Reklama

Szwajcarzy podążają śladami Karola Wojtyły

Papiescy gwardziści pielgrzymują do Polski

Niedziela Ogólnopolska 26/2014, str. 2

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH

Mijają wieki, mijają epoki, a oni są ciągle przy Biskupie Rzymu. Od 22 stycznia 1506 r., kiedy to pierwsza grupa 150 szwajcarskich najemników, dowodzona przez Kaspara von Silenena, wkroczyła do Rzymu na polecenie papieża Juliusza II, gwardziści ze Szwajcarii ciągle służą papieżom. Uważa się ich za najstarszą – chociaż najmniejszą – armię świata.

W dawnych wiekach ochrona papieży nie była zadaniem łatwym, wprost przeciwnie. 6 maja 1527 r. żołdacy Karola V, oddziały niemieckich lancknechtów i wrodzy papieżowi, uzbrojeni Włosi przypuścili szturm na Watykan, w którym stacjonował 189-osobowy oddział Gwardii Szwajcarskiej. Gwardziści broniący dostępu do Bazyliki św. Piotra i Pałacu Apostolskiego starli się z atakującymi na placu na południe od bazyliki. Pomimo swojej heroicznej postawy nie mogli odeprzeć nieporównywalnie większych sił przeciwnika – zginęło ich wówczas 147 wraz z komendantem Gasparem Roistem. Ocalało jedynie 42 gwardzistów, którzy eskortowali papieża Klemensa VII do Zamku św. Anioła. Dzień tragedii, w którym gwardziści szwajcarscy dali świadectwo swej bezgranicznej wierności papieżowi, stał się dniem historycznym. Z tego też powodu zaprzysiężenie rekrutów ma miejsce co roku 6 maja – do dziś młodzi Szwajcarzy przysięgają, że są gotowi oddać swe życie w obronie papieża.

Co sprawia, że młody człowiek z zamożnego kraju, jakim jest Szwajcaria, decyduje się dzisiaj na służbę papieżowi? Gdy spytałem kiedyś o to ks. Alaina de Raemy, dawnego kapelana gwardzistów (obecnie jest biskupem pomocniczym Lozanny, Genewy i Fryburga), odpowiedział mi, że motywy są różnorodne: młodzi przyjeżdżają do Watykanu, aby odbyć służbę wojskową, ponieważ słyszeli dużo o Gwardii Szwajcarskiej od krewnych lub przyjaciół, bo zafascynował ich przykład jakiegoś dawnego gwardzisty lub też chcą robić coś wyjątkowego, co jest przywilejem jedynie wybranych Szwajcarów. Są też i tacy, którym bardzo się podoba służba wojskowa i pragną ją kontynuować w Watykanie. W przypadku połowy z nich zasadniczym motywem podjęcia służby w Watykanie jest wiara. Fakt motywacji religijnych w służbie papieżowi sprawia, że dużą wagę przykłada się do działalności duszpasterskiej wśród gwardzistów. Jako inicjatywy na tym polu należy wymienić rekolekcje, które są przewidziane regulaminem gwardii, pielgrzymki – jak te historyczne do „siedmiu kościołów” Rzymu, wycieczki w celu poznania Watykanu, Rzymu i okolic (mają one przede wszystkim wymiar religijny); rekruci zawsze idą do wykopalisk pod Bazyliką św. Piotra, gdzie znajduje się grób Apostoła.

Na początku lipca, z okazji kanonizacji Jana Pawła II, grupa gwardzistów odbędzie pielgrzymkę do Polski śladami Karola Wojtyły. Będzie to pierwsza w historii podróż gwardii papieskiej do Polski. Szwajcarzy odwiedzą Częstochowę, Kraków, Wadowice, Wieliczkę i Oświęcim. 4 lipca o godz. 14.30 będą uczestniczyć we Mszy św. przed Obliczem Matki Bożej w Sanktuarium Jasnogórskim pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Następnego dnia będą się modlić w kaplicy Kopalni Soli w Wieliczce. Młodym żołnierzom będą towarzyszyć ks. prał. Markus Heinz z watykańskiego Sekretariatu Stanu, kapelan „ad interim” Gwardii Szwajcarskiej, oraz Magdalena Wolińska-Riedi, Polka, żona sierżanta gwardii Marcela Riedi, która wraz z sierżantem Heinzem Eggli przygotowała program pielgrzymki.

2014-06-24 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Właściciel sklepu w Betlejem: dzięki zamówieniom z Polski od Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie pomogliśmy wielu rodzinom Ziemi Świętej

2022-11-30 09:25

[ TEMATY ]

Betlejem

PKWP

W pandemii przez dwa lata nie mieliśmy żadnej pracy i nagle otrzymaliśmy duże zamówienie z Polski od Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie; dzięki niemu mogliśmy pomóc blisko trzydziestu palestyńskim rodzinom z Betlejem – mówi PAP Roni Tabash właściciel sklepu w Betlejem.

Każdy Polak przechadzający się uliczkami Betlejem zwróci uwagę na sklep Roniego Tabasha. Nie tylko dzięki zdjęciu pary prezydenckiej – Andrzeja i Agaty Dudy - kupujących tutaj pamiątki z Ziemi Świętej, ale także dzięki plakatom zachęcającym do wejścia do środka. „Taniej niż w Biedronce tylko w Betlejem” lub „Roni kocha Polskę i Polaków” - głoszą hasła z witryny sklepowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję