Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

W duchu św. Andrzeja Boboli

Wprowadzenie relikwii św. Andrzeja Boboli do bazyliki św. Jana Chrzciciela i odpust parafialny ku czci św. Andrzeja Boboli, patrona Polski, w jezuickiej parafii.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 24/2014, str. 1, 3

[ TEMATY ]

parafia

O Bernard Gonska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W przededniu liturgicznej uroczystości św. Andrzeja Boboli, 15 maja br., w bazylice św. Jana Chrzciciela miała miejsce doniosła uroczystość wprowadzenia relikwii Patrona Polski. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Podczas procesji na wejście Ksiądz Arcybiskup dokonał poświęcenia dwóch stacji z życia św. Jana Pawła II, które zostały umieszczone na zewnątrz świątyni. Pierwsza stacja „Ecclesia” powstała w 2011 r. z okazji beatyfikacji polskiego Papieża, druga stacja „Totus Tuus” została ufundowana z okazji niedawnej kanonizacji Jana Pawła II.

Na początku Mszy św. ks. prał. dr Aleksander Ziejewski, kustosz i proboszcz bazyliki, przywitał zaproszonych gości i przedstawił historię powstania stacji życia św. Jana Pawła II, okoliczności sprowadzenia relikwii św. Andrzeja Boboli oraz pięknej figury Patrona Polski umieszczonej na filarze po lewej stronie w prezbiterium. Jej autorem jest rzeźbiarz Wiesław Raczewski. Następnie Ksiądz Arcybiskup poświęcił relikwiarz oraz figurę św. Andrzeja Boboli, zachęcając wiernych do wznoszenia modlitw do Boga za pośrednictwem Patrona Polski, szczególnie w intencji Ojczyzny. Podziękował jednocześnie ojcom jezuitom oraz Kołu Terenowemu Stowarzyszenia Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli za aktywne szerzenie kultu Świętego szczególnie na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas uroczystości obecne były relikwie pozostałych patronów naszej Ojczyzny: św. Wojciecha i św. Stanisława, biskupów i męczenników. W homilii Ksiądz Arcybiskup nawiązał do przemożnego wstawiennictwa patronów Polski, wskazując na ich szczególną rolę, jaką odegrali w czasach, w których oni żyli i działali. Zachęcił jednocześnie, aby ci święci wciąż byli wzywani do opieki nad naszą Ojczyzną, która i dzisiaj przeżywa różne problemy. Polska potrzebuje odnowy życia moralnego, społecznego i politycznego. Aby proces odnowy mógł się dokonać, potrzeba najpierw odnowy ludzkich serc i sumień każdego, komu zależy na dobru Ojczyzny i Kościoła. Święci polscy Patroni mieli odwagę głosić prawdę i gotowi byli oddać za nią swoje życie.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. delegacje parafialne dekanatu Śródmieście złożyły Księdzu Arcybiskupowi życzenia imieninowe, gdyż św. Andrzej Bobola jest jego patronem.

Następnie Jubilat udzielił wszystkim wiernym uroczystego błogosławieństwa, szczególnie ojcom jezuitom i całej parafii św. Andrzeja Boboli z okazji uroczystości odpustowych, które odbyły się w następnym dniu przy ul. Pocztowej w Szczecinie. Na zakończenie uroczystości wierni oddali cześć relikwiom św. Andrzeja Boboli.

16 maja 2014 r. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli przed Mszą św. odpustową zostało odprawione comiesięczne nabożeństwo ku czci świętego Patrona Polski, podczas którego odmówiono Nieszpory o Męczenniku i Litanię do Świętego oraz za jego wstawiennictwem zanoszono prośby i podziękowania, które wierni złożyli na kartkach lub przesłali drogą e-mailową, wchodząc na stronę internetową parafii. Mszy św. odpustowej koncelebrowanej przewodniczył ks. dr Jarosław Staszewski TChr, proboszcz sanktuarium NSPJ, a homilię wygłosił ks. Marek Borowski SAC, proboszcz kościoła pw. św. Jana Ewangelisty. Po Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna, a następnie wierni oddali cześć relikwiom św. Andrzeja Boboli.

W kościele św. Andrzeja Boboli odbywają się comiesięczne nabożeństwa ku czci św. Andrzeja Boboli oraz Msza św. w intencji Ojczyzny, Ojca Świętego, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i rodzin każdego 16. dnia miesiąca o godz. 17.30 w dni powszednie, a gdy przypada tego dnia niedziela o godz. 16.30.

2014-06-12 07:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siedem wieków parafii Żytniów

Niedziela częstochowska 1/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Grzegorz Pucka

Zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Marcina w Żytniowie

Zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Marcina w Żytniowie

Parafia Żytniów niedawno obchodziła 700 lat swojego istnienia. W historycznej Ziemi Wieluńskiej, najstarszą udokumentowaną historię (pierwsza połowa XII w.) ma kościół w Rudzie, matka kościołów tej ziemi. Z dokumentów zachowanych w Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej wynika zaś, iż erygowanie parafii w Żytniowie miało miejsce w roku 1312, co nie wyklucza oczywiście istnienia wsi i zbudowania kościoła już w wieku XIII. Fundatorem kościoła w Żytniowie był comes Marcin z Kurzeszyna. Nazwa Żytniów (Zythnowo) po raz pierwszy pojawiła się w dziele Jana Łaskiego „Liber Beneficiorum” (napisanym w latach 1511-1523); fakt erygowania żytniowskiej parafii udokumentował na pergaminie arcybiskup Jakub Uchański (25 czerwca 1573 r.), przywołany w swoim dziele przez kardynała Michała Radziejowskiego (17 lipca 1691 r.).

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

2024-06-19 14:30

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Od 10 sierpnia 2024 r. 9 parafii diecezji rzeszowskiej będzie mieć nowych administratorów. Dwa tygodnie później ok. 40 księży wikariuszy rozpocznie pracę duszpasterską w nowych parafiach. 19 czerwca 2024 r. księża dziekani bądź ich reprezentanci odebrali nominacje dla księży ze swoich dekanatów.

Nominacje bp. Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej, przekazali: ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie i ks. Paweł Synoś, wikariusz biskupi ds. duchowieństwa diecezjalnego. Były to głównie nominacje na proboszczów, nominacje na pierwsze parafie dla neoprezbiterów oraz zmiany wikariuszy pomiędzy parafiami. Nowi księża proboszczowie obejmą placówki 10 sierpnia, a nowi księża wikariusze – 24 sierpnia 2024 r.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał

2024-06-21 07:10

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Mat.prasowy

Czy wiesz, że pszczoły potrafią precyzyjnie wskazać drogę do nektaru tańcem, a gołębie zawsze odnajdują drogę do domu, nawet po podróży na tysiące kilometrów? W tym odcinku odkryjemy niezwykłe historie z natury, które pokazują, jak Bóg jest obecny w każdym aspekcie stworzenia. Zastanowimy się nad tym, jak przyroda świadczy o Jego mądrości i miłości.

Dlaczego warto posłuchać?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję