Reklama

Biskup Edward Białogłowski – Honorowym Podhalańczykiem

Niedziela rzeszowska 24/2014, str. 5

Konrad Radzik

W kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie 23 maja br. odbyła się uroczysta Msza św. z udziałem Wojska Rzeszowskiego Garnizonu, z racji przypadającego 26 maja Święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Edward Białogłowski, który również wygłosił słowo Boże.

Po Mszy św. przed kościołem garnizonowym miał miejsce uroczysty Apel Poległych oraz salwa honorowa. Złożono także kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy spod Narwiku. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do kompleksu koszarowego, gdzie odbył się uroczysty Apel, przeprowadzony zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Na wniosek Kapituły Tytułu Honorowego, Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich nadał tytuł Honorowego Podhalańczyka: dowódcy generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pilotowi Lechowi Majewskiemu, podkarpackiemu komendantowi wojewódzkiemu Policji nadinsp. Zdzisławowi Stopczykowi, podkarpackiemu komendantowi Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Bogdanowi Kulidze, biskupowi pomocniczemu diecezji rzeszowskiej Edwardowi Białogłowskiemu, dowódcy Szwadronu Podkarpacie Janowi Urbanowi oraz prezesowi Jerzemu Kudle. Nagrodzeni dostali insygnia tytułu Honorowego Podhalańczyka, którymi są kapelusz strzelca i ciupaga podhalańska, symbolizujące dziedziczenie i kultywowanie tradycji legendarnych jednostek górskich i podhalańskich walczących o niepodległość Rzeczypospolitej.

Reklama

Zabrzmiała pieśń brygady „Podhalański gród”. Przed samą defiladą swoje umiejętności zaprezentowała Orkiestra „Szałamaje” i zespół Mażoretek „Incanto” z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

Następnie miał miejsce piknik wojskowy, który zaplanowany został z myślą o młodzieży. W tym czasie koszary były otwarte dla wszystkich chętnych. Można było wtedy zobaczyć dużą ilość sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz występy zespołów i solistów.

W czasie obchodów prezentowany był także nowy album pod tytułem „Podhalańczyków portret własny – 20 lat zatrzymane w kadrze”.

2014-06-12 07:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykańskie dementi: stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi niepokoju

2020-08-03 20:18

[ TEMATY ]

zdrowie

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi szczególnego niepokoju. Tymi słowami jego osobisty sekretarz abp Georg Gänswein zdementował podawane dziś w mediach informacje o poważnej chorobie papieża seniora.

Watykańskie biuro prasowe rozpowszechniło oświadczenie abp Gänsweina, w którym uspokaja, że 93-letni Benedykt XVI „przechodzi fazę nasilenia bolesnej, ale nie poważnej choroby”. Nie podaje jednak na co konkretnie cierpi były biskup Rzymu.

Źródłem wiadomości o chorobie Benedykta XVI był niemiecki dziennik „Passauer Neue Presse”, powołujący się na papieskiego biografa Petera Seewalda, który w minionych dniach był w Watykanie. Miał on powiedzieć że podczas spotkania Benedykt XVI był „optymistą pomimo choroby”.

CZYTAJ DALEJ

Papież wspiera Amerykę Łacińską w walce z koronawirusem

2020-08-05 15:22

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay.com

W obliczu pandemii Franciszek wykonał gest miłosierdzia, który wspiera najbardziej potrzebujących. Na osobistą prośbę Papieża fundacja Popolorum Progressio zatwierdziła 138 projektów pomocowych.

Ich celem jest złagodzenie skutków pandemii koronawirusa w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Do tej liczby należy dodać jeszcze 30 innych, już działających projektów pomocy żywnościowej.

Łącznie pomoc popłynie aż do 23 krajów. Podczas posiedzenia fundacji skoncentrowano się na projektach, których celem jest łagodzenie konsekwencji pandemii w krótkim i średnim okresie, przygotowanych dla regionów najbardziej dotkniętych koronawirusem. Mają one być namacalnym znakiem miłości Papieża, a także apelem i inspiracją dla wszystkich chrześcijan i ludzi dobrej woli, by nie pozostawali obojętnymi, ale włączali się w pomoc potrzebującym.

Na wspólnym spotkaniu watykańskiej komisji ds. Covid-19 i fundacji Popolorum Progressio po raz pierwszy obecny był także przedstawiciel Manos Unidas („Złączone Ręce”), katolickiej organizacji pozarządowej, która włączy się w działalność charytatywną Papieża i pomoże koordynować ją w krajach Ameryki Łacińskiej.

Fundacja Popolorum Progressio dla Ameryki Łacińskiej powstała w 1992 r. na prośbę Jana Pawła II w związku z 500. rocznicą rozpoczęcia ewangelizacji Ameryki. We współpracy z episkopatem Włoch działa ona na rzecz wspierania rozwoju wspólnot wiejskich, Indian i ludności tubylczej. Poprzez inicjowane dzieło miłosierdzia ma też być znakiem bliskości Papieża z najbardziej potrzebującymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję