Reklama

Po raz 50. festiwal w Kamieniu Pomorskim

Kamień Pomorski, dawniejsza stolica biskupstwa (stąd obecna nazwa archidiecezji: szczecińsko-kamieńska), to urokliwa miejscowość uzdrowiskowa, malowniczo położona nad Zalewem Kamieńskim, a także prężny ośrodek żeglarski. Wśród zabytków Kamienia Pomorskiego króluje średniowieczna katedra gotycka z zachowanymi elementami romańskimi, a w jej wnętrzu – wspaniałe 45-głosowe organy z XVII wieku. W tej katedrze latem 1964 r. grono zapaleńców z Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej i ze szczecińskiego oddziału Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, przekształconego w następnym roku w Szczecińskie Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego, zorganizowało cykl sześciu koncertów organowo-kameralnych. Było to możliwe dzięki życzliwej postawie ówczesnego proboszcza parafii katedralnej ks. inf. Romana Kostynowicza, który dla tego celu udostępnił świątynię.

Powodzenie tych koncertów skłoniło organizatorów do rozszerzenia formuły letniej imprezy muzycznej w katedrze kamieńskiej przez nadanie jej rangi corocznych Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej, poczynając od 1965 r. I od tego czasu każdego lata w piątkowe wieczory przy zabytkowym instrumencie zasiadali wybitni organiści polscy i zagraniczni, zaś w transepcie kościoła występowały liczne zespoły kameralne, chóry i orkiestry z kraju i ze świata. Rozbrzmiewały utwory Johanna Sebastiana Bacha i innych kompozytorów baroku oraz twórców muzyki z innych okresów, przy czym w programach koncertów poczesne miejsce zajmowały utwory o treści sakralnej.

Reklama

W piątek 20 czerwca 2014 r. odbędzie się uroczysta inauguracja pięćdziesiątego – jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Na katedralnych organach grać będzie znakomity wirtuoz, wieloletni dyrektor artystyczny kamieńskich festiwali – prof. Józef Serafin, który wykona m.in. „Koncert g-moll” francuskiego kompozytora Francisa Poulenca wraz ze znajdującą się w transepcie Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Eugeniusza Kusa. Następnie odbędzie się prawykonanie specjalnie na tę okazję przygotowanego utworu „Stabat Mater” szczecińskiego kompozytora Janusza Stalmierskiego z udziałem wspomnianej orkiestry, Chóru Akademickiego im. prof. J. Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie przygotowanego przez Szymona Wyrzykowskiego oraz sopranistki Iwony Hossy.

Honorowy patronat nad 50. Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim obejmie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, zaś komitet honorowy stanowić będą metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga jako przewodniczący oraz wojewoda zachodniopomorski Marek Tałasiewicz i marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Festiwal został przygotowany przez komitet organizacyjny, któremu przewodzi burmistrz Kamienia Pomorskiego Bronisław Grzegorz Karpiński.

2014-06-10 14:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatni dzień na Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej

2020-08-11 00:16

Michalina Stopka

40. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę dobiegła końca. Ostatniego dnia pątniczego szlaki w “Sztafetę Maryi” włączyła się grupa 6 - Brzeg, Brzeg Dolny, Wołów oraz grupa 7 - Strzelin, Kąty Wrocławskie, Wrocław - Nowy Dwór.

Pielgrzymi musieli wcześnie rano wyjechać ze swoich domów, aby na 6:30 stawić się w kościele pw. św. Michała Archanioła w Blachowni. Tam po otrzymaniu błogosławieństwa od ks. bpa Jacka Kicińskiego wyruszyli na pielgrzymkowy szlak.

Pierwszy etap prowadził do Częstochowy - Gnaszyna:

GALERIA ZDJĘĆ nr 1

Drugi etap z Częstochowy Gnaszyna do Częstochowy Kawodrza:

Trzeci etap prowadził na Jasną Górę:

GALERIA ZDJĘĆ nr 2

I pielgrzymi na Jasnej Górze:

GALERIA ZDJĘĆ nr 3

Pozdrowienia od "Orzecha".

Po Mszy św. w sali o. Kordeckiego odbyło się dziękczynienie za 40 lat pielgrzymowania z Wrocławia. Prowadził je o. Krzysztof Piskorz oraz zespół N.O.E,

GALERIA ZDJĘĆ 4

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: bp Buzun pielgrzymuje rowerem na Jasną Górę

2020-08-11 20:55

[ TEMATY ]

pielgrzymka

bp Buzun Łukasz

facebook.com/RadioRodzinaDiecezjiKaliskiej

45 rowerzystów wyruszyło dzisiaj z Kalisza w dwóch grupach w 19. Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę, gdzie dotrą 13 sierpnia wraz z pielgrzymami 383. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 29. Diecezji Kaliskiej. Wśród pielgrzymów jest biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

W związku ze stanem epidemii w tym roku pielgrzymka jest mniej liczna.

Pomysłodawcą pielgrzymki rowerowej jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej. – Wcześniej organizowałem wyjazdy rowerowe po Polsce, a w 2000 r. pojechaliśmy do Rzymu. Potem pojawił się pomysł, aby pielgrzymować rowerami na Jasną Górę. Wtedy uzyskaliśmy aprobatę ówczesnego kierownika pielgrzymki ks. Krzysztofa Ordziniaka i tak to się zaczęło. Grupa rozrosła się i obecnie są dwie: kalisko-pleszewska i jarocińska, w których pielgrzymują rowerzyści z całej diecezji, a nawet spoza – powiedział w rozmowie z KAI Ireneusz Reder, który przewodzi grupie kalisko-pleszewskiej pod patronatem Akcji Katolickiej. Po raz drugi do grupy dołączył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

– Od dzieciństwa jeżdżę na rowerze. Bardzo to lubię. Pielgrzymowałem już kiedyś rowerem z diecezji białostockiej, z której pochodzę – mówi dla KAI biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Duchowny dodaje, że pielgrzymka to przede wszystkim czas modlitwy. – Pielgrzymując wstępujemy do kościołów i zatrzymujemy się, aby pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem. Pierwszy taki postój mamy w kościele pocysterskim w Ołoboku. Odmawiamy też Koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę brewiarzową. Dzień kończymy Apelem Jasnogórskim, a na różańcu modlimy się indywidualnie w czasie jazdy. Oczywiście, każdego dnia będziemy uczestniczyć we Mszy św. – podkreśla bp Buzun.

Koordynatorem grupy jarocińskiej jest ks. kan. Andrzej Piłat, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie. Wśród pielgrzymów jest także ks. Tomasz Kubiak, proboszcz parafii św. Barbary w Magnuszewicach.

- Modlitwa na trasie wygląda inaczej niż w pielgrzymce pieszej. Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy w kościele w Jarocinie modlitwą i błogosławieństwem i wyruszyliśmy do św. Józefa w Kaliszu, aby tutaj uczestniczyć wspólnie z drugą grupą we Mszy św. i dalej pielgrzymować na Jasną Górę. W drodze indywidualnie modlimy się i wspólnie na postojach. Nawiedzamy też cmentarz, aby pomodlić się przy grobie ks. Marka Kulawinka, który z nami też jeździł na Jasną Górę – mówi ks. kan. Andrzej Piłat.

Rowerzyści rozpoczęli pielgrzymkę od Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, której przewodniczył bp Łukasz Buzun.

W pielgrzymce rowerowej po raz siódmy uczestniczy pani Urszula. – Ta pielgrzymka będzie znamienna i na pewno zapisze się w naszej pamięci. Będziemy ją przeżywać inaczej ze względu na panującą sytuację związaną z epidemią koronawirusa. Zabieram ze sobą dużo intencji. Modlę się za wszystkie osoby, które zostają w Kaliszu, za całe miasto, a przede wszystkim za diecezję kaliską, która znalazła się w trudnej sytuacji. Będziemy to wszystko omadlać i wypraszać łaski u Matki Najświętszej – zaznaczyła rowerzystka z Kalisza.

Pani Grażyna co roku czuje potrzebę serca, aby pielgrzymować do Matki Bożej. – W tym roku jadę już ósmy raz. Jest to potrzeba serca, aby z podziękowaniami i prośbami ruszyć do naszej Matki. Moja mama jest bardzo chora i jadę prosić Matkę Bożą o zdrowie dla niej i błogosławieństwo dla całej mojej rodziny – powiedziała uczestniczka pielgrzymki z Jarocina.

Rowerzyści dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia wspólnie z pątnikami 383. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 29. Diecezji Kaliskiej. Pielgrzymów w Częstochowie powita bp Łukasz Buzun.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję