Reklama

Niedziela Podlaska

Święcenia kapłańskie

14 czerwca w katedrze pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie biskup drohiczyński Tadeusz Pikus udzielił święceń prezbiteratu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie

Święcenia przyjęli: ks. Piotr Karwowski pochodzący z parafii św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu Biskupa i Męczennika w Łomży oraz ks. Adam Pańczuk, pochodzący z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Motwicy w diecezji siedleckiej. W Eucharystii uczestniczył również biskup senior Antoni Dydycz, kapłani z diecezji siedleckiej, łomżyńskiej i drohiczyńskiej, zakonnicy i siostry zakonne, profesorowie i alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, rodziny i goście neoprezbiterów oraz parafianie drohiczyńscy.

W homilii bp Tadeusz Pikus przypomniał, że istotą kapłaństwa jest pełnienie woli Boga Ojca. – Nie ma innej posługi, jak pełnić wolę Ojca” – podkreślił. – Kapłan nie daje swojej woli Bogu, ale przyjmuje wolę Boga i stara się według tej woli żyć – kontynuował. – Chrystus zna Was, mówił do święconych. Wam zaś pozostaje, aby poznawać Chrystusa i pełniej uczestniczyć w Jego kapłaństwie i misji. Ukazał też wielką rolę sprawowania Eucharystii w kapłańskiej służbie, gdyż w niej: –Wieczernik łączy się z krzyżem, a wszystko to jest wyrazem miłości (…). Chrystus będzie mówił przez Was: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje. Pijcie, to jest Krew moja”.

Ksiądz Biskup wspomniał też napis, który zobaczył w kaplicy jednego z domów zakonnych, gdzie odprawiał Mszę św. jako neoprezbiter. Widniały tam słowa: „Kapłanie, jeśli będziesz odprawiał Mszę św., odprawiaj ją tak, jak byłaby to twoja Msza św. pierwsza, jedyna i ostania”. Nawiązując do tych słów powiedział, że jest zawsze tylko jedna Msza św., którą ustanowił Chrystus, a my w niej uczestniczymy w każdym miejscu i czasie. Homilię zakończył wezwaniem, aby zawsze misję kapłańska wypełniać w postawie służby innym, wprowadzając ich na drogę do Królestwa niebieskiego. Po zakończeniu obrzędów Biskup drohiczyński wręczył neoprezbiterom nominaty na pierwsze parafie, a uczynił to w obecności proboszczów, do których ich posłał, jako wikariuszy. Ks. Piotr Karwowski został mianowany wikariuszem parafii św. Antoniego z Padwy i św. Piotra z Alkantary w Węgrowie, zaś ks. Adam Pańczuk, wikariuszem w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach. Składając podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do osiągnięcia radości przyjęcia święceń, tak neoprezbiterzy, jak też rektor WSD w Drohiczynie ks. Tadeusz Syczewski, podkreślili, oprócz obecnego Biskupa drohiczyńskiego, rodzin, kapłanów i moderatorów seminaryjnych, także wielką rolę biskupa seniora Antoniego Dydycza. Za jego wkład podziękował też bp Tadeusz Pikus, dla którego były to pierwsze święcenia prezbiteratu udzielone w diecezji drohiczyńskiej. Święcenia poprzedziły tygodniowe rekolekcje zamknięte kandydatów, które prowadził ojciec duchowny seminarium ks. Dariusz Kucharek.

2014-06-25 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi kapłani w Roku Miłosierdzia

Ciągły kontakt z Bogiem i intensywne życie modlitewne jest kluczem do szczęśliwego kapłaństwa – powiedział abp Henryk Hoser podczas Mszy św., w trakcie której sakrament święceń kapłańskich przyjęło 6 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w dniach 26-27 listopada 2022 r.?

2022-11-25 20:46

Adobe Stock

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu archidiecezji wrocławskiej (26-27 listopada 2022)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: bądźmy wszyscy bliżej tych, którzy śpią na ulicy

2022-11-26 16:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

"Wczoraj pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra zmarł bezdomny, także z powodu zimna. Papież pamięta o nim w modlitwie i pamięta o wszystkich, którzy są zmuszeni do życia bez domu" – zapewnia kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W rozmowie z portalem Vatican News kardynał mówi o działalności charytatywnej w Watykanie i mieście Rzymie na rzecz ubogich. „Moją rolą jest opróżnienie konta charytatywnego Ojca Świętego” – zaznacza.

Bezdomny, który zmarł, częściowo z powodu zimna, pod kolumnadą na placu św. Piotra, był jednym z wielu ubogich wspomaganych przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia. Zaoferowano mu miejsce, gdzie mógłby spać w cieple, ale odrzucił tę propozycję i wybrał pozostanie na ulicy. Papież modli się za niego i za tych, którzy nie mają domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję