Reklama

Wiara

50. rocznica kapłaństwa o. Zachariasza Jabłońskiego OSPPE

Jasna Góra na maryjnej drodze Europy i Polski

Niedziela Ogólnopolska 26/2014, str. 26-27

[ TEMATY ]

Jasna Góra

ARCHIWUM O. ZACHARIASZA JABŁOŃSKIEGO OSPPE

Jasna Góra jest jednym z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych nie tylko w Polsce, ale w Europie i świecie. Do tej znanej i oczywistej dla nas prawdy odwołuje się najnowsza książka Wydawnictwa „Paulinianum” pt. „Jasna Góra na maryjnej drodze Europy i Polski”.

Zawiera ona zbiór wybranych artykułów jasnogórskiego paulina o. prof. Zachariasza Jabłońskiego, drukowanych w ostatnim dziesięcioleciu w wielu mniej lub bardziej specjalistycznych opracowaniach. A jest to już trzeci taki zbiór. Wcześniej ukazały się: „Pielgrzymowanie na Jasną Górę w czasie i w przestrzeni” (2000 r.) i „Jasna Góra bliska i daleka” (2004 r.). Wybór tekstów zamieszczonych w najnowszej książce – „Jasna Góra na maryjnej drodze Europy i Polski” – jest głęboko przemyślany – odzwierciedlają one całokształt zainteresowań badawczych Autora, szczególnie tych związanych z jasnogórskim sanktuarium.

Rozdział pierwszy: „Jasna Góra w Kościele” przedstawia kult maryjny z perspektywy teologicznej i pastoralnej. Dowiadujemy się, jakie przesłania teologiczne i duchowe niesie ze sobą Ikona Jasnogórska, a także jak przebiegały starania o właściwą liturgiczną oprawę kultu i jaką rolę ma w nim modlitwa różańcowa. Śledzimy skomplikowaną ewolucję ideową ślubów jasnogórskich – od ślubów królewskich Jana Kazimierza w 1656 r. po Jasnogórskie Śluby Narodu z 1956 r. Poznajemy również sens i znaczenie koronacji obrazów maryjnych we współczesnym duszpasterstwie polskim.

W kolejnym rozdziale o. Zachariasz Jabłoński przedstawia niektórych uczestników jasnogórskiego zawierzenia. Listę otwiera św. Jan Paweł II, który na Jasną Górę pielgrzymował wielokrotnie jako uczeń, student, ksiądz, biskup, kardynał i sześciokrotnie jako papież. Benedykt XVI natomiast jako papież był w Sanktuarium Jasnogórskim tylko raz, ale wcześniej nawiedził je trzykrotnie: jako członek delegacji Episkopatu Niemiec w 1979 i 1980 r. oraz jako przewodniczący Kongregacji Nauki Wiary w 2002 r. Niezwykle ważną rolę w historii Jasnej Góry odegrał Prymas Tysiąclecia – kard. Stefan Wyszyński, który wiele swoich maryjnych inicjatyw duszpasterskich związał z tym sanktuarium. Wystarczy przypomnieć tylko: Jasnogórskie Śluby Narodu, peregrynację Obrazu Nawiedzenia, Wielką Nowennę przed Milenium Chrztu Polski, Akt Oddania Maryi w macierzyńską niewolę miłości za wolność Kościoła w Polsce i świecie współczesnym. Również kard. Józef Glemp, kolejny prymas Polski, Szczyt Jasnogórski traktował jako swoistą ambonę narodową i głosił z niego homilie, będące – szczególnie w okresie stanu wojennego – moralnym programem dla narodu zniewolonego przez totalitarny reżim.

Reklama

Następna część książki dotyczy roli Jasnej Góry w kulturze religijnej Europy. Propagowaniu kultu Matki Bożej Częstochowskiej w Europie przysłużył się w dużym stopniu św. Jan Paweł II, który wielokrotnie w swoich modlitwach, nie tylko w Polsce, prosił o Jej wstawiennictwo (zbiór wypowiedzi papieskich o Matce Bożej Częstochowskiej został opublikowany w trzech opasłych tomach). Ale nie jest powszechnie wiadomo, że Sanktuarium Jasnogórskie od początku miało zasięg międzynarodowy, a pierwsze obrazy i ołtarze poświęcone Matce Bożej Częstochowskiej były znane już w XV wieku na Węgrzech i w Chorwacji. Współcześnie nie ma w Europie kraju, w którym Wizerunek Jasnogórski nie byłby czczony w jakimś kościele czy kaplicy. Nie ma też kraju, z którego nie przybywałyby na Jasną Górę pielgrzymki. O. Zachariasz Jabłoński przedstawia dokładnie przestrzenny i chronologiczny obraz tego pielgrzymowania, większą uwagę poświęcając tym razem szczególnym stosunkom, które łączą Jasną Górę z Litwą i sanktuarium maryjnym w Lourdes.

„Jasnogórskie peregrynacje” – to ostatni rozdział książki, poświęcony głównie fenomenowi pielgrzymowania do Sanktuarium Jasnogórskiego. O. prof. Zachariasz Jabłoński nie jest zresztą tylko teoretykiem w tej dziedzinie. Wiele razy był przewodnikiem grup młodzieżowych w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej, a także współorganizatorem i uczestnikiem Pieszej Pielgrzymki ze Skałki w Krakowie. Nie dziwi więc jego troska o właściwy charakter duszpasterstwa pielgrzymkowego, będącego szansą na skuteczną ewangelizację. Autor szczegółowo omawia także ruch pielgrzymkowy z Górnego Śląska oraz diecezji tarnowskiej i lubelskiej, koncentrując się głównie na swoim ulubionym okresie historycznym – latach 1918-39. Książkę kończy artykuł poświęcony peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, od prawie 60 lat podróżującej po polskich parafiach, a także peregrynacji innych znaków Bożej obecności wśród nas.

Reklama

Autor tego nadzwyczaj interesującego zbioru artykułów w tym roku obchodzi 50. rocznicę święceń kapłańskich. Otrzymujemy zatem także garść informacji o nim samym. Obszerny biogram o. Zachariasza Jabłońskiego opracował ks. Marian Włosiński, udostępniając przy okazji zdjęcia Jubilata z najważniejszych momentów życia, m.in. z licznych spotkań ze św. Janem Pawłem II.

Niezwykle cenna jest pełna bibliografia 408 publikacji o. prof. Zachariasza Jabłońskiego, obejmująca nie tylko opracowania naukowe, ale także bardziej popularne, m.in. liczne artykuły publikowane na łamach „Niedzieli”.

Słowa wdzięczności za życie o. prof. Jabłońskiego pełne ofiarnej pracy dla dobra Kościoła i Ojczyzny zamieszczają w książce: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, o. Arnold Chrapkowski – przełożony generalny Zakonu Paulinów oraz o. prof. Grzegorz Bartosik – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego.

Abp Depo swoją wypowiedź kończy słowami: „Wypada mi w tym miejscu życzyć, by Ojciec Profesor Zachariasz Jabłoński doświadczył owocowania szczególnej łaski synostwa, które każdy paulin przeżywa w relacji do Boga i Bożej Rodzicielki. Łaska synostwa polega na poczuciu bycia kochanym i na doświadczeniu spełnienia. Niech więc każde dzieło Ojca Zachariasza, zwłaszcza jego życie oddane dla Chwały Boga i Czci Maryi przynosi nadal szlachetne owoce dla pożytku samego Jubilata, Zakonu Paulinów i całej Polski”.

Redakcja Tygodnika „Niedziela” przyłącza się z radością do tych serdecznych życzeń.

2014-06-24 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piekary Śląskie: XIV Nocna Pielgrzymka na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

facebook.com/Naprzekor

Nie wystarcza im tradycyjne pielgrzymowanie. Szukają form ekstremalnych. W sobotę, 6 maja po Mszy św. sprawowanej o godz. 19.30 w Piekarach Śląskich na szlak pielgrzymkowy w stronę Jasnej Góry wyruszyło 312 osób.

Do Częstochowy dotarli w niedzielę przedpołudniem. Oznacza to, że na pokonanie 60 km potrzebowali niespełna 15 godzin. Okazuje się, że taka forma pielgrzymowania nie jest charakterystyczna tylko dla osób młodych. W tym roku najstarszym pątnikiem był 76-letni Arnold. Jak co roku pielgrzymi w szczególny sposób ofiarują trudy swojej wędrówki w intencji prześladowanych Chrześcijan, w tym roku szczególnie w intencji prześladowanych Chrześcijan w Pakistanie.

CZYTAJ DALEJ

Liczne ofiary i poważne zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 07:29

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Co najmniej 568 osób zginęło w rezultacie trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, ktore nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo wschodnią Turcję i północną Syrię. Setki domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Trwa akcja ratunkowa.

Ofiary śmiertelne stwierdzono w prowincji Osmanija na południu kraju i Sanliurfa na południowym wschodzie - poinformowali gubernatorzy tych prowincji. Kolejne osoby zginęły - według lokalnych władz - w prowincji Urfa. Ofiary zginęły pod gruzami zawalonych domów.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Szewach Weiss spoczął w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie

2023-02-06 08:52

[ TEMATY ]

zmarły

Centrum Hesela KUL

Przedstawiciele władz państwowych Izraela i Polski oraz licznie zgromadzona rodzina i przyjaciele pożegnali prof. Szewacha Weissa. Ocalony z Zagłady, były przewodniczący Knesetu, przewodniczący Rady Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz Ambasador Izraela w Polsce spoczął 5 lutego 2023 r. w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie. Szewach Weiss zmarł w piątek, 3 lutego 2023 r. w Tel-Awiwie.

W pogrzebie dyplomaty wzięli udział między innymi: Prezydent Izraela Jicchak Herzog, Przewodniczący Knesetu Amir Ochanna, Prezydent Sądu najwyższego Izraela Ester Chajut, przewodniczący zarządu Instytutu Yad Vashem Dani Dayan oraz przedstawiciele rządu Izraela, Armii Obrony Izraela i wielu innych organizacji państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję