliśmy się na zawsze Jego umiłowanymi dziećmi. „Dziś Maryja, zadziwiona łaską, która uczyniła Ją piękną od pierwszej chwili życia, prowadzi nas do zachwytu nad naszym pięknem” – stwierdził papież. Zauważył, że pod skorupą zła, którym splamiliśmy się przez lata, jest w nas większe dobro. Jednak jego strzeżenie wymaga od nas walki, bowiem jego wybór nie jest czyś łatwym, czy oczywistym.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: na skutek wojny wszyscy jesteśmy pokonani

2022-12-08 20:30

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

wojna na Ukrainie

episkopat.pl

Modlitwa o pokój na Ukrainie towarzyszyła procesji światła w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w Poznaniu. Procesję prowadził abp Stanisław Gądecki. „Na skutek wojny wszyscy jesteśmy pokonani! Nawet ci, którzy nie biorą w niej udziału i którzy stoją i przyglądają się z boku temu horrorowi, nie angażując się w celu zaprowadzenia pokoju” – mówił przewodniczący polskiego Episkopatu.

W procesji przez Most Biskupa Jordana wzięli udział mieszkańcy Poznania, a także strażacy z różnych miejscowości archidiecezji. Przed figurą Niepokalanej, górującą nad miejscem, gdzie istniała pierwsza na ziemiach polskich kaplica chrześcijańska w grodzie księcia Mieszka I, strażacy złożyli wiązankę kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję