Reklama

Niedziela Częstochowska

75. rocznica wybuchu II wojny światowej w Wieluniu

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica

wojna

Zofia Białas

W Wieluniu jest tak, że z rocznicą wybuchu II wojny światowej i Dniem Weterana nieodłącznie związany jest odpust ku czci Matki Bożej Pocieszenia, przypadający w I niedzielę liturgicznym po wspomnieniu św. Augustyna (28 VIII). Poprzedzają go Wieluńskie Dni Maryjne (29-30 sierpnia).

W tym roku (75. rocznica wybuchu II wojny światowej) uroczystości obchodzone pod hasłem „Wieluń Miastem Pokoju i Pojednania 1939-2014” miały miejsce od 31 sierpnia do 1 września i odbywały się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - Bronisława Komorowskiego, a zaprosili na nie burmistrz Wielunia - Janusz Antczak i starosta wieluński - Andrzej Stępień.

Reklama

Szczególnym punktem rocznicowych uroczystości była suma odpustowa odprawiona na odrestaurowanych fundamentach wieluńskiej fary 31 sierpnia, na którą procesyjnie przyniesiono z wieluńskiej kolegiaty obraz Matki Bożej Pocieszenia, koronowany 43. lata temu przez dziś już św. Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz bp. Stefana Barełę, Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp senior Stanisław Nowak.

W czasie Mszy św. (przybyli na nią: przedstawiciele władz samorządowych, kapłani ziemi wieluńskiej, goście z Drezna, Osterburga, Adelebsen, kombatanci, poczty sztandarowe instytucji państwowych, straży pożarnych, szkół wieluńskich, harcerze z Łasku, Torunia, Wielunia i dalekiego Cypru, Bractwo Kalwaryjskie z Praszki, chóry z parafii kolegiackiej i św. Józefa, orkiestra strażacka z Wierzchlasu) uczczono Matkę Bożą Pocieszenia - Panią Ziemi Wieluńskiej i modlono się także w intencji poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej.

W homilii, poprzedzonej odczytaniem listu od papieża Franciszka skierowanego na ręce abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, będącego odpowiedzią na list władz miasta Wielunia, mówiącego o jednoczeniu się Ojca Świętego z wszystkimi, którzy wspominają tę smutną rocznicę, nawiązując do słów z Ewangelii: „Synu, oto Matka Twoja.”, abp Stanisław Nowak przypomniał, że 1 września 1939 r. o godz. 4.40 w Wieluniu rozpoczęła się II wojna światowa. Na uśpione miasto, a w nim na szpital i kościół , spadły pierwsze bomby. Rozpoczęła się walka z człowiekiem i Bogiem. Zginęło około 1200 mieszkańców; pierwsi byli pacjenci Szpitala Wszystkich Świętych.

Reklama

- Dobrze, że Wieluń miał i ciągle ma Matkę Bożą Pocieszenia, ma pocieszenie, co znaczy, że ma odkupienie, miłość, zbawienie - mówił Arcybiskup Senior. - Dziś, kiedy toczy się walka o sumienie człowieka - kontynuował - pamiętajmy, że w Kościele jesteśmy „drużyną Pana”, która musi toczyć walkę o wartości (sumienie, prawa człowieka, godność człowieka), musimy być tacy jak Jezus, Który z determinacją wkraczał do Jerozolimy, by dokonało się zbawienie człowieka i by każdemu z nas dać Matkę, by móc ostatecznie wypowiedzieć słowa: „Wykonało się”. - Wieluń, miasto symbol okrucieństwa wojny, chce być miastem pokoju i pojednania. Dlatego dziś z tego miejsca, z odrestaurowanych fundamentów fary, w obliczu licznych konfliktów, szczególnie tych w Iraku i na Ukrainie, krzyczy o pokój i pojednanie. Jest to możliwe, kiedy człowiek nie zlekceważy mowy sumienia. Dlatego wołamy: „I na straży stań sumienia, Święta Matko Pocieszenia”.

Dopełnieniem modlitwy w intencji pomordowanych było złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym ofiary bombardowania Wielunia w 1 września 1939 r. oraz odsłonięcie na Wieluńskiej Golgocie kolejnych 10 tablic z nazwiskami ofiar II wojny światowej, pochodzących z Wielunia i okolic.

Uroczystości z odrestaurowanych fundamentów fary przeniosły się do Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie odbyła się konferencja naukowa pt.: „Ludność cywilna wobec aktów terroru”. Przewodniczył jej dr hab. Marek Dutkiewicz, prof. uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Referaty wygłosili: prof. dr hab. Tadeusz Olejnik („Bombardowanie Wielunia 1.09.1939 r. przez lotnictwo niemieckie w świetle źródeł i literatury”), dr Jochen Bochler z Jeny („Szefowie niemieckiego zarządu cywilnego w okupowanej Polsce w 1939 r.”), Ryszard Bonisławski, senator RP („Miejsca pełne łez - martyrologia dzieci w Łodzi i regionie”), Marek Michalak, wiceminister, rzecznik praw dziecka RP („Ochrona praw dziecka podczas konfliktu zbrojnego”), prof. dr hab. Witold Kulesza, kierownik zakładu prawa karnego materialnego UŁ („Pamięć o bombardowaniu Wielunia 1.09.1939 r., jako dobro prawem chronione”), Andrzej Pietrasik, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju, burmistrz Płońska („Rola i odpowiedzialność miast w kształtowaniu kultury pokoju w kontekście cierpień ludności cywilnej podczas działań wojennych i aktów terroru”). Punktem szczególnym była promocja książki prof. Tadeusza Olejnika - „Wieluńska hekatomba. Początek wojny totalnej”, będącej poprawionym i rozszerzonym wydaniem publikacji wcześniejszej poświęconej tragedii Wielunia - „Wieluń polska Guernica”. Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy - XVII Międzynarodowy Salon Karykatury Antywojennej „Kragujevac 2013” (Serbia).

Wyjątkowym punktem uroczystości wieluńskich było wielopokoleniowe spotkanie mieszkańców Wielunia, świadków bombardowania Wielunia, władz samorządowych wszystkich szczebli, kapłanów wieluńskich, przedstawicieli Parlamentu RP, z wicepremierem Januszem Piechocińskim, przedstawiciela Parlamentu Europejskiego Janusza Wojciechowskiego, przedstawicieli kilku niemieckich miast, delegacji z zaprzyjaźnionych miast chorwackich, delegacji nauczycieli i uczniów ze Lwowa, Kombatantów RP, przedstawicieli organizacji społecznych, które odbyło się 1 września przed budynkiem, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający zbombardowanie Szpitala Wszystkich Świętych. Punktualnie o godzinie 4.40 rozległ się ryk syren, huk nadlatujących bombowców, a na ścianie budynku pojawiły się zdjęcia samolotów i walące się domy. Grozę tamtych kilku minut uwypuklił płacz dziecka… Pamięć poległych uczczono Apelem Poległych, salwą honorową i biało-czerwonymi wiązankami kwiatów złożonymi pod pomnikiem przedstawiającym zrozpaczoną matkę. Wszyscy jednogłośnie zwracali się do tych, którzy już zapomnieli, że wojna niesie spustoszenie i śmierć, zwłaszcza ludności cywilnej, by nie dopuścić do tego, by świat ogarnęła kolejna wojna światowa.

Uroczystości wieluńskie to jeszcze Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2014/2015, uroczysta sesja Rady Miejskiej w Wieluniu, Rady Powiatu w Wieluniu oraz Sejmiku Województwa Łódzkiego w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, połączona z projekcją filmu „Wieluń miasto niepokonane” i odczytaniem Apelu do Zgromadzenia Ogólnego ONZ o ogłoszenie dnia 1 września Międzynarodowym Dniem Pamięci Cywilnych Ofiar Konfliktów Zbrojnych i Aktów Terroryzmu oraz widowisko multimedialne „Historia światłem malowana” na odrestaurowanych fundamentach fary wieluńskiej.

2014-09-05 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zniszczona figura - parafia PMP w Czestochowie

[ TEMATY ]

Częstochowa

Matka Boża

profanacja

wandalizm

Karol Porwich/Niedziela

W parafii Świętych Pierwszych Męczenników Polski w Częstochowie zniszczono w nocy figurę Matki Bożej.

Pragnę powiadomić, że w nocy z Środy Popielcowej na czwartek (17/18.02.) została uszkodzona figura Matki Najświętszej, usytuowana na placu przykościelnym. Wyrwane zostały z pomnika dłonie Matki Bożej i rzucone w pobliże cokołu.

CZYTAJ DALEJ

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal olimpijski

2021-07-31 14:43

[ TEMATY ]

lekkoatletyka

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni w finale poprawili rekord Europy czasem 3.09,87. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Dominikany, a trzecie Amerykanie.

Polacy biegli w finale w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Ich czas jest rekordem Starego Kontynentu, a także rekordem olimpijskim.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję