Reklama

Książki

Święty Jan Paweł II. Pamięć i wdzięczność na Pomorzu Zachodnim

Jan Paweł II odbył sto cztery pielgrzymki apostolskie, w tym dziewięć do Ojczyzny. Podczas III Pielgrzymki do Polski odwiedził Szczecin (11 czerwca 1987 r.); podczas IV – Koszalin (1-2 czerwca 1991 r.), a podczas VI – Gorzów Wlkp. (2 czerwca 1997 r.). Znał dobrze Pomorze Zachodnie i Środkowe Nadodrze jako kapłan, biskup i kardynał. Znał pracujących tutaj kapłanów, a przede wszystkim biskupów.

Mieszkańcom tych ziem jako Papież zostawił jasny przekaz życia w przestrzeni Pana Boga. W Szczecinie na Jasnych Błoniach mówił: „Małżeństwo to wspólnota życia. To dom. To praca. To troska o dzieci. To także wspólnota radości i rozrywka (…)”. A włodarzy tych ziem uczulał w Goleniowie na dobro powierzonemu mu ludu: „Dbajcie o ludzi, służcie ziemi szczecińskiej, bo to nasz wielki skarb”.

W Koszalinie wskazał na pierwsze przykazanie: „Jam jest Pan Bóg twój, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów przede Mną” (Wj 20, 2-3) i gorąco prosił mieszkańców: „Stąd, znad Bałtyku, proszę was, wszyscy moi rodacy, synowie i córki wspólnej Ojczyzny, abyście nie pozwolili rozbić tego naczynia, które zawiera Boża prawdę i Boże prawo”. W Gorzowie Wlkp. wskazywał na obowiązek świadczenia o Bogu słowem i czynem, wszędzie, w każdym środowisku: w rodzinie, w zakładach pracy, w urzędach, w szkołach, biurach; w miejscach, gdzie człowiek się trudzi i gdzie odpoczywa”.

Osobiście zatroszczył się także o powołanie na Uniwersytecie Szczecińskim Wydziału Teologicznego, mówiąc do szczecińskiej delegacji w Rzymie (27 stycznia 2004 r.): „Uważam bowiem, że trzeba, aby w tym regionie Polski był silny Wydział Teologiczny, wspierany przez struktury organizacyjne i potencjał naukowy Uniwersytetu. Ufam, że dzięki temu młodzi ludzie ze Szczecina i całej północno-zachodniej Polski będą mieli większe możliwości zdobywania wiedzy filozoficznej i teologicznej”.

Reklama

Ta okoliczność stała się podstawą do zorganizowania 27 stycznia 2014 r. – w 10. rocznicę powołania do istnienia Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego – na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego konferencji naukowej pt. „Bł. Jan Paweł. Pamięć i wdzięczność na Pomorzu Zachodnim”.

Autorami oddanej do rąk Czytelników książki są osoby, uczestnicy sesji – znawcy różnych dziedzin życia kościelnego, naukowego i społecznego, którzy wyrażając swoją wielką wdzięczność największemu z Polaków, pragną podzielić się swoimi dociekaniami naukowymi.

W książce, w czterech częściach stanowiących fundament tej publikacji, zostały uwypuklone główne nurty posługi Jana Pawła II i jego troski o te ziemie, a piąta część stanowi wymiar liturgiczny. Nadto wzbogacono niniejszą publikację słowem abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego, kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, prof. Edwarda Włodarczyka, rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, i ks. prof. Henryka Wejmana, dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Książka została wzbogaconą obszerną dokumentacją fotograficzną (część szósta niniejszej publikacji).

Dzisiaj, gdy atakuje się tak mocno wartości duchowe, tym bardziej winniśmy odwoływać się do tytanów wiary. Serce ludzie jest zawsze najlepszym miejscem pamięci o kimś. Pamięć słów, refleksji, przemyśleń i planów oraz wdrażanie ich we własne życie to dopiero właściwa droga ku dążeniom papieskim, w centrum których zawsze powinien być Chrystusowy człowiek – jak to mocno akcentował papież Jan Paweł II.

2014-07-02 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezentacja antologii o kard. Wyszyńskim

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

książka

BP KEP

„Czcigodny Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński w trosce o trzeźwość Narodu" – to tytuł antologii tekstów Prymasa Tysiąclecia poświęconych szeroko rozumianej problematyce uzależnienia, autorstwa Mariana Piotra Romaniuka. Jej prezentacja odbyła się 3 września br. w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Publikacja zawiera nie tylko przemówienia, listy i orędzia kardynała, ale również teksty KEP zawierające wytyczne i rozporządzenia dotyczące tej kwestii. Pewnym uzupełnieniem jest rozdział zawierający myśli i sentencje prymasa, które zrodziły się jego praktyki duszpasterskiej. Tom opatrzony jest również archiwalnymi zdjęciami. Antologia ukazała się nakładem Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień w Watykanie: list Franciszka do narodu ukraińskiego, śmierć bezdomnego i sprawa Chin

2022-11-28 09:34

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

To rzadkość by papież wysyłał list do konkretnego narodu. Owszem, zdarzają się przesłania do Kościołów lokalnych, szczególnie przy większych, uroczystych obchodach. Sytuacja na Ukrainie, która już dziewiąty miesiąc walczy z rosyjskim agresorem jest jednak na tyle wyjątkowa, że 24 listopada papież takie przesłanie podpisał.

Zapewnia w nim o bliskości, o współczuciu i solidarności w bólu. - Jestem z wami, modlę się za was i was proszę o modlitwę za mnie – zakończył list Franciszek, odpierając zarzuty i dając kolejny dowód po czyjej jest stronie. Z listu niestety nie wynika, aby w najbliższej przyszłości mogło dojść do wizyty w Kijowie. Działania dyplomatyczne w sprawie wojny na Ukrainie jak do tej pory nie przyniosły jakiś specjalnych rezultatów – mówił szczerze w minionym tygodniu kardynał, sekretarz stanu Pietro Parrolin. Nie znaczy to, że Watykan nie robi nic. Robi wszystko co może. Wśród instrumentów jakie ma do dyspozycji są przede wszystkim słowa papieża i pomoc humanitarna, która ciągle napływa, także kanałami kościelnymi na Ukrainę, szczególnie ważna w tym momencie, gdy Putin zmienił taktykę i atakuje infrastrukturę krytyczną pomnażając cierpienia pozostających w ciemności i chłodzie cywilów. – To rzecz nie do pomyślenia – oceniał kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję