Reklama

W poszukiwaniu Pana Boga

Niedziela Ogólnopolska 25/2014, str. 24

[ TEMATY ]

instytut

B.M. Sztajner/Niedziela

Siedziba Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie

Siedziba Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie

Instytut Teologiczny w Częstochowie został zainicjowany w okresie posoborowym (1966 r.) przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę, celem recepcji nauczania Soboru Watykańskiego II w częstochowskim Kościele partykularnym, zwłaszcza przez wiernych – zarówno świeckich, jak i konsekrowanych. Wychodził on także naprzeciw potrzebie pogłębionej formacji doktrynalno-pastoralnej kapłanów, proponując im możliwość permanentnej formacji oraz uzyskania stopnia naukowego licencjata z teologii.

Wraz z kanonicznym erygowaniem Instytutu w dniu 3 maja 1981 r. przez bp. Stefana Barełę, a następnie afiliowaniem go przez Kongregację Edukacji Katolickiej do Wydziału Teologicznego w Krakowie rozpoczął się nowy etap rozwoju częstochowskiego Instytutu Teologicznego, trwający 27 lat i obejmujący posługę bp. Stefana Bareły oraz abp. Stanisława Nowaka. Rektorami Instytutu w tym czasie byli: ks. prof. dr hab. Stanisław Grzybek (1981-90), ks. prof. dr hab. Stanisław Włodarczyk (1990 – 2007) oraz ks. dr hab. Marian Duda (2007-12).

Promocja formacji

Reklama

Kolejnym krokiem milowym dla Instytutu było wejście w życie Instrukcji Kongregacji Edukacji Katolickiej z 28 czerwca 2008 r., dotyczącej reformy Wyższych Instytutów Nauk Religijnych. Ks. prał. dr hab. Marian Duda podjął się reformy Instytutu Teologicznego według wskazań watykańskiej Kongregacji. Dzięki podjętej reformie Instytut został kanonicznie erygowany Dekretem Kongregacji Edukacji Katolickiej z 3 maja 2012 r. jako Wyższy Instytut Teologiczny im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości. Instytut jest związany umową naukową o współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który jest odpowiedzialny za jego poziom akademicki. Pierwszym dyrektorem Wyższego Instytutu Teologicznego został ks. prał. dr hab. Marian Duda w 2012 r.

Wyższy Instytut Teologiczny podejmuje dzieło formacji wiernych – zarówno świeckich, jak i konsekrowanych – aby nie tylko ubogacali swoje życie chrześcijańskie, ale byli również zdolni uzasadnić swoją wiarę (por. 1 P 3, 15), a także, by podejmowali właściwe im apostolstwo, przede wszystkim zaś uczestniczyli w dziele ewangelizacji, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania w dziedziny nauki, kultury i pracy ludzkiej, a także aktywnego udziału w życiu Kościoła i w ożywianiu społeczeństwa duchem chrześcijańskim. Studenci mogą uzyskać uprawnienia pedagogiczne do nauczania lekcji religii na wszystkich poziomach szkół: w szkole podstawowej, gimnazjum oraz w szkołach ponadgimnazjalnych. Po zakończeniu studiów są również przygotowani do prowadzenia w parafii katechezy dla dorosłych, katechezy dla dzieci i młodzieży oraz wszelkich form duszpasterskich i administracyjnych możliwych do prowadzenia w parafii przez osoby świeckie.

Studenci Instytutu dzielą się na studentów zwyczajnych, nadzwyczajnych, zewnętrznych i wolnych słuchaczy. Zwyczajnymi studentami Instytutu są te osoby, które dążą do uzyskania stopnia magistra teologii, uczęszczają na wszystkie wykłady i ćwiczenia przewidywane programem studiów Instytutu i zdają pozytywnie wymagane egzaminy.

Reklama

Nadzwyczajnymi studentami Instytutu są te osoby, które nie posiadają świadectwa dojrzałości lub nie chcą zdobyć stopnia akademickiego w Instytucie, a pragną studiować jedynie po to, aby otrzymać zaświadczenie o swoim uczestnictwie w zajęciach w Instytucie. Zewnętrznymi studentami Instytutu są te osoby, które nie zamierzają zdobyć stopnia akademickiego w Instytucie, lecz pragną jedynie uczęszczać na niektóre zajęcia i zdać egzamin, aby był on ewentualnie uznany na innej uczelni. Studentami wolnymi słuchaczami są te osoby, które nie chcą otrzymać stopnia akademickiego przyznawanego przez Instytut, lecz pragną jedynie uczęszczać na wybrane wykłady i otrzymać potwierdzenie tego uczestnictwa.

Bogata oferta

Studia magisterskie w Wyższym Instytucie Teologicznym trwają 5 lat. Zajęcia odbywają się w każdy piątek po południu i w soboty od godz. 9.00 do 17.00. Wśród wykładanych przedmiotów przeważają przedmioty teologiczne: Nowy Testament, Stary Testament, teologia dogmatyczna, teologia moralna, teologia duchowości, teologia fundamentalna, teologia pastoralna, teologia biblijna, patrologia, prawo kanoniczne, liturgika, katechetyka, ekumenizm. Wykładane są również przedmioty filozoficzne, takie jak: historia filozofii, filozofia religii, etyka filozoficzna, metafizyka; a także historia Kościoła, pedagogika, psychologia i elementy bioetyki. Prowadzone są różnego rodzaju wstępy: wstęp do teologii, wstęp do Pisma Świętego i proseminarium. Ponadto prowadzone są ćwiczenia katechetyczne, zajęcia pastoralne, przybliżane jest archiwum kościelne. Prowadzone są lektoraty językowe: język łaciński dla wszystkich i fakultatywnie język angielski lub język niemiecki. Od roku trzeciego studenci uczestniczą w seminariach naukowych, przygotowując swoje prace magisterskie.

Absolwenci studiów teologicznych magisterskich mogą kontynuować studia w Sekcji licencjackiej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jest to pierwszy dwuletni cykl studiów doktoranckich. Zgodnie z zaleceniami Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, wykłady i seminaria naukowe w Sekcji są prowadzone w każdą środę przez cztery semestry. Wykłady i seminaria naukowe prowadzą profesorowie Wyższego Instytutu Teologicznego.

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego będzie nosił imię swojego założyciela

[ TEMATY ]

instytut

statystyki

Artur Stelmasiak

Prof. Witold Zdaniewicz (1928-2017)

Prof. Witold Zdaniewicz (1928-2017)

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC w dniu 25 września uzyskał imię ks. prof. Witolda Zdaniewicza. Uroczystego aktu nadania imienia dokonał dyrektor ISKK ks. Wojciech Sadłoń w obecności prowincjała pallotynów ks. Zenona Hanasa oraz uczestników konferencji naukowej poświęconej dorobkowi naukowemu ks. prof. Witolda Zdaniewicza oraz lubelsko-warszawskiej szkoły socjologii.

W trakcie konferencji wielokrotnie podkreślano, że ks. Witold Zdaniewicz zasługuje na miano jednego z najbardziej znaczących europejskich socjologów religii. Znani polscy socjologowie nakreślili zasadnicze rysy socjologii ks. Zdaniewicza.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję