Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Festiwal Miedwiański po raz piąty

Niedziela szczecińsko-kamieńska 25/2014, str. 7

[ TEMATY ]

festiwal

piosenka

Archiwum parafii Chrystusa Króla w Stargardzie Szczecińskim

Tegoroczny Miedwiański Festiwal Piosenki Religijnej zgromadził rzesze widzów. Pogoda dopisała, wykonawcy również. Było głośno, tanecznie i bardzo radośnie, a nad całością imprezy patronował nie kto inny, jak sam św. Jan Paweł II. Jego słowa: „Jesteście wezwani do świadczenia o wierze i nadziei” stały się mottem tegorocznego festiwalu.

Organizatorami festiwalu byli już tradycyjnie: wójt gminy Kobylanka Andrzej Kaszubski, dyrektor MDK Elżbieta Szumska oraz prowadzona przez księży chrystusowców parafia pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie reprezentowana przez ks. proboszcza Tadeusza Kłapkowskiego TChr.

Reklama

Rozpoczęło się punktualnie o godz. 16. Gościnnie aktu otwarcia dokonał proboszcz parafii w Grzędzicach ks. Mirosław Oliwiak. A potem się zaczęło. Najpierw od słów Ojca Świętego Jana Pawła II, które zawsze są aktualne.

– Chodziło o to, by w roku kanonizacji słyszeć głos świętego wszędzie – powiedział ks. Włodzimierz Maruszewski TChr, organizator i prowadzący festiwal. – No i chyba się udało!

Jak pierwsza wystąpiła Orkiestra Dęta im. br. E. Sobisia TChr pod dyrygenturą Marka Jastrzębskiego. Było niezwykle efektownie. I głośno. Mikrofony nie były potrzebne.

Reklama

Różnorodność muzyki i wykonawców była olbrzymia. Nie zabrakło zespołów dziecięcych: „Joshua Tree” z Reptowa, „Błękitne Anioły” z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie pod opieką ks. Krzysztofa Wąchały TChr – twórcy i wieloletniego organizatora festiwalu, który tym razem wystąpił w odmiennej roli – oraz „Boże Światełka” – zespół dziecięcy z parafii Chrystusa Króla w Stargardzie, którym opiekuje się ks. Włodzimierz Maruszewski TChr – chyba najliczniejsze zespół dziecięcy na Pomorzu.

Na scenie zaprezentowali się także gimnazjaliści: zespół „Z Maryją przez świat” z Pęzina, w którym śpiewa także festiwalowa solistka Ola Widerowska; z tej samej miejscowości pochodzi kolejna wykonawczyni – Agata Smoliga. Kapelusze od tego dnia będą się wszystkim kojarzyć z zespołem ze stargardzkiego kościoła św. Jana „Angeli Vox”, który istnieje od roku, prowadzony przez ks. Łukasza Klimka TChr. Na koniec, choć występował prawie na początku – zespół „Ianua Coeli” – pochodzący z parafii Chrystusa Króla, występujący na miedwiańskiej scenie już po raz piąty.

Pełną profesjonalność usłyszeli widzowie podczas występu Scholi Archikatedralnej, która na co dzień uczestniczy w oprawie liturgii Mszy św. sprawowanych przez Księdza Arcybiskupa. I na koniec ci, którzy przykuli uwagę wszystkich: wolontariat „Szansa” ze swoimi podopiecznymi – ludzie, którzy pomagając innym, otwierają im drogę do normalnego życia.

Gwiazdą wieczoru była wokalistka Alicja Pala-Owczarek, która zachwyciła wykonaniem utwór z repertuaru TGD, Anny Marii Jopek i Piotra Rubika.

– Oczywiście, na koniec musiała się pojawić ukochana piosenka Ojca Świętego – „Barka” – podsumowuje ks. Tadeusz Kłapkowski TChr. I popłynęła pieśń wykonana przez Igę i Amelkę z „Bożych Światełek”, Adę z „Ianua Coeli”, Alicję Palę-Owczarek i ks. Krzysztofa Wąchałę TChr: „Dziś wypłyniemy już razem… by łowić serca na morzach dusz ludzkich”. I tak złowione przez Miedwiański Festiwal Piosenki Religijnej czekają na następny. Już za rok.

A że jeszcze przy okazji był Dzień Dziecka, to nie zapomniano o najmłodszych. Każdy, kto czuł się dzieckiem, mógł się poczęstować cukierkami przygotowanymi przez księdza proboszcza.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostra Cristina najlepsza we włoskim "The Voice of Italy"

Zobacz zwycięski wytęp s. Cristiny we włoskim wydaniu programu "The voice of Italy"

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję