Reklama

Niedziela Lubelska

Na szlaku nawiedzenia

Na szlaku wędrówki kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża znalazła się parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kumowie. W tej wspólnocie – ze względu na święta wielkanocne – krzyż przebywał aż dwa tygodnie

Żegnając drogocenne relikwie, parafianie wraz z bp. Józefem Wróblem oraz duszpasterzami: proboszczem ks. Zygmuntem Woźniakiem i wikarym ks. Kamilem Zaborkiem, dziękowali ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu Chrystusowi za doświadczenie tych wyjątkowych dni. – Za słuchanie Twojego Słowa, za momenty modlitwy, za łaskę, jaka spływała na nas przez sakramenty, za doświadczenie wspólnoty, za każde poruszenie, jakie dokonywało się dzięki Twojemu Duchowi w naszych sercach – wyliczali. Podczas ceremonii pożegnania krzyża w ręce Jezusa, którego kilka dni wcześniej obrali za swojego jedynego Pana i Zbawiciela, oddali pierwociny wiary żywej, które zaczęły kiełkować w czasie rekolekcji i dni peregrynacji w ich życiu. – Ty, Panie, działaj dalej w mocy Ducha Świętego i budź w nas owoce tego czasu według woli Ojca. Niech Twoje błogosławieństwo dopełni dzieła, które rozpocząłeś w te dni w naszej parafii – modlili się.

Podczas Eucharystii wieńczącej czas nawiedzenia cztery osoby przyjęły sakrament bierzmowania. – Licząc na duchowe owoce, za wielką łaskę uznajemy nawiedzenie naszej parafii przez relikwie Krzyża Świętego. Obiecujemy postępować za natchnieniami Ducha Świętego oraz całe swoje życie wieść zgodnie z Ewangelią i nauczaniem Kościoła katolickiego – mówili nowo bierzmowani w imieniu swoim oraz całej wspólnoty. Zwracając się do zgromadzonych w parafialnym Wieczerniku, bp Józef Wróbel przywołał swoje spotkania z mieszkańcami Kumowa podczas nie tak dawno przeprowadzonej wizytacji kanonicznej. Podkreślając wielowymiarowość Liturgii, w której z dziękczynieniem za dar nawiedzenia przeplatało się dziękczynienie za dar kanonizacji Jana XIII i Jana Pawła II, Ksiądz Biskup zapewniał o swojej modlitwie w intencji parafian, by ten wyjątkowy czas zapisał się w historii wspólnoty i poszczególnych jej członków dobrymi owocami życia wiernego Bogu i Kościołowi.

Reklama

Jak przypominał Ksiądz Biskup, jedyną drogą, prawdą i życiem jest Jezus, a każdy, kto za Nim podąża, zwycięża. Jako przykład do naśladowania wskazał na Jana Pawła II, który dla swojej ojczyzny i dla całego świata stał się znakiem nadziei. – Ten, który przemierzył świat, głosząc Dobrą Nowinę każdemu człowiekowi, przez swoją modlitwę, nauczanie i świadectwo życia nieustannie przypominał, że Jezus Chrystus jest jedynym Zbawicielem. Wezwaniem, by nikt nie lękał się otworzyć drzwi Chrystusowi, poruszał serca i zmieniał oblicze świata – mówił Ksiądz Biskup. Przywołując treści najważniejszych encyklik, dotyczących wiary i moralności chrześcijańskiej, bp Józef Wróbel zachęcał, by wierni czcili św. Jana Pawła II nie tylko modlitwą, ale przede wszystkim swoim postępowaniem. – Nauka i model życia św. Jana Pawła II powinny dla nas stać się wzorem życia jako ludzi zaangażowanych po stronie Boga i Kościoła – podkreślał.

* * *

Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kumowie istnieje od 1434 r. Do XIX wieku była letnią rezydencją biskupów chełmskich i lubelskich

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W krzyżu miłości nauka

Mimo wieku, pan Antoni Greń wciąż rozwija swoją pasję, a siły czerpie z miłości i wierności Chrystusowemu krzyżowi.

Antoni Greń, rodak z Horyńca Zdroju, po ukończeniu technikum budowlanego w Gorlicach, został w 1970 r. zatrudniony jako kierownik Zakładu BudowlanoRemontowego w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Lubaczowie. Urszula Szydłowska, rodaczka z Oleszyc, również w tym czasie podjęła pracę w przedsiębiorstwie. Zawarli związek małżeński. Ojciec Uli – Jan Szydłowski, pracował w składnicy drewna w Oleszycach. Z tego materiału strugał patyczki, malował je, układach z nich ciekawe mozaiki, ozdoby, robił jeżyki. Z czasem zaczął przyozdabiać nimi krzyże, którymi obdarował swoje dzieci i wnuki. Te rękodzieła cieszą się uznaniem, nie tylko w rodzinie, ale u sąsiadów, znajomych. Tak przyozdobione krzyże chcą mieć w swoich domach. – Antoś, ofiaruję ci ten krzyż, zawieś go w swoim biurze. Nie dla dekoracji, ale niech będzie znakiem twojej przynależności do Chrystusa Ukrzyżowanego – powiedział do zięcia, Antoniego Grenia, teść Jan Szydłowski. Prośba została spełniona. Z tym krzyżem nigdy się nie rozstaje.

CZYTAJ DALEJ

Zanim podniesiesz ręce, wznieś duszę

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

Karol Porwich/Niedziela

Postawa na modlitwie. Rady Orygenesa.

Zdarza ci się może, że nie wiesz co zrobić podczas modlitwy ze swoim ciałem. Postawa ciała też jest sposobem modlenia się, bo modlić się ma zawsze cały człowiek. Nasze ręce, nogi, kolana, głowa mogą wspomóc nas w komunii z Bogiem. Przypatrz się swojemu ciału w chwili, gdy się modlisz. Czy ono pomaga ci w modlitwie, czy przeszkadza? Czy wyraża ono w jakiś sposób twoją miłość do Boga, czy też świadczy, że Bóg nie jest dla ciebie najważniejszy? Postawa ciała ma też być znakiem twojej miłości do Boga. Jeśli kogoś kochasz i ktoś jest dla ciebie ważny, twoje ciało prostuje się, stara się zdyscyplinować i być całe zaangażowane w spotkanie. Jeśli ktoś jest ci całkowicie obojętny, twoje ciało nie zmienia pozycji, nie przejmuje się nadchodzącym gościem i najchętniej przyjmuje pozycję leniwą, ospałą, lekceważącą. Czy w postawie twojego ciała widać, że rozmawiasz z kimś najważniejszym? Postawa na modlitwie ma więc być postawą godną tego z kim rozmawiasz, ale musisz też uważać, by nie sprawiała ci tak dużego kłopotu, że zaczniesz bardziej myśleć o bolących członkach twojego ciała niż o samym Bogu. Zanim jednak zmobilizujesz do modlitwy swoje ciało, musisz najpierw pobudzić swoją duszę.

Pierwszeństwo ducha nad ciałem

CZYTAJ DALEJ

Papież w Kinszasie: ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem DRKonga

2023-01-31 17:51

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W pałacu Narodu w Kinszasie odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka. Następnie Ojciec Święty złożył kurtuazyjną wizytę prezydentowi Demokratycznej Republiki Konga.

U wejścia do pałacu powitał papieża prezydent Félix Tshisekedi. Odegrano hymny Watykanu i Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz, a prezydent z osobami towarzyszącymi papieżowi w podróży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję