Reklama

Dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II w Przeworsku

2014-05-14 15:40

Bernardeta i Marek Wollek
Edycja przemyska 20/2014, str. 3

Bernadeta i Marek Wollek

Społeczność Przeworska na wiele sposobów dziękowała Bogu za kanonizację naszego wielkiego rodaka, papieża Jana Pawła II. Uroczystości rozpoczęły się 25 kwietnia w sanktuarium Grobu Pańskiego od Eucharystii koncelebrowanej przez ks. proboszcza Tadeusza Gramatykę, ks. Stanisława Szałankiewicza oraz ks. Grzegorza Kolano. Uczestniczyli w niej dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie przeworskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Jana Pawła II, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Króla Władysława Jagiełły oraz Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego.

W homilii Ksiądz Proboszcz ukazał świętość życia naszego umiłowanego Papieża oraz przypomniał słowa, które Święty wygłosił podczas jednej ze swoich pielgrzymek: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”.

Dzięki staraniom ks. Jerzego Bartoszka przy głównym ołtarzu wystawiona była sutanna Jana Pawła II. Wierni, adorując tę relikwię drugiego stopnia, czuli duchową obecność Świętego.

Reklama

Po zakończeniu Eucharystii obecni udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie zatytułowane „1825 cudów Jana Pawła II”, przygotowane przez uczniów i nauczycieli SP 1, którzy również brali udział w spektaklu.

Dalsza część uroczystych obchodów miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 1. Ks. Tadeusz Gramatyka poświęcił tablicę upamiętniającą kanonizację Ojca Świętego, a uroczystego odsłonięcia dokonały burmistrz Maria Dubrawska-Lichtarska oraz dyrektor szkoły Barbara Motyka. Od wielu miesięcy nauczyciele i uczniowie przygotowywali się do tej doniosłej chwili. Szczególnym akcentem był prezent dla patrona szkoły w postaci piosenki pt. „Kręci się w niebie”, do której tekst napisał katecheta ks. Jerzy Bartoszek, a muzykę skomponowała Agnieszka Marcińczak.

W sobotnie popołudnie 26 kwietnia, przed ratuszem zgromadziło się wielu amatorów sportu, którzy wzięli udział w „Biegu po kremówkę”. Uczestnicy w liczbie około 350 osób w różnym wieku, począwszy od dzieci po seniorów, pokonali dystans ok. kilometra. W biegu brały udział całe rodziny, a także kapłani: ks. Stanisław Mazur oraz o. Tymon-Mateusz Dolański OFM. Nie liczyła się sportowa rywalizacja, lecz sam udział i radość płynąca z serc uczestników. Po biegu obecni odśpiewali „Barkę”, a także otrzymali dyplomy i plakietki oraz kremówkę.

W niedzielę kanonizacyjną 27 kwietnia w sanktuarium Grobu Pańskiego odbył się koncert muzyczny sanockiej grupy „Soul”. Zaprezentowane utwory przypomniały obecnym postać Papieża oraz miejsca, z którymi był szczególnie związany. Innym muzycznym akcentem radosnego dziękczynienia był konkurs piosenki dla szkół Miasta i Gminy Przeworsk pod hasłem „Totus Tuus – z Papieżem śpiewamy Maryi”. Finał konkursu odbył się w MOK-u 28 kwietnia. W kategorii klas 0-3 miejsce I zajęła Lena Kawecka z ZS w Urzejowicach, w kategorii klas 4-6 – Maria Wojnarowicz z SP nr 1, a kategorii gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne na pierwszym miejscu uplasowała się Anna Balawender z Gimnazjum nr 1 w Przeworsku.

Tego samego dnia w sanktuarium odprawiona została Msza św. dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II, animowana przez nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej nr 1, wdzięcznych Bogu za dar tak wielkiego Patrona. Również w parafii pw. Chrystusa Króla od czwartku do soboty trwało triduum przed kanonizacją. Po wieczornej Mszy św. wystawiony był Najświętszy Sakrament do adoracji, która zakończyła się o godz. 21.37. W ostatnim dniu młodzież pod kierownictwem ks. Daniela Odora przedstawiła „Misterium o świętym Janie Pawle II ”.

Tagi:
kanonizacja

Watykan: 13 października kanonizacja kard. Newmana

2019-07-01 11:55

st, tom, kg (KAI) / Watykan

13 października w Rzymie odbędzie się kanonizacja pięciorga błogosławionych, z których najbardziej znaną postacią jest konwertyta z anglikanizmu, kardynał i wybitny myśliciel - bł. John Henry Newman (1801-1809). Decyzję tę Ojciec Święty ogłosił dzisiaj w obecności kardynałów podczas konsystorza publicznego.

Emmeline Deane - National Portrait Gallery
Bł. John Henry Newman

Poza nim kanonizowane zostaną: Włoszka, bł. Józefina Vannini (1859-1911), założycielka zgromadzenia Córek świętego Kamila; pochodząca z Indii, z Kościoła katolicko-syromalabarskiego bł. Maria Teresa Chiramel Mankidiyan (1876-1926); Brazylijka, bł. siostra Dulce (Maria Rita do Sousa Brito Lopes Pontes) żyjąca w latach 1914 -1992 oraz Szwajcarka bł. Małgorzata Bays, z III Zakonu św. Franciszka (1815-1879).

Jan Henryk Newman urodził się 21 lutego 1801 r. w Londynie. Studiował w Oksfordzie teologię anglikańską, a 13 czerwca 1824 r. został ordynowany na pastora w Kościele anglikańskim. Z katolicyzmem zetknął się przy okazji podróży do Włoch. Po powrocie do Anglii założył w 1833 r. ruch oksfordzki – anglikański ruch odnowy, którego głównym celem było odkrywanie na nowo dziedzictwa katolickiego w liturgii, teologii i strukturze kościelnej.

Po kilku latach studiów nad pismami Ojców Kościoła, rozmyślaniach i modlitwie Newman doszedł do przekonania, że to nie Kościół katolicki pobłądził w swym nauczaniu, ale przeciwnie - angielski Kościół narodowy daleko odszedł od pierwotnego depozytu wiary. Na jesieni 1845 r. zdecydował się przejść na katolicyzm. 9 października tego roku Newman został oficjalnie przyjęty do Kościoła katolickiego.

Po studiach w Rzymie przyjął katolickie święcenia kapłańskie w październiku 1846 r. W rok później założył w Birmingham oratorium filipinów. Z tym zgromadzeniem księży, założonym w XVI w. przez św. Filipa Nereusza, spotkał się w czasie swoich studiów w Rzymie i sam do niego wstąpił. W okresie ostrych konfliktów między Kościołem a ruchami mieszczańskimi w XIX w. ks. Newman został pomówiony o nadmierny liberalizm i musiał się usunąć z życia kościelnego. W tym czasie pisał dzieła, które z czasem weszły do klasyki teologii duchowości.

Leon XIII w pełni rehabilitował dawnego konwertytę i 12 maja 1879 r. obdarzył go godnością kardynalską. John Henry Newman zmarł 11 sierpnia 1890 r. w Birmingham.

W teologii katolickiej przyczynił się do ugruntowania koncepcji rozwoju dogmatów. Jego myśl, ukształtowana głównie przez Ojców Kościoła, wywarła duży wpływ na teologię katolicką. Napisał wiele dzieł teologicznych, m.in.: "O rozwoju doktryny chrześcijańskiej" (1845, wyd. pol. 1957), "Apologia pro vita sua" (1864; 1948), powieść "Kaliksta" (1859; 1871). Dla wielu teologów nazwisko kard. Newmana kojarzy się często z jego słynnym stwierdzeniem z listu do księcia Norfolk: "Jeśli – co wydaje mi się całkiem nieprawdopodobne – musiałbym wznieść toast za religię, wypiłbym zdrowie papieża. Ale wcześniej wypiłbym za sumienie, a potem dopiero za papieża".

Spuściznę duchową i intelektualną kard. Newmana pielęgnuje międzynarodowe katolicka wspólnota "Dzieło" (Das Werk), której centrala mieści się w Thalbach (Austria), gdzie żyła i zmarła jego założycielka pochodząca z Belgii matka Julia Verhaegne. W ośrodkach im. kard. Newmana utrzymywanych przez "Dzieło" w Rzymie, Oksfordzie, Thalbach i Jerozolimie znajdują się licznie odwiedzane przez naukowców i studentów biblioteki, zawierające dorobek literacki brytyjskiego kardynała i teologa.

Proces beatyfikacyjny kard. Newmana rozpoczęto w archidiecezji Birmingham w 1986 r. 19 września 2010 roku beatyfikował go w tym mieście Benedykt XVI.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmarł uczestnik Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2019-08-08 11:07

Ojcowie Marianie

Podczas pierwszego dnia pielgrzymki, w grupie 10 biała WPP, zmarł nagle jeden z pielgrzymów, który przez wiele lat był związany z grupą - Zygmunt Chodźko Zajko. Prosimy o modlitwę za niego i jego bliskich.

Niech słowa, które pielgrzymi usłyszeli w czasie porannej Eucharystii będą pocieszeniem i umocnieniem, bo naszą obietnicą jest życie wieczne. Chrystus Zmartwychwstał.

„Pan Bóg może stawiać ciebie wobec doświadczenia spraw, które ci się nie mieszczą w głowie i nie wiesz, jak pogodzić to, że Pan Bóg sobie poradzi z tym, z czym nikt nie może sobie poradzić. Jesteś bezradny zupełnie. I dzisiaj Słowo mówi – módl się. Bo mocny jest Ten, który udzielił obietnicy i godzien jest, aby Mu uwierzono. Czytaj Słowo i słuchaj tego, co On ci mówi. Wołaj i milcz słuchając odpowiedzi.” — z: Zygmunt Chodzko-Zajko

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Licheń: modlitwa w intencji bezdzietnych

2019-08-17 08:59

jz / Licheń (KAI)

W najbliższą niedzielę, 18 sierpnia, w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbędzie się Dzień modlitw w intencji małżeństw bezdzietnych, które pragną potomstwa. W czasie głównej Mszy Świętej o godzinie 12.00 będziemy modlić się o dar macierzyństwa i ojcostwa dla nich.

Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

„Zapraszamy te małżeństwa, aby uklękły z wiarą i ufnością przed Maryją i powierzyły Jej swoje pragnienie daru rodzicielstwa. W licheńskiej Księdze Łask mamy wiele świadectw małżeństw, które tutaj wyprosiły dar potomstwa. Zachęcamy do wspólnej modlitwy z małżeństwami także ich krewnych i przyjaciół” – zaprasza ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego Sanktuarium.

Przy tej okazji warto przypomnieć, ze w bazylice co tydzień, w sobotni wieczór odprawiane są msze w intencji małżeństw i rodzin o godz. 19.00. W tę sobotę odbędzie się obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Małżeństwa mogą otrzymać pamiątkowy dyplom z okazji kolejnej rocznicy ślubu. Aby go dostać, należy zgłosić się do Biura Obsługi Pielgrzyma (pod głównymi schodami prowadzącymi do bazyliki) przynajmniej godzinę przed rozpoczęciem mszy św.

W Licheniu od 2010 roku istnieje Ośrodek Wsparcia Płodności "NaProTechnologia". Jest jednym z dzieł finansowanych przez Fundację SPEM DONARE i jedynym tego typu ośrodkiem w regionie. NaProTECHNOLOGY® to nowoczesna formy diagnostyki oraz kompleksowego leczenia wspierająca naturalną prokreację. Zespół licheńskiego Ośrodka tworzą instruktorzy Creighton Model FertilityCare™ System, którzy uczą metody obserwacji i zapisu wskaźników płodności oraz lekarze specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa, endokrynologii, andrologii, konsultanci medyczni NaProTechnologii. Najbliższe spotkanie wprowadzające odbędzie się 22 sierpnia. Zarejestrować się można pod numerem 609 528 116 lub pisząc na e-mail: napro@lichen.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem