Reklama

Niedziela Podlaska

W hołdzie ks. Stanisławowi Brzósce

W piątkowe popołudnie 23 maja do Sokołowa Podlaskiego dobiegła II Sztafeta Niepodległości. Odbyła się ona w dniu, w którym przed 149 laty ks. Brzóska został stracony przez Rosjan na sokołowskim rynku. Uczestnicy biegu pokonali trasę 65 km od Łukowa przez Siedlce. Inicjatorami sztafety byli: Zespół Szkół w Krynce, Wileński Hufiec Maryi im. Pani Ostrobramskiej, 15. Drużyna Harcerska „Powstańcze Orły” (ZHP), Drużyna „Młody Las” (ZHR). Patronat nad imprezą objęli: burmistrz Sokołowa Podlaskiego, burmistrz Łukowa, wójt Gminy Łuków, Nadleśnictwo Sokołów Podlaski i Nadleśnictwo Łuków.

Reklama

Przy pomniku ks. Brzóski komandor II Sztafety Niepodległości Wojciech Sobolewski złożył meldunek o jej ukończeniu. Podziękował uczestnikom, w tym motocyklistom z Rajdu Katyńskiego: ks. Piotrowi Wasiliewowi, Jakubowi Chruścielowi i Waldemarowi Krupie oraz organizatorom i wszystkim wspierającym. Zebranych powitał i złożył gratulacje burmistrz Bogusław Karakula, przypominając wydarzenia sprzed 149 lat, a także pośmiertne nadanie ks. Brzósce Orderu Orła Białego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2008 r. Opiekun duchowy sztafety ks. Wasiliew przypomniał, że prawdziwy patriota to ten, który nie ze wszystkiego w swojej ojczyźnie jest zadowolony. To człowiek, który stara się o to, by było w niej lepiej. Zachęcał uczestników sztafety do realizacji w swoim życiu podjęcia takiego trudu. Nie zabrakło modlitwy w intencji poległych, odśpiewano też hymn państwowy.

Uroczystość przy pomniku zakończyła się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przez delegacje. Kwiaty złożono też pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej i tablicą upamiętniającą ofiary Urzędu Bezpieczeństwa. Uczestnicy sztafety oraz świętująca dzień patrona społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 modlili się w Mszy św. w konkatedrze w intencji bohaterów powstania styczniowego. Następnie, po odwiedzeniu alei Dębów Katyńskich udali się do szkoły, gdzie wysłuchali kilku pieśni z czasów powstania styczniowego i obejrzeli pantomimę, której bohaterami byli ks. Brzóska, powstańcy i lud podlaski. Pantomimę zaprezentowali uczniowie szkoły przygotowani przez Hannę Grochowską.

Na zakończenie patriotycznego przedsięwzięcia organizatorzy sztafety wręczyli swoim przyjaciołom jako podziękowanie pamiątkowe medale i upominki.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Walczyli o niepodległość Polski

Niedziela rzeszowska 46/2020, str. IV

[ TEMATY ]

emigracja

niepodległość

NAC

Armia polska we Francji: objęcie dowództwa przez gen. józefa Hallera – generał składa przysięgę jako naczelny wódz

Armia polska we Francji: objęcie dowództwa przez gen. józefa Hallera – 
generał składa przysięgę jako naczelny wódz

Wyjeżdżali za chlebem, uciekali przed represjami lub poborem do armii zaborcy. W nowym miejscu budowali kościoły i zakładali organizacje polonijne. Zawsze tęsknili za pozostawioną w Polsce rodziną, którą wspomagali paczkami czy zarobionymi dolarami.

Bardzo ważną rolę w wychowaniu młodzieży na emigracji odegrał Związek Sokołów Polskich w Ameryce. Tam młodzież odbierała wychowanie kulturalne i patriotyczne. W 1912 r. prezesem Sokoła został Teofil Starzyński, który zwrócił uwagę na przygotowanie wojskowe młodzieży. W Europie toczyła się wojna, a Polacy mieli nadzieję na odzyskanie niepodległości.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję