Reklama

Niedziela Legnicka

1. Kongres Eucharystyczny Diecezji Legnickiej

W diecezji legnickiej 8 czerwca rozpoczyna się 1. Kongres Eucharystyczny. Nad jego przygotowaniami czuwał zespół organizacyjny, któremu w imieniu Biskupa legnickiego przewodniczy ks. Robert Kristman. Kongresowi towarzyszy hasło: „Pan mój i Bóg mój”. Zakończy się on w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej 19 czerwca. Każdego dnia w innej miejscowości będzie miała miejsce stacja kongresowa, której towarzyszy konkretny temat.

Kongres zostanie zainaugurowany w niedzielę w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Główne uroczystości odbędą się w bazylice krzeszowskiej. Wezmą w nich udział w przeważającej części stowarzyszenia i ruchy charyzmatyczne, działające w naszej diecezji. Natomiast we wszystkich parafiach zostaną odprawione Msze św. z procesją eucharystyczną. Pierwszym miejscem stacyjnym będzie Lubin. Już 9 czerwca uczestnicy spotkania będą pochylali się nad tematem: „Dzień święty święcić”. Do Lubina szczególnie zaproszeni zostali ludzie pracy i mieszkańcy Zagłębia Miedziowego. Następnego dnia 10 czerwca, w ramach kongresowych spotkań, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy, odbędzie się spotkanie uczniów szkół katolickich z terenu diecezji. Kolejna stacja kongresowego spotkania odbędzie się w Jeleniej Górze i zostanie poświęcona rodzinie. Przyświecać jej będzie hasło: „Rodzina żyjąca Eucharystią”. Tam świętowanie rozpocznie się 10 czerwca w bazylice Świętych Erazma i Pankracego. Odbędzie się koncert muzyki poważnej połączony z czytaniem fragmentów adhortacji apostolskiej św. Jana Pawła II „Familiaris cosortio”. W tym dniu we wszystkich parafiach w diecezji będą również zanoszone modlitwy w intencji małżonków i rodzin. 12 czerwca, tj. w czwartek będzie miało miejsce spotkanie kongresowe pt. „Modlitwa za sługi Eucharystii”, w Wyższym Seminarium Duchownym. Z klerykami spotkają się osoby życia konsekrowanego oraz przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej. Kolejny przystanek kongresowy będzie w Bolesławcu. 13 czerwca w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja odbędzie się spotkanie osób zaangażowanych w wolontariat oraz dzieła charytatywne. Wśród nich szczególną rolę będą pełniły Parafialne i Szkolne Koła Caritas oraz przedstawiciele służby zdrowia. 14 czerwca w Legnicy w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II odbędzie się sympozjum poświęcone Najświętszej Eucharystii. Sympozjum poprzedzi Msza św. dziękczynna za posługę bp. Stefana Cichego w diecezji legnickiej, która sprawowana będzie w legnickiej katedrze o godz. 9. W tym dniu w Bolesławcu w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odbędzie się także Małe Spotkanie Młodych.

Reklama

Niedziela 15 czerwca będzie szczególnym dniem kongresu. W tym dniu zostanie ogłoszony tytuł bazyliki mniejszej dla kościoła pw. Podwyższenia Krzyża św. i św. Jadwigi w Legnickim Polu. Na ten dzień do Legnickiego Pola zaproszeni są wszyscy diecezjanie, a szczególnie przedstawiciele służb mundurowych, którzy w tym dniu będą odbywać swoją doroczną pielgrzymkę do tego wyjątkowego miejsca. W godzinach wieczornych odbędzie się tam koncert oratoryjny pt. „Msza Misterium Krzyża Świętego”, „Litania ad Spiritum Sanctum” według Romana Brandstaettera. W poniedziałek 16 czerwca w legnickim sanktuarium św. Jacka spotka się służba liturgiczna, która uczestniczyła będzie w spotkaniu pt. „Do świętej przystępuję służby”. Wśród zaproszonych osób są m.in. ministranci, ceremoniarze, psałterzyści, schole, chóry, organiści, akolici, stali lektorzy oraz nadzwyczajni szafarze Komunii św. „Bądź dobry jak chleb” to temat przewodni spotkania, które odbędzie się dnia 17 czerwca w Zgorzelcu. Tutaj zostały zaproszone osoby bezdomne, bezrobotne oraz niepełnosprawne ze wszystkich miast naszej diecezji. 18 czerwca uczestnicy kongresu ponownie spotkają się w Krzeszowie. Wraz z przedstawicielami wspólnot Żywego Różańca, Podwórkowych Kółek Różańcowych i Bractwa św. Józefa przed obliczem Pani Krzeszowskiej zanosić będą modlitwy w intencjach Kongresu Eucharystycznego.

Reklama

Zwieńczeniem kongresu będzie uroczystość Bożego Ciała przypadająca 19 czerwca. Do Legnicy przyjedzie abp Piero Marini z Watykanu, który przewodniczył będzie Mszy św. i uroczystej procesji. W tym roku w Legnicy planowana jest jedna procesja eucharystyczna, która rozpocznie się Mszą św. o godz. 12 w katedrze, a zakończy się w sanktuarium św. Jacka. Natomiast po południu o godz. 16 w Zgorzelcu odbędzie się międzynarodowa procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Uroczystość rozpocznie się Mszą św. po stronie polskiej, a zakończy w parku miejskim w Görlitz. Przewodniczył jej będzie abp Konrad Krajewski z Watykanu.

Szczegółowy plan poszczególnych stacji kongresowych dostępny na stronie: www.diecezja.legnica.pl.

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kongres Młodzieży Polonijnej - dobre przygotowanie przed ŚDM

„Nie wystarczy czekać na ludzi w naszych kościołach. Musimy wychodzić do ludzi i docierać do nich tam, gdzie są” – mówił kard. Stanisław Dziwisz do ewangelizatorów w czasie Mszy posłania na zakończenie rekolekcji Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji. Popołudniu przy pięciu scenach w centrum Krakowie rozpocznie się ewangelizacja mieszkańców i turystów.

Mszą posłania we czwartek zakończyły się rekolekcje „Między Ewangelią a przekleństwem”, które dla uczestników Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji ICE 2016, prowadził bp Grzegorz Ryś. Uroczystą Eucharystię w namiocie przy ul. Piastowskiej dla ewangelizatorów sprawował kard. Stanisław Dziwisz.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję