Reklama

Niedziela Częstochowska

Jan Paweł II – nasza chluba, nadzieja i siła

Niedziela częstochowska 25/2014, str. 7

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Ks. Wojciech Miszewski

Człowiek jedyny i wyjątkowy, święty rodziny, miłości, zgody i pojednania. Jan Paweł II – nasza chluba, nadzieja i siła. W sercu każdego z nas, każdego z Polaków, ma miejsce szczególne...

Zwracamy się do Niego w modlitwie, by upraszał łaski u Boga, jest stale w naszych myślach, a jego wizerunek, np. w postaci obrazka, daje nam poczucie bezpieczeństwa. Czerpiemy z jego postawy, rozważań i uczymy się, jaką drogą podążać na drugi brzeg, by nie zagubić człowieczeństwa i miłości wobec Boga, drugiego człowieka i Ojczyzny. Czcimy jego postać – tak skromną i tak wielką jednocześnie. Różne są tego przejawy. W związku z kanonizacją Jana Pawła II, gdzie kto mógł i jak mógł, starał się dołożyć swoją małą cegiełkę dla radości sumienia, w związku ze wzruszeniem, żeby uszanować i uczcić nowego świętego. W tym celu były liczne modlitwy w świątyniach, w domach, wyjazdy do Rzymu i innych miejsc świętych, wielkie gale i mniejsze spotkania. Nawet w niedużych parafiach, w kościołach i kaplicach płynęły słowa wspomnień i rozmyślań o polskim papieżu Janie Pawle II, słowa wdzięczności wierszem, prozą i pieśnią.

Reklama

Przykładów jest zapewne wiele. Wspomnę choćby o parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Brudzowicach, której mieszkańcy zebrali się w wigilię kanonizacji pod pomnikiem Jana Pawła II tuż za świątynią, by wspólnie, u stóp przyszłego świętego, modlić się i uczestniczyć w programie ku czci Jana Pawła II. Modlitwę poprowadził proboszcz ks. Stanisław Gibała, w programie wystąpili parafianie. Było wiele chwil wzruszeń, cokół pomnika otoczony kwiatami i zniczami pamięci, wiersze, wspomnienia, pieśni i na koniec „Barka” śpiewana przez wszystkich, którą echo niosło ponad pola i łąki wokół położone...

W dniu kanonizacji, podobna uroczystość odbyła się w sanktuarium św. Antoniego w Koziegłówkach. Ksiądz proboszcz Kazimierz Świerdza na zakończenie Mszy św. zaprosił wszystkich obecnych na zapowiadane wcześniej Misterium pt. „Świętemu Janowi Pawłowi II”. W tym programie także zaprezentowano wydarzenia z życia naszego Papieża, recytowano utwory literackie specjalnie napisane na tę okoliczność, a z góry, jak z nieba – dźwięki muzyki organowej (p. Mariusza Torbusa) spływały na słuchaczy jak balsam, wielbiąc w pieśniach o Janie Pawle II jego imię.

W tym samym dniu w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Markowicach, w tejże samej parafii, po nabożeństwie odpustowym, słowa o świętym już Janie Pawle II zatrzymały wszystkich na dłużej w świątyni. I tutaj, tym razem młodzież oddała hołd wielkiemu Polakowi i nowemu świętemu. Z serca głoszone liryki, pieśni, informacje wspomnieniowe pozwoliły na chwilę zatrzymać się nad Wielkim Janem Pawłem II. Panowała cisza, skupienie, atmosfera rozmodlenia, czasem tylko ktoś łezkę z oczu ocierał, dając upust spontaniczności...

Reklama

Wszystkie teksty w tym autorskim programie (proza, poezja i pieśni) były specjalnie tworzone na tę ważną okoliczność przez autorów związanych z tymi parafiami (Maria Kaim, Roman Wilczak, Dariusz Nowak, Jolanta Nowak-Wojdas), to była potrzeba chwili. Zebrano je w broszurce pt. „Świętemu Janowi Pawłowi z wdzięcznością i nadzieją” na pamiątkę tych ważnych dni.

Cokolwiek byśmy uczynili z wdzięczności do św. Jana Pawła II – mało jest. Ale każda taka cegiełka buduje szacunek do jego postaci i uczy nas wiary, miłości i nadziei! Więc czyńmy to nadal, na miarę naszych możliwości, na miarę czasów i potrzeby serc.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Pilnujcie mi tych szlaków" – hasztag promujący wakacje w Polsce

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archidiecezja Warszawska

Z uwagi na pandemię tegoroczne wakacje prawdopodobnie spędzimy w kraju, chcemy zachwycić się Polską tak, jak to czynił Karol Wojtyła – mówią organizatorzy akcji "Pilnujcie mi tych szlaków". Zachęcają, aby zdjęcia z wakacji opatrywać takim hasztagiem.

W informacji zamieszczonej na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej organizatorzy akcji wyjaśniają, że na pomysł wpadli studenci krakowskich duszpasterstw akademickich. Zapraszają, aby w trakcie tegorocznych wakacji, które większość Polaków spędzi w kraju, publikować w mediach społecznościowych zdjęcia z wycieczek górskich, spływów kajakowych, spacerów, wyjazdów na narty, wycieczek rowerowych i wszelkich form wypoczynku, opatrując je hasztagiem #pilnujciemitychszlaków.

CZYTAJ DALEJ

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję