Reklama

Niedziela Łódzka

Pielgrzymka do grobu bł. Rafała Chylińskiego

Pod patronatem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego, odbyła się XXIII Piesza Pielgrzymka do grobu bł. Rafała Chylińskiego w Łodzi-Łagiewnikach. Jej uczestnicy wyruszyli sprzed archikatedry, by po czterech godzinach wędrówki dotrzeć do łagiewnickiego kościoła Ojców Franciszkanów.

W intencji trzeźwości

Pielgrzymi szli w intencji trzeźwości oraz trudnych problemów Łodzi i regionu. W tym roku towarzyszyło im hasło: „Kochająca matka zawsze trzeźwa”. Podczas nabożeństwa w archikatedrze, rozpoczynającego pielgrzymkę, abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że miejsce, które pątnicy pragną nawiedzić, świadczy o pobożności ludu Bożego i wstawiennictwie bł. Rafała Chylińskiego. Udają się tam, aby Bóg swoją łaską umocnił ich i dodał zapału do wypełniania chrześcijańskiego powołania. Nawiązując do odczytanego fragmentu 2 Listu św. Pawła do Tymoteusza, Ksiądz Arcybiskup zauważył, że chrześcijanie są wezwani do podejmowania trudu modlitwy nie tylko za siebie i swych najbliższych, ale także za cały świat. Podkreślił też, że modlitwa naprawdę wymaga trudu. Najpierw znalezienia chociaż chwili czasu dla Pana Boga, potem wewnętrznego skupienia, a w przypadku pielgrzymki jest to trud podwójny, gdyż modlitwa ma miejsce w drodze. Ukazuje tym samym specyfikę naszego życia, które jest wielką pielgrzymką do domu Ojca bogatego w miłosierdzie. Pielgrzymka jest również świadectwem wobec tych, którzy wierzą oraz tych pozostających z daleka od Boga. Pasterz Kościoła łódzkiego prosił, by pielgrzymi poprzez modlitwę dali wyraz silnej wiary w Jednego Boga. Zaapelował o modlitwę za rządzących i odpowiedzialnych za pokój w świecie. Aby pątnicy mogli wytrwać na obranej drodze, odmówił nad nimi modlitwę o oddalenie od nich wszelkich wpływów złego ducha.

Modlitwa w drodze

Reklama

Na pielgrzymi szlak, który prowadził łódzkimi ulicami, a następnie drogami lasu łagiewnickiego, wyruszyło kilkaset osób w różnym wieku i z różnych środowisk: dorośli, młodzież, dzieci. Szły osoby z grup oazowych, duszpasterstw akademickich, a także radni Łodzi. Pielgrzymowali alumni Wyższego Seminarium Duchownego, którym towarzyszył prefekt WSD ks. dr Jacek Kacprzak. Dzielnie spisywały się dzieci z Oratorium i Bałuckiej Ochronki Sióstr Salezjanek pielgrzymujące wraz ze swymi opiekunkami. Byli uczniowie ze szkoły prowadzonej przez Siostry Salezjanki w Piotrkowie Trybunalskim. Pątniczy trud ofiarowano w intencji pomyślnego rozwiązania trudnych spraw Łodzi, a nade wszystko trzeźwości jej mieszkańców.

Podczas drogi śpiewano pieśni religijne, modlono się słowami Koronki do Miłosierdzia Bożego i Litanii do Najświętszej Maryi Panny. Odmówiono Różaniec oraz odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Moderatorem modlitwy w drodze był ks. Marcin Majsik.

Podczas krótkiego postoju w Arturówku pielgrzymi mogli się posilić, wypić herbatę, kawę lub wodę mineralną. W dalszej części wędrówki były świadectwa kobiet, mężczyzn, a nawet dzieci. Mówiono, w jaki sposób we współczesnym świecie stylem życia bez alkoholu należy budować właściwe relacje rodzinne i służyć dobrym przykładem tym, którzy go potrzebują.

Reklama

– Hasło tegorocznej pielgrzymki „Kochająca matka zawsze trzeźwa” wynika z całego kilkuletniego cyklu, który przyjęliśmy w Duszpasterstwie Trzeźwości w Polsce – tłumaczy ks. dr Piotr Kulbacki, członek Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski. – W ubiegłym roku koncentrowaliśmy się wokół tematu ojca, w tym wokół tematu matki, jej roli w rodzinie, w wychowaniu do trzeźwości. Jest to niezmiernie ważna sprawa, ponieważ wychowanie dzieci i młodzieży w dużej mierze będzie zależało od tego, jacy będą rodzice, jaka będzie ich wiara. Rodzice, którzy nawet w najtrudniejszych sytuacjach ufają Panu Bogu, są najlepszym przykładem dla swoich dzieci.

Eucharystia i Zawierzenie

Po czterech godzinach wędrówki pielgrzymi dotarli do Łagiewnik, gdzie zostali serdecznie powitani przez o. Ireneusza Klimczyka OFMConv., miejscowego proboszcza. Koncelebrowanej Mszy św. w kościele Ojców Franciszkanów przewodniczył i homilię wygłosił bp Adam Lepa. Wspominając osobę Patrona pielgrzymki, zwrócił uwagę, że poszukiwał on wartości najważniejszych. Przede wszystkim żarliwie się modlił i dzięki temu wybierał dobro najbardziej właściwe dla swojej przyszłości. Bł. Ojciec Rafał uczy dostrzegania innych ludzi, zwłaszcza ubogich, chorych, cierpiących, opuszczonych przez wszystkich. Tych ludzi mamy nie tylko zauważać, ale nade wszystkim spieszyć im z pomocą. To jest najtrudniejsze zadanie z tego względu, że człowiek ze swej natury jest egoistą i woli myśleć o sobie. Bł. Rafał Chyliński zawsze myślał o innych. Gdy ojczyzna znalazła się w potrzebie, zaciągnął się do wojska, by jej bronić. Kiedy wstąpił do zakonu, myślał o ludziach, do których był posyłany. Kaznodzieja przypomniał, że o tym wszystkim mówił w swojej homilii Jan Paweł II, kiedy wynosił o. Rafała Chylińskiego na ołtarze. Błogosławiony zakonnik jest nam dzisiaj bardzo potrzebny i to nie przypadek, że pielgrzymka z archikatedry łódzkiej podąża do Łagiewnik z modlitwą w intencji trudnych problemów miasta Łodzi. W najtrudniejszych bowiem sprawach należy się uciekać do bł. Rafała Chylińskiego, by za jego pośrednictwem wyprosić u Boga te łaski, na których nam zależy.

Bp Lepa podkreślił, że pielgrzymi przychodzą, aby Jezusowi za pośrednictwem bł. Rafała Chylińskiego przedłożyć te sprawy, które leżą na sercu mieszkańcom Łodzi. Wszystkie swoje dobre postanowienia składają przed Jezusem i proszą o wstawiennictwo bł. Rafała Chylińskiego. Niech modlitwa i pątniczy trud dotrze przed Boży tron i wyda owoce w postaci obfitości Bożych łask.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa Ksiądz Biskup wypowiedział słowa wdzięczności pod adresem wszystkich pielgrzymów i kapłanów koncelebransów.

Za czas spędzony na pielgrzymim szlaku i wspólną modlitwę pątnikom podziękował ks. Piotr Pirek, moderator Ruchu Światło-Życie, jeden z organizatorów pielgrzymki.

Po Eucharystii zgromadzeni uczestniczyli w Akcie Zawierzenia trudnych problemów Łodzi i regionu bł. Rafałowi Chylińskiemu. Modlitwę przy jego grobie poprowadził bp Adam Lepa. Później każdy z pielgrzymów ucałował relikwie bł. Ojca Rafała.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rowerem do Santiago de Compostela

Niedziela wrocławska 19/2016, str. 4

[ TEMATY ]

pielgrzymka

szlaki św. Jakuba

Mateusz Cieniawski

Andrzej Kofluk przed wyruszeniem w drogę

Andrzej Kofluk przed wyruszeniem w drogę

Szlaki i drogi św. Jakuba w Polsce i na Dolnym Śląsku stanowią ważną część pielgrzymowania do katedry w Santiago de Compostela w Galicji. Europoseł Kazimierz Ujazdowski jako wiceprzewodniczący grupy ds. Dróg św. Jakuba w Parlamencie Europejskim podkreśla, że jest to dobra promocja naszego regionu. – Wraz z kolegami z rozmaitych krajów Europy rozpowszechniamy drogi jakubowe. To wielka okazja do promocji kultury polskiej, a nade wszystko do promocji kultury Dolnego Śląska w Europie. Bardzo chcę, aby aspekt chrześcijańskiego pielgrzymowania był ważną składową Europejskiej Stolicy Kultury – tłumaczy europoseł. K. Ujazdowski dodaje również, że św. Jan Paweł II powiedział, że jedność Europy zaczęła się właśnie na szlakach pielgrzymich, dlatego tak gorąco wspiera wysiłki osób i środowisk, którzy zajmuję się nie tylko promocją szlaków, ale są po prostu pielgrzymami. Zaangażowany w krzewienie szlaków jakubowych jest także wrocławski przewodnik miejski Andrzej Kofluk, który we wtorek 26 kwietnia wyruszył do Santiago de Compostela... rowerem. – Pojedziemy razem z kolegą przez Kolonię, Akwizgran, Brukselę, Paryż, San Sebastian drogą północną do Santiago de Compostela, a potem na koniec świata, czyli Fisterrę, gdzie pielgrzymi kończą swoje wędrowanie – mówi A. Kofluk. Przewodnik opowiedział także o swoich przygotowaniach do drogi. – Pielgrzymka wiąże się z tym, że człowiek jest obcy w wielu miejscach, w związku z tym musi się zdać na Bożą Opatrzność i ludzką łaskę. I tego doświadczałem w czasie pieszej pielgrzymki z Wrocławia do Santiago. Nie jest możliwe stuprocentowe przygotowanie się do drogi, w pewnym sensie człowiek zawsze będzie nieprzygotowany i uzależniony od Boga i ludzi. Pielgrzymi mają do pokonania 4000 km.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Porszewice: Nauka śpiewu na chwałę Pana

2021-09-21 09:42

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Ponad 70 osób przez trzy dni uczyło się poprawnego śpiewania utworów liturgicznych. W tym roku warsztaty prowadzili: Urszula Rogala, Piotr Pałka, Paweł Bębenek i Rafał Maciejewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję