Reklama

Niedziela Łódzka

Propagujemy prawdę o rodzinie

Z Tomaszem Bilickiem, dyrektorem Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego działającego przy łódzkim Centrum Służby Rodzinie, rozmawia Anna Skopińska

Niedziela łódzka 20/2014, str. 4

[ TEMATY ]

rodzina

Maria Niedziela

ANNA SKOPIŃSKA: –Już 23 maja rozpoczną się kolejne łódzkie Dni Rodziny, czemu służy ten czas?

TOMASZ BILICKI: – Łódzkie Dni Rodziny mają nam przypomnieć, jak wielką rolę w życiu każdego z nas odgrywa rodzina – zarówno ta, w której się wychowujemy, jak i ta, w której żyjemy. Od rodziny zależy całe nasze życie i nie jest to tylko puste hasło, ale rzeczywistość, jaka dotyka każdego z nas. A eksperymenty „wyzwolenia się z rodziny” kończą się z reguły tragediami.

– O których chyba najlepiej jako instytucja służąca rodzinom Państwo wiecie. Można mówić o kryzysie rodziny?

– Centrum Służby Rodzinie i Fundacja Służby Rodzinie „Nadzieja” – główni organizatorzy Łódzkich Dni Rodziny realizują wiele codziennych działań na rzecz rodzin w sytuacjach kryzysowych. Czasem jeden kryzys przykuwa naszą uwagę dłużej niż wiele sukcesów. Tak jak jeden pijany zwraca uwagę przechodniów bardziej niż tłum trzeźwych. I dlatego przez Łódzkie Dni Rodziny chcemy zwrócić uwagę na fakt, że większość naszych rodzin jest zdrowa – pozbawiona uzależnień czy przemocy. Nie znaczy to wcale, że jesteśmy idealni, ale po prostu mamy zasoby, by pokonać prawie każdy kryzys.

– Czy jakieś problemy rodzin wymagają obecnie głębszej uwagi?

– Łódzkie Dni Rodziny to przede wszystkim cykl wydarzeń adresowanych do rodzin, ale nie uciekamy także od podnoszenia umiejętności osób świadczących wsparcie rodzinom przeżywającym trudności. W tym roku planujemy zająć się w szczególności pomocą młodym rodzicom, którzy nierzadko nie są wystarczająco dojrzali do wychowywania dzieci. Dlatego planujemy zorganizowanie sympozjum „Standardy wsparcia młodych rodziców”, w którym udział wezmą pracownicy pomocy społecznej i oświaty. Chcemy wymienić się dobrymi praktykami wsparcia młodych, często niepełnoletnich rodziców, aby ich dzieci nie musiały trafiać do placówek opiekuńczo-wychowawczych, ale prawidłowo wzrastać i wychowywać się w swoich rodzinach. Naszym celem jest szerzenie prawdy o rodzinie oraz promowanie dobrych rozwiązań pomocowych dla rodzin.

– Które wydarzenia w ramach Dni Rodziny są szczególnie warte uwagi?

– Łódzkie Dni Rodziny w tym roku obejmują 10 punktów programowych. Odbędą się w dniach od 23 maja do 1 czerwca. Rozpoczęcie konferencją „Płeć – natura czy kultura?”, która w piątek 23 maja o godz. 11 odbędzie się w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi przy ul. Broniewskiego 1a. Zakończenie w niedzielę 1 czerwca festynem „Rodzina się bawi” przy muszli koncertowej w Parku im. J. Piłsudskiego w Łodzi na Zdrowiu. Sam festyn zacznie się o godz. 15.30 i będzie stanowił finał „Marszu dla Życia i Rodziny”, jaki w tym dniu o godz. 14 wyruszy z pl. Wolności. Wstęp na konferencję, festyn i marsz jest wolny – każdy jest zaproszony. Szczegółowy program Łódzkich Dni Rodziny jest dostępny na plakatach i w Internecie.

2014-05-14 15:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: rodzina jest fundamentem rozwoju

2020-08-01 13:02

[ TEMATY ]

rodzina

Andrzej Duda

PAP/Marcin Obara

Dla Polski, Europy i świata rodzina jest fundamentem rozwoju; gdyby nie było rodziny, nie byłoby następnych pokoleń, a wtedy nasze państwo by znikło - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami Związku Dużych Rodzin "Trzy plus".

Prezydent przekonywał, że podchodzi z ogromnym szacunkiem do rodzin, "zwłaszcza takich, w których jest więcej dzieci, w których rodzice decydują się ponosić w większym stopniu trud wychowawczy". "Uważałem i uważam za niezwykle ważne z punktu widzenia państwowego, (...) że rodzina stanowi fundament rozwoju państwa" - powiedział.

"Gdyby nie było rodzin, gdyby nie przychodziły na świat dzieci i gdyby nie były wychowywane w rodzinach, (...) to nie byłoby następnych pokoleń, a zatem państwo nasze by znikło" - podkreślił Andrzej Duda.

Jak mówił, "rodzina jest czymś nieocenionym dla Polski, dla Europy, dla świata - jest w ogóle fundamentem rozwoju".

"Chciałbym, by przede wszystkim młodzi ludzie w Polsce mieli odwagę mieć dzieci, nie bali się brać na siebie tej odpowiedzialności, żeby je wychowywali i żeby przekazywali dzieciom naszą tradycję, kulturę, to, co tak ważne narodowo- i państwowotwórcze" - przekonywał prezydent. Jak dodał, "to jest wielka wspaniała rola, którą polska rodzina realizuje; to niewyobrażalna wdzięczność dla wszystkich, którzy ponoszą ten wychowawczy trud".

Andrzej Duda wyraził jednocześnie nadzieję, że "rodziny wielodzietne odczuwają, że państwo polskie ich szanuje i bierze udział w procesie wychowawczym poprzez wsparcie dawane rodzicom na tyle, na ile może, zwłaszcza w tym ujęciu materialnym".

Podziękował również przedstawicielom Związku Dużych Rodzin i Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin "za całą działalność na rzecz rodziny". Podkreślił, że to ich działania "wskrzesiły w Polsce na powrót rzeczywistą troskę o rodzinę". (PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk, Magdalena Gronek

dst/ mgw/ ozk/

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: "Passauer Neue Presse": stan zdrowia Benedykta XVI jest bardzo zły

2020-08-03 09:02

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Stan zdrowia Benedykta XVI, który choruje na powodującą silne bóle różę twarzy, jest bardzo zły - poinformował w poniedziałek niemiecki dziennik "Passauer Neue Presse" powołując się na jego biografa Petera Seewalda.

Jak powiedział Seewald, 93-letni emerytowany papież jest bardzo słaby. Ma nadal sprawny umysł i pamięć, ale jego głos jest ledwo słyszalny. Papież choruje od czasu powrotu z Ratyzbony, gdzie odwiedził swego brata tuż przed jego śmiercią.

Seewald osobiście przekazał w sobotę Benedyktowi XVI napisaną przez siebie biografię niemieckiego papieża. Jego rozmówca był mimo swych cierpień w nastroju optymistycznym i zadeklarował, że jeśli zaistnieje taka możliwość, iż częściowo odzyska siły, wówczas znów sięgnie po pióro. (PAP)

dmi/ ap/

CZYTAJ DALEJ

Dzisiejsze transmisje z 40. PPW [3 sierpnia 2020]

2020-08-03 22:49

Michalina Stopka

Pomimo ciężkich warunków pogodowych udało się nam transmitować kilka punktów tegorocznej 40. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, która dziś wyruszyła z Katedry Wrocławskiej. W "Sztafecie do Maryi" szły dzisiaj grupa 8 - Salwatoriańska oraz 20 - młodzieżowa. Do Trzebnicy dotarła także gr. 14.

2 sierpnia 2020 - konferencja ks. Macieja Szeszki:

Fragment etapu MALIN - WYSOKI KOŚCIÓŁ:

Dojście do Trzebnicy:

Apel wieczorny:

Trasa grupy 14:

Msza św. w Prusicach:

I Etap z pola za Dobrosławicami do Prusic:


GALERIA ZDJĘĆ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję