Reklama

Turystyka

Jerozolima ziemi wieluńskiej

Sanktuarium pasyjno-maryjne na Kalwarii w Praszce znajduje się na styku granic Śląska, Małopolski i Wielkopolski. Praszka, podobnie jak cała ziemia wieluńska, przeżywała dramatyczne okresy. Najbardziej męczeński był czas II wojny światowej. To na tę ziemię spadły pierwsze niemieckie bomby. Tu rozpoczęła się wojna, tu przebiegała granica między II Rzecząpospolitą Polską a III Rzeszą

Pragnąc wynagrodzić Bogu Miłosiernemu okrucieństwa II wojny światowej, która rozpoczęła się na tym terenie, na rozległym stoku Makowego Wzgórza w Praszce, w archidiecezji częstochowskiej, zbudowano i poświęcono Kalwarię Praszkowską, którą abp Stanisław Nowak określił wymownym tytułem „Jerozolima ziemi wieluńskiej”.

W 2002 r. minęło 400 lat od powstania Kalwarii Zebrzydowskiej i w związku z tym podjęto decyzję, by upamiętnić tę pierwszą kalwarię w Europie Środkowo-Wschodniej. Wielu wiernych, przybywając w pielgrzymce na to miejsce, przeżywa szczególne doświadczenie duchowe. Matka Boża Kalwaryjska, o której mówił św. Jan Paweł II, że wychowywała jego serce od najmłodszych lat, zgodnie z jego testamentalnym życzeniem – króluje także w Praszce.

Wokół Zmartwychwstania

Reklama

Duchowe bogactwo Kalwarii w Praszce to poza sanktuarium również Dróżki, na których można zatopić się w tajemnicach z życia Chrystusa, Jego Matki i św. Józefa. O wyjątkowości miejsca świadczą, poza Dróżkami Pasyjnymi, Dróżki Maryjne i św. Józefa oraz Zmartwychwstania Pana Jezusa.

Po Wielkanocy skupiamy się na nabożeństwach i wydarzeniach takich jak: I Komunia św., bierzmowanie w parafii, majowe w kościele i w plenerze. Mszalna liturgia tygodni wielkanocnych kontynuuje natomiast treść wydarzeń paschalnych, szczególnie w oktawie Wielkiej Nocy. Tę liturgię można przedłużyć przy pomocy nabożeństwa Drogi Paschalnej – Drogi Zmartwychwstania Pana Jezusa.

13 września 2004 r., w wigilię święta Podwyższenia Krzyża Świętego, abp Stanisław Nowak erygował i poświęcił Kalwarię Praszkowską, obejmującą 33 stacje Dróżek Pasyjnych. Ich długość wynosi 4 km, a poszczególne stacje rozmieszczone są według tzw. kroków jerozolimskich – 1 krok = 64 cm. Tego dnia zostało poświęconych, również przygotowanych wówczas, 8 stacji Dróżek Zmartwychwstania Pana Jezusa. Historia tych Dróżek w sanktuarium pasyjno-maryjnym na Kalwarii w Praszce rozpoczęła się, kiedy tutejszy kustosz i organizator parafii i sanktuarium – ks. prał. dr Stanisław Gasiński, wykorzystując treść Ewangelii odczytywanych w kolejne dni oktawy Wielkanocy, na kilkunastohektarowym terenie postanowił utworzyć 8 stacji przedstawiających spotkania ze Zmartwychwstałym. Te stacje zostały następnie ubogacone kolejnymi 12 stacjami, które abp Stanisław Nowak, ówczesny metropolita częstochowski, wyznaczył, posiłkując się tekstami biblijnymi i Tradycją Kościoła. Wszystkie Dróżki – 20 stacji – zostały poświęcone 15 kwietnia 2009 r., wtedy też odbył się ich pierwszy uroczysty obchód. W 2010 r. zostały wydane rozważania dróżkowe dla Kalwarii w Praszce „Krzyż zwycięstwem. Crux victoria. Modlitewnik Kalwarii Praszkowskiej” autorstwa abp. Stanisława Nowaka, który rok później poświęcił i erygował także 30 stacji Dróżek Maryjnych i św. Józefa.

Módlcie się tam za mnie…

Reklama

W sanktuarium znajduje się też kaplica Jana Pawła II – w alei ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie na granitowym cokole wypisane są testamentalne słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane 18 sierpnia 2002 r., podczas sprawowanej przez niego ostatniej Mszy św. na polskiej ziemi, w Kalwarii Zebrzydowskiej: „Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce. Módlcie się tam za mnie”. Wtedy to bowiem ten święty Papież poświęcił i posłał na Kalwarię w Praszce wierną kopię cudownego wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej. Obecnie trwa proces zmierzający do ukoronowania koronami papieskimi tego cudownego wizerunku, który od 10 sierpnia 2014 r., decyzją abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, będzie nosił tytuł: Kalwaryjska Matka Zawierzenia – dla upamiętnienia Roku Zawierzenia w archidiecezji częstochowskiej. Wtedy też odbędzie się, jak zawsze w drugą niedzielę sierpnia, odpust ku czci Matki Bożej Kalwaryjskiej – z procesją Jej Zaśnięcia. Suma odpustowa rozpocznie się o godz. 11. Wolą Arcybiskupa Częstochowskiego jest, by w tym dniu w szczególny sposób podziękować za pontyfikat Jana Pawła II oraz za wyniesienie go do chwały ołtarzy.

* * *

Zaproszenie na Kalwarię w Praszce

10 sierpnia 2014 r.

Z wielką radością pragniemy podzielić się wiadomością, że 13 marca 2014 r. Episkopat Polski na swoim 364. Zebraniu Plenarnym w Warszawie przychylił się do prośby abp. dr. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, i poparł inicjatywę koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej koronami papieskimi. Obraz ten został pobłogosławiony i posłany do Praszki z Kalwarii Zebrzydowskiej przez Jana Pawła II, z życzeniem, aby Ona „królowała także w Praszce”. Wskazując na obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, Ojciec Święty powtarzał często: „Ona wychowywała moje serce od najmłodszych lat”.

Czekając na oficjalną decyzję Stolicy Apostolskiej w tej sprawie, już dziś gorąco zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w uroczystości odpustowej ku czci Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny 10 sierpnia 2014 r. o godz. 11.

Pragniemy spełnić życzenie abp. Wacława Depo, wyrażone w jego liście do diecezjan na Niedzielę Miłosierdzia Bożego 2014 r., by tego dnia na Kalwarii w Praszce „szczególnie dziękować za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II, nadając obrazowi Matki Bożej Kalwaryjskiej dla upamiętnienia Roku Zawierzenia w archidiecezji częstochowskiej tytuł: Kalwaryjska Matka Zawierzenia”.

Będzie to kolejny krok zmierzający do koronacji tego cudownego wizerunku koronami papieskimi.

Duszpasterze
Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej
oraz Wierni Czciciele Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kawa: panuje pandemia zabierania komuś dobrego imienia

[ TEMATY ]

wiara

facebook.com/bpEdwardKawa

Dzisiaj jest chyba taka pandemia zabierania komuś dobrego imienia – stwierdził bp Edward Kawa, którzy 12 sierpnia przewodniczył Mszy św. w czasie Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Lwowski biskup pomocniczy zauważył, że chrześcijanie obecnie bardzo rzadko komuś błogosławią, a dużo częściej kogoś przeklinają i osadzają. Jako receptę na bolączki współczesnego człowieka, hierarcha wskazał Maryję. – To Ona jest dla nas dzisiaj przykładem – podkreślił.

Na początku homilii bp Edward Kawa wyraził radość i wdzięczność z powodu licznego udziału wiernych i księży w tegorocznym odpuście. – Jest nas naprawdę dużo i za to dziękuję Bogu. I dziękuję wam za waszą odwagę, za to, że tu jesteście dzisiaj, że tutaj podążacie, że to wzgórze kalwaryjskie i spotkanie z Bogiem za pośrednictwem Matki Kalwaryjskiej jest dla was ważne – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję