Reklama

Pielgrzymka papieska z bliska

Człowiecze – kim jesteś?

Niedziela Ogólnopolska 22/2014, str. 6

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Obecność papieża Franciszka w Ziemi Świętej to wizyta nie tylko kurtuazyjna. Ma ona daleko idące konsekwencje przede wszystkim w relacjach między chrześcijanami na Bliskim Wschodzie. Wielu z radością przyjęło odważne słowa Papieża, wypowiedziane podczas głównego wydarzenia tej wizyty, jakim było spotkanie ekumeniczne z prawosławnym patriarchą Bartłomiejem: – Musimy wierzyć, że tak jak został odsunięty kamień z grobu, tak samo mogą zostać usunięte wszelkie przeszkody, które jeszcze uniemożliwiają między nami pełną komunię.

Wizyta papieska została bardzo dobrze przyjęta przez świat arabski, tak chrześcijański, jak i muzułmański na Bliskim Wschodzie. Na pierwszej stronie dziennika „Alquds” umieszczono zdjęcie Papieża i chrześcijanki z Gazy, która mogła przejść granicę, aby nie tylko uczestniczyć we Mszy św. w Betlejem, ale też zjeść obiad z Papieżem. Muzułmanie zobaczyli w Papieżu kogoś, kto przekracza granice narodowości i wyznań – stąd ich obecność w Betlejem na Mszy św. Palestyński katolik z Betlejem Rony Tabash wyznaje: – Nie ma słów, aby wyrazić radość z wizyty Papieża. On sam powiedział, że przyjechał specjalnie do nas. Wiemy, że to osoba, która chce nam pomóc.

Reklama

Wiele osób zwróciło uwagę na to, że papież Franciszek zaprosił na obiad w Betlejem rodziny przeżywające problemy i trudności. – Bardzo można było odczuć, że Papież jest z osobami biednymi i wykluczanymi – mówi s. Szczepana, polska elżbietanka i przełożona Domu Dziecka w Betlejem. – Homilia o potrzebie troski o dzieci była przyjęta z wielkim zainteresowaniem także przez muzułmanów, którzy byli na placu.

Izraelczycy również śledzili z uwagą pielgrzymkę Ojca Świętego, o której mówiono bardzo wiele w mediach. Na stronie dziennika „Haaretz” zadaje się pytanie: Dlaczego Papież nosi piuskę, która jest jak kippa, którą noszą pobożni Żydzi? Od pierwszych godzin wizyty Ojca Świętego w Izraelu doceniano jego wysiłki na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie. Szczególnie zaś ważnym momentem była modlitwa przed Murem Zachodnim (Ścianą Płaczu) oraz w Yad Vashem w Jerozolimie. – Wizyta Jana Pawła II w tych miejscach zmieniła diametralnie podejście Żydów do chrześcijan. Zobaczono, że chrześcijanie są przyjaciółmi, czego przykładem jest Papież. To były wzruszające momenty – mówi Stella Zylberstein, Żydówka z Polski uratowana z Zagłady.

Tym razem dla Izraelczyków jednym z najbardziej wzruszających momentów było ucałowanie przez papieża Franciszka dłoni uratowanym z holokaustu Żydom. Prawie wszyscy zostali uratowani przez Polaków i, co podkreślono, przez katolików. W swoim przemówieniu Papież zadał dramatyczne pytania: „Adamie, gdzie jesteś? Gdzie jesteś człowieku? Człowiecze – kim jesteś? Do jakiej potworności byłeś zdolny?”. Ojciec Święty zakończył przemówienie modlitwą przebłagalną do Boga: „Zmiłuj się nad nami Panie, bo zgrzeszyliśmy przeciwko Tobie!”.

Papieska wizyta ma swoją kontynuację. Prezydent Izraela Shimon Peres i prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas przyjęli zaproszenie Papieża do jego domu w Watykanie na wspólną modlitwę o pokój. Wcześniej przedstawiciele Izraelczyków i Palestyńczyków spotykali się na pertraktacjach w Białym Domu w Stanach Zjednoczonych, a teraz są zaproszeni na modlitwę o pokój do domu Papieża w Watykanie, która może przynieść błogosławione owoce.

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Ważna jest wytrwałość i cierpliwość - 200 lat kościoła św. Michała Archanioła w Miliczu

2021-09-26 18:18

Eryk Taterka

W milickim kościele pw. św. Michała Archanioła odpust ku czci świętego patrona połączony był z 200. rocznicą budowy kościoła.

Uroczystościom w parafii przewodniczył o. Wojciech Łokieć SJ. Jezuita z Bytomia prowadził przez 3 dni rekolekcje, które miały przygotować wiernych do wspólnej radości odpustowych. Pierwszego dnia konferencja dotyczyła Eucharystii, Drugiego o ojcostwie na wzór św. Józefa, a trzeciego dnia o Maryi, Matce wszystkich ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję