Reklama

Niedziela Kielecka

Per Artem ad Deum dla Mario Botty i Adama Bujaka

Prestiżowe wyróżnienie „Per Artem ad Deum” – „Przez Sztukę do Boga” – medal Papieskiej Rady ds. Kultury, przyznawane wyłącznie podczas wystawy SACROEXPO, w tym roku powędrował do rąk wybitnych artystów realizujących sztukę sakralną: Szwajcara Mario Botty i Polaka – Adama Bujaka. To najważniejsze wydarzenie artystyczne w ramach SACROEXPO, towarzyszące Targom od 10 lat. Kielecka impreza wystawienniczo-targowa – największa w tej części Europy, ma wyłączność na przyznawanie nagrody, o której decyduje Kapituła Papieskiej Rady ds. Kultury.

9 czerwca podczas wręczania Medalu bp Marian Florczyk – przewodniczący Kapituły zauważył, że decyzje zapadające w Kielcach są zawsze akceptowane przez „wymagającego” przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury – abp. Gianfranco Ravasiego. A dla wyróżnionych medal, desygnowany niejako w imieniu św. Jana Pawła II, pozostaje wyjątkowy.

Mario Botta doceniony za architekturę w wymiarze sakralnym, odbierając medal z rąk bp. Florczyka podkreślił, że to „ogromny przywilej dla artysty, podejmowania tematu Domu Bożego, w kontekście także domu dla człowieka, który ogromnie potrzebuje duchowości”. Bottę, światowej sławy projektanta kościołów i kaplic, wyróżniono za „niestrudzoną wędrówkę w poszukiwaniu formy, równocześnie ludzkiej i boskiej, która pogodzi rzeczywistość z ideą”. – Człowiek także w swoim życiu potrzebuje duchowości, w swoich ścianach, w tym, co go otacza, i w tym wszystkim stara się szukać i znajdować to, co jest nieskończone. Dlatego jestem przekonany, że architektura, także współczesna, może być świadectwem tego, co jest pozytywne, nawet w obecnych czasach, pełnych różnych skrajności i konfliktów – podkreślił Botta.

Botta jest współtwórcą fenomenu w architekturze europejskiej końca XX wieku, zwanego „szkołą tesyńską”. Jako 16-latek, opracował projekt prezbiterium w Genestrerio. Przykłady jego prac to: kościół św. Jana Chrzciciela w Mogno, katedra Zmartwychwstania w Evry, kościół Santo Volto w Turynie, kaplica na Monte Tamaro. Botta został już wielokrotnie uhonorowany nagrodami za dorobek w dziedzinie architektury, m.in. Nagrodą Beton 85, CICA, Massimo, International Award Architecture czy Europejską Nagrodą Kultury. Jest uważany za przedstawiciela neomodernistycznego regionalizmu w architekturze.

Reklama

Bujaka, wieloletniego fotografa papieża Jana Pawła II, wyróżniono za „firmament ludzkich wzruszeń, wspomnień oraz tęsknot, zbudowany z kadrów wiary, nadziei i miłości”. Fotografik odbierając nagrodę zauważył, że „miał szczęście” być przy Karolu Wojtyle od swojego narodzenia – dom na krakowskich Dębnikach, w którym Bujak się urodził, sąsiadował z domem, w którym mieszkał przyszły papież. – Lata, w których mogłem dokumentować tego wspaniałego człowieka, były największym przeżyciem. A ich ukoronowaniem były słowa Jana Pawła II, które skierował do mnie trzy dni przed śmiercią – podziękowania spisane na kartce. Nie przypuszczałem, że Ojciec Święty na łożu śmierci będzie pamiętał o takim zwyczajnym człowieku jak ja – mówił Bujak.

Bujak na swoim koncie ma ponad 130 albumów, plakatów i kalendarzy. Jest nazywany „fotografem papieskim” – przez ponad 40 lat uwieczniał na zdjęciach życie Karola Wojtyły; najpierw jako biskupa, arcybiskupa, kardynała, a potem cały pontyfikat – jako papieża Jana Pawła II. Współpracował m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym” oraz Telewizją Kraków. Obaj artyści: Botta i Bujak zaprezentowali swoje ekspozycje w ramach XV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO.

Medal „Per Artem ad Deum” dotychczas otrzymali m.in.: kompozytor Wojciech Kilar, reżyser Krzysztof Zanussi, scenograf i reżyser teatralny Leszek Mądzik, kompozytor muzyki filmowej Ennio Morricone, twórca budowli sakralnych Stanisław Niemczyk.

2014-06-25 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Laur SDP dla ks. inf. Ireneusza Skubisia

[ TEMATY ]

wyróżnienie

Artur Stelmasiak

Laur Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za 2016 rok - wyraz "najwyższego uznania dziennikarzy - dla dziennikarzy, dla autorytetów zawodowych, etycznych oraz najwyższej klasy profesjonalizmu", otrzymał 31 stycznia ks. infułat Ireneusz Skubiś, wieloletni redaktor naczelny Katolickiego Tygodnika "Niedziela".

Na statuetce, wręczonej ks. Skubisiowi widnieje znamienny napis: "Kapłanowi i Polakowi wielkiego sumienia". Nagrodę przekazał prezes SDP red. Krzysztof Skowroński.

CZYTAJ DALEJ

Argentyńskie media: Polacy mają doświadczony zespół i “Lewego”

2022-11-29 12:50

[ TEMATY ]

mundial

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Argentyńscy komentatorzy przestrzegają przed lekceważeniem Polaków przed środowym spotkaniem w grupie C piłkarskiego mundialu. Wskazują, że atutem zespołu Czesława Michniewicza jest doświadczenie, a także posiadanie w ataku Roberta Lewandowskiego.

Wydawany w Buenos Aires dziennik “Clarin” spodziewa się zaciętego spotkania przeciwko polskiej drużynie. Podkreśla, że podopieczni trenera Lionela Scaloniego muszą mierzyć w zwycięstwo, aby zapewnić sobie awans z grupy C.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję