Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

XV Zamojskie Dni Papieskie na Rynku Wielkim

Niedziela zamojsko-lubaczowska 26/2014, str. 4

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Andrzej Rzemieniak

Nagrodzeni "Semper Fidelis"

Nagrodzeni

Jednym z kilku miejsc, które nawiedził 12 czerwca 1999 r. podczas wizyty w Zamościu Jan Paweł II, była katedra zamojska, gdzie pomodlił się, a następnie udał na Rynek Wielki, by spotkać się z władzami miasta. Na pamiątkę tego wydarzenia, które odbyło się 15 lat temu, Katolickie Radio Zamość zorganizowało po raz kolejny Zamojskie Dni Papieskie.

Całość poprzedziła plenerowa akcja „Zryw wolnych serc” w ramach ogólnopolskiego programu „Profilaktyka a Ty” (PaT) pod patronatem Komendy Miejskiej Policji oraz Zespołu Szkół nr 5 w Zamościu. Były zajęcia ruchowe, pokazy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a wszystko po to, by promować wśród młodych życie bez uzależnień i przemocy. Uczniowie zamojskich szkół przemaszerowali ulicami Zamościa i zaprezentowali „Odezwę Społeczności PaT”.

„Jan Paweł II – droga do świętości” – to tytuł koncertu, w którym wystąpili uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Zamościu. Zdaniem autorki scenariusza przedstawienia Ewy Malickiej, nauczycielki języka polskiego, zaprezentowana forma była też podsumowaniem ich pracy. Co roku organizują koncerty dedykowane Ojcu Świętemu. W kilku odsłonach przypomniano fragmenty życia i nauczania Jana Pawła II. Młodzi wykonawcy pokazali, jak wybory Karola Wojtyły wpłynęły na Jego dalsze życie. Zamojskie Dni Papieskie to również spotkania ubogacające zarówno ducha jak i ciało. Dlatego nie zabrakło zabaw integracyjnych prowadzonych przez Grupę Ewangelizacyjną z Oleszyc, na czele której stał ks. Jerzy Frankiewicz, wikariusz z tamtejszej parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wprawiając w ruch ciała wyrażali radość i udowodnili, że nie trzeba się wstydzić tego, jacy jesteśmy. Zdaniem prowadzącego tańce na placu renesansowego rynku, to właśnie ciało każdego z nas służy przede wszystkim do chwalenia Pana Boga. Tak jak nasze usta mają służyć do wyrażania modlitwy, tak nasze ręce, biodra czy nogi, mają być znakiem uwielbienia Najwyższego. Modlitwa ciałem polega na tańczeniu dla Niego i to w taki sposób, który nie jest ani wyzywający, ani demoralizujący. W program tegorocznej edycji ZDP wpisał się jubileuszowy koncert na 5-lecie zespołu „ANIELSI” z Lubaczowa, który pokazał zebranym przed sceną Rynku Wielkiego, jak śpiewem można ewangelizować.

Reklama

Podczas spotkania Katolickie Radio Zamość rozdało nagrody „Semper Fidelis” – czyli „Zawsze wierny”. Jednym z laureatów został ks. Wiesław Mokrzycki, dyrektor Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego SACROFILM. KRZ doceniło też Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie za wieloletnią współpracę przy realizacji audycji „Leśne Radio”. Dla dyrektora RDLP Jana Kraczka nagroda jest satysfakcją z dostrzeżenia tego faktu i radością, że eter tej rozgłośni jest wykorzystywany do tego, aby przekazać istotne treści o lasach, pracy leśników czy wartościach przyrodniczo-kulturowych. Inni nagrodzeni to: Roztoczański Park Narodowy, Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli Oddział w Sitnie, Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Unia Szefów Zamojszczyzny oraz PSS Społem Zamość. Katolickie Radio Zamość rozdało także dyplomy „Przyjaciel Radia”. Dostał go Zespół Szkół Katolickich im. św. Ojca Pio w Zamościu. Wyróżnienie odebrał dyrektor placówki ks. Robert Strus, którego cieszył fakt, że ich praca dydaktyczno-wychowawcza, realizowana w duchu społecznej nauki Kościoła i słów Jana Pawła II, została zauważona i doceniona. Do grona przyjaciół KRZ zaliczono również Magdalenę Repeć, prowadzącą Koncert Życzeń na antenie rozgłośni, ks. Sylwestra Zwolaka i ks. Dariusza Babiaka – autorów audycji dla młodzieży („AMDG”, „Nocna Zmiana”, „Hip Hop z Jezusem” czy „Misja Specjalna”), Waldemara Czerwińskiego z Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego w Zamościu, Annę Litwin, redaktorkę „Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej” oraz Romana Raka, właściciela firmy RST „Roztocze” i WSK Tomaszów Lubelski.

Zwieńczeniem tego dnia był „Wielki Koncert Papieski”, w którym wystąpił wyjątkowy artysta – Ryszard Rynkowski z zespołem. Nie zabrakło tych najbardziej znanych utworów, jak „Szczęśliwej drogi już czas”, „Dary losu”, „Wznieś serce” czy „Jedzie pociąg z daleka” z zamojskim akcentem. Na długo będzie brzmiał w moich uszach jego ostatni utwór „Mamo, brak mi słów”, który zwieńczył ten wspaniały koncert. Uczestnicy XV Zamojskich Dni Papieskich rozeszli się do domów z błogosławieństwem, którego udzielił ks. Michał Maciołek, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Zamościu.

2014-06-25 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Wojtyła. Śledztwo” od 25 września w polskich kinach

2020-09-18 15:17

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Wyd. Rafael

Już od 25 września w polskich kinach będzie można zobaczyć przełomowy dokument o św. Janie Pawle II zatytułowany „Wojtyła. Śledztwo”, nakręcony przez hiszpańskiego reżysera José Maria Zavalę, znanego już polskiej widowni z głośnego obrazu „Tajemnica Ojca Pio”. Film pod patronatem medialnym "Niedzieli"

W filmie zebrano bogaty materiał dokumentalny, reżyser rozmawiał z osobami z najbliższego otoczenia papieża Polaka, a także zebrał historie odkrywające siłę wstawiennictwa świętego papieża.

Nikt nie był fotografowany, nagrywany czy filmowany tak często jak Jan Paweł II. Nikt wcześniej nie spotkał się z przeszło miliardem ludzi... Karol Wojtyła to prawdopodobnie najbardziej publiczna postać w historii. Czy możliwe jest, by powszechnej świadomości umknęło coś, co kryje się za jego publicznym wizerunkiem? Jose Maria Zavala udowadnia, że tak.

W swoim najnowszym filmie „Wojtyła. Śledztwo” w zaskakujący i oryginalny sposób podchodzi do postaci papieża Jana Pawła II. Autor rozmawiał z osobami z najbliższego otoczenia Jana Pawła II, a także zebrał historie odkrywające siłę wstawiennictwa świętego papieża. Tam, gdzie wszyscy biografowie kończą swoje dzieła - w momencie śmierci bohatera - Zavala rozpoczyna jeszcze ciekawszą opowieść.

Kto spodziewa się kolejnej klasycznej biografii papieża Polaka, będzie zawiedziony. Kto podda się niekonwencjonalnej, mistycznej opowieści o jednym z największych tytanów ducha, długo pozostanie pod wrażeniem.

Sam reżyser podkreśla, że ten obraz ma dla niego wielką wartość: „Chciałem uczcić św. Jana Pawła II w tym szczególnym roku, kiedy obchodzimy stulecie urodzin św. Jana Pawła II. Mam dług wdzięczności wobec waszego rodaka Karola Wojtyły. Mój ojciec ofiarował za niego życie w dniu zamachu w 1981 roku, kiedy Ali Agca na placu św. Piotra oddał strzały do papieża. Tata, nie mówiąc nic nam, swojej rodzinie, poświęcił swoje życie za Jana Pawła II. Operowani byli tego samego dnia. Mój tata zmarł. Ojciec Święty przeżył i potem przesłał mojej matce list wraz z różańcem” - mówi Jose Maria Zavala.

Polskim dystrybutorem - na ekrany kin film wejdzie 25 września - jest Rafael Film. „Cieszymy się, że film trafi do kin w całej Polsce, również do niektórych kin sieci Helios, Multikino i Cinema City - mówi Przemysław Wręźlewicz, dyrektor Rafael Film. „To piękny i zaskakujący film. Mnie wiele razy wydawało się, że o św. Janie Pawle II napisano i powiedziano już wszystko, a film odkrywa jeszcze wiele tajemnic” - dodaje.

Film „Wojtyła. Śledztwo” miał już swoją premierę w Hiszpanii i to w czasie pandemii. Otrzymał bardzo dobre recenzje. Doceniono go ze względu na jego wartość dokumentalną, na zaangażowanie, na fakt dotarcia do materiałów archiwalnych polskich komunistycznych służb bezpieczeństwa, przedstawienie dokumentów obrazujących, w jaki sposób prześladowano Karola Wojtyłę już od 1946 roku aż do samego pontyfikatu. Bardzo ważne jest też świadectwo kard. Stanisława Dziwisza, który przez ponad 30 lat był osobistym sekretarzem Ojca Świętego; Valentiny Alazraki, korespondentki Noticieros Televisa w Watykanie, która towarzyszyła Janowi Pawłowi II w podróżach apostolskich po świecie; ks. Sławomira Odera, postulatora jego procesu kanonizacyjnego; Shawna Carneya, prezesa i założyciela ruchu przeciw aborcji 40 Dni dla Życia.

„Wojtyła. Śledztwo”, reż. Jose Maria Zavala, dystrybucja w Polsce: Rafael Film.

Lista kin, w których wyświetlany będzie film dostępna jest na: Zobacz.

CZYTAJ DALEJ

Czynić to, co mówi Jezus

2020-09-19 02:40

ks. Łukasz Romańczuk

YT Jasna Góa

YT Jasna Góa

Po zakończeniu Apelu Jasnogórskiego rozpoczęło się czuwanie, prowadzone przez ks. Włodzimierza Wołyńca i wspólnotę Hallelu Jah oraz w drugiej części przez Wojowników Maryi i o.Krzysztofa Wesołowskiego OCD.Z kolei o północy Pasterce maryjnej przewodniczył ks. dr Adam Łuźniak, Wikariusz Generalny. Śpiew prowadził Chór parafii pw. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy.

We wstępie przewodniczący liturgii nawiązał do dwóch wydarzeń, które miały miejsce w nocy: Narodzenie Pana Jezusa i Zmartwychwstanie

- Bóg przemienia to co ciemne, przepełnione lękiem na historię zbawienia. - mówił.

Obecność Chrystusa jest związane także z obecnością Jego Matki.

- W tej Mszy św. módlmy się by to, co trudne i smutne w naszym życiu, wspólnotach archidiecezji, doświadczyło dotknięcia matczynej ręki Maryi. Tak, aby ona pomogła nam wrócić do pełni normalności pracy duszpasterskiej. Aby pozwalała nam przeżywać rok akademicki, szkolny, duszpasterski, w pełni wiary i chrześcijańskiego zaangażowania - powiedział.

Przeznaczona na dzisiejszą liturgię Ewangelia o weselu w Kanie Galilejskiej, była tematem początku homilii. Ks. Adam Łuźniak zauważył, że ten fragment Pisma Świętego jest często czytany podczas liturgii. Może to rodzić niebezpieczeństwo popadnięcia w rutynę słuchania, a jednocześnie braku skupienia przy odbiorze tego fragmentu.

Mimo tych trudności, kaznodzieja zachęcił do zwrócenia uwagi na zaproszeniu skierowanym przez Maryję i momentu przemienienia wodę w wino.

- Słudzy nie mogli przewidzieć skutków działania [Jezusa - przyp. red.]. Jedyne co mogli zrobić to być posłusznym Jezusowemu słowu - powiedział.

Spoglądając na posłuszeństwo sług z Ewangelii, kaznodzieja odniósł się do spostrzegania posłuszeństwa w obecnym czasie:

- Jesteśmy wtedy mocni i wtedy mądrzy, kiedy czynimy to, co Jezus od nas oczekuje - zaznaczył.

Patrząc z perspektywy przemienienia wody w wino, ważny jest czas i odpowiedni moment.

- Słowa Maryi - “Zróbcie wszystko, cokolwiek Wam powie, skierowane jest do nas, aby rozeznawać wolę Boga - mówił.

W nawiązaniu do czasu pandemii i ograniczeń podczas Eucharystii, kaznodzieja zaznaczył, że był to czas oddzielenia od Komunii.

- Te zakazy i nakazy obnażyły w nas pewną słabość i nieumiejętność skoncentrowania się na Bożym słowie. Msza św. znajduje swój szczyt w przyjęciu Komunii Świętej, ale podczas Mszy jest drugi stół i pokarm, który nie może nam umknąć. Jest to Boże słowo.Czyni ono nas mądrymi i silnymi. - nauczał.

W dalszej części ks. Łuźniak wyjaśnił, słowa św. Pawła: “dać swoje ciało na ofiarę żywą”.

- Trzeba wypełniać wolę Bożą. Nie chodzi o to, aby być tylko dobrym człowiekiem. Dobry człowiek. To jeszcze jest mało. Od nas oczekuje się, aby nasze czyny były podejmowane w duchu Ewangelii. Nasze czyny powinny wynikać ze słuchania słowa Bożego i modlitwy - mówił.

Ks. Łuźniak zachęcał, aby nie brać wzoru z tego świata.

- Widzimy, że w każdym pokoleniu, gdy wchodzi w dorosłość, jest wielkie napięcie, aby być “trendy”, tak jak inni, by się wpisać w myślenie całości. Jest ogromna pokusa, aby brać przykład z tego świata. - ostrzegał.

Podsumowując, ksiądz zaznaczył, że “słowo może nas przemienić w momencie, kiedy będziemy konsekwentni w słuchaniu słowa Bożego.(...) Do słuchania tego słowa zachęca nas Maryja (...) Wejdźmy do szkoły Maryi i dajmy się jej prowadzić.

Na zakończenie Mszy św. odmówiony został Akt oddania Archidiecezji Wrocławskiej Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie młodzieży

2020-09-19 21:00

ks. Wojciech Kania

Tegoroczne obchody ku czci św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży odbyły się przy kościele Ducha Świętego w Staszowie.

Ze względu na obostrzenia epidemiczne miały one charakter jednodniowy i przybyli na nie tylko reprezentanci młodych z Diecezji Sandomierskiej. Tegorocznym hasłem spotkania były słowa św. Jana Pawła II „Jesteście przyszłością Kościoła”.

Spotkanie rozpoczęło się od rejestracji przybyłych grup oraz zawiązania wspólnoty.

Mszy św., koncelebrowanej przez licznych kapłanów, przewodniczył bp. Krzysztof Nitkiewicz. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz miasta i lokalnej społeczności. W wygłoszonej homilii, biskup mówił o determinacji św. Stanisława Kostki w realizacji otrzymanego od Boga powołania. Przytoczył słowa św. Jana Pawła II, który porównał jego życie do biegu na przełaj, aby osiągnąć świętość.

– Jeśli Bóg pozwoli, macie przed sobą jeszcze długie lata. Nie straćcie jednak ani chwili. Spełniajcie marzenia, planujcie, stawiajcie sobie cele. Pomimo naszych słabości, musimy starać się zawsze trwać w tym co należy do Boga, w Jego świecie, którym jest miłość, dobro pokój – powiedział kaznodzieja. Zauważył, iż takim miejscem jest Kościół Chrystusowy.

Po homilii Biskup Nitkiewicz pobłogosławił nowych ministrantów, którzy po skończonym kursie zostali powołani do posługi lektorów.

Aby nabrać sił na dalsze świętowanie został dla młodych przygotowany posiłek, a następnie wystąpił zespół Mate.o/Tu.

Cieszę się, że przynajmniej w takiej formie, jednodniowej mogliśmy się spotkać tu w Staszowie, bo to zawsze jest dla mnie wielka radość, kiedy mogę się modlić wspólnie z ludźmi z całej diecezji – powiedziała Karolina.

Mateusz zaznaczał, że dzięki takim spotkaniom ładuje swoje akumulatory do nauki w szkole, ale również do tego aby zawsze mówić Panu Bogu tak.

Zakończeniem spotkania młodych był Wieczór Uwielbienia z adoracją Najświętszego Sakramentu. Śpiewy prowadziła młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Ruchu Światło Życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję