Reklama

Niedziela Przemyska

Dziękczynna pielgrzymka do Krzyża na Kopystańce

Niedziela przemyska 22/2014, str. 5

[ TEMATY ]

krzyż

Archiwum ks. Kazimierza Bełcha

Pierwszy, dębowy Krzyż na Kopystańce został postawiony dla upamiętnienia pielgrzymki Jana Pawła II do archidiecezji przemyskiej i kanonizacji jej Patrona, bł. Jana z Dukli, której dokonał Papież w Krośnie, dnia 10 czerwca 1997 r. Później, jak wiadomo, Krzyż ten uległ częściowemu zniszczeniu, dlatego w jego miejsce wstawiono Krzyż metalowy. W międzyczasie Jan Paweł II wyniósł na ołtarze kolejnych naszych Patronów: kanonizował biskupa Pelczara i beatyfikował ks. Jana Balickiego. Nowy Krzyż upamiętnia także te fakty.

Wyrazem wdzięczności za przybycie Papieża do naszej archidiecezji i za wyniesienie do chwały ołtarzy naszych Patronów była corocznie organizowana pielgrzymka do Krzyża na Kopystańce. Zarówno na trasie pielgrzymki, jak i w czasie Eucharystii sprawowanej na szczycie, dziękowaliśmy Bogu za Papieża Polaka i prosili o Boże błogosławieństwo na dalsze lata jego pasterskiej posługi całemu Kościołowi, a także całej ludzkości. Zaś po odejściu Jana Pawła II do domu Ojca modliliśmy się przez 6 lat o jego beatyfikację, a następnie przez ostatnie 3 lata o jego kanonizację.

Dziś, gdy te modlitwy zostały wysłuchane, chcemy dziękować Bogu za kanonizację naszego Papieża. Cieszymy się św. Janem Pawłem II. Mamy w nim, w jego osobie i w jego nauczaniu, wspaniały wzór do naśladowania. Mamy również nowego orędownika u Boga. Chcemy naszą radość wyśpiewać w czasie tegorocznej pielgrzymki na Kopystańkę. Aktualne okoliczności skłaniają nas również do oddania szczególnej czci Patronowi naszej archidiecezji, św. Janowi z Dukli. W tym roku bowiem mija 600 lat od jego narodzenia i 275 lat od ogłoszenia go Patronem Polski.

Reklama

Zbiorowa pielgrzymka do Krzyża na Kopystańkę odbędzie się w niedzielę 8 czerwca br. Jej przebieg będzie podobny jak w latach ubiegłych. Rozpocznie się o godz. 14 w kościele parafialnym w Rybotyczach i równocześnie także w kościele filialnym w Brylińcach. Po krótkiej modlitwie z kościołów tych wyruszymy w kierunku Kopystańki. Na trasie nie będzie Drogi Krzyżowej, ale nabożeństwo Drogi Światła, w czasie którego będziemy rozważać radosne wydarzenia, jakie miały miejsce od zmartwychwstania Pana Jezusa do zesłania Ducha Świętego. Nabożeństwo Światła jest bardziej odpowiednie dla okresu wielkanocnego (nasza pielgrzymka odbędzie się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, a zatem jeszcze w czasie przeżywania wielkanocnej radości). Po dojściu na szczyt, ok. godz. 16.30, rozpocznie się pod Krzyżem uroczysta koncelebrowana Msza św. Zakończenie uroczystości przewiduje się ok. godz. 17.30.

Duszpasterstwo pielgrzymkowe i turystyczne zaprasza na pielgrzymkę wszystkich: dzieci, szczególnie pierwszokomunijne, młodzież i dorosłych.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

13 misjonarek i misjonarzy otrzymało Krzyże misyjne

[ TEMATY ]

Warszawa

krzyż

misjonarze

misjonarki

ks. Zbigniew Sobolewski / BP KEP

Za chwilę zostaną Wam przekazane krzyże, które będą Wam towarzyszyć w misji, do której dobrze się przygotowaliście. Wraz ze Słowem Bożym, Krzyż będzie „lampą dla waszych stóp” – mówił abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, podczas Mszy św. kończącej rok formacyjny w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W czasie Eucharystii nastąpiło uroczyste wręczenie krzyży misyjnych grupie 13 misjonarek i misjonarzy, którzy po zakończeniu przygotowań w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie wyruszają na misyjne szlaki.

28 maja br. odbyła się uroczystość przekazania krzyży misyjnych tym, którzy w tym roku udadzą się na placówki misyjne do Kamerunu, Tanzanii, Republiki Środkowej Afryki, Zambii, Republiki Południowej Afryki, na Jamajkę, Kubę i Alaskę.

CZYTAJ DALEJ

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 14-23.

Środa, 8 lutego 2023. Św. Hieronima Emilianiego; św. Józefiny Bakhity, dziewicy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję