Reklama

Niedziela Częstochowska

75. rocznica wybuchu II wojny światowej w Wieluniu

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica

wojna

Zofia Białas

W Wieluniu jest tak, że z rocznicą wybuchu II wojny światowej i Dniem Weterana nieodłącznie związany jest odpust ku czci Matki Bożej Pocieszenia, przypadający w I niedzielę liturgicznym po wspomnieniu św. Augustyna (28 VIII). Poprzedzają go Wieluńskie Dni Maryjne (29-30 sierpnia).

W tym roku (75. rocznica wybuchu II wojny światowej) uroczystości obchodzone pod hasłem „Wieluń Miastem Pokoju i Pojednania 1939-2014” miały miejsce od 31 sierpnia do 1 września i odbywały się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - Bronisława Komorowskiego, a zaprosili na nie burmistrz Wielunia - Janusz Antczak i starosta wieluński - Andrzej Stępień.

Reklama

Szczególnym punktem rocznicowych uroczystości była suma odpustowa odprawiona na odrestaurowanych fundamentach wieluńskiej fary 31 sierpnia, na którą procesyjnie przyniesiono z wieluńskiej kolegiaty obraz Matki Bożej Pocieszenia, koronowany 43. lata temu przez dziś już św. Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz bp. Stefana Barełę, Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp senior Stanisław Nowak.

W czasie Mszy św. (przybyli na nią: przedstawiciele władz samorządowych, kapłani ziemi wieluńskiej, goście z Drezna, Osterburga, Adelebsen, kombatanci, poczty sztandarowe instytucji państwowych, straży pożarnych, szkół wieluńskich, harcerze z Łasku, Torunia, Wielunia i dalekiego Cypru, Bractwo Kalwaryjskie z Praszki, chóry z parafii kolegiackiej i św. Józefa, orkiestra strażacka z Wierzchlasu) uczczono Matkę Bożą Pocieszenia - Panią Ziemi Wieluńskiej i modlono się także w intencji poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej.

W homilii, poprzedzonej odczytaniem listu od papieża Franciszka skierowanego na ręce abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, będącego odpowiedzią na list władz miasta Wielunia, mówiącego o jednoczeniu się Ojca Świętego z wszystkimi, którzy wspominają tę smutną rocznicę, nawiązując do słów z Ewangelii: „Synu, oto Matka Twoja.”, abp Stanisław Nowak przypomniał, że 1 września 1939 r. o godz. 4.40 w Wieluniu rozpoczęła się II wojna światowa. Na uśpione miasto, a w nim na szpital i kościół , spadły pierwsze bomby. Rozpoczęła się walka z człowiekiem i Bogiem. Zginęło około 1200 mieszkańców; pierwsi byli pacjenci Szpitala Wszystkich Świętych.

Reklama

- Dobrze, że Wieluń miał i ciągle ma Matkę Bożą Pocieszenia, ma pocieszenie, co znaczy, że ma odkupienie, miłość, zbawienie - mówił Arcybiskup Senior. - Dziś, kiedy toczy się walka o sumienie człowieka - kontynuował - pamiętajmy, że w Kościele jesteśmy „drużyną Pana”, która musi toczyć walkę o wartości (sumienie, prawa człowieka, godność człowieka), musimy być tacy jak Jezus, Który z determinacją wkraczał do Jerozolimy, by dokonało się zbawienie człowieka i by każdemu z nas dać Matkę, by móc ostatecznie wypowiedzieć słowa: „Wykonało się”. - Wieluń, miasto symbol okrucieństwa wojny, chce być miastem pokoju i pojednania. Dlatego dziś z tego miejsca, z odrestaurowanych fundamentów fary, w obliczu licznych konfliktów, szczególnie tych w Iraku i na Ukrainie, krzyczy o pokój i pojednanie. Jest to możliwe, kiedy człowiek nie zlekceważy mowy sumienia. Dlatego wołamy: „I na straży stań sumienia, Święta Matko Pocieszenia”.

Dopełnieniem modlitwy w intencji pomordowanych było złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym ofiary bombardowania Wielunia w 1 września 1939 r. oraz odsłonięcie na Wieluńskiej Golgocie kolejnych 10 tablic z nazwiskami ofiar II wojny światowej, pochodzących z Wielunia i okolic.

Uroczystości z odrestaurowanych fundamentów fary przeniosły się do Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie odbyła się konferencja naukowa pt.: „Ludność cywilna wobec aktów terroru”. Przewodniczył jej dr hab. Marek Dutkiewicz, prof. uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Referaty wygłosili: prof. dr hab. Tadeusz Olejnik („Bombardowanie Wielunia 1.09.1939 r. przez lotnictwo niemieckie w świetle źródeł i literatury”), dr Jochen Bochler z Jeny („Szefowie niemieckiego zarządu cywilnego w okupowanej Polsce w 1939 r.”), Ryszard Bonisławski, senator RP („Miejsca pełne łez - martyrologia dzieci w Łodzi i regionie”), Marek Michalak, wiceminister, rzecznik praw dziecka RP („Ochrona praw dziecka podczas konfliktu zbrojnego”), prof. dr hab. Witold Kulesza, kierownik zakładu prawa karnego materialnego UŁ („Pamięć o bombardowaniu Wielunia 1.09.1939 r., jako dobro prawem chronione”), Andrzej Pietrasik, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju, burmistrz Płońska („Rola i odpowiedzialność miast w kształtowaniu kultury pokoju w kontekście cierpień ludności cywilnej podczas działań wojennych i aktów terroru”). Punktem szczególnym była promocja książki prof. Tadeusza Olejnika - „Wieluńska hekatomba. Początek wojny totalnej”, będącej poprawionym i rozszerzonym wydaniem publikacji wcześniejszej poświęconej tragedii Wielunia - „Wieluń polska Guernica”. Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy - XVII Międzynarodowy Salon Karykatury Antywojennej „Kragujevac 2013” (Serbia).

Wyjątkowym punktem uroczystości wieluńskich było wielopokoleniowe spotkanie mieszkańców Wielunia, świadków bombardowania Wielunia, władz samorządowych wszystkich szczebli, kapłanów wieluńskich, przedstawicieli Parlamentu RP, z wicepremierem Januszem Piechocińskim, przedstawiciela Parlamentu Europejskiego Janusza Wojciechowskiego, przedstawicieli kilku niemieckich miast, delegacji z zaprzyjaźnionych miast chorwackich, delegacji nauczycieli i uczniów ze Lwowa, Kombatantów RP, przedstawicieli organizacji społecznych, które odbyło się 1 września przed budynkiem, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający zbombardowanie Szpitala Wszystkich Świętych. Punktualnie o godzinie 4.40 rozległ się ryk syren, huk nadlatujących bombowców, a na ścianie budynku pojawiły się zdjęcia samolotów i walące się domy. Grozę tamtych kilku minut uwypuklił płacz dziecka… Pamięć poległych uczczono Apelem Poległych, salwą honorową i biało-czerwonymi wiązankami kwiatów złożonymi pod pomnikiem przedstawiającym zrozpaczoną matkę. Wszyscy jednogłośnie zwracali się do tych, którzy już zapomnieli, że wojna niesie spustoszenie i śmierć, zwłaszcza ludności cywilnej, by nie dopuścić do tego, by świat ogarnęła kolejna wojna światowa.

Uroczystości wieluńskie to jeszcze Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2014/2015, uroczysta sesja Rady Miejskiej w Wieluniu, Rady Powiatu w Wieluniu oraz Sejmiku Województwa Łódzkiego w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, połączona z projekcją filmu „Wieluń miasto niepokonane” i odczytaniem Apelu do Zgromadzenia Ogólnego ONZ o ogłoszenie dnia 1 września Międzynarodowym Dniem Pamięci Cywilnych Ofiar Konfliktów Zbrojnych i Aktów Terroryzmu oraz widowisko multimedialne „Historia światłem malowana” na odrestaurowanych fundamentach fary wieluńskiej.

2014-09-05 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Chrystusowym wieku

Niedziela częstochowska 18/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Częstochowa

prezentacja parafii

Archiwum parafii św. Floriana w Częstochowie

W ubiegłym roku minęła 20. rocznica konsekracji kościoła

W ubiegłym roku minęła 20. rocznica konsekracji kościoła

Znajduje się w pobliżu częstochowskiej huty, więc nie mogła mieć innego patrona. Parafia św. Floriana zaprasza na obchody przesuniętego z powodu pandemii jubileuszu 30-lecia jej powstania.

Sumie odpustowej 4 maja o godz. 18 będzie przewodniczył abp Wacław Depo, który udzieli sakramentu bierzmowania 18 osobom. Przygotowaniem do uroczystości będą filmowe misje ewangelizacyjne, które odbędą się w dniach 1-3 maja.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję