Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Na krawędzi

„Samorząd przyjazny rodzinie”

2014-05-14 15:40

Niedziela szczecińsko-kamieńska 20/2014, str. 8

[ TEMATY ]

rodzina

Archiwum F. Mróz

Organizajcia ONZ ogłosiła rok 2014 Rokiem Rodziny. To bardzo dobrze, bowiem zwraca w ten sposób uwagę decydentów na to, że rodzina nadal jest ważna, mimo wszystkich społecznych, kulturowych, ideologicznych zawirowań. Nie jest jednak dobrze, kiedy o rodzinie mówi się tylko w kontekście pomocy socjalnej – a tak często funkcjonuje problematyka rodzinna w kontekście samorządowym. Nie jest też dobrze, kiedy rodzina kojarzy się przede wszystkim z problemami, przemocą, dysfunkcjami i patologią – a tak wykrzywiony jej obraz z kolei często prezentowany jest w mediach. Dobrze jednak jest mówić o tym, jak rodzinę wspierać, jak tworzyć przyjazne dla niej warunki rozwoju. A przede wszystkim – jak stworzyć sytuację, w której jak najwięcej rodzin będzie mogło poradzić sobie bez pomocy z zewnątrz.

Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” wraz z Centrum Szkoleniowym Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej organizuje w dniach 22-23 maja konferencję pod hasłem „Samorząd przyjazny rodzinie”. Tytuł konferencji nawiązuje do programu tworzonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej oraz do funkcjonującego już programu „Szczecin przyjazny rodzinie”. Przyjazny – to znaczy życzliwie wspierający, traktujący po partnersku i z szacunkiem. Konferencja adresowana jest w dużej mierze do przedstawicieli samorządów województwa zachodniopomorskiego – wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, dyrektorów instytucji samorządowych. O tym jak na poziomie lokalnym – gminnym i powiatowym – mogą wspierać rodziny, słuchać będą w piątkowe przedpołudnie. A mówić do nich będą specjaliści, przede wszystkim praktycy wprowadzający przyjazne rodzinom rozwiązania w swoich gminach i powiatach (przedstawiciele Lublina, Grodziska Mazowieckiego, powiatu wołomińskiego, Szczecina). Nie zabraknie również zagadnień ogólniejszych: bezpieczeństwa ekonomicznego rodziny, polityki rodzinnej w Polsce oraz rozwiązań w innych krajach europejskich.

Główna część konferencji adresowana jest do samorządowców, organizatorzy chcą jednak, aby z zaproszonymi gośćmi spotkać się można było także w szerszym gronie – stąd towarzyszący konferencji cykl spotkań otwartych dla wszystkich zainteresowanych. Spotkania te odbywać się będą w różnych miejscach – zarówno w samym Szczecinie, jak i w Policach i Goleniowie.

Reklama

Program:

22 maja 2014 r.
godz.13 – spotkanie z dr. Markiem Kośnym (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu) na temat bezpieczeństwa ekonomicznego rodzin – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, ul. Starszyńskiego 3-4, Szczecin.
godz. 16.30 – spotkanie z Teresą Kapelą (ZDR „Trzy Plus”), Moniką Lipińską (wiceprezydent Lublina) i Marią Grabowską (wiceburmistrz Grodziska Mazowieckiego) na temat praktyki rozwiązań przyjaznych rodzinie w polskich samorządach oraz w innych krajach europejskich – sala konferencyjna UM Goleniów, pl. Lotników 1.
godz. 17 – spotkanie z Joanną Krupską (współzałożycielka i prezes ZDR „Trzy Plus”), Pawłem Wolińskim (prezes Fundacji Mamy i Taty), Jerzym Grzybowskim (współzałożyciel ruchu „Spotkania małżeńskie”, autor programów warsztatów rekolekcyjnych umacniających i odbudowujących więź małżeńską), Piotrem Uścińskim (starosta wołomiński) i Krzysztofem Soską (wiceprezydent Szczecina) na temat polityki rodzinnej w Polsce w skali centralnej i lokalnej oraz o relacjach w rodzinie (między rodzicami oraz między rodzicami a dziećmi) – hala Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza, ul. Siedlecka 6, Police.
godz. 18 – spotkanie z dr. Markiem Kośnym na temat demografii XXI wieku i bezpieczeństwa ekonomicznego rodzin – Forum Gryf, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, ul. Mickiewicza 64, Szczecin.

23 maja 2014
godz. 19 – spotkanie z dr. Stanisławem Kluzą (dr nauk ekonomicznych, Szkoła Główna Handlowa, b. minister finansów) na temat „Rodzina w centrum polityki nakierowanej na rozwój ekonomiczny” – szczeciński oddział „Civitas Christiana”, ul. Kaszubska 20/3, Szczecin.
godz. 19 – spotkanie z Joanną Krupską (ZDR „Trzy Plus”), Teresą Kapelą (ZDR „Trzy Plus”) oraz Jerzym Grzybowskim (Spotkania małżeńskie) o polityce rodzinnej w Polsce i Europie oraz możliwościach wspierania rodziny przez wspieranie małżeństwa – Klasztor św. Dominika, pl. Ofiar Katynia 1, Szczecin.

Więcej informacji: www.regiondlarodziny.pl

* * *

Przemysław Fenrych
Historyk, felietonista, z-ca dyrektora Centrum Szkoleniowego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagana za prawdę

2020-01-21 09:37

Niedziela Ogólnopolska 4/2020, str. 10

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

profesor

socjologia

Brian Jackson/fotolia.com

Profesor socjologii rezygnuje z pracy, aby bronić prawdy o rodzinie i wolności nauki.

Nie może powrócić cenzurowanie zajęć, ograniczanie wolności prowadzenia badań, interpretacji badań. Wkrótce odejdę z uczelni. Ale zostaną moi młodzi koledzy i koleżanki. Walczę o to, aby nikogo z nich nikt nigdy nie chciał karać za poglądy, za interpretację, za badania” – deklaruje prof. Ewa Budzyńska z Uniwersytetu Śląskiego, która w proteście przeciwko cenzurze ideologicznej, której doświadczyła, zdecydowała się po prawie 29 latach odejść z pracy i w mediach upomnieć się o wolność nauki.

CZYTAJ DALEJ

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga

2020-01-24 19:38

[ TEMATY ]

młodzi

USA

Donald Trump

marsz dla życia

Wikipedia

Każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga - mówił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przemawiając podczas 47. Marszu dla Życia w Waszyngtonie.

Był on pierwszą urzędującą głową państwa, która wzięła udział w tym dorocznym wydarzeniu, organizowanym przez obrońców życia.

Oprócz stolicy odbywają się one także w innych miastach USA w okolicach dnia 22 stycznia, kiedy przypada niechlubna rocznica decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 1973 r. o legalizacji aborcji w całym kraju. Głosami siedmiu sędziów przeciwko dwóm zezwolił on na przerywanie ciąży na terenie całego kraju.

Prezydent USA zwrócił uwagę na obecność na marszu dziesiątek tysięcy młodych ludzi. - Młodzi ludzie są w sercu Marszu dla Życia. To wasze pokolenie czyni z Ameryki naród prorodzinny i wspierający życie - mówił Trump. Dodał, że wśród zgromadzonych jest też wielu polityków.

- Kiedy widzimy obraz dziecka w łonie matki, dostrzegamy majestat Bożego stworzenia - stwierdził prezydent. Zadeklarował, że nie wesprze żadnego ustawodawstwa, które osłabiałoby ochronę życia nienarodzonych. - Nienarodzone dzieci nigdy nie miały silniejszego obrońcy w Białym Domu - dodał.

- Ja walczę dla was, a wy walczycie dla tych, którzy nie mają głosu. I zwyciężymy! (...) Razem jesteśmy głosem pozbawionych głosu - zaznaczył prezydent.

Dodał, że „każde życie przynosi na ten świat miłość, każde dziecko przynosi rodzinie radość, każda osoba jest warta ochrony”. - A przede wszystkim wiemy, że każda ludzka dusza jest boska, a każde ludzkie życie, narodzone i nienarodzone zostało uczynione na święty obraz wszechmogącego Boga - stwierdził Trump.

Ostro skrytykował skrajnie proaborcyjne stanowisko Demokratów, dopuszczających ją aż do chwili urodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Koronawirus 2019-nCoV – najważniejsze informacje

2020-01-26 14:50

[ TEMATY ]

zdrowie

wirus

stock.adobe.com

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

Z dniem 23 stycznia 2020 r. wszystkie loty z Wuhan zostały odwołane. Został również wstrzymany cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Podobne środki ostrożności zostały również wdrożone w innych regionach Chin. Miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze miast zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 24 stycznia 2020 r. odnotowano laboratoryjnie potwierdzonych 901 przypadków zakażeń 2019-nCoV, w tym 26 zgonów.

15 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Przypadki: Chiny, w tym Hong Kong i Makau (882), Tajwan (1), Tajlandia (4), Japonia (2), Korea Południowa (2), USA (1), Singapur (3), Wietnam (1), USA (1), Francja (3).

Spośród 26 przypadków śmiertelnych w Chinach, 24 odnotowano w prowincji Hubei, 1 w prowincji Heilongjiang i 1 w prowincji Hebei.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,

bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,

unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,

unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,

ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,

przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Główny Inspektorat Sanitarny na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną.

W przypadku kiedy podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka występowania wirusa (obszary te na bieżąco w swoich komunikatach podaje Główny Inspektorat Sanitarny) przyleci do Polski:

Wszyscy podróżujący samolotem dostają Kartę Lokalizacyjną Pasażera – w której znajduje się prośba o podanie kontaktu i miejsca pobytu;

w samolocie – będzie miała miejsce pierwsza weryfikacja czy podróżujący ma objawy choroby np. podwyższoną temperaturę ciała. Jeśli podróżujący ma objawy

i podróżuje z obszaru wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem 2019-nCoV nastąpi kontakt z lotniskową służbą zdrowia

Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. W tym czasie podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka powinien obserwować swój stan zdrowia.

W przypadku pojawienia się symptomów takich jak:

– gorączka powyżej 380C;

– kaszel;

– duszność.

podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.

Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane

z Chin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję