Reklama

Niedziela Legnicka

Diakon – sługa Słowa, ołtarza i miłosierdzia

Niedziela legnicka 22/2014, str. 5

[ TEMATY ]

diakonat

Ks. Waldemar Wesołowski

Przez święcenia diakonatu stajecie się sługami Słowa, ołtarza i miłosierdzia. Wypełniajcie waszą posługę w duchu miłości do Boga i do ludzi – powiedział bp Stefan Cichy, administrator apostolski diecezji legnickiej podczas Mszy św., w czasie której udzielił święceń diakonatu. 17 maja 6 alumnów V roku legnickiego seminarium duchownego w legnickiej katedrze przyjęło święcenia diakonatu.

Święcenia diakonatu to pierwszy stopień sakramentu święceń. Kolejne to święcenia prezbiteratu i święcenia biskupie. Od tego dnia diakoni będą nosili dalmatyki przypominające nieco ornat, z szerokimi i krótkimi rękawami, albę lub komżę ze stułą przewieszoną przez lewe ramię. Do tego wydarzenia klerycy przygotowywali się przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych, odbyli też praktyki duszpasterskie w parafiach.

Reklama

Bezpośrednio do tego dnia przygotowywali się przez rekolekcje, którym przewodniczył franciszkanin o. Józef Szańca. Święcenia diakonatu to ważna decyzja, związana m.in. ze ślubowaniem celibatu i posłuszeństwa swojemu biskupowi. Przez nałożenie rąk przez Biskupa diakoni otrzymali ważne zadania do wypełnienia wobec Kościoła i wiernych. Będą asystowali kapłanom podczas sprawowania Liturgii, udzielali chrztu św., rozdawali Komunię św., czytali Ewangelię, przewodniczyli nabożeństwom, sprawowali sakramentalia, prowadzili pogrzeby.

O tych ważnych funkcjach mówił bp Stefan Cichy podczas homilii. Przypomniał też, że posługa ta wymaga od diakona przede wszystkim świadectwa wiary, nadziei i miłości. Życzył nowym diakonom wierności w wypełnianiu posługi, wierności do końca. Prosił też wszystkich zgromadzonych o modlitwę w intencji nowych powołań do kapłaństwa i życia zakonnego.

Na uroczystość święceń diakonatu do katedry przybyli przełożeni i wykładowcy legnickiego seminarium duchownego, księża z parafii, z których pochodzą nowi diakoni oraz rodziny, bliscy i przyjaciele. Po zakończeniu uroczystości był czas na życzenia i rozmowy.

Nowi diakoni:

Reklama

Marcin Bryłkowski – Kruszyn, parafia pw. św. Jana Chrzciciela

Dawid Kostecki – Lubin, parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego

Maciej Mickiewicz – Jeżów Sudecki, parafia pw. św. Michała Archanioła

Tomasz Pązik – Legnica, parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej

Jan Rajczakowski – Legnica, parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Dawid Stasiak – Jawor, parafia pw. św. Brata Alberta

Relacja ze święceń diakonatu oraz obszerna galeria zdjęć dostępne są na stronie Radia Plus Legnica: www.legnica.fm.

2014-05-29 10:06

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diakoni otrzymali dekrety na praktyki duszpasterskie

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

seminarium

dekret

diakonat

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Z tego domu jesteście posłani” – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wieczorem 23 lutego w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie wręczył diakonom archidiecezji częstochowskiej dekrety na praktyki duszpasterskie do parafii archidiecezji częstochowskiej.

W swoim słowie do diakonów abp Depo podkreślił, że „Kościół najpierw musimy odczytywać jako tajemnicę łaski”.

CZYTAJ DALEJ

Solidarnie w obronie religii

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 14-16

[ TEMATY ]

profanacja

profanacja kościoła

Jarosław Jakubczak,/ Twitter Max Martin Skalenius,/pkwp.org/newsy, /stopprofanacjom.pl

Obrażanie uczuć religijnych katolików, czy w ogóle ludzi wierzących w Boga, nasila się od lat, nie tylko w Polsce.

Zjawisko to, wskazuje na bardzo poważny i głęboki kryzys demokracji, przede wszystkim zaś na kryzys antropologiczny. Człowiek ceniący wartości ogólnoludzkie – prawdę, dobro, piękno – nie będzie obrażał innych ludzi, nie będzie naigrawał się z ich wiary, nie będzie kpił z symboliki religijnej, która jest dla nich święta. Nie będzie miotał bez opamiętania wulgaryzmami, wiedząc, że mogą je słyszeć dzieci oraz niepełnoletnia młodzież. Nie będzie obrażał uczuć religijnych osób wierzących, profanując np. krzyż albo wykorzystując go do celów pozareligijnych czy wręcz antyreligijnych (np. do promocji aborcji czy do prowadzenia sporów politycznych). Nie będzie atakował wolności religijnej, która jest jednym z podstawowych praw człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Szatan chciał zabić jej dziecko - Ksiądz z osiedla w rozmowie z egzorcystą!

2021-09-28 14:51

[ TEMATY ]

duchowość

egzorcyzmy

egzorcysta

youtube.com/ksiadzzosiedla

Jak wyglądają egzorcyzmy? Co nadprzyrodzonego może się wydarzyć? Dlaczego Bóg dopuszcza opętania? Jaką rolę pełni Maryja?

Ks. Rafał Główczyński w najnowszym odcinku swojego vloga rozmawia z egozrcystą Archidiecezji Warszawskiej - Ks. Jackiem Fijałkowskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję