Reklama

Homilie

Franciszek: Jezus przebywa wśród ludu

Jezus nie jest profesorem przemawiającym z katedry, ale przebywa wśród ludu, wśród grzeszników i daje się dotknąć, by uleczyć - zauważył papież podczas porannej Eucharystii sprawowanej w Domu św. Marty. Komentując dzisiejszą Ewangelię (Łk 6,12-19), Ojciec Święty podjął refleksję nad modlitwą Jezusa, wyborem apostołów i Jego bliskością z ludźmi.

[ TEMATY ]

Jezus Chrystus

Graziako

Franciszek zauważył, że Jezus spędził całą noc na modlitwie do Boga. Modli się za nas. Wydaje się dziwne, że On, który ma władzę, przyszedł, aby obdarzyć nas zbawieniem modli się do Ojca i czyni to często. Jest wielkim orędownikiem.

"To nam powinno dodawać odwagi, abyśmy w chwilach trudnych czy też wielkiej potrzeby mogli pomyśleć: «Modlisz się za mnie! Módl się za mnie, Jezu, módl się za mnie u Ojca!» Także dziś modli się On za nas, za Kościół. Często o tym zapominamy, że Jezus modli się za nas. A to właśnie jest naszą mocą, gdy możemy powiedzieć Ojcu: «Ojcze nie patrz na nas, lecz na Twego Syna, który za nas się modli». Jezus modli się od pierwszej chwili: modlił się, gdy był na ziemi i modli się nadal za każdego z nas, za cały Kościół" - powiedział Franciszek.

Papież zauważył, że po modlitwie, Jezus wybrał dwunastu apostołów. Pan Jezus mówi wyraźnie: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem" (J, 15,16). Ten fakt napawa nas otuchą, bo uświadamia nam, że zostaliśmy wybrani w dniu Chrztu św. Franciszek przytoczył słowa św. Pawła, który stwierdził "wybrał mnie jeszcze w łonie matki mojej" (Ga 1,15). Tak więc my, chrześcijanie jesteśmy wybrani. Ojciec Święty zaznaczył, że jest to miłość, która nie zależy od urody. Pan Jezus nie wybrał ludzi "ważnych" według kryteriów świata, ale ludzi zwyczajnych, samych grzeszników. I to właśnie wyrzucają Jemu uczeni w Piśmie, że jadał z grzesznikami, rozmawiał z nierządnicami. Papież przypomniał przypowieść o uczcie weselnej, na którą zaproszeni nie przybyli. Pan domu posłał swoje sługi, aby zaprosili wszystkich, dobrych i złych. Podkreślił, że Pan Jezus wybrał również Judasza Iskariotę, który stał się zdrajcą ... największy grzesznik został wybrany przez Jezusa.

Franciszek wskazał także na bliskość Pana Jezusa względem ludzi. Wielu przychodziło bowiem, aby Go słuchać i zostać uleczonymi ze swych chorób. Tłum usiłował Go dotknąć, ponieważ "moc wychodziła od Niego i uzdrawiała wszystkich" (Łk 6,17-19). Jezus jest pośród swego ludu - podkreślił papież.

Reklama

"Nie jest profesorem, nauczycielem, mistykiem, który oddala się od ludzi i przemawia z katedry. Nie jest pośród ludzi, pozwala się dotknąć, pozwala, by ludzie Go prosili. Taki jest Jezus, bliski ludzi. Ta bliskość nie jest dla Niego czymś nowym: podkreśla to On w swoim sposobie działania, ale jest to coś, co wynika z pierwszego wyboru Boga na rzecz swego ludu. Bóg mówi do swego ludu: «Pomyślcie, czy jest jakiś naród, który miałby boga tak bliskiego, jak Ja». Bliskość Boga wobec swego ludu, jest bliskością Jezusa z ludem" - stwierdził Ojciec Święty.

"Nasz Mistrz jest tym, który się modli, wybiera ludzi i nie wstydzi się być blisko ludzi. A to nam obdarza nas zaufaniem wobec Niego" - zakończył Franciszek.

2014-09-09 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U kresu wędrówki

Nawiedzenie wizerunku Jezusa Miłosiernego i relikwii krwi bł. Jana Pawła II, rozpoczęte w sosnowieckiej bazylice katedralnej 25 marca br., zbliża się do kresu swej wędrówki po diecezji. W niedzielę, 25 listopada, w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata parafia św. s. Faustyny na Górkach Małobądzkich w Będzinie będzie ostatnią stacją peregrynacyjną. Obraz „Jezu, ufam Tobie” zostanie tu na zawsze, zaś relikwie Papieża powrócą do katedry w Sosnowcu i zostaną umieszczone w nowym ołtarzu. Święte znaki stanowiły centrum jubileuszowego 2012 r.

W roku jubileuszu 20-lecia diecezji sosnowieckiej na naszych łamach wiele miejsca poświęcaliśmy sprawom tego nawiedzenia, a z wybranych stacji peregrynacyjnych na bieżąco prezentowaliśmy relacje oraz fotografie. Święte znaki każdego dnia przybywały do parafii, wspólnot zakonnych naszej diecezji, a także gościły poza jej granicami. Wszystko po to, by spotykać się z ludźmi, którzy zapragnęli zanurzyć się w Bożym miłosierdziu. Za Jezusem Miłosiernym każdego dnia podążali pasterze Kościoła sosnowieckiego - bp Grzegorz Kaszak oraz bp Piotr Skucha, którzy przewodniczyli głównej Eucharystii peregrynacyjnej o godz. 19 i głosili słowo Boże.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję