Reklama

Franciszek

Papież: jak Maryja, pozwólmy, by Bóg podążał z nami

Patrząc na historię Maryi, zadajmy sobie pytanie, czy pozwalamy, aby Bóg szedł z nami - zachęcił papież Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Ojciec Święty podkreślił, że Bóg jest obecny zarówno w rzeczach wielkich, jak i w małych, i cierpliwie podąża z nami, mimo, że jesteśmy grzesznikami.

[ TEMATY ]

papież

Jan Paweł II

Msza św.

Grzegorz Gałązka

Nawiązując do dzisiejszego Święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny papież podjął refleksję nad stworzeniem oraz drogą, jaką Bóg przemierza wraz z nami w dziejach. Zauważył, że kiedy czytamy Księgę Rodzaju, istnieje niebezpieczeństwo myślenia, że Bóg był magikiem czyniącym wszystko za pomocą magicznej pałeczki. Podkreślił, że było jednak zupełnie inaczej, gdyż tworząc świat, Bóg obdarzył go wewnętrznymi prawami, aby wszystko się rozwijało, dochodziło do pełni. Pan obdarzył rzeczy wszechświata autonomią, chociaż nie niezależnością. Kiedy stworzył człowieka obdarzył go autonomią, czyniąc go odpowiedzialnym za stworzenie, jego panem, aby je rozwijał i w ten sposób dotarł do pełni czasów, którą jest wcielenie jego Syna, gdyż Bóg przeznaczył nas, byśmy "się stali na wzór obrazu Jego Syna" (Rz 8, 29). Bóg zechciał, abyśmy byli jak Jego Syn, a Jego Syn, aby był jak my - stwierdził Franciszek.

Komentując natomiast przedstawioną w dzisiejszej Ewangelii genealogię Pana Jezusa (Mt 1,1-16.18-23) papież zauważył, że wymienieni są w niej zarówno święci jak i grzesznicy. Dzieje jednak toczą się dalej, gdyż Bóg zechciał, aby ludzie byli wolni. I choć prawdą jest, że kiedy człowiek źle wykorzystał swoją wolność, Bóg wypędził go z raju, to równocześnie dał mu obietnicę i człowiek opuścił raj z nadzieją. Grzesznik niepozbawiony nadziei!- podkreślił Franciszek.

Ojciec Święty dodał, że w tej drodze grzeszny człowiek nie jest sam. Bóg mu towarzyszy, bo jest Bogiem, który podąża ze swymi dziećmi aż do pełni czasów, kiedy Bóg stał się człowiekiem. Zaznaczył, że Bóg podąża ze sprawiedliwymi i grzesznikami, ze wszystkimi, by dotrzeć na ostateczne spotkanie człowieka z Nim. Papież zauważył, że Ewangelia kończy ten opis w niewielkiej miejscowości z Józefem i Maryją. "Bóg wielkiej historii jest także w małej historii w tamtym miejscu, bo pragnie podążać z każdym człowiekiem" - stwierdził papież.

Podkreślił, że pielgrzymujący Bóg jest także Panem cierpliwym. Cierpliwość tę okazał wobec wielu pokoleń, wszystkich ludzi, którzy doświadczali łaski, ale także dopuszczali się grzechów. Bóg jest cierpliwy. Bóg podąża z nami, bo chce, abyśmy wszyscy stali się na wzór obrazu Jego Syna. Dlatego obdarzył nas wolnością, chociaż nie niezależnością wobec stworzenia i podąża z nami aż po dziś dzień. Na zakończenie Ojciec Święty zachęcił, byśmy prosili Boga o podążanie w jedności z Nim i z pokojem serca.

2014-09-08 12:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Maciej Zięba: Tego pontyfikatu nie da się zaszufladkować, przerastał on wszelkie schematy myślenia

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

- Z pontyfikatem Jana Pawła II ma duży kłopot zarówno prawica jak i lewica, a w Kościele zarówno „tradycjonaliści” jak i „postępowcy” – mówi KAI o. Maciej Zięba OP, znawca nauczania Jana Pawła II i jego przyjaciel. Wyjaśnia, że dla Jana Pawła II do istoty Kościoła należy zarówno „wierność prawdzie jak i jego otwartość”, a muszą one harmonijnie współistnieć. Dominikanin przypomina też koncepcję obecności Kościoła w relacji do polityki. Winna ona polegać na obronie aksjologicznych fundamentów demokracji, a jeśli te fundamenty są naruszane, to biskupi w sposób jednoznaczny powinni wypowiadać się krytycznie, niezależnie od swych politycznych sympatii, czy też antypatii.

Marcin Przeciszewski, KAI: Zbliżamy się do setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. To najlepsza okazja, by zastanowić się, co ze spuścizny jego pontyfikatu jest najbardziej aktualne. Kościół Jana Pawła II to Kościół prowadzący liczne dialogi: ekumeniczne, międzyreligijne i z niewierzącymi. Jak Kościół w Polsce dziś generalnie powinien realizować dialog ze światem, z obcymi mu nurtami myślenia czy ideologiami, jeśli ma być wierny nauczaniu Jana Pawła II?

CZYTAJ DALEJ

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna”?

Pytanie czytelnika:
Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna” i by móc przyjąć Komunię św.?

CZYTAJ DALEJ

Prezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję