Reklama

Turystyka

Jerozolima ziemi wieluńskiej

Sanktuarium pasyjno-maryjne na Kalwarii w Praszce znajduje się na styku granic Śląska, Małopolski i Wielkopolski. Praszka, podobnie jak cała ziemia wieluńska, przeżywała dramatyczne okresy. Najbardziej męczeński był czas II wojny światowej. To na tę ziemię spadły pierwsze niemieckie bomby. Tu rozpoczęła się wojna, tu przebiegała granica między II Rzecząpospolitą Polską a III Rzeszą

Pragnąc wynagrodzić Bogu Miłosiernemu okrucieństwa II wojny światowej, która rozpoczęła się na tym terenie, na rozległym stoku Makowego Wzgórza w Praszce, w archidiecezji częstochowskiej, zbudowano i poświęcono Kalwarię Praszkowską, którą abp Stanisław Nowak określił wymownym tytułem „Jerozolima ziemi wieluńskiej”.

W 2002 r. minęło 400 lat od powstania Kalwarii Zebrzydowskiej i w związku z tym podjęto decyzję, by upamiętnić tę pierwszą kalwarię w Europie Środkowo-Wschodniej. Wielu wiernych, przybywając w pielgrzymce na to miejsce, przeżywa szczególne doświadczenie duchowe. Matka Boża Kalwaryjska, o której mówił św. Jan Paweł II, że wychowywała jego serce od najmłodszych lat, zgodnie z jego testamentalnym życzeniem – króluje także w Praszce.

Wokół Zmartwychwstania

Reklama

Duchowe bogactwo Kalwarii w Praszce to poza sanktuarium również Dróżki, na których można zatopić się w tajemnicach z życia Chrystusa, Jego Matki i św. Józefa. O wyjątkowości miejsca świadczą, poza Dróżkami Pasyjnymi, Dróżki Maryjne i św. Józefa oraz Zmartwychwstania Pana Jezusa.

Po Wielkanocy skupiamy się na nabożeństwach i wydarzeniach takich jak: I Komunia św., bierzmowanie w parafii, majowe w kościele i w plenerze. Mszalna liturgia tygodni wielkanocnych kontynuuje natomiast treść wydarzeń paschalnych, szczególnie w oktawie Wielkiej Nocy. Tę liturgię można przedłużyć przy pomocy nabożeństwa Drogi Paschalnej – Drogi Zmartwychwstania Pana Jezusa.

13 września 2004 r., w wigilię święta Podwyższenia Krzyża Świętego, abp Stanisław Nowak erygował i poświęcił Kalwarię Praszkowską, obejmującą 33 stacje Dróżek Pasyjnych. Ich długość wynosi 4 km, a poszczególne stacje rozmieszczone są według tzw. kroków jerozolimskich – 1 krok = 64 cm. Tego dnia zostało poświęconych, również przygotowanych wówczas, 8 stacji Dróżek Zmartwychwstania Pana Jezusa. Historia tych Dróżek w sanktuarium pasyjno-maryjnym na Kalwarii w Praszce rozpoczęła się, kiedy tutejszy kustosz i organizator parafii i sanktuarium – ks. prał. dr Stanisław Gasiński, wykorzystując treść Ewangelii odczytywanych w kolejne dni oktawy Wielkanocy, na kilkunastohektarowym terenie postanowił utworzyć 8 stacji przedstawiających spotkania ze Zmartwychwstałym. Te stacje zostały następnie ubogacone kolejnymi 12 stacjami, które abp Stanisław Nowak, ówczesny metropolita częstochowski, wyznaczył, posiłkując się tekstami biblijnymi i Tradycją Kościoła. Wszystkie Dróżki – 20 stacji – zostały poświęcone 15 kwietnia 2009 r., wtedy też odbył się ich pierwszy uroczysty obchód. W 2010 r. zostały wydane rozważania dróżkowe dla Kalwarii w Praszce „Krzyż zwycięstwem. Crux victoria. Modlitewnik Kalwarii Praszkowskiej” autorstwa abp. Stanisława Nowaka, który rok później poświęcił i erygował także 30 stacji Dróżek Maryjnych i św. Józefa.

Módlcie się tam za mnie…

Reklama

W sanktuarium znajduje się też kaplica Jana Pawła II – w alei ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie na granitowym cokole wypisane są testamentalne słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane 18 sierpnia 2002 r., podczas sprawowanej przez niego ostatniej Mszy św. na polskiej ziemi, w Kalwarii Zebrzydowskiej: „Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce. Módlcie się tam za mnie”. Wtedy to bowiem ten święty Papież poświęcił i posłał na Kalwarię w Praszce wierną kopię cudownego wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej. Obecnie trwa proces zmierzający do ukoronowania koronami papieskimi tego cudownego wizerunku, który od 10 sierpnia 2014 r., decyzją abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, będzie nosił tytuł: Kalwaryjska Matka Zawierzenia – dla upamiętnienia Roku Zawierzenia w archidiecezji częstochowskiej. Wtedy też odbędzie się, jak zawsze w drugą niedzielę sierpnia, odpust ku czci Matki Bożej Kalwaryjskiej – z procesją Jej Zaśnięcia. Suma odpustowa rozpocznie się o godz. 11. Wolą Arcybiskupa Częstochowskiego jest, by w tym dniu w szczególny sposób podziękować za pontyfikat Jana Pawła II oraz za wyniesienie go do chwały ołtarzy.

* * *

Zaproszenie na Kalwarię w Praszce

10 sierpnia 2014 r.

Z wielką radością pragniemy podzielić się wiadomością, że 13 marca 2014 r. Episkopat Polski na swoim 364. Zebraniu Plenarnym w Warszawie przychylił się do prośby abp. dr. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, i poparł inicjatywę koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej koronami papieskimi. Obraz ten został pobłogosławiony i posłany do Praszki z Kalwarii Zebrzydowskiej przez Jana Pawła II, z życzeniem, aby Ona „królowała także w Praszce”. Wskazując na obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, Ojciec Święty powtarzał często: „Ona wychowywała moje serce od najmłodszych lat”.

Czekając na oficjalną decyzję Stolicy Apostolskiej w tej sprawie, już dziś gorąco zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w uroczystości odpustowej ku czci Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny 10 sierpnia 2014 r. o godz. 11.

Pragniemy spełnić życzenie abp. Wacława Depo, wyrażone w jego liście do diecezjan na Niedzielę Miłosierdzia Bożego 2014 r., by tego dnia na Kalwarii w Praszce „szczególnie dziękować za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II, nadając obrazowi Matki Bożej Kalwaryjskiej dla upamiętnienia Roku Zawierzenia w archidiecezji częstochowskiej tytuł: Kalwaryjska Matka Zawierzenia”.

Będzie to kolejny krok zmierzający do koronacji tego cudownego wizerunku koronami papieskimi.

Duszpasterze
Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej
oraz Wierni Czciciele Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gut-Mostowy: przyznano bony turystyczne o wartości 816 mln zł

2020-09-17 13:12

[ TEMATY ]

turystyka

bon turystyczny

pixabay

Z danych otrzymanych w środę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że przyznano 953 tys. bonów turystycznych na kwotę 816 mln zł - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Dodał, że średnia wartość wydanego bonu to 856 zł.

"Dane z dnia wczorajszego, które otrzymujemy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mówią o tym, że liczba przyznanych bonów to jest 953 tys. Wartość przyznanych bonów to jest kwota 816 mln zł, czyli prawie miliard. Przypomnę, wartość całego projektu to jest ponad 3,5 mld zł" - powiedział Gut-Mostowy odpowiadając na pytania posłów.

Jak dodał, średnia wartość wydanego bonu to 856 zł.

"Liczba zarejestrowanych płatności: 272 tys. Wartość zrealizowanych płatności to jest 195 mln zł. Czyli prawie 200 mln zł już trafiło bezpośrednio z projektu bon turystyczny na rynek turystyczny. Średnia wartość realizowanego bonu, to jest 717 zł" - powiedział.

Wiceminister przekazał, że ponad 17 tys. podmiotów turystycznych zostało zarejestrowanych w bazie Polskiej Organizacji Turystycznej.

"Polski bon turystyczny istotnie wpłynął na pobudzenie turystyki krajowej i w ten sposób na wsparcie polskiej branży turystycznej" - podkreślił Gut-Mostowy.

Polski Bon Turystyczny można było aktywować od 1 sierpnia br. Na platformie PUE ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej www.bonturystyczny.gov.pl oraz na www.polska.travel. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mmu/

CZYTAJ DALEJ

Niebo daje znak! Małe cuda Ojca Pio

2020-09-23 08:20

Archiwum Karoliny Szybiak

Ojciec Pio to nie tylko surowy zakonnik. To pomocnik i święty z poczuciem humoru.

Ojciec Pio to święty bliski mojej rodzinie. Już w czasach mojego dzieciństwa obraz włoskiego zakonnika z groźnym spojrzeniem wisiał na ścianie. Patrzył złowrogo, ale nie bałam się go. Mama powtarzała, że był to ciepły człowiek, a pod jego szorstkim sposobem bycia miało się ukrywać dużo miłości i czułości. Wtedy do końca to do mnie nie docierało.

Pierwszą znaczną pomoc od Ojca Pio otrzymał mój młodszy brat, Mateusz. Podczas jego pobytu na misjach w Brazylii Mateusz musiał dostarczyć do urzędu dokument, którego nie wystawiała strona polska. Brat zaczął modlić się do świętego zakonnika, aby ten wstawiał się w tej sprawie. Kontynuowanie misji i pomocy najuboższym mieszkańcom Brazylii stało pod znakiem zapytania. Zbliżał się termin wręczenia dokumentów – a Mateusz dalej miał puste ręce. W końcu w wyznaczonym dniu brat wstawił się w odpowiednim okienku i przedstawił jedynie to, co miał. Urzędnik odpowiedział: „Dziękuję, mam już wszystko”. Niebo dało znak!

Moja relacja ze świętym rozpoczęła się podczas narodowej kwarantanny spowodowanej koronawirusem. Zamknięta na wszystkie spusty w moim mieszkaniu, trafiłam na stronę z żartami Ojca Pio. W tych trudnych, mrocznych dniach epidemii, to było jak promyk jasnego światła. Pomyślałam – ale przeuroczy człowiek! Pomodliłam się. Zapytałam, czy zostanie moim przyjacielem, szczególnym orędownikiem, opiekunem.

Następnego dnia – pomimo nowych rygorów i limitów w kościołach – postanowiłam pójść na Mszę św. i przypieczętować naszą przyjaźń. W drodze na Eucharystię zatrzymała mnie kobieta i zaproponowała zakup kwiatów. Odpowiedziałam, że nie mam pieniędzy, a wtedy ona... wręczyła mi 13 białych róż. Później przeczytałam, że 13 róż jest symbolem i zaproszeniem do… dozgonnej przyjaźni.

Dziś idziemy przez życie razem. Często powierzam mu moje radości i kłopoty. Towarzyszy mi na co dzień. Mój nowy przyjaciel. Ojciec Pio.

Karolina Szybiak

Karolina Szybiak

Róże od Ojca Pio

Róże od Ojca Pio
CZYTAJ DALEJ

Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miasta - [Aktualizacja: 23.09.g.23:14]

2020-09-23 23:14

Zofia Białas

Iskra Bożego Milosierdzia w Wieluniu

Iskra Bożego Milosierdzia w Wieluniu

28 września o godz. 15:00, po raz 13. odbędzie się Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata. Zobaczcie, gdzie można dołączyć się do modlitwy.

Oleśnica:

1) Przy pomniku św. Jana Pawła II (kościół pw. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy) - Organizator: Parafia oraz “Niedziela Wrocławska”

Wrocław:

1) Skrzyżowanie ulic Żmigrodzkiej i Obornickiej - Organizator: Wspólnota św. Charbela z Wrocławia -Karłowic od Ojców franciszkanów skrzyżowaniu ulic Żmigrodzka i Obornicka

2) Krzyż Misyjny przy kościele św. Jadwigi ul. Pilczycka 25 54-150 Wrocław - skrzyżowanie ulic Pilczyckiej i Kozanowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję