Reklama

Niedziela Częstochowska

60-lecie kapłaństwa

Księża diecezji częstochowskiej i administracji w Lubaczowie święceni w roku 1954

Niedziela częstochowska 26/2014, str. 4-5

Archiwum wydawnictwa "Regina Poloniae"

Sześćdziesięciolecie kapłaństwa (diamentowy jubileusz) obchodzą księża święceni przez biskupa pomocniczego Stanisława Czajkę (6 stycznia) i ordynariusza częstochowskiego Zdzisława Golińskiego (27 czerwca) 1954 r. W momencie święceń kapłańskich przynależeli do dwóch diecezji – częstochowskiej (dziewiętnastu) i lwowskiej (dziesięciu). Rozpoczęli studia w październiku 1949 r. w dwóch Seminariach Duchownych – Częstochowskim, mającym swoją siedzibę w Krakowie, i Lwowskim, a właściwie to w Administracji w Lubaczowie (na skrawku archidiecezji lwowskiej, który pozostał po aneksji ziem polskich na mocy decyzji trzech mocarstw na konferencjach w Teheranie, Jałcie i Poczdamie przez Związek Sowiecki) w Kalwarii Zebrzydowskiej. Niestety, polskie władze państwowe zlikwidowały Seminarium Duchowne w Kalwarii Zebrzydowskiej w październiku 1950 r. Biskupi zaś polscy postanowili podać Administracji w Lubaczowie pomocną dłoń i przygarnęli kleryków z Kalwarii Zebrzydowskiej do własnych seminariów. Biskup częstochowski Teodor Kubina przyjął na rocznik drugi studiów w liczbie dziesięciu.

Po wspólnych studiach w Seminarium Częstochowskim i na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i po święceniach kapłańskich, ponieważ na skrawku archidiecezji lwowskiej, stanowiącym Administrację Lubaczowską, potrzebny był tylko jeden kapłan, jednego tylko z dziewięciu nowo wyświęconych dla Lubaczowa zatrudnił abp Eugeniusz Baziak na tym terenie. Całą ósemkę bp Zdzisław Goliński umieścił w diecezji częstochowskiej. Byli to jednak księża święceni dla archidiecezji lwowskiej z myślą, że może „nadejdą lepsze czasy”.

Księża święceni dla diecezji częstochowskiej to: Marian Bogus, Ryszard Budzowski, Marian Gąsior, Stefan Gibała, Czesław Kabała, Stanisław Kopczyński, Jan Kowalski, Józef Kruszec, Leon Legutko, Franciszek Marusarz, Piotr Miklasiński, Jan Nelec, Jan Nowak, Antoni Popielarczyk, Józef Słomian, Leopold Sokołowski, Jan Soluch, Jerzy Szar i Jan Szkoc. Dla lwowskiej (Administracja w Lubaczowie) – Jan Jagodziński, Franciszek Jodłowski, Henryk Kowalski, Jan Krzyśko, Adam Oberc, Michał Soduł, Antoni Śliwa, Bronisław Tomasiewicz i Zygmunt Zuchowski.

Reklama

W Administracji Lubaczowskiej od początku duszpasterzował, poczynając od wikariatu, ks. Jan Jagodziński. Od roku zaś 1962, czyli po ośmiu latach ks. Zygmunt Zuchowski. Abp Baziak miał wobec niego przyszłościowe plany, które zrealizował dopiero bp J. Nowicki, wikariusz kapitulny w Lubaczowie, posyłając go na studia na KUL (1966 r.).

Po Jałcie i Poczdamie Polska straciła te ziemie wschodnie, które znalazły się w granicach Związku Radzieckiego. Odzyskała natomiast utracone na przełomie XIII i XIV wieku Ziemie Piastowskie po Odrę i Nysę Łużycką (Opole, Wrocław, Gorzów Wlkp., Szczecin). Z tych ziem na mocy uchwał konferencji w Poczdamie wysiedlono ludność niemiecką, a na jej miejsce pojawili się reemigranci z zaanektowanych ziem wschodnich, z Polski centralnej, reemigranci z Francji, Niemiec, Belgii, Holandii, Jugosławii. Brakowało tam księży. Wobec tego trzech z ósemki lwowskiej, duszpasterzujących jako wikariusze w diecezji częstochowskiej, zdecydowało się na przeniesienie się do diecezji na ziemie odzyskane. Po dwóch latach pracy w charakterze wikariusza ks. Adam Oberc w diecezji częstochowskiej został przyjęty do Administracji Śląska Opolskiego. Zaś po trzech latach ks. Henryk Kowalski i ks. Bronisław Tomasiewicz do archidiecezji wrocławskiej. Reszta dzielnie angażowała się w dalszym ciągu w duszpasterstwo częstochowskie. W jakimś momencie zostali inkardynowani do diecezji, gdzie pracowali.

W diecezji częstochowskiej jedni (częstochowiacy) i drudzy (lwowiacy) po kilkanaście lat byli wikariuszami. A potem obejmowali placówki proboszczowskie. Tylko ks. Jana Kowalskiego bp Goliński skierował na studia specjalistyczne na Wydział Teologiczny KUL, który potem na różnych uczelniach uzyskał wszystkie stopnie i tytuły naukowe (z doktoratem honoris causa) i prowadził wykłady w różnych wyższych uczelniach i seminariach duchownych (Kraków, Wrocław, Częstochowskie seminarium Duchowne, Seminarium Misyjne Księży Sercanów).

Reklama

Proboszczowskie placówki, jakie obejmowali tegoroczni brylantowi jubilaci, swą wielkością były różne, liczące od ośmiuset parafian do kilkunastu tysięcy. Ale „pracowite”. A i oni nie szczędzili swoich sił i serca. Trudno wymienić przedsięwzięcia wszystkich. Ale przecież wspomnieć trzeba budowniczych kościołów monumentów, a mianowicie ks. S. Gibałę w parafii Nawiedzenia NMP wraz z sanktuarium Golgoty Wschodu w Będzinie, ks. J. Słomiana w parafii św. Wojciecha B i M w Częstochowie, w dzielnicy „Tysiąclecie”, ks. M. Bogusa w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dobieszowicach, ks. L. Legutko w parafii św. Michała Archanioła w Pińczycach, ks prał. Jana Szkoca, który zwieńczył kościół św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu dwoma wieżami (2004-2008) oraz przygotował budynki Katolickiego Gimnazjum i Liceum, ks. P. Miklasińskiego, fundatora 33 krzyży gigantów w różnych miejscowościach Polski Południowej. Do budowniczych zaliczyć trzeba ks. J. Jagodzińskiego, rektora seminarium Duchownego Administracji w Lubaczowie (wzniósł budynek Seminarium w Lublinie w latach 1990-1992).

Na wspomnienia zasługują także pełniący funkcje ogólnodiecezjalne: ks. J. Nowak, ekonom Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, a potem kierownik Wydziału Finansowego Kurii Diecezjalnej i ks. J. Kowalski, wicerektor, prefekt studiów i przez kilka miesięcy pełniący obowiązki rektora Seminarium (1974-79), a także dyrektora Częstochowskiego Wydawnictwa Archidiecezjalnego „Regina Poloniae” (od 1982 r.).

W roku 1992, po powstaniu diecezji sosnowieckiej na mocy bulli Jana Pawła II „Totus Tuus”, znalazło się w niej siedmiu księży święconych w roku 1954. Pozostali oni wszyscy na placówkach, na które zostali powołani przez bp. Stanisława Nowaka.

Reklama

Obecnie z dwudziestu ośmiu święconych sześćdziesiąt lat temu żyje jeszcze dziesięciu. W większości mocno „poturbowanych” przez życie i wkładany wysiłek w duszpasterską działalność. Wszyscy oczywiście od co najmniej kilku lat na emeryturze.

Zainteresowanym szczegółami Częstochowskie Wydawnictwo Diecezjalne Regina Poloniae poleca publikację ks. Jana Kowalskiego „Ciekawe, choć trudne czasy życia i działalności księży Diecezji Częstochowskiej i Administracji w Lubaczowie, święconych 6 stycznia i 27 czerwca 1954 roku”.

2014-06-25 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: dzieci odmawiające różaniec przybyły do Aparecidy

2022-12-08 17:00

[ TEMATY ]

dzieci

różaniec

Brazylia

Karol Porwich/Niedziela

Do Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Aparecidzie przybyła pierwsza pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec. Temu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Różaniec dzieci: Ewangelizować dzieci w Domu Matki”. Motto towarzyszące tej pielgrzymce przypominało słowa Jezusa „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” (Mt 19,14).

Pierwsza krajowa pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec rozpoczęła się w sobotnie popołudnie wspólną modlitwą różańcową, której przewodniczył ks. Eduardo Catalfo, redemptorysta, rektor największego sanktuarium maryjnego w Brazylii. Ukoronowaniem pielgrzymki była Msza święta sprawowana przez miejscowego arcybiskupa Orlando Brandesa.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: chcemy mieć granicę z wolną i niepodległą Białorusią (opis)

2022-12-08 20:27

[ TEMATY ]

Białoruś

Swietłana Cichanouska

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną i niepodległą Białorusią, której społeczeństwo samo o sobie decyduje - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. "Prawdą jest, że prawdziwą przyjaźń poznaje się w trudnych czasach; Polska to pokazała" - podkreśliła białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska.

W czwartek w Belwederze prezydent Andrzej Duda spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską i innymi liderami demokratycznej Białorusi. Podczas swojego wystąpienia podziękował wszystkim za przybycie i podkreślił, że Polacy i Białorusini są "z jednego pnia kulturowego" i pomimo że jesteśmy różnymi narodami, to łączy nas tradycja, kultura i historia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję