Reklama

W ojczyźnie papieża Franciszka

Spotkania z mieszkańcami Argentyny polskiego pochodzenia, osobami duchownymi i zakonnymi oraz wspólna modlitwa dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II wypełniły pobyt bp. Wiesława Lechowicza, delegata Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji, w ojczyźnie papieża Franciszka

Wizyta bp. Wiesława Lechowicza w Argentynie trwała od 2 do 15 maja br. i odbyła się na zaproszenie o. Jerzego Twaróga, rektora tamtejszej Polskiej Misji Katolickiej. Misja została założona w Martin Coronado w 1957 r. przez ojców bernardynów, którzy po dziś dzień otaczają Polonię duszpasterską troską. W pracy pomagają im siostry albertynki, prowadzące po sąsiedzku Dom Spokojnej Starości, w którym przebywa obecnie kilka osób polskiego pochodzenia. Ośrodek ten, wybudowany przez Towarzystwo Polskie, mieści się przy drodze Jana XXIII, a po drugiej stronie klasztoru i kościoła Ojców Bernardynów biegnie droga Jana Pawła II. Nazwy ulic zostały nadane na długo przed ogłoszeniem wspólnej kanonizacji wielkich Papieży.

Od tych, którym się udało...

Szacuje się, że w Argentynie żyje ok. 200 tys. obywateli polskiego pochodzenia, a ponieważ ostatnia „fala” polskich imigrantów pojawiła się po zakończeniu II wojny światowej, charakter Polonii w Argentynie znacznie różni się od tej na półkuli północnej. Dodatkowo rozproszenie i brak integracji nie pomagają w prowadzeniu duszpasterstwa. – Tym większe uznanie – mówi bp Lechowicz – należy się ojcom bernardynom oraz pozostałym księżom i siostrom zakonnym, starającym się podtrzymywać ducha religijnego i patriotycznego wśród obywateli Argentyny polskiego pochodzenia. Na uwagę zasługuje ośrodek w Martin Coronado, gdzie zgromadzone są duże zasoby dokumentów ukazujących ciekawą historię osiedlania się Polaków pod Krzyżem Południa oraz prowadzenia dla nich i z nimi duszpasterstwa.

Większość z polonijnych rodzin jest nieźle sytuowana, a niektórzy wręcz należą do miejscowej elity, radząc sobie doskonale w prowadzeniu rodzinnych przedsiębiorstw czy firm. – Najlepszym przykładem jest rodzina Szychowskich, prowadząca fabrykę herbaty yerba mate „Amanda”, trzecią co do wielkości produkcji w Argentynie – dodaje bp Lechowicz.

...do tych, którym się nie udało

Przemierzając tysiące kilometrów, Ksiądz Biskup widział też krańcowe ubóstwo ludzi żyjących dosłownie i w przenośni na peryferiach. – Pobyt w ojczyźnie papieża Franciszka pozwolił mi lepiej zrozumieć wrażliwość Ojca Świętego na biedę i problemy społeczne. Wioski ubóstwa – villa miseria – są dostrzegalne niemal na każdym kroku. Często ich mieszkańcy stają się przedmiotem zainteresowania sekt, których w Argentynie nie brakuje. W tym kontekście jeszcze bardziej wybrzmiewa zachęta papieża Franciszka do aktywności ewangelizacyjnej i nawrócenia pastoralnego – zauważa bp Lechowicz.

Reklama

Podczas Mszy św. i spotkań delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej mógł się przekonać, jak żywa i tradycyjna jest religijność tamtejszych mieszkańców polskiego pochodzenia. W północnej prowincji Argentyny – Misiones, która stanowi kolebkę tamtejszej polskiej emigracji, bp Lechowicz widział bardzo wiele kaplic, krzyży i kościołów zbudowanych przez Polaków, którzy przybywali do Argentyny już po powstaniu styczniowym. Mimo zrozumiałych problemów językowych znanych jest tam i śpiewanych po polsku wiele pieśni religijnych.

Wokół świętego Polaka

Nowy święty – Jan Paweł II cieszy się dużą czcią w Argentynie. Pomniki i tablice jemu poświęcone widać w miejscach publicznych oraz w wielu kościołach, m.in. w narodowym sanktuarium maryjnym w Luján. Dużym kultem otacza się w Argentynie obraz Pana Jezusa Miłosiernego, czci się także sekretarkę Bożego Miłosierdzia – św. Faustynę.

– W Azarze i Wandzie celebrowałem Msze św. z udziałem licznych wiernych pochodzenia polskiego. W pierwszej z tych miejscowości liturgia odbywała się przy pomniku Jana Pawła II oraz przy wybudowanym domu opieki dla osób starszych, który też nosi imię świętego Papieża Polaka. Dom ten poświęciłem z nadzieją, że wkrótce zostanie oddany do użytku. W jednym i drugim miejscu obecna była grupa młodzieży miejscowej i przybyłej z Apóstoles w polskich strojach regionalnych – opowiada bp Lechowicz. – W Wandzie znajdują się również Muzeum Polskie oraz szkoła, w której dzieci uczą się także języka polskiego.

W Argentynie duszpasterzują liczni duchowni z Polski, księża zakonni i diecezjalni, m.in. z diecezji tarnowskiej pracuje tam dwóch kapłanów – ks. Tadeusz Mastej i ks. Aleksander Piszczek. Bp Lechowicz spotkał się 7 maja z grupą kapłanów pracujących w Buenos Aires, w Martin Coronado i w okolicznych regionach. – Obraz Kościoła i duszpasterstwa w Argentynie jest tak zróżnicowany, jak sytuacja bytowa i materialna jej obywateli. Co do osób i rodzin polskiego pochodzenia – w dalszym ciągu Kościół pozostaje głównym ośrodkiem integrującym – ocenia bp Lechowicz.

2014-06-24 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Głos i droga na pustyni

2022-11-27 14:47

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

W katedrze wrocławskiej rozpoczęły się Rekolekcje na dobry początek Adwentu. Prowadzi je bp Maciej Małyga, a tematem przewodnim jest postać św. Jana Chrzciciela.

– Rozpoczynamy piękny czas Adwentu, gdy przypominamy sobie, że Pan nadejdzie. Bóg przyjdzie niespodziewanie, zaskoczy nas w prawdzie naszego życia. I dlatego św. Paweł mówi: „Żyjmy jak w jasny dzień”, ciągle świadomi bliskości Pana, Jego obecności – mówił podczas niedzielnego rozważania bp Maciej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: świat w którym żyjemy potrzebuje piękna

2022-11-28 13:37

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat News

Muzea odgrywają wielką rolę w życiu społeczności ludzkich, pomagają wznieść oczy ku pięknu, a zwiedzający mogą zakosztować piękna, w którym wyraża się życie człowieka i jego harmonia z otoczeniem – mówił abp Stanisław Gądecki podczas uroczystej Mszy św. z okazji 165. rocznicy powstania Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Metropolita poznański na prośbę dyrekcji muzeum odprawił Mszę św. w intencji zmarłych oraz żyjących pracowników, kustoszy kultury i sztuki, oraz w intencji pomyślności i rozwoju tej instytucji. Uroczystość odbyła się w kościele pw. św. Marcina, położonym w bezpośredniej bliskości placówki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję