Reklama

Aspekty

Konkurs Biblijny dla Ministrantów i Lektorów

W dniach 23-24 maja w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu odbył się ogólnopolski finał 21. Konkursu Biblijnego dla Ministrantów i Lektorów. W finale uczestniczyło ponad 50 chłopców i... jedna dziewczyna – lektor. W tym roku ministranci i lektorzy musieli wykazać się znajomością czterech Ewangelii

Na finał do Paradyża przyjechały reprezentacje dziewięciu diecezji i archidiecezji: rzeszowskiej, przemyskiej, warszawsko-praskiej, opolskiej, świdnickiej, szczecińsko-kamieńskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, gdańskiej i zielonogórsko-gorzowskiej.

Grupowo pierwsze miejsce zdobyła diecezja rzeszowska. Drugie miejsce archidiecezja gdańska, a miejsce trzecie wywalczyli gospodarze, czyli diecezja zielonogórsko-gorzowska. Bardzo emocjonująco wyglądał finał eliminacji indywidualnych. W tym roku po raz trzeci pierwsze miejsce indywidualnie wywalczył Dominik Szura z diecezji rzeszowskiej. O poziomie konkursu może świadczyć fakt, że Dominik zdobył w sto punktów na sto możliwych. – Niektórym wydaje się, że Ewangelie to taki temat lekki i przyjemny. To nie jest tak do końca. Temat może jest osłuchany, jednak poznanie szczegółów wymagało znacznego wkładu pracy. Tekst trzeba było zgłębić intelektualnie. Moim sposobem na przygotowanie się do konkursu jest zawsze systematyczne czytanie. Nie robię notatek, tylko z tekstu staram się zapamiętywać najważniejsze rzeczy – wyjaśnił Dominik.

Reklama

Drugie miejsce zajęła Katarzyna Tessmer z archidiecezji gdańskiej, a miejsce trzecie Konrad Piórkowski z Gorzowa.

Paradyski finał konkursu biblijnego to nie tylko zmagania intelektualne. To także czas na modlitwę, wzajemne poznanie się czy też poznanie piękna Ziemi Lubuskiej. – Reprezentacja rzeszowska przyjechała do Paradyża już w wcześniej. Dla nich był to czas z jednej strony odpoczynku, ale i ostatnich przygotowań konkursowych. Czas wolny przeznaczyli na zwiedzanie bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, byli przy figurze Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie, odwiedzili sanktuarium maryjne w Rokitnie oraz wybrali się na spływ kajakowy – zaznaczył ks. Robert Patro, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej z Zielonej Góry.

Nie byłoby konkursu biblijnego w Paradyżu, gdyby nie sponsorzy. Od początku dzieło to wspierają Roman i Piotr Gwizdowie, którzy – sami służąc kiedyś przy ołtarzu – chcą zachęcić ministrantów i lektorów do systematycznego czytania Pisma Świętego. Nad całością czuwał ks. dr Andrzej Oczachowski, wykładowca przedmiotów biblijnych, wraz z klerykami II roku Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zatrzymany w kadrze cud życia

Niedziela sosnowiecka 42/2014, str. 8

[ TEMATY ]

konkurs

Natalia Jemielniak

II miejce w konkursie

II miejce w konkursie

Już po raz drugi organizatorzy z Będzina zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Życie jest CUDowne”. Patronem medialnym konkursu jest „Niedziela”

Czy życie jest cudowne? – Tak. Dla każdego piękno i cud, jakim jest życie, to coś innego. W kadrze można zatrzymać ulotne chwile szczęścia, warte zapamiętania momenty, wydarzenia, piękno uczuć. Piękno ma różne oblicza: może to być małe dziecko próbujące chodzić albo para staruszków czule spoglądająca na siebie; innym razem dziewczynka biegnąca po łące czy ktoś trzymający za rękę chorego. Dla innych piękno to uśmiech i radość bycia z kochaną osobą albo łzy szczęścia spływające po policzku. Piękno jest ulotne, ale zatrzymane w kadrze trwa wiecznie” – te słowa możemy przeczytać na stronie internetowej firmy fotograficznej „Cyberlab” z Będzina, która wraz z inicjatorami Marszów dla Życia i Rodziny w Będzinie po raz kolejny ogłasza ogólnopolski konkurs.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję