Reklama

Jasna Góra

Dożynki Ogólnopolskie odbędą na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dożynki

Bożena Sztajner/Niedziela

Serdecznie zapraszamy na Dożynki Jasnogórskie oraz Ogólnopolską Pielgrzymkę Rolników do Matki Bożej na Jasną Górę.

Msza św. dożynkowa z błogosławieństwem wieńców żniwnych rozpocznie się przy ołtarzu na Szczycie jasnogórskim w niedzielę, 7 września o godz. 11.00. Udział w uroczystości zapowiedział prezydent RP Bronisław Komorowski. Transmisję z Jasnogórskich Dożynek przygotowuje Telewizja Polska w pr. 1 oraz na antenie Telewizji Polonia.

Reklama

Na Jasną Górę przybędą rolnicy z całej Polski. Tegorocznemu, Ogólnopolskiemu Dziękczynieniu Bogu za Plony będą patronowali: św. Jan Paweł II w podziękowaniu za Jego kanonizację, oraz bł. Karolina Kózkówna, w 100-lecie jej męczeńskiej śmierci - Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

„W tym roku w szczególny sposób wpatrujemy się w Maryję jako Matkę Syna Bożego” - piszą w zaproszeniu na Jasnogórskie Dożynki: bp Edward Białogłowski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy oraz ks. Stanisław Sojka, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników.

Pielgrzymka Rolników rozpocznie się już w sobotę, 6 września o godz. 19.00 Mszą św. w Bazylice jasnogórskiej i Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej o godz. 21.00. Następnie uczestnicy uroczystości wezmą udział w Drodze Krzyżowej po Wałach jasnogórskich o godz. 21.30. Przez całą noc trwać będzie modlitewne czuwanie. O północy w Kaplicy Matki Bożej będzie sprawowana Eucharystia.

Reklama

W niedzielę od rana pielgrzymi będą się modlić z udziałem orkiestr i zespołów. Modlitwę zwieńczy o godz. 11.00 uroczysta Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Eucharystii będzie przewodniczył i homilię wygłosi biskup diec. tarnowskiej bp Andrzej Jeż.

„W łączności z Księdzem Arcybiskupem Częstochowskim, Kustoszami Jasnogórskiego Sanktuarium – Ojcami i Braćmi Paulinami – bardzo serdecznie zapraszamy do Bogurodzicy w Jej Jasnogórskim Wizerunku. W tym roku w szczególny sposób wpatrujemy się w Maryję jako Matkę Syna Bożego” - piszą w zaproszeniu na Jasnogórskie Dożynki bp Edward Białogłowski i ks. Stanisław Sojka.

PROGRAM:

sobota, 6 września 2014 r.
godz. 19.00 - Msza św. w bazylice na rozpoczęcie Pielgrzymki Rolników
godz. 21.00 - Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej
godz. 21.30 - Rozważanie Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich
od godz. 23.00 - czuwanie modlitewne w Kaplicy Matki Bożej
godz. 24.00 - Msza św. w Kaplicy Matki Bożej

niedziela, 7 września 2014 r.
godz. 4.00 - Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
od godz. 8.00 - wspólne modlitwy na Szczycie jasnogórskim z udziałem zespołów śpiewaczych i orkiestr
godz. 11.00 - uroczysta Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych, przewodniczy i homilię głosi biskup diec. tarnowskiej bp Andrzej Jeż.

2014-09-05 08:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chleb wartością bezcenną

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 35/2017, str. 1

[ TEMATY ]

dożynki

Karolina Krasowska

Zespół Pieśni i Tańca „Kresy”

Zespół Pieśni i Tańca „Kresy”

15 sierpnia obchodziliśmy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka odbyły się diecezjalne uroczystości dożynkowe

Dożynki w Rokitnie stanowiły okazję do dziękczynienia za pracę rolników, pszczelarzy i sadowników oraz jej owoce. Rozpoczęły się Mszą św. w rokitniańskiej bazylice, podczas której wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. W programie uroczystości odbyły się także nabożeństwo różańcowe i katecheza maryjna, którą prowadził o. Michał Legan z Jasnej Góry. O. Michał swoje rozważania odniósł do Ewangelii z Kany Galilejskiej. – Bóg miał szansę na cud, pierwszy cud w swoim życiu, bo spotkał ludzi czystych w sercu, ubogich i posłusznych. To jest Ewangelia, która jest dobrą nowiną dla tych, którzy przeżywają braki, którym się życie nie udaje, którzy na weselu swojego życia przeżyli jakiś płacz, jakąś biedę, bo ta Ewangelia mówi o tym, że Jezus i Maryja się nie wycofują, kiedy zobaczą ludzką biedę, a właśnie wtedy zaczynają najintensywniej działać – mówił o. Legan. Wszystkich pielgrzymów na rokitniańskim wzgórzu powitał bp Tadeusz Lityński. – Uświadamiamy sobie w tym dniu jak w żadnym innym, podczas dożynek, że chleb jest wartością bezcenną, ale wartością, która również domaga się dzielenia. Dlatego dzisiaj wpatrzeni w to święto maryjne, w postawę Maryi, nie tylko modlitwy, ale również i pracy, służby, chcemy podziękować Bogu za dobroć serca, która sprawia, że chleb jest dzielony, a to wszystko za sprawą i dzięki naszym rolnikom – mówił Pasterz diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Bp Jeż: Relikwia czaszki Św. Stanisława przypomina nam o konieczności obrony naszej wiary

2021-05-08 14:14

[ TEMATY ]

św. Stanisław

bp Andrzej Jeż

uroczystość św. Stanisława BM

Ewa Biedroń

Bp Andrzej Jeż

Bp Andrzej Jeż

„Relikwia czaszki Świętego Stanisława, na której widnieją ślady zadanych cięć, przypomina nam o konieczności obrony naszej wiary” - powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas odpustu ku czci św. Stanisława.

W Szczepanowie - miejscu narodzenia patrona Polski i diecezji tarnowskiej - odbyły się główne uroczystości tygodniowego odpustu pod hasłem „Ze świętym Stanisławem gromadzimy się na Świętej Wieczerzy. W roku św. Józefa oraz beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Józefie... sługo Tabernakulum Pańskiego

2021-05-08 21:30

[ TEMATY ]

św. Józef

nabożeństwo majowe

#NiezbędnikMaryjny

Graziako

W homilii z Livorno 19 marca 1982 roku Jan Paweł II mówił, że wiara Św. Józefa „jest najbardziej podobna do doskonałej wiary Maryi z Nazaretu. Oboje, Maryja i Józef, są zjednoczeni z tą cudowną więzią.[…] Okazuje się sługą Tabernakulum, które Bóg wybrał dla siebie na ziemi, aby ostatecznie wypełnić dzieło zbawienia.”

Maryja jest na swój sposób tabernakulum w którym przebywał Bóg. Tak jak jest obecny w naszych Kościołach. Stanowiła miejsce Jego świętej obecności, tak jak w świątyni jerozolimskiej Święte Świętych – miejsce gdzie przebywała chwała Boża i gdzie mógł wejść arcykapłan raz do roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję