Reklama

Niedziela Lubelska

W rodzinie szkół papieskich

W Lublinie 21 maja odbyło się doroczne spotkanie przedstawicieli szkół noszących imię Jana Pawła II. Na terenie archidiecezji lubelskiej znajduje się kilkadziesiąt szkół, których patronem jest Ojciec Święty

Społeczność Gimnazjum nr 15 im. Jana Pawła II w Lublinie przygotowała VII Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej, połączony z koncertem laureatów XI Lubelskich Spotkań z Poezją Jana Pawła II i Religijną Piosenką Poetycką. Spotkanie, współorganizowane przez Wydział ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej z ks. prał. Ryszardem Lisem, rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego. Dziękczynna Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego zgromadziła przedstawicieli szkół papieskich z całej archidiecezji. Kilkanaście placówek, noszących imię największego z Polaków, wystawiło poczty sztandarowe.

Reklama

– Czujemy się jedną wielką rodziną, która pragnie wpatrywać się we wzór św. Jana Pawła II – mówił bp Artur Miziński. Podkreślając, że tegoroczny zjazd ma szczególny wymiar przez niedawną kanonizację patrona i jest dziękczynieniem Bogu za dar świętego, Ksiądz Biskup apelował o konsekwencję w realizowaniu duchowego testamentu Ojca Świętego. – Patron jest po to, by być wzorem, wytyczać nowe szlaki i prowadzić do pięknego życia. Takim patronem jest Jan Paweł II i to nie tylko dla chrześcijan, ale też dla ludzi dobrej woli, którzy szukają w swoim życiu wartości trwałych i niezmiennych, na których warto budować przyszłość osobistą i wspólnotową. Patronat Jana Pawła II dla rodziny szkół jego imienia to prawdziwe wyzwanie; zachęca całą społeczność do życia na wzór świętego. Przypomina, że niebo nie jest daleko, a świętość jest dla każdego – przekonywał Ksiądz Biskup.

Przywołując słowa papieża Franciszka, który na Mszy św. kanonizacyjnej nazwał Jana Pawła II i Jana XXIII ludźmi niewstydzącymi się Chrystusa, bp Miziński apelował o naśladowanie cnót świętego Polaka. – Papież był człowiekiem odważnym; pełen ufności postawił wszystko na Chrystusa i Jego Matkę. Otwarty na działanie Ducha Świętego niósł światu Ewangelię i pokój. Wzywał do poszanowania ludzkiego życia, sprawiedliwości i miłosierdzia. Kochał każdego człowieka, stał na straży godności i ponadczasowych wartości – wyliczał Ksiądz Biskup. Zachęcając do naśladowania patrona, zapraszał szczególnie młodych do ufnego wędrowania papieskim szlakiem: przez życie zgodne z wolą Bożą aż do chwały nieba. – Spotkanie ze św. Janem Pawłem II zawsze zostawiało i nadal pozostawia trwały ślad w ludzkich sercach. Dla rodziny papieskich szkół powinno być nieustannym wezwaniem do codziennej przemiany życia na wzór patrona – apelował Pasterz. – Nie wystarczy od czasu do czasu pójść na Mszę św., zmówić pacierz, spełnić dobry uczynek, ale trzeba wciąż wzrastać w przyjaźni z Chrystusem, poznawać Go i coraz bardziej kochać – podkreślał.

Nim członkowie papieskiej rodziny i zaproszeni goście przeszli do gmachu gimnazjum, gdzie odbyła się druga część uroczystości, wszyscy wysłuchali zaproszenia ks. Marka Saprygi, proboszcza parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego, do udziału w Papieskim Rajdzie Rowerowym, jaki zaplanowany jest na sobotę 14 czerwca. Szczegóły na: www.kolbe.lublin.pl.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: otwarto pierwsze w Polsce gimnazjum Ruchu Światło-Życie

Wczoraj rozpoczęło swoją działalność Katolickie Gimnazjum Ruchu Światło-Życie w Krakowie-Prądniku Czerwonym. W pierwszym roku szkolnym, pod opieką 15 nauczycieli naukę rozpoczęło 37 uczniów w 2 klasach.

„Profil szkoły opiera się w dużej mierze na ‘pedagogii nowego człowieka’, głoszonej przez założyciela Oazy, sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego” – powiedział KAI ks. Mariusz Susek, dyrektor placówki oraz moderator diecezjalny Ruchu. Jak podkreśla ks. Susek głównym celem wychowawczym będzie kształtowanie w młodych postaw prawdziwej wolności, która jest służbą na wzór Chrystusa i Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

W Wielki Odpust Wiślicki

2021-09-20 09:15

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Wiślica

Agnieszka Dziarmaga

Dzięki pielgrzymkom diecezjalnym do Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej w Wiślicy przywrócono rangę Wielkiego Odpustu Wiślickiego. 8 września bowiem, od stuleci w święto Narodzenia NMP gościli tutaj monarchowie, dostojnicy Kościoła i państwa, a kapituła wiślicka liczy co najmniej 600 lat.

Uroczystości odpustowe trwały od 5 do 8 września, z konferencjami, koncertami muzyki klasycznej, specjalnymi nabożeństwami i błogosławieństwem udzielanym relikwią krwi św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję