Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

XV Zamojskie Dni Papieskie na Rynku Wielkim

Niedziela zamojsko-lubaczowska 26/2014, str. 4

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Andrzej Rzemieniak

Nagrodzeni "Semper Fidelis"

Jednym z kilku miejsc, które nawiedził 12 czerwca 1999 r. podczas wizyty w Zamościu Jan Paweł II, była katedra zamojska, gdzie pomodlił się, a następnie udał na Rynek Wielki, by spotkać się z władzami miasta. Na pamiątkę tego wydarzenia, które odbyło się 15 lat temu, Katolickie Radio Zamość zorganizowało po raz kolejny Zamojskie Dni Papieskie.

Całość poprzedziła plenerowa akcja „Zryw wolnych serc” w ramach ogólnopolskiego programu „Profilaktyka a Ty” (PaT) pod patronatem Komendy Miejskiej Policji oraz Zespołu Szkół nr 5 w Zamościu. Były zajęcia ruchowe, pokazy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a wszystko po to, by promować wśród młodych życie bez uzależnień i przemocy. Uczniowie zamojskich szkół przemaszerowali ulicami Zamościa i zaprezentowali „Odezwę Społeczności PaT”.

„Jan Paweł II – droga do świętości” – to tytuł koncertu, w którym wystąpili uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Zamościu. Zdaniem autorki scenariusza przedstawienia Ewy Malickiej, nauczycielki języka polskiego, zaprezentowana forma była też podsumowaniem ich pracy. Co roku organizują koncerty dedykowane Ojcu Świętemu. W kilku odsłonach przypomniano fragmenty życia i nauczania Jana Pawła II. Młodzi wykonawcy pokazali, jak wybory Karola Wojtyły wpłynęły na Jego dalsze życie. Zamojskie Dni Papieskie to również spotkania ubogacające zarówno ducha jak i ciało. Dlatego nie zabrakło zabaw integracyjnych prowadzonych przez Grupę Ewangelizacyjną z Oleszyc, na czele której stał ks. Jerzy Frankiewicz, wikariusz z tamtejszej parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wprawiając w ruch ciała wyrażali radość i udowodnili, że nie trzeba się wstydzić tego, jacy jesteśmy. Zdaniem prowadzącego tańce na placu renesansowego rynku, to właśnie ciało każdego z nas służy przede wszystkim do chwalenia Pana Boga. Tak jak nasze usta mają służyć do wyrażania modlitwy, tak nasze ręce, biodra czy nogi, mają być znakiem uwielbienia Najwyższego. Modlitwa ciałem polega na tańczeniu dla Niego i to w taki sposób, który nie jest ani wyzywający, ani demoralizujący. W program tegorocznej edycji ZDP wpisał się jubileuszowy koncert na 5-lecie zespołu „ANIELSI” z Lubaczowa, który pokazał zebranym przed sceną Rynku Wielkiego, jak śpiewem można ewangelizować.

Reklama

Podczas spotkania Katolickie Radio Zamość rozdało nagrody „Semper Fidelis” – czyli „Zawsze wierny”. Jednym z laureatów został ks. Wiesław Mokrzycki, dyrektor Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego SACROFILM. KRZ doceniło też Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie za wieloletnią współpracę przy realizacji audycji „Leśne Radio”. Dla dyrektora RDLP Jana Kraczka nagroda jest satysfakcją z dostrzeżenia tego faktu i radością, że eter tej rozgłośni jest wykorzystywany do tego, aby przekazać istotne treści o lasach, pracy leśników czy wartościach przyrodniczo-kulturowych. Inni nagrodzeni to: Roztoczański Park Narodowy, Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli Oddział w Sitnie, Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Unia Szefów Zamojszczyzny oraz PSS Społem Zamość. Katolickie Radio Zamość rozdało także dyplomy „Przyjaciel Radia”. Dostał go Zespół Szkół Katolickich im. św. Ojca Pio w Zamościu. Wyróżnienie odebrał dyrektor placówki ks. Robert Strus, którego cieszył fakt, że ich praca dydaktyczno-wychowawcza, realizowana w duchu społecznej nauki Kościoła i słów Jana Pawła II, została zauważona i doceniona. Do grona przyjaciół KRZ zaliczono również Magdalenę Repeć, prowadzącą Koncert Życzeń na antenie rozgłośni, ks. Sylwestra Zwolaka i ks. Dariusza Babiaka – autorów audycji dla młodzieży („AMDG”, „Nocna Zmiana”, „Hip Hop z Jezusem” czy „Misja Specjalna”), Waldemara Czerwińskiego z Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego w Zamościu, Annę Litwin, redaktorkę „Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej” oraz Romana Raka, właściciela firmy RST „Roztocze” i WSK Tomaszów Lubelski.

Zwieńczeniem tego dnia był „Wielki Koncert Papieski”, w którym wystąpił wyjątkowy artysta – Ryszard Rynkowski z zespołem. Nie zabrakło tych najbardziej znanych utworów, jak „Szczęśliwej drogi już czas”, „Dary losu”, „Wznieś serce” czy „Jedzie pociąg z daleka” z zamojskim akcentem. Na długo będzie brzmiał w moich uszach jego ostatni utwór „Mamo, brak mi słów”, który zwieńczył ten wspaniały koncert. Uczestnicy XV Zamojskich Dni Papieskich rozeszli się do domów z błogosławieństwem, którego udzielił ks. Michał Maciołek, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Zamościu.

2014-06-25 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#barkachallenge - artyści dla Jana Pawła II

2020-06-02 11:47

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

TZ

Wizerunek św. Jana Pawła II z kościoła w Czeladzi-Piaskach

Polscy górale zachęcają do tworzenia nowych aranżacji znanych pieśni religijnych. Najlepsze zostaną zaprezentowane na wyjątkowym koncercie. Inicjatywa #barkachallenge to hołd, jaki artyści składają św. Janowi Pawłowi II z okazji 100. rocznicy jego urodzin.

#barkachallenge to zupełnie inny challenge niż wszystkie do tej pory, to jest dobrowolny challenge, do którego zaprasza nas sam Jezus, za pośrednictwem naszego ukochanego Ojca Świętego – zaznaczają polscy górale, którzy nowymi aranżacjami piosenek religijnych, oazowych czy pielgrzymkowych chcą uczcić 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II.

Na kanale Barka Challenge na YouTubie opublikowano „Barkę” w nowej aranżacji Bogusława Nawary. Oprócz muzyków z zespołu Gooroleska w nagraniu udział wzięli: Zespół HALNY z Niedźwiedzia, Sebastian Karpiel-Bułecka, Izabela Szafrańska, Gabriela Szyszka, Edyta Golec, Sądecki Chór Gospel, Rafał Brzozowski, Andrzej Karpiel Replon, Andrzej Krzeptowski. Teledyski z nową aranżacją „Barki” ilustrowane są zdjęciami z drona z miejsc bliskich dla Jana Pawła II jak Wadowice czy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Wideo przygotowała Fundacja Skrzydła Wiary.

Celem inicjatywy #barkachallenge jest przygotowanie nowych aranżacji piosenek związanych z Jezusem, Maryją czy św. Janem Pawłem II. – Dzielmy się nimi między sobą, niech Jan Paweł II będzie z nami dużo dłużej niż tylko w jeden dzień – zachęcają pomysłodawcy inicjatywy. Nagrania oznaczone hashtagiem #barkachallenge można udostępniać do końca lipca. Najlepsze aranżacje zostaną zaprezentowane na Jasnej Górze podczas koncertu zaplanowanego na 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o symbolicznej godzinie 21.37.

CZYTAJ DALEJ

Minister Piontkowski poinformował o decyzji ws. powrotu dzieci do szkół

2020-06-01 12:26

[ TEMATY ]

koronawirus

©Syda Productions – stock.adobe.com

Do 26 czerwca, czyli końca zajęć dydaktycznych będzie realizowane kształcenie na odległość; przed wakacjami nie będzie przywróconych tradycyjnych zajęć w szkołach - poinformował w poniedziałek minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Minister wskazał, że podczas przeprowadzania egzaminów (od 8 czerwca matury, od 16 czerwca egzamin ósmoklasisty) będą dni wolne od zajęć dydaktycznych. "W tych kilku dniach uczniowie nie będą realizowali kształcenia na odległość. Do tego jest jeszcze Boże Ciało, co powoduje że według nas nie było już potrzeby przywracania tych tradycyjnych zajęć w szkołach. Przypomnę, że jest możliwość odbywania konsultacji, one będą mogły się odbywać do końca zajęć dydaktycznych, ale już fizycznie w dużych grupach całe klasy nie wrócą do szkół przed wakacjami. Mamy nadzieję, że będzie to możliwe już od września tego roku.

Zajęcia stacjonarne w szkołach zostały zawieszone 12 marca. Od 25 marca wprowadzono obowiązek prowadzenia kształcenia na odległość. Częściowo wznowiono działalność niektórych placówek, m.in. przedszkoli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, zajęcia w klasach 1-3 w szkołach podstawowych.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ krap/

CZYTAJ DALEJ

Klerycy włocławskiego seminarium w akcji #hot16challenge2

2020-06-02 14:55

[ TEMATY ]

klerycy

youtube.com

Alumni Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku wzięli udział w #hot16challenge2 i nagrali swój kawałek biorąc udział w ogólnopolskiej akcji. Odpowiedzieli w ten sposób na nominację kleryków z seminarium Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim.

„Nadajemy prosto z serca seminarium włocławskiego, tego które dało światu kardynała Wyszyńskiego” – zaczynają rapować klerycy z Włocławka. „Zadasz sobie to pytanie, dokąd prowadzi ta droga? My po prostu, tu na bicie chcemy wielbić Pana Boga. (…) Dzięki Bogu mamy wszystko, całą radość i nadzieję, nawet, kiedy wokół burza, a na dworze wicher wieje. Pokładamy ufność swoją w naszym Zbawicielu, Panu, On każdego z nas powołał do spełnienia swego planu” – kontynuują klerycy i wykorzystują tę formę przekazu do akcji powołaniowej: „Bóg ci mówi gdzieś po cichu, wstąp w seminaryjne bramy, my nie mamy nic przeciwko i serdecznie zapraszamy”.

Alumni zapraszają też, zgodnie z ideą akcji, do wsparcia służby zdrowia z dobie koronawirusa: „O nas dosyć, no bo w sumie to nie o tym ma być mowa, spotkaliśmy się tu w końcu, żeby wspomóc służbę zdrowia. Zamieszczamy link do zbiórki gdzieś tam w opisie na dole, przelej choćby i złotówkę, zamiast kupić sobie colę. Dawać grosz potrzebującym, to naprawdę ważna sprawa, niech twa lewa ręka nie wie, co w tym czasie robi prawa”.

Klerycy włocławscy postanowili rzucić wyzwanie i do udziału w akcji nominowali: seminarium gnieźnieńskie i krakowskie, wspólnotę oazową z Aleksandrowa Kujawskiego z ks. Mariuszem Nowackim oraz grupy muzyczne pielgrzymek

Hot16challenge to wyzwanie polegające na nagraniu 16 wersów i nominowaniu kolejnych osób do akcji, które mają stworzyć swój utwór w 72 godziny. Druga edycja legendarnej rapowanej akcji #hot16challenge2 to nie tylko nagrywanie muzyki, ale również pomoc w walce z koronawirusem. Jest to internetowa zbiórka charytatywna, której celem jest zebranie jak największej liczby funduszy na rzecz personelu medycznego, w celu wsparcia go w walce z koronawirusem, organizowana w serwisie siepomaga.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję