Reklama

Niedziela Podlaska

Harcerska wyprawa „Uniamo le generazioni” – łączymy pokolenia

W dniach 14-21 maja prawie 60-osobowa reprezentacja chorągwi mazowieckiej ZHP razem z ponad 1500 harcerzami z całej Polski brała udział w wyprawie do Włoch zorganizowanej z okazji 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino. W tej reprezentacji znalazło się ponad 20 harcerzy z Hufca Doliny Liwca (z Węgrowa, Łochowa i Kamionny)

Niedziela podlaska 24/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

harcerze

Rafał Wrzosek

Bardzo wymowne hasło wyprawy: „Łączymy pokolenia” podkreślało związki naszych przodków, ich osiągnięć i bohaterstwa z losami obecnego młodego pokolenia. Motto nawiązywało do nauczania św. Jana Pawła II, a jego komentarz, dotyczący wydarzeń sprzed 70 lat, znalazł się na okładce przewodnika, który towarzyszył harcerzom przez całą wyprawę. Każdego dnia czytali: „Widocznie trzeba było, ażeby zniszczone zostało stare opactwo na Monte Cassino, aby na jego gruzach mogło rozpocząć się nowe życie – nowe życie dla całej Europy. I to się poniekąd stało. Na gruzach II wojny światowej zaczęto wznosić gmach Europy zjednoczonej”.

Harcerska wyprawa

Na odprawie przed wyjazdem komendant Hufca Doliny Liwca zapowiedział, że to nie jest wycieczka turystyczna, to jest prawdziwa harcerska wyprawa, jedziemy tam, żeby ciężko pracować, a nie odpoczywać. I rzeczywiście, tej pracy było wiele. Zadania zaplanowane były niemal na każdą chwilę, nawet w czasie jazdy autokarem odbywał się konkurs, w którym były sprawdzane umiejętności harcerzy i ich wiedza z historii. Między harcerskimi reprezentacjami z całej Polski rozegrany został również konkurs społecznościowy na „najklawsze” zdjęcie z wyprawy, nasi reprezentanci byli o krok od pełnego zwycięstwa, po gorącej dogrywce ostatecznie jednak zajęli drugie miejsce, ale wywalczyli też pierwsze za największą liczbę udostępnień swojej fotografii na portalach. Już na miejscu harcerze brali udział w rajdzie Honker, którego trasa przebiegała po obszarze walk toczonych o drogę na Rzym. Tam też mieli do wykonania zadania podobne do tych, jakie 70 lat temu w tych samych miejscach wykonywali polscy żołnierze, z tą jednak różnicą, że nad głowami nie wybuchały prawdziwe pociski. Rajd był bardzo dobrym sposobem na rozwinięcie i sprawdzenie wcześniej zdobytej wiedzy o bitwie o Monte Cassino i zaszczepienie w młodych harcerzach szacunku dla poświęcenia, jakie wówczas złożyli nasi przodkowie, walcząc za wolność ojczyzny.

Międzypokoleniowe spotkanie

Prawdziwe spotkanie międzypokoleniowe miało miejsce na dziedzińcu opactwa benedyktyńskiego w sobotę 17 maja, a uczestniczyli w nim weterani walk o Monte Cassino i nasi harcerze. Był czas na zadawanie pytań, bezpośrednią rozmowę, kontakt z prawdziwymi świadkami historii.

Reklama

Punktem kulminacyjnym wyjazdu były niedzielne uroczystości. Ich głównymi bohaterami byli kombatanci, którzy zatknęli na szczycie Monte Cassino polską flagę, obwieszczając światu zwycięstwo, otwierając drogę triumfu nad faszystami dla reszty wojsk alianckich. Najliczniejszą grupę wśród uczestników stanowili, oczywiście, polscy harcerze, którzy w trakcie uroczystości pełnili wartę przy grobach Polaków poległych na wzgórzach Monte Cassino, San Angelo czy Widmo. Pełniący wartę mieli także za zadanie złożyć na każdym nagrobku po jednym czerwonym maku przewiązanym biało-czerwoną wstążką. Na początek była Msza św. celebrowana przez kard. Kazimierza Nycza na Cmentarzu Wojennym w Monte Cassino z homilią dotyczącą zasług poległych, doniosłości ich czynu i ofiary, tuż potem nastąpiła modlitwa ekumeniczna. Po części modlitewnej przyszła kolej na przemówienia: premiera RP, księcia Henryka, burmistrza Cassino oraz przedstawiciela kombatantów, a także oddanie hołdu poległym poprzez składanie kwiatów na płycie cmentarza wojskowego przy wtórze nieodzownej w tej sytuacji pieśni „Czerwone maki spod Monte Cassino”.

Na zakończenie uroczystości reprezentacja kombatantów przekazała polskim harcerzom zadanie ochrony i kultywowania wartości, tradycji i etosu 2. Korpusu Polskiego. Symbolem przekazania tego zadania były biało-czerwone flagi wręczane przez kombatantów członkom największych polskich organizacji skautowych. Harcerze zostali wykonawcami testamentu żołnierzy 2. Korpusu Polskiego: „Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie.” Z hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna” po raz kolejny wyrytym w ich sercach harcerze – przez Rzym, w którym uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej w Bazylice św. Piotra – wrócili do kraju, by dalej pełnić swą służbę i dawać świadectwo, że heroiczny wysiłek przodków nie został zmarnowany.

Czuwaj!

2014-06-12 07:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przesłanie Biskupa Polowego do harcerzy z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i 100-lecia Bitwy Warszawskiej

2020-07-31 09:47

[ TEMATY ]

harcerze

bp Józef Guzdek

episkopat.news

„Serdecznie zachęcam Was – harcerzy i skautów w kraju i poza jego granicami – do kultywowania pamięci o służbie i walce waszych poprzedników – zarówno w roku 1920, jak i w 1944” - napisał w przesłaniu do harcerzy i skautów biskup polowy Józef Guzdek. Ordynariusz Wojskowy jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Harcerzy i Skautów. Swoje słowa do druhen i druhów skierował z okazji odbywającego się w Warszawie Zlotu Harcerskiego w 76. rocznicę Powstania Warszawskiego „Nasze Pojutrze…”

Ordynariusz Wojskowy zwrócił uwagę, że w tym roku poza 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego obchodzić będziemy także stulecie Bitwy Warszawskiej. Biskup polowy przypomniał, że pierwsi polscy harcerze byli zaangażowani na wielu frontach I wojny światowej walcząc o wolność.

„Potem, w roku 1919, wyróżniali się wśród obrońców Lwowa, byli także w wielu miejscach zmagań o polskie granice. Odznaczyli się szczególnie latem 1920 roku, kiedy zgłaszali się dobrowolnie do Wojska Polskiego lub też wstępowali do ochotniczych pułków piechoty, formowanych dla obrony Warszawy” - naisał Biskup Polowy.

Jak podkreślił bp Guzdek harcerze, oprócz postawy służby, „wnosili do tych formacji wojskowych młodzieńczą pogodę ducha, braterstwo i koleżeństwo”. Nawiązując do Powstania Warszawskiego przywołał harcerskie bataliony „Zośka” i „Parasol” oraz „zawiszaków” roznoszących powstańczą pocztę i rozkazy, rozprowadzając gazety oraz gasząc pożary, pełniąc funkcje łączników, obserwatorów, a nawet saperów.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy i Skautów podkreślił, że zarówno w 1920, jak i w 1944 roku inspiracje do walki o wolność Ojczyzny – nawet za cenę życia – wielu harcerzy czerpało z Ewangelii. Wskazał też, że patron polskich harcerzy, błogosławiony ks. Stefan Wincenty Frelichowski „rozumiał znaczenie ewangelicznego dojrzewania do duchowej walki, gdy podczas pobytu w obozie koncentracyjnym w Dachau pisał: »Radosnym, Panie! Nie siedzę bezczynnie/Z Chrystusa życiodajną łącząc się ofiarą, Gdy bracia moi za Ojczyznę walczą…/Więc, że więzień za Ojczyznę walczyć może…/Radosnym, Boże!«”.

Biskup Guzdek zachęcił harcerzy i skautów do kultywowania pamięci o służbie ich poprzedników oraz zachęcił do udziału w uroczystościach osobiście lub za pośrednictwem mediów.

„Serdecznie zachęcam Was – harcerzy i skautów w kraju i poza jego granicami – do kultywowania pamięci o służbie i walce waszych poprzedników – zarówno w roku 1920, jak i w 1944. Jednocześnie, odpowiadając na wezwanie naszego błogosławionego Patrona, zapraszam, aby w dniach tych szczególnych rocznic z »Chrystusa życiodajną łączyć się ofiarą«” - czytamy w przesłaniu do harcerzy.

Biskup Polowy zachęcił do udziału, za pośrednictwem transmisji internetowych na stronach katedry polowej i Ordynariatu Polowego, we Mszy św. sprawowanej w katedrze polowej 31 lipca o godz. 18.00, i Eucharystii dziękczynnej w 100-lecie Bitwy Warszawskiej, która zostanie odprawiona 15 sierpnia. „Kto może, niech włączy się do wspólnej modlitwy. Bądźmy gotowi do służby i duchowych zmagań. Czuwajmy!”, zaapelował.

Przesłanie zostało zamieszczone na stronie internetowej Ordynariatu Polowego i rozesłane do organizacji harcerskich i skautowskich.

CZYTAJ DALEJ

Do Kluczborka na jubileusz [40.PPW - dzień piąty]

2020-08-07 20:33

ks. Tomasz Płukarski

księża jubilaci

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Wrocławska ma swój jubileusz. Po raz 40-ty pątnicy z Wrocławia idą na Jasną Górę. Jednak nie ten jubileusz świętowano dziś w Kluczborku. Pielgrzymi dziś w sposób szczególny modlili się za ks. bpa Jacka Kicińskiego, ks. Jacka Tomaszewskiego i ks. Tomasza Czabatora, którzy obchodzili swoje 25-lecie kapłaństwa.

Bp Jacek przewodniczył Eucharystii i wygłosił słowo Boże. Jako pielgrzyma nie trzeba go przedstawiać. Obecność księdza biskupa Jacka na pielgrzymce to wielka łaska dla pątników, którzy mogą ramię w ramię iść ze swoim pasterzem.

Ks. Jacek Tomaszewski na Jasną Górę zmierza od wielu lat. Służy pielgrzymom jako medyk. Swoim uśmiechem i zdolnościami muzycznymi dzieli się zawsze z pielgrzymami.

Ks. Tomasz Czabator w tym roku prowadził grupę 4, ale przed laty wielokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę.

Zanim jednak pielgrzymi dotarli do Kluczborka przeszli etap z Wierzbicy Górnej do Wołczyna:

GALERIA ZDJĘĆ nr 1

Drugi etap prowadził do bardzo gościnnych Smard Górnych:

Ostatni etap zakończył się w Kluczborku:

GALERIA ZDJĘĆ nr 2

Homilia ks. bpa Jacka Kicińskiego:

Apel Jasnogórski:

CZYTAJ DALEJ

Kraków: #Stop dewiacji - pikieta Fundacji Życie i Rodzina

2020-08-08 20:46

[ TEMATY ]

LGBT

Fundacja Życie i Rodzina

zycierodzina.pl

Pikietę #StopDewiacji zorganizowała dziś Fundacja Życie i Rodzina na Rynku w Krakowie. Była to odpowiedź na piątkowe zamieszki w Warszawie. Pikieta cieszyła się dużym zainteresowaniem obecnych w Krakowie turystów.

Na warszawskich ulicach doszło w piątek do ataków na funkcjonariuszy policji, którzy z nakazu prokuratora mieli doprowadzić do aresztu działacza LGBT (podającego się za kobietę). Mężczyzna brał udział w niedawnym ataku na furgonetkę antyaborcyjną oraz w profanacji figury Chrystusa przed kościołem Świętego Krzyża.

W odpowiedzi na działania homoaktywistów wolontariusze Fundacji Życie i Rodzina na krakowskim Rynku starali się pokazać praktyczne skutki realizacji postulatów LGBT. Informowali o zagrożeniu dla dzieci, młodzieży i całego społeczeństwa, co ich zdaniem potwierdzają badania i wyroki sądowe dotyczące przemocy, molestowania i pedofilii jaka ma mieć miejsce właśnie w środowiskach LGBT.

"Homoideologia to nie zabawa. W państwach, gdzie zgodzono się na realizację postulatów LGBT, zalegalizowano związki partnerskie i pozwolono im adoptować dzieci, wielokrotnie kończyło się to tragedią tych dzieci. Nie ma zgody na to, aby w naszej Ojczyźnie homoaktywiści wymuszali na normalnej większości akceptację ich ekscesów i tolerancję dla swoich żądań” - mówiła Kaja Godek.

Sobotnia akcja Fundacji spotkała się z dużym zainteresowaniem zwiedzających Kraków turystów. Spotkaliśmy się z głosami poparcia, niektórzy unosili w górę kciuki, aby pokazać życzliwość dla pikiety - informują organizatorzy pikiety.

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Krzysztof Kasprzak

kontakt@zycierodzina.pl

tel: +48 509 498 597

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję