Reklama

Niedziela Małopolska

Jubileuszowy Dzień Patrona Fundacji

Niedziela małopolska 27/2014, str. 2

[ TEMATY ]

patron

Grzegorz Popadiak, Andrzej Bulicz,

W dzień liturgicznego wspomnienia św. Brata Alberta 17 czerwca odbyły się uroczystości na Jego cześć, połączone z jubileuszem 25-lecia placówki macierzystej Fundacji im. Brata Alberta, Schroniska dla Niepełnosprawnych im. Zofii Tetelowskiej i Stanisława Pruszyńskiego.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. św. Brata Alberta pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa oraz wielu przybyłych księży.

Po Mszy św. bp Damian Muskus poświęcił nowy samochód, przeznaczony do przewozu osób niepełnosprawnych, a zakupiony dzięki środkom przyznanym z PFRON-u oraz wsparciu uzyskanemu podczas przeprowadzonego w listopadzie 2013 r. Balu Niepodległościowego, zorganizowanego przez radnych Krakowa – Adama Kalitę i Marcina Szymańskiego.

Następnie bp Muskus otworzył przyrodniczą ścieżkę edukacyjną, mieszczącą się na terenach Fundacji, z której będą korzystać zarówno uczniowie Integracyjnej Szkoły Podstawowej oraz dzieci i osoby niepełnosprawne.

W trakcie tegorocznych uroczystości po raz pierwszy korzystano z nowego podestu scenicznego, który również uroczyście otwarto i poświęcono.

Jak co roku Zarząd Krajowy Fundacji, na wniosek jednostek, przyznał Medale Wdzięczności „Za serce i miłość ” – osobom, które angażują się w pomoc osobom niepełnosprawnym. W tym roku otrzymali je: Firma Krak – Smak – Wytwórnia Artykułów Spożywczych z Bolechowic oraz Bartłomiej Szczoczarz – Gospodarstwo Rybackie „Dolina Będkowska”.

Pracownikom Schroniska, jego mieszkańcom oraz wielu osobom zaangażowanym w życie Schroniska przez 25 lat jego działalności wręczono pamiątkowe medale. Na koniec części oficjalnej wystąpił teatrzyk „Radwanek” z przedstawieniem o św. Bracie Albercie. Była to nowa wersja spektaklu sprzed 20 lat, kiedy Radwanek dopiero rozpoczynał swoją działalność teatralną. Goście uroczystości mogli także oglądać wystawę pt. „XXV lat Schroniska dla Niepełnosprawnych na zdjęciach” oraz obejrzeć prezentacje przygotowane przez pracowników. Można było także zakupić prace wykonane przez osoby niepełnosprawne na kiermaszu Terapii Domowej Schroniska. Uroczystościom towarzyszyła wystawa prac plas tycznych nadesłanych na konkurs pt. „Św. Jan Paweł II i św. Brat Albert”, zorganizowany przez Zarząd Krajowy Fundacji.

Reklama

Po wspólnym posiłku odbyła się część artystyczna, w której wystąpiła cała plejada zespołów muzycznych, tanecznych i aktorskich.

W dniu imprezy po raz pierwszy zostało wykorzystane zadaszenie ufundowane przez Kraków Airport w ramach tegorocznego konkursu grantowego, które będzie służyło mieszkańcom Schroniska przez cały okres wiosenno – letni i wczesnojesienny do plenerowych spotkań i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim Przyjaciołom, Dobroczyńcom i Darczyńcom Fundacji, którzy zaangażowali się w organizację tego Jubileuszu. Dzięki pomocy wielu ludzi dobrej woli dzień ten przebiegł w tak serdecznej i uroczystej atmosferze, a nasz Patron – św. Brat Albert zapewnił doskonałą pogodę, zapewniając błogosławieństwo tym, którzy jak On pochylają się nad osobami słabymi i potrzebującymi…

2014-07-02 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto patrona diecezji

Niedziela sandomierska 44/2012, str. 8

[ TEMATY ]

patron

Alicja Trześniowska

Procesja przeszała ulicami miasta

Procesja przeszała ulicami miasta

Uroczystą Mszą św. w bazylice katedralnej w Sandomierzu zakończyły się dwudniowe obchody (13-14 października) ku czci bł. Wincentego Kadłubka, patrona miasta i diecezji sandomierskiej. W przyszłym roku minie 790 lat od jego śmierci.
Obchody zainaugurowała sobotnia sesja poświęcona mistrzowi Kadłubkowi. W niedzielę, po Mszy św. w kościele św. Michała Archanioła, relikwie Błogosławionego przeniesione zostały w procesji pod przewodnictwem bp. ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza przez Stare Miasto do katedry. Obecni byli m.in. opaci cysterscy: Edward Stradomski z Jędrzejowa i Piotr Chojnacki z krakowskiej Mogiły, przedstawiciele kapituł diecezjalnych, członkowie kapituły archikatedralnej w Lublinie. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Edward Frankowski. - Dzisiaj raduje się Sandomierz. Cieszymy się, że takiego patrona ma diecezja sandomierska - mówił bp Edward Frankowski. - Postać Kadłubka jako człowieka, kapłana, uczonego, kronikarza dziejów narodu polskiego promieniowała na współczesnych mu ludzi kultury, nauki i duchownych. Wielu świętych i błogosławionych szło w jego ślady. Ważne jest dla nas, że większa część „Kroniki Polski” powstała tutaj, w Sandomierzu. Dla potomnych pisał o cnotach ich przodków. Spisywał dawne dzieje, ażeby współczesnym pokazywać ich wielkość, a także nakreślić cele, jakimi było zjednoczenie Ojczyzny podczas rozbicia dzielnicowego i jej powrót do dawnej świetności. Uczył, jak kochać Polskę, jak szanować ojczyste dzieje. Wincenty Kadłubek był budowniczym chrześcijańskiej cywilizacji, nauczycielem miłości Ojczyzny. - mówił w homilii Ksiądz Biskup. Zacytował również opinię bł. Jana Pawła II na temat „Kroniki Polski”, że wpoiła ona całym pokoleniom ducha religijności, prawości, patriotyzmu i męstwa, że to dzieło jest pomnikiem europejskiej umysłowości i uczoności dwunastowiecznego humanisty. - Rok Wiary, który rozpoczęliśmy, to nowa okazja i szansa, byśmy się zakorzenili w wierze, jak patron Sandomierza bł. Wincenty. Mieszkańcy miasta, diecezji, wczytując się w Jego dzieje, umysłowość, duchowość, postawę, zachowanie, poznając go bliżej, muszą odkryć smak karmienia się słowem Bożym, wiernie przekazywanym przez Kościół i Chlebem Życia, danym nam przez Chrystusa jako wsparcie tym, którzy są Jego uczniami - stwierdził bp Edward Frankowski.
Uroczystość, uświetnioną śpiewem chóru katedralnego, zakończyła procesja wokół bazyliki, a następnie adoracja Najświętszego Sakramentu i Litania do bł. Wincentego Kadłubka z prośbą o jego kanonizację.

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki biskup: konsekwentni katolicy przyszłością Kościoła

2023-01-30 09:41

[ TEMATY ]

Niemcy

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Rudolf Voderholzer podkreślił, że katolicy w Niemczech muszą sobie uświadomić „jeszcze bardziej niż w czasach minionych”, że są „w absolutnej mniejszości” i mogą być przekonujący tylko wtedy, „ podobnie jak Kościół pierwszych wieków trzymamy się mocno nauki apostołów [...] i komunii [communio], łamania chleba i modlitwy” (Dz 2,42) – powiedział biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer w wywiadzie spoglądającym na jego dziesięć lat posługi jako ordynariusz Ratyzbony. Ukazał się w gazecie diecezjalnej.

„Niestety, zbliżanie się do siebie, słuchanie się nawzajem i dodawanie sobie otuchy są zbyt często torpedowane przez niepotrzebną i bezbożną wojnę okopową" – ubolewa bp Voderholzer. Odnosząc się do niemieckiej drogi synodalnej powiedział: „W procesie politycznym walkę toczy się twardymi kijami. Pod tym względem nie byłem zaskoczony. Muszę jednak przyznać, że na początku zakładałem jeszcze, że w ramach drogi synodalnej będzie możliwa teologiczna walka na argumenty. Zaangażowałem się w to i byłem również gotów poświęcić temu wiele czasu pracy i energii”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości

2023-01-30 12:22

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś odprawił dziś Eucharystię z okazji trzydziestej rocznicy erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Diecezji Łódzkiej. W kwietniu 1990 roku, kiedy reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej, rozpoczęto starania o odzyskanie budynku przy ulicy Gdańskiej 111. Obiekt został kupiony przez biskupa Tymienieckiego w 1926 roku, a następnie zagarnięty, przez władze państwowe w 1950 roku. Budynek, który stał się siedzibą Caritas, odzyskano w 1991 roku. Po generalnym remoncie w 1993 roku utworzono w nim kaplicę, której patronem został bł. o. Rafał Chyliński z Łagiewnik.

W homilii metropolita łódzki odwołując się do Ewangelii, podkreślił, że problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości. - Bywa, że jesteśmy tak zanurzeni w przeszłości, że chcielibyśmy w niej mieszkać. Takie podejście wyrywa nas z miejsca, gdzie powinniśmy żyć. Porzucamy miejsce, które Bóg nam dał na dziś, na teraz. Historia nie jest po, to by dać się przykuć łańcuchem do pomnika – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję