Reklama

Zielonka znowu stała się misyjną stolicą Polski

Niedziela Ogólnopolska 25/2014, str. 34

GRZEGORZ KACZMARCZUK

W niedzielę 1 czerwca br. w podwarszawskiej Zielonce odbył się XII Festiwal Misyjny „Bóg mnie kocha” z udziałem kilkudziesięciu misjonarzy z całego świata oraz kilkuset młodych członków Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci. Spotkanie zorganizowała działająca na terenie Zielonki Fundacja Polska Raoula Follereau we współpracy z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji, Uniwersytetem Otwartym UKSW, Burmistrzem Miasta Zielonka oraz harcerzami z 58. Szczepu ZHR.

Doroczne wielkie święto misjonarzy i ich dobroczyńców rozpoczęła uroczysta Msza św., koncelebrowana w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce pod przewodnictwem krajowego sekretarza Komisji Episkopatu Polski ds. Misji o. dr. Kazimierza Szymczychy, werbisty.

Reklama

Witając licznie zgromadzonych w świątyni uczestników uroczystości, ks. prob. Mieczysław Stefaniuk (Proboszcz Roku 2013) przeczytał specjalne posłanie, jakie do uczestników festiwalu skierował abp Henryk Hoser. Podczas homilii o. Kazimierz Szymczycha nawiązał do obchodzonego tego dnia święta Wniebowstąpienia Pańskiego, które nieprzypadkowo w tym roku zbiegło się w czasie z Międzynarodowym Dniem Dziecka.

Transmitowaną na cały świat przez TV Polonia Mszę św. uświetniły m.in. śpiewy artystów filharmonii w Łucku (Ukraina) oraz miejscowa młodzieżowa schola parafialna.

Po południu na placu Jana Pawła II odbył się wielki koncert, podczas którego wystąpiły zespoły: „Siewcy Lednicy”, „Barwy Kresowe” oraz „Future Folk” przybyły do Zielonki prosto z Sopotu, gdzie na Festiwalu TOPtrendy 2014 otrzymał prestiżową Nagrodę Publiczności.

Reklama

Podczas oficjalnej części koncertu marszałek Bractwa Kurkowego Gniewomir Rokosz-Kuczyński przeczytał list, jaki do uczestników XII Festiwalu Misyjnego w Zielonce skierowała mieszkająca w Londynie pani prezydentowa Karolina Kaczorowska.

Każdego roku na Festiwalu Misyjnym wręczana jest Nagroda im. Małej Ani z Zielonki, przyznawana za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu najcenniejszych wartości kultury chrześcijańskiej wśród dzieci i młodzieży. W tym roku laureatem tej nagrody został zespół „Familijnej Jedynki” Polskiego Radia. W imieniu zespołu z rąk mamy Ani, księdza proboszcza i burmistrza Zielonki nagrodę odebrał dyrektor Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia ks. Krzysztof Ołdakowski SJ.

Przez cały dzień na placu Jana Pawła II czynne były liczne stoiska misyjne oraz prowadzona przez harcerzy z 58. Szczepu ZHR kawiarnia „Pod Żyrafą” ze słynną zupą z krokodyla. Misjonarze, a także dzieci i młodzież ze szkół w Zielonce przygotowali ciekawe gry i zabawy, były ciasta od rodziców Miejskiego Gimnazjum im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, kącik malowania twarzy, trampolina, zawody sztuki łuczniczej i wiele innych atrakcji. Na stoiskach misyjnych można było nabyć ciekawe książki oraz oryginalne pamiątki z dalekich krajów misyjnych. W realizację tegorocznego festiwalu czynnie włączyli się uczniowie miejscowych szkół.

Organizatorzy XII Festiwalu Misyjnego „Bóg mnie kocha” składają serdeczne podziękowania dobroczyńcom festiwalu, wśród których są rodziny: państwa Pietrzaków (hotel i restauracja „U Pietrzaków”), państwa Jurzyków (Zakład Mięsny „Wisapis”), państwa Kobusów (piekarnia Kobus), państwa Kryńskich (Top Classic). Dziękują staroście powiatu wołomińskiego, władzom miasta Zielonka, instytucjom miejskim, kołom misyjnym działającym na terenie szkół podstawowych, Gimnazjum im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Zespołu Szkół im. Prezydenta Mościckiego, a także parafii Matki Bożej Częstochowskiej za włączenie się w organizację tego ważnego wydarzenia.

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję