Reklama

Kresowych wspomnień czar

2014-06-05 10:32

Anna Litwin
Edycja zamojsko-lubaczowska 23/2014, str. 5, 8

Anna Litwin

Zamojskie Dni Kresowe „Dewajtis” organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” odbyły się w Hetmańskim Grodzie już po raz 4. Wystarczyły 4 lata, by impreza zgromadziła stałe grono wielbicieli, którzy pragną choć na chwilę zanurzyć się w kresowych klimatach, zetknąć z ludźmi Kresów, sztuką i literaturą.

W bogatej ofercie programowej tegorocznego „Dewajtisu”, odbywającego się w dniach 20-22 maja, znalazły się m.in.: wykłady, referaty, prezentacje multimedialne, filmy, wystawa, występ artystyczny, spotkanie z poezją kresową oraz tematyczne konkursy. Wszystko to w urokliwych wnętrzach zainspirowanego poezją Bolesława Leśmiana lokalu „Szkoła Życia”, gościnnej – jak co roku – restauracji „Corner Pub” oraz siedziby „Civitas Christiana”.

Reklama

Pierwszego dnia Zamojskich Dni Kresowych ich uczestnicy powędrowali z Łukaszem Kotem – przewodniczącym „Civitas Christiana” – przez łotewskie zamki, jaskinie i jeziora, przy okazji poznając związki Hetmańskiego Grodu z Łotwą. Lesław Flaga, znany i ceniony przewodnik po Roztoczu i Kresach, organizator spływów kajakowych, autor audycji „Skarby Zamojszczyzny – Podróże dalekie i bliskie”, emitowanej od lat na falach Katolickiego Radia Zamość, zabrał obecnych w podróż po Kresach mniej znanych. Drugi dzień to spotkanie z Krzysztofem Wojciechowskim z Katedry Ekologii Stosowanej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który opowiedział o prof. Józefie Paczoskim, polskim botaniku, badaczu flory, twórcy fitosocjologii, człowieku niepokornym o niezwykle barwnym życiorysie, którego 150. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Ilustracją do referatu były filmy: „Siedem cudów Ukrainy, Askania Nowa” oraz „W krainie bobaków”, opatrzone komentarzem Krzysztofa Wojciechowskiego. Na deser – jak co roku – dania kresowe serwowała restauracja „Corner Pub”. Ostatni dzień „Dewajtisu” to kresowe inspiracje zawarte w występie dzieci z Zespołu Szkół Podstawowych nr 8 im. Orląt Lwowskich w Zamościu; „Dawne Twierdze Kresowe” na fotografiach Stanisława Orłowskiego – znanego i cenionego fotografa, inicjatora Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, któremu honorowo prezesuje do dziś, oraz poezja kresowa Krzysztofa Kołtuna z chełmskiego „Antykwariatu Kresowego”, z zamiłowania etnografa, obrońcy tradycji, współautora inicjatyw z dziedziny kultury, duchowego przewodnika po Kresach.

IV Zamojskie Dni Kresowe już za nami. Po raz kolejny impreza została ciepło przyjęta, zdobywając sobie nowe grono odbiorców. Gratulując organizatorom, już dziś z niecierpliwością czekamy na kolejny maj. Szykuje się mały jubileusz „Dewajtisu”. Z okazji 5. urodzin organizatorzy z pewnością zatroszczą się o wyjątkową ofertę, wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych i spotkań z ciekawymi osobami, czego i sobie i innym wielbicielom imprezy życzymy.

Tagi:
kresy

Reklama

Kielce: przez trzy dni kwesta na pomoc dla Kresów i Lwowa

2019-11-03 14:19

dziar / Kielce (KAI)

Na ratowanie zabytkowych nekropolii na Kresach oraz na rzecz wsparcia mieszkających na Kresach rodaków kwestują w Kielcach członkowie Stowarzyszenia Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich. Kwesta odbywa się głównie na cmentarzu komunalnym na Cedzynie k. Kielc, ale i na kieleckich cmentarzach Starym i Nowym.

Paweł Wysoki

Kwesta trwa od 1 do 3 listopada. Wrzucający do puszek datki otrzymują naklejki z herbem Lwowa.

- „Jak na Lwów, to dam” – takie słowa często słyszę od ludzi. Nie mogę powiedzieć, nawet 50 zł się trafi – mówi Jan Stępień, kwestujący na kieleckiej Cedzynie. Od co najmniej 20 lat na ten cel kwestuje także Ryszard Borkowski, który stara się także zaangażować do kwesty młodzież z kieleckich szkół.

- Poprzez zbiórkę na cmentarzach wspieramy od lat polskie domy dziecka, szkoły, przedszkola, żłobki. O szczegółowym przeznaczeniu pieniędzy zdecyduje zarząd stowarzyszenia – mówi. – Jak co roku część z zebranych przez nas pieniędzy zostanie przeznaczona na ratowanie zabytków Cmentarza Łyczakowskiego, jednej z najciekawszych nekropolii w Europie i pomniku polskiej historii. Wielu ma tam groby bliskich, znajomych – dodaje.

Zwykle członkom stowarzyszenia udaje się zebrać do kilku do ok. 12 tys. zł. Pieniądze trafią na Kresy przed Bożym Narodzeniem. W ostatnich latach zostały m.in. przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych dla Szkoły Podstawowej nr 10 we Lwowie, tamtejszego przedszkola oraz na organizację tzw. białej niedzieli w Medenicach, parafii położonej ok. 50 km od Lwowa.

Działające od ponad 25 lat w Kielcach Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowowschodnich niemal od początku organizuje w Kielcach w okolicach Wszystkich Świętych kwestę na wsparcie cmentarza Łyczakowskiego i innych nekropolii kresowych oraz dla mieszkających tam Polaków. Do 2005 r. kwesta była przeznaczana głównie na wsparcie Cmentarza Orląt Lwowskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan ufa w sprawiedliwy wyrok sądu australijskiego w sprawie kard. G. Pella

2019-11-13 20:15

kg (KAI) / Melbourne

Stolica Apostolska potwierdza swe zaufanie do australijskiego wymiaru sprawiedliwości, uznając decyzję Sądu Najwyższego Australii, który przyjął prośbę kard. George'a Pella; jest świadoma tego, że kardynał zawsze utrzymywał, że jest niewinny. Ogłoszone 13 listopada oświadczenie watykańskiego Biura Prasowego zapewnia jednocześnie ponownie o "swej bliskości z tymi, którzy ucierpieli wskutek seksualnego wykorzystywania ich przez duchowieństwo.

o. Waldemar Gonczaruk CSsR

13 listopada australijski Sąd Najwyższy, będący ostatnim szczeblem systemu sądowniczego w tym kraju, zapowiedział spotkanie z prawnikami kard. Pella w celu rozpatrzenia odwołania, przedstawionego przez purpurata, od skazania go na 6 lat więzienia. Karę tę wymierzył mu w grudniu ub.r. sąd w Melbourne za przestępstwa seksualne, jakich duchowny miał się dopuścić wobec dwóch nieletnich. Sprawa, którą zajmie się obecnie Sąd Najwyższy, ma na celu dalsze pogłębienie tego tematu przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Wyrok pierwszej instancji, wydany w lutym br., potwierdził w sierpniu Sąd Najwyższy stanu Victoria stosunkiem głosów 2:1. Kardynał, który stale utrzymuje, że jest niewinny i odrzuca wszelkie oskarżenia, postanowił we wrześniu zwrócić się w tej sprawie do Sądu Najwyższego Australii, a więc do ostatniej instancji tamtejszego wymiaru sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

XXII Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym w Częstochowie

2019-11-14 19:32

klerycy WSD w Częstochowie

XXII Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym w Częstochowie odbywały się 13 i 14 listopada w budynku seminarium w Częstochowie. Jak zwykle organizowali je częstochowscy klerycy. Znamy już wyniki. Czeka nas jeszcze koncert zespołu TGD.

klerycy częstochowskiego WSD
Drużyna częstochowskiego WSD

Faza drużynowa turnieju odbywała się 13. listopada.

Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce - WSD Kielce

II miejsce - WSD Kalisz

III miejsce - WSD Częstochowa

IV miejsce - MWSD Wrocław

V miejsce - WSD Salwatornianie

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym dziękujemy za wspaniałą rywalizację!

Dzisiaj, 14 listopada, odbywały się rozgrywki indywidualne. Oto wyniki tej fazy rywalizacji:

1. Robert Borzyszkowski ( WSD Redemptoryści )

2. Grzegorz Chlewicki ( WSD Kielce )

3. Damian Kokocha ( WSD Salwatorianie )

4. Łukasz Cyrnek ( WSD Rzeszów )

5-6. Patryk Mazgaj ( WSD Paulini ), Tomasz Pytlarz ( WSD Kielce )

7-8. Zbigniew Wojtysek ( WSD Częstochowa ), Krzysztof Stolarczyk ( WSD Kielce )

Zobacz zdjęcia: XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem