Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

2014-05-13 13:04


Niedziela Ogólnopolska 20/2014, str. 52

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Mów wyraźnie!

Chciałam przedstawić problem, jakim jest nasza mowa. Obecnie mam aparat słuchowy, ale i dawniej dobrze słyszałam, gdy ktoś poprawnie mówił. A teraz z tym „uchem” czasem nie rozumiem, nie: nie słyszę.

Nastała moda na bardzo szybkie mówienie. Wprowadzili to dziennikarze (jak najwięcej przekazać w jak najkrótszym czasie). Ale ludzie mówią niechlujnie, bo nikt ich nie uczy mówić porządnie. Dawniej nauczyciel przypominał: „Mów wyraźnie!”.

Pamiętam, jak z NIK-u odchodził sędzia Bogusław Nizieński. Wystąpił w Radiu Maryja. Mówił niezbyt głośno, ale tak pięknie, że rozumiałam każde słowo – stara szkoła!

Reklama

Dziś nawet niektórzy księża mówią niewyraźnie. Polega to na usztywnieniu mięśni ust i jakimś innym akcentowaniu. Rozumiem, że niektórzy występujący w radiu odczuwają tremę, ale czasem mimo tremy mówią oni pięknie!

Nie słyszałam, by ten problem był podnoszony. Czy tylko na uczelni o. Tadeusza Rydzyka są zajęcia z retoryki i ćwiczenia z dykcji? To przecież przekaz słowa! Dawniej o to dbano, bo szanowano drugiego człowieka, a dziś?

Danuta

Zapracowane na emeryturze

W naszej parafii pw. św. Mikołaja w Lublińcu razem z koleżanką – również emerytką – zorganizowałyśmy zbiórkę papieru w ramach akcji „Makulatura na misje”. Ksiądz Proboszcz przydzielił nam salkę, gdzie przez 3 godziny dziennie przyjmowałyśmy makulaturę. Całą akcję poleciłyśmy św. Józefowi i św. Teresce od Dzieciątka Jezus – patronce misji. Wyznaczyłyśmy tydzień na tę zbiórkę. Pierwsze dwa dni nie były rewelacyjne, ale potem rozpoczął się szturm, tak że musiałyśmy akcję przedłużyć o następny tydzień. Najczęściej makulaturę przynosili ludzie starsi, ale przychodziły też całe rodziny z ogromnym jej składem. Przyniósł ją również starszy pan Kazimierz, który porusza się o kulach. Same przynosiłyśmy makulaturę z aptek i ze sklepów. W sumie uzbierało się jej 3,5 tony. Dochód ze sprzedaży przeznaczyliśmy na budowę studni w Sudanie Południowym.

Wydawać by się mogło, że to tylko zwykła zbiórka zużytego papieru. A jednak akcja ta wyzwoliła w wielu odruch serca, by zrobić coś dobrego dla braci w Afryce, którzy cierpią z powodu braku wody. To także jeden z przykładów, jak można zagospodarować swój czas na emeryturze i zrobić coś dobrego w swojej parafii.

Teresa Machnik i Regina Gruca

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
e-mail: redakcja@niedziela.pl

Premier Morawiecki modlił się w Piekarach Śląskich

2019-08-19 16:33

ks. sk / Piekary Śląskie (KAI)

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w poniedziałek sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Po modlitwie złożył kwiaty na grobie ks. Jana Ficka, apostoła trzeźwości oraz pod tablicą upamiętniającą ofiary komunizmu.

ks. S. Kreczmański/archidiecezja Katowicka

Podczas wizyty premier RP wyraził nadzieję, że Matka Boża Piekarska będzie czuwała nad naszą Ojczyzną. – Niech ogień niesiony przez naszych przodków, także w ciemnych czasach Kulturkampfu i najczarniejszej nocy Drugiej Apokalipsy, a potem „czerwonej zarazy” – niech ten ogień rozświetla naszą drogę w przyszłość – ku sprawiedliwej, dobrej, wielkiej Polsce – Polsce wiernej wierze naszych ojców – napisał Mateusz Morawiecki w piekarskiej księdze pamiątkowej.

Podczas wizyty premier modlił się przy grobie wielkiego śląskiego apostoła trzeźwości ks. Jana Ficka, który rozpoczął swoją działalność propagującą trzeźwość w 1844.

Premier wraz z księżmi posługującymi w sanktuarium udał się także na Rajski Plac, gdzie złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary komunizmu.

Sanktuarium piekarskie jest jednym z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego w archidiecezji katowickiej. Czczona w Piekarach Matka Boża nosi tytuł Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Do najsłynniejszych pielgrzymek należą pielgrzymki stanowe: mężczyzn i młodzieńców w ostatnią niedzielę maja, kobiet i dziewcząt w niedzielę po 15 sierpnia.

Do szczególnych piekarskich pielgrzymów należał św. Jan Paweł II, który jako metropolita krakowski przez wiele lat głosił kazania podczas stanowej pielgrzymki mężczyzn a po wyborze na Stolicę Piotrową co roku przesyłał swoje słowo pozdrowienia do pielgrzymów zgromadzonych na piekarskim wzgórzu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wyszogród: wizyta Flisa Obojga Narodów w rocznicę Unii Lubelskiej

2019-08-20 21:13

eg / Wyszogród (KAI)

Flis Obojga Narodów, czyli 80-metrowa tratwa, płynąca po Polsce w 450. rocznicę Unii Lubelskiej, gościł w Wyszogrodzie w diecezji płockiej. Flisacy wykonali flisacką pieśń i strzał ze specjalnej armaty. Płyną historycznym szlakiem, łączącym Litwę i Polskę.

festiwalwisly.pl

Flis Obojga Narodów, to 80-metrowa tratwa, wykonana z 56 metrów sześciennych drewna, a dokładnie z 13-metrowych bali podsychających świerków, specjalnie na ten cel wybieranych w Puszczy Knyszyńskiej. Drewniane bele wiązane są tradycyjnymi sposobami.

Współcześni flisacy, pod kierunkiem retmana Mieczysława Łabęckiego, wyruszyli z Goniądza, aby dopłynąć do Torunia, przez: Warszawę, Nowy Dwór Mazowiecki, Czerwińsk nad Wisłą, Wyszogród, Włocławek, Ciechocinek. Tratwa płynie przez trzy rzeki: Biebrzę, Narew i Wisłę.

Trasa nie była przypadkowa: jest to szlak łączący Polskę z Litwą, służący do spławiania drewna z Polesia. Tratwa płynie więc historycznym szlakiem, łączącym Litwę i Polskę, w 450. rocznicę powstania Unii Lubelskiej, czyli Powstania Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

W Wyszogrodzie flisacy zaśpiewali pieśń i oddali strzał ze specjalnej armaty. Wyjaśnili, że chcą tym spływem przybliżyć wszystkim dawną tradycję spławiania drewna.

1 lipca 1569 r. w Lublinie dwa suwerenne narody Litwy i Polski wolą swoich przedstawicieli w niezawisłych sejmach utworzyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Ogromne, największe państwo ówczesnej Europy rozwijało się wzbogacając przenikaniem wzajemnym kultur Litwy i Polski oraz wszechstronną współpracą gospodarczą. Dużą rolę w łatwej i taniej wymianie towarowej spełniały rzeki. Transportowano nimi płody rolne i leśne, głównie zboża i drewno. Spławiane wodą drewno, jako niezbędny budulec domów i statków, wiązane w tratwach było częstym widokiem rzecznych pejzaży. Flis Obojga Narodów został pomyślany jako ekspedycja, która przypomina zanikłą zupełnie tradycję flisacką spławu drewna rzekami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem