Reklama

50-letnie kapłaństwo źródło wciąż niewysychające

Archidiecezja białostocka w dniach 14-15 czerwca 2014 r. obchodziła jubileusz 50-lecia kapłaństwa i 35-lecia sakry biskupiej abp. Edwarda Ozorowskiego, metropolity białostockiego

Niedziela Ogólnopolska 26/2014, str. 15

TERESA MARGAŃSKA

Świętowanie daru powołania kapłańskiego i rocznicy posługiwania pasterskiego abp. Edwarda Ozorowskiego rozpoczęło się 14 czerwca w Sali Koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Odbyła się tam uroczysta sesja Rady Miasta Białegostoku, podczas której abp Edward Ozorowski, na wniosek prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Białegostoku. Przewodniczący Rady Miasta Włodzimierz Kusak wyjaśnił, że tytuł jest nadawany za działalność i osiągnięcia przynoszące splendor miastu, a jego mieszkańcom poczucie uzasadnionej dumy. Jest to wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania. Prezydent miasta, przyznając ten tytuł, mówił, że metropolita „zawsze odznaczał się wielkim zaangażowaniem w rozwój demokracji i Białegostoku oraz wyróżnia się dbałością o sprawy Kościoła, sprawy społeczne i rodziny, zaangażowany jest również w wychowanie młodzieży. Jest także osobą aktywną na polu nauki, a więc jest dobrym kandydatem na Honorowego Obywatela Miasta”. – W języku potocznym „honorowy” znaczy niepokorny, dlatego już dziś proszę moich diecezjan o wybaczenie – mówił z uśmiechem Jubilat.

Goście obecni na tej uroczystości wysłuchali prapremierowego wykonania oratorium pt. „Oto wierny sługa mój”, napisanego z okazji 100. rocznicy święceń kapłańskich bł. ks. Michała Sopoćki, która przypadała 15 czerwca 2014 r. Oratorium jest dziełem trzech twórców: libretto napisał ks. Tadeusz Golecki, muzykę skomponowali krakowscy kompozytorzy Hubert Kowalski i Piotr Pałka. Na jego treść składają się przemyślenia i zapiski ks. Sopoćki oraz pieśni powstałe na podstawie jego „Dziennika”. Oratorium przybliża niektóre fakty z życia Błogosławionego, a przede wszystkim jego drogę duchową i odkrywanie prawdy o Miłosierdziu Bożym, która stała się centrum jego życia i posługi kapłańskiej. Muzyka oratorium została rozpisana na narratora, czworo solistów, chór mieszany i orkiestrę. Wykonawcami są soliści Opery i Filharmonii Podlaskiej. Chór i orkiestrę stanowią uczestnicy Warsztatów Liturgiczno-Muzycznych Archidiecezji Białostockiej, a wśród nich alumni Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, siostry Jezusa Miłosiernego i misjonarki Świętej Rodziny oraz zaprzyjaźnieni muzycy.

Centralne obchody jubileuszy abp. Edwarda Ozorowskiego odbyły się 15 czerwca w katedrze białostockiej, gdzie odprawiona została Eucharystia pod przewodnictwem Jubilata. Na uroczystości przybyło 17 biskupów z Polski i z zagranicy wraz z nuncjuszem apostolskim abp. Celestino Migliore. Doceniając pasterskie zaangażowanie Jubilata, papież Franciszek przysłał specjalny list gratulacyjny, który odczytał nuncjusz. Homilię wygłosił metropolita przemyski abp Józef Michalik. Mówił m.in. że „kapłan i kapłaństwo są wielką miłością Jezusa, przelewaną na wszystkich wierzących. Kapłaństwo stanowi kontynuację zbawczej misji, zbawczej miłości Chrystusa”. Abp Michalik przypomniał kapłańską drogę Jubilata, podkreślając jego zaangażowanie na polu naukowym, zwłaszcza w odniesieniu do cudu eucharystycznego, który w czasie jego posługi miał miejsce w Sokółce. Zwrócił także uwagę, że dzięki zaangażowaniu abp. Ozorowskiego Białystok jest promotorem kultu Matki Bożej Miłosierdzia i Jezusa Miłosiernego, który przybliżał wiernym związany ze stolicą Podlasia bł. ks. Michał Sopoćko.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii życzenia Księdzu Arcybiskupowi złożyła delegacja archidiecezji. W imieniu metropolii przemówił biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz. Wystąpili również przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych. Ze strony duchowieństwa i wiernych Kościoła prawosławnego życzenia Jubilatowi przekazał abp Jakub. Odczytany został również list gratulacyjny od prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Na koniec abp Edward Ozorowski, wspominając dzień swoich święceń, mówił: – To, co się wówczas wydarzyło, napełniło moje serce radością i nadal jest dla mnie źródłem niewysychającym. Zaznaczył, że jego jubileuszowe obchody są jednocześnie dziękczynieniem archidiecezji białostockiej za kanonizację Jana Pawła II. Przypomniał, że „ten, którego dziś czcimy jako świętego, wielokrotnie gościł w Białymstoku jako biskup, kardynał, a przed 23 laty jako papież”. Wyraził wdzięczność arcybiskupowi prawosławnemu Jakubowi za wspólną modlitwę podczas licznych spotkań i poprosił zgromadzonych o modlitwę w jego intencji, aby mógł „dobiec do mety” i sprostać powierzonym mu zadaniom. Sam również zapewnił o swojej modlitewnej pamięci o wszystkich diecezjanach.

2014-06-24 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komenda Stołeczna Policji opublikowała film z piątkowych zajść na Krakowskim Przedmieściu

2020-08-10 09:11

[ TEMATY ]

policja

PAP/Radek Pietruszka

Komenda Stołeczna Policji opublikowała w poniedziałek na swojej stronie internetowej film z piątkowych zajść na Krakowskim Przedmieściu, gdzie odbył się protest w związku z aresztem dla aktywisty Michała Sz. - przedstawiającego się jako Małgorzata Sz. "Margot". Jak poinformowała KSP film opublikowano w związku z "nieuczciwym posądzaniem policjantów o nadgorliwość oraz licznymi wypowiedziami ekspertów, że działania policji były niepotrzebne".

"Wobec nieuczciwego posądzania policjantów Komendy Stołecznej Policji o nadgorliwość oraz liczne wypowiedzi ekspertów, że działania Policji były niepotrzebne, bo protestujący nie byli agresywni i zachowywali się spokojnie, przedstawiamy film, którego celem jest zobrazowanie działań z perspektywy +oczu+ policjantów" - napisano na stronie internetowej Komendy Stołecznej Policji.

Dodano, że celem filmu nie jest obraza kogokolwiek, a jedynie prezentacja przyczyn działań funkcjonariuszy. "Jako stołeczni policjanci jesteśmy bardzo tolerancyjni, jednak jest od tego jeden wyjątek. Nigdy nie będziemy tolerować łamania prawa. Dlatego decydujemy się na upublicznienie nagrań" - wyjaśniła KSP.

Na opublikowanym przez KSP nagraniu widać m.in. osoby siedzące na nieoznakowanym policyjnym radiowozie i blokujące przejazd funkcjonariuszom. Widoczni są też demonstrujący, którzy wobec funkcjonariuszy używają wulgarnych słów i gestów.

W związku z aresztem dla aktywisty, w piątek przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest. Protestujący przeszli na Krakowskie Przedmieście, gdzie doszło do starć z policją - zaatakowany został m.in. radiowóz. Policja zatrzymała łącznie 48 osób.

ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO POLICJA.PL

Według prokuratury, Michał Sz. - przedstawiający się jako Małgorzata Sz. "Margot" - podejrzany jest o dokonanie czynu chuligańskiego polegającego na udziale w zbiegowisku, brutalnym zaatakowaniu działacza fundacji pro-life oraz niszczeniu mienia należącego do fundacji. Chodzi o zdarzenia z 27 czerwca tego roku. Taki czyn zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

W połowie lipca zgodnie z decyzją sądu wobec Sz. zastosowano policyjny dozór i poręczenie w kwocie 7 tys. zł. W piątek sąd uwzględnił zażalenie prokuratora i zastosował wobec niego dwumiesięczny areszt tymczasowy. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: bp Buzun pielgrzymuje rowerem na Jasną Górę

2020-08-11 20:55

[ TEMATY ]

pielgrzymka

bp Buzun Łukasz

facebook.com/RadioRodzinaDiecezjiKaliskiej

45 rowerzystów wyruszyło dzisiaj z Kalisza w dwóch grupach w 19. Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę, gdzie dotrą 13 sierpnia wraz z pielgrzymami 383. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 29. Diecezji Kaliskiej. Wśród pielgrzymów jest biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

W związku ze stanem epidemii w tym roku pielgrzymka jest mniej liczna.

Pomysłodawcą pielgrzymki rowerowej jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej. – Wcześniej organizowałem wyjazdy rowerowe po Polsce, a w 2000 r. pojechaliśmy do Rzymu. Potem pojawił się pomysł, aby pielgrzymować rowerami na Jasną Górę. Wtedy uzyskaliśmy aprobatę ówczesnego kierownika pielgrzymki ks. Krzysztofa Ordziniaka i tak to się zaczęło. Grupa rozrosła się i obecnie są dwie: kalisko-pleszewska i jarocińska, w których pielgrzymują rowerzyści z całej diecezji, a nawet spoza – powiedział w rozmowie z KAI Ireneusz Reder, który przewodzi grupie kalisko-pleszewskiej pod patronatem Akcji Katolickiej. Po raz drugi do grupy dołączył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

– Od dzieciństwa jeżdżę na rowerze. Bardzo to lubię. Pielgrzymowałem już kiedyś rowerem z diecezji białostockiej, z której pochodzę – mówi dla KAI biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Duchowny dodaje, że pielgrzymka to przede wszystkim czas modlitwy. – Pielgrzymując wstępujemy do kościołów i zatrzymujemy się, aby pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem. Pierwszy taki postój mamy w kościele pocysterskim w Ołoboku. Odmawiamy też Koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę brewiarzową. Dzień kończymy Apelem Jasnogórskim, a na różańcu modlimy się indywidualnie w czasie jazdy. Oczywiście, każdego dnia będziemy uczestniczyć we Mszy św. – podkreśla bp Buzun.

Koordynatorem grupy jarocińskiej jest ks. kan. Andrzej Piłat, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie. Wśród pielgrzymów jest także ks. Tomasz Kubiak, proboszcz parafii św. Barbary w Magnuszewicach.

- Modlitwa na trasie wygląda inaczej niż w pielgrzymce pieszej. Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy w kościele w Jarocinie modlitwą i błogosławieństwem i wyruszyliśmy do św. Józefa w Kaliszu, aby tutaj uczestniczyć wspólnie z drugą grupą we Mszy św. i dalej pielgrzymować na Jasną Górę. W drodze indywidualnie modlimy się i wspólnie na postojach. Nawiedzamy też cmentarz, aby pomodlić się przy grobie ks. Marka Kulawinka, który z nami też jeździł na Jasną Górę – mówi ks. kan. Andrzej Piłat.

Rowerzyści rozpoczęli pielgrzymkę od Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, której przewodniczył bp Łukasz Buzun.

W pielgrzymce rowerowej po raz siódmy uczestniczy pani Urszula. – Ta pielgrzymka będzie znamienna i na pewno zapisze się w naszej pamięci. Będziemy ją przeżywać inaczej ze względu na panującą sytuację związaną z epidemią koronawirusa. Zabieram ze sobą dużo intencji. Modlę się za wszystkie osoby, które zostają w Kaliszu, za całe miasto, a przede wszystkim za diecezję kaliską, która znalazła się w trudnej sytuacji. Będziemy to wszystko omadlać i wypraszać łaski u Matki Najświętszej – zaznaczyła rowerzystka z Kalisza.

Pani Grażyna co roku czuje potrzebę serca, aby pielgrzymować do Matki Bożej. – W tym roku jadę już ósmy raz. Jest to potrzeba serca, aby z podziękowaniami i prośbami ruszyć do naszej Matki. Moja mama jest bardzo chora i jadę prosić Matkę Bożą o zdrowie dla niej i błogosławieństwo dla całej mojej rodziny – powiedziała uczestniczka pielgrzymki z Jarocina.

Rowerzyści dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia wspólnie z pątnikami 383. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 29. Diecezji Kaliskiej. Pielgrzymów w Częstochowie powita bp Łukasz Buzun.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję